Zavrieť

Porady

Rozdelenie položiek v účt. denníku v príp. združenia 2 FO

Ahojte,
viem, že účtovanie združenia tu už bolo viackrát rozoberané, no zišla by sa mi odpoveď, po ktorej by som to celé mala jasnejšie
Tak na začiatok upresnenie:
  • sme 2 FO-živnostníci, vedieme jednoduché účt., nie sme platci DPH, ja som poverená účtovaním
  • naša spoločná činnosť je mojou hlavnou činnosťou, okrem nej však mám aj pravidelný mesačný príjem z inej činnosti (takisto na živnosť)
  • príjmy z oboch činností chodia na môj bankový účet, pričom tie zo spoločnej tvoria tak 85%, okrem toho sa za rok nazbieralo aj zopár súkromných platieb z tohto účtu


Teraz k problému: viem, že keďže združenie nemá právnu subjektivitu, nemôže mať samostatné účt. Jednou z možností účtovania združenia je, že osoba poverená účt. si dá všetky položky do svojho účt., na konci sa to rozdelí medzi oboch a každý si dá svoj podiel do svojho DP. U mňa to však komplikuje fakt, že mám aj príjmy z inej činnosti a na to všetko jeden bank.účet.

Do účt. denníka som dala všetky položky - ako ich však od seba odlíšiť tak, aby som dospela k presnému stavu príjmov a výdavkov LEN zo spoločnej činnosti? Ja v tom všetkom ako-taký prehľad mám, ale v prehľadnom stave musím odovzdať účtovníctvo zo spoločnej činnosti (prehľad účt. denníka a konečné stavy) svojmu spoločníkovi zo združenia. Je nutné mu dávať kompletný výpis z účtu, aj keď ide o môj účet? (Vie, že svoj účet používam aj na inú činnosť a obaja máme prehľad o spoločných príjmoch a výdavkoch)
V podstate mi nevadí spoločníkovi dávať zároveň prehľad aj o financiách z mojej druhej činnosti, ale je potrebné to oddeliť minimálne preto, aby som dospela ku konečnému stavu z hlavnej činnosti, ktorý bude medzi nás rozdelený - a aby ten výpočet bol niečím podoprený v prípade daň. kontroly.

Mohla by som viesť samostatné účtovníctvo len pre svoju činnosť a samostatné pre tú hlavnú (spoločnú), z ktorej by som si podiel previedla do môjho účtovníctva, ale nemôžem, pretože združenie nemá právnu subjektivitu. - a aj keby to takto byť mohlo, mohla by som nedať do jedného z týchto účtovníctiev VŠETKY pohyby na účte s tým, že by som ich rozdelila medzi tieto účtovníctva podľa toho, ktorej činnosti sa týkajú? (tzn. moje položky by som dala do môjho účtovníctva, zo spoločnej činnosti do spoločného)

Ako to spraviť?
Naposledy upravil kath : 19.03.11 at 22:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Napadla ma ešte druhá možnosť:
    - v spoločnom účtovníctve by boli zaúčtované všetky pohyby na bank. účte, pričom tie iba moje (z vlastnej činnosti) by som tu zaúčtovala ako príjmy/výdavky nepodliehajúce základu dane
    - následne by som iba tieto položky zduplikovala do môjho účtovníctva, kde by som ich už zahrnula do základu dane
    Dá sa to takto?

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Vaše účtovníctvo by malo byť kompletné, t.j. malo by obsahovať všetky účtovné prípady (či už združenia, alebo Vašej separánej činnosti) a tieto by mali by zaúčtované v súlade s Postupmi účtovania.
    Najjednoduchšie by asi bolo, rozdeliť ho na strediská:
    1. vy
    2. združenie
    Pre každé stredisko môžete viesť osobitné číslovanie prijatých a odoslaných faktúr, pokladní.
    Pohyby na bankovom účte sa Vám tak rozdelia medzi jednotlivé strediská a potom kolegovi/kolegyni môžete dávať výstupy pre stredisko "združenie" a nie pre celú firmu.

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Ďakujem za odpoveď. Nemám účtovný soft, vediem len v exceli, no nebude problém to vyfiltrovať. Pre vlastné faktúry mám vlastné číslovanie.
    ALe môžem to mať takto - ak pohyby na účte nebudú kompletne uvedené na jednom z týchto stredísk? Ako ich mám podeliť - totiž v účtovnom denníku potom nebude sedieť stĺpec "zostatok"

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    aha dobre, myslela som, že musí sedieť so zostatkom uvedeným na bankovom výpise... ďakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prečo ste si pre združenie nevytvorili osobitne bankový účet na účel spoločného podnikania ? Nič Vám v tom nebránilo .Bolo treba otvoriť bankový účet , spraviť Dodatok zmluve o združení , že za účelom spoločného podnikania bol založený bankový účet na meno xy,číslo účtu a kto má právomoc nakladať s týmto účtom, môžu obidvaja členovia združenia .

    V prípade inventarizácie a účtovnej uzávierky tlačím komplet celú závierku pre všetkých členov združenia , medzi iným aj Kniha banka , kde sú jasné všetky pohyby .

    I napriek tomu , že združenie nemá právnu subjektivitu , vediem osobitne spoločné účtovníctvo ako poverená osoba a okrem toho jednotlivé účtovníctva pre každého člena združenia , do ktorých sa prenáša výsledok k 31.12. podľa jednotlivých podielov .

    Rozdelenie položiek v účt. denníku v príp. združenia 2 FO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.