Zavrieť

Porady

Leasing a DPH z havaríjneho poistného

Dôkladne som si preštudoval všetky príspevky na tému "nového leasingu" a stiahol som si aj tabuľku "Leasing v JU" zo sekcie dokumenty, avšak všetky príklady vychádzajú z toho, že v splátkach leasingu je DPH počítaná len z istiny a "úrokov" lesingovky.

Čo však v prípade, že mám na splátkovom kalendári vypočítanú aj DPH z havaríjneho poistného plateného v rámci splátok? Ide aj táto DPH do nákladov ako "prevádzková réžia" alebo sa má uplatniť na odpočet v rámci priznania DPH, keďže sa jedná o DPH zo "služby" a nie z osobného automobilu?

Moja "typická" splátka vyzerá zhruba nasledovne:

Istina: 10615
DPH: 2016,80

Finančná činnosť: 4946,60
DPH: 939,90
Z toho FČ za poistenie PL: 2753

Suma bez DPH: 15561,60
DPH spolu: 2956,70
Suma s DPH na úhradu : 18518,30

Názvy jednotlivých položiek som uviedol presne tak, ako sú nazvané jednotlivé stĺpce splátkového kalendára.

Za radu vám vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Je to čudné, že poistné je s DPH. Veď lízingovky poisťujú autá v mene a na účet klienta a potom to nevstupuje do základu dane.
    DPH by som si odpočítala, ale zistila by som si prečo je tam to DPH na poistnom.

    Matej je offline (nepripojený) Matej

    Matej
    ALBO
    Je to čudné, že poistné je s DPH. Veď lízingovky poisťujú autá v mene a na účet klienta a potom to nevstupuje do základu dane.
    DPH by som si odpočítala, ale zistila by som si prečo je tam to DPH na poistnom.
    Jedná sa o VB LEASING a možno to súvisí s tým, že oni majú nejakú "hromadnú poistku" dohodnutú s poisťovňou. Nikto ste sa s tým ešte nestretli?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    No ja viem, že problém zdaňovania poistného lízingovkami sa objavil asi pred cca 4 rokmi, keď sa do zákona dostalo, že súčasťou základu dane sú aj ostatné náklady napr. aj poistné a lízingovky hľadali cestu ako uzavrieť poistku aby to poistné nenavyšovalo o DPH. No a pokiaľ viem, tak nenavyšujú. Možno iní majú iné skúsenosti.

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    aj ja mam taku zmluvu z roku 2004,lenze ja uctujem v PU a tam je cena za havarijne poistenie zahrnuta do financnej cinosti aj s DPH a je to len rekalitulacne vycislene ,, z toho poistne "čizeFĆ je navysene o DPH-z poistného

    Leasing a DPH z havaríjneho poistného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.