Zavrieť

Porady

Ako dodatočne nahlásiť bankový účet

Zdravím poraďáci,

pri vypĺňaní daňového priznania som bol upozornený, že nemám vypĺňať bankový účet v prípade, že ho nemám ohlásený.
Je možné, že z toho by boli nejaké sankcie, kebyže to urobím dodatočne?

Resp. ako postupovať ak som doteraz používal svoj osobný bankový účet na príjem platieb za faktúry a nikde nebol ohlásený a teraz chcem začať používať na príjem z faktúr už len novo vytvorený účet pre tento účel?

A posledná vec, ktorá mi nie je jasná. Známi mi dal chrobáka do hlavy, že či si niekde dokladujem príjmy. Musím sa priznať, že jedine cez internet banking by sa dali moje príjmy spätne "zdokladovať", pretože takúto evidenciu si nikde nevediem - ale nejde mi to do hlavy, prečo by som mal zdokladovať príjem, ktorý bez problémov v daňovom priznaní predsa uvediem - načo to ešte dokladovať? - dobrovoľne priznám príjem, tak snáď ho nemusím ešte dokladovať, že skutočne mi tie peniaze prišli keď by som si tým iba umelo zvyšoval zisk a zvyšoval tým odvody - ako by sa to dalo vôbec zneužiť? Možno mi len niečo uniká, ale chcel by som mať všetko na poriadku, budem rád, keď mi to niekto schopnejší ozrejmí.

A ak to treba - tak čo by bolo najvhodnejšie spraviť, ak niektoré príjmy už nemám ako zdokladovať - niektoré faktúry mi chodili na účet, ktorý je už teraz zrušený - tzn. nemám sa už k nim vôbec ako dostať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Ja neviem, ja som nikdy zmenu účtu nehlásil a nikto nikdy nič nepovedal...
    No Stanko, aby si nebol raz prekvapkaný
    (7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

    a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
    b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) s výnimkou podľa písmena d) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
    c) registračnú povinnosť podľa osobitného predpisu4) a urobí tak správca dane z úradnej moci podľa § 31 ods. 12, správca dane mu uloží pokutu najmenej 100 eur a najviac 20 000 eur.
    d) oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11dae) správca dane uloží pokutu najviac 33 190 eur.


    ...ináč ftipne, že to máme v zákone na porade "kombinované" aj v Sk aj v EUR

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    ak máš pridelené od dú dič - platí zákon 511/1992 §31 ods.5 - oznamuješ dú aj čísla účtov vedených v bankách, .....
    Ďakujem za potvrdenie, takže to musím teda dodatočne poriešiť to nahlásenie. V tom odseku sa ale nič nepíše o tom, že do koľkých dní to treba nahlásiť. Myslíte, že bude z toho problém, keď dodatočne prídem a nahlásim dva účty používané v minulosti (z ktorého jeden už neexistuje) a jeden nový, ktorý chcem začať používať čisto na podnikanie?

    A ohľadne dokladovania tých príjmov nejaké rady?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JohnyBazooka Pozri príspevok
    Ďakujem za potvrdenie, takže to musím teda dodatočne poriešiť to nahlásenie. V tom odseku sa ale nič nepíše o tom, že do koľkých dní to treba nahlásiť. Myslíte, že bude z toho problém, keď dodatočne prídem a nahlásim dva účty používané v minulosti (z ktorého jeden už neexistuje) a jeden nový, ktorý chcem začať používať čisto na podnikanie?

    A ohľadne dokladovania tých príjmov nejaké rady?
    Áno, môže byť z toho problém, lebo nemáš ako preukázať, či si nejaké príjmy nezatajil. Účty by som nahlásila /on existuje určitú dobu v archíve banky/ a napísala ich do DP.
    Prehľad príjmov si povinný robiť zo zákona o dani z príjmov /je tu na porade preštuduj/. Príjem samozrejme dokladovať musíš, musí byť aj nejaká evidencia, kde na základe očíslovania dokladov a pod, je môžné preukázať, že si príjmy priznal všetky, takže bez zdokladovania sa to dá krásne zneužiť - polku príjmov "dobrovoľne" priznáš a polku nie ....

    P.s. Ináč páči sa mi Tvoj výraz - dobrovoľnw priznám svoj príjem tak snáď ešte nemusím dokladovať.....:ň /ríjmy priznávaš povinne zo zákona a povinne ich preukazuješ ...

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    evina Pozri príspevok
    P.s. Ináč páči sa mi Tvoj výraz - dobrovoľnw priznám svoj príjem tak snáď ešte nemusím dokladovať.....:ň /ríjmy priznávaš povinne zo zákona a povinne ich preukazuješ ...
    a hlavne zdokladovanie výdavkov ich zaujíma. daň si ľahko určia aj podľa pomôcok.
    P.s. Ináč páči sa mi Tvoj výraz - dobrovoľnw priznám svoj príjem tak snáď ešte nemusím dokladovať.....:ň /ríjmy priznávaš povinne zo zákona a povinne ich preukazuješ ...
    Heh, samozrejme priznávam všetok príjem. Mne to len jednoducho nešlo do hlavy, že prečo by som nejakú čiastku mal dokladovať, keď už som sa k nej "priznal". Ušlo mi ale to, že vlastne nejakým číslovaním samotných dokladov o jednotlivých platbách sa dá zamedziť zneužitiu - ale uniká mi napríklad význam takéhoto dokladovania, keď proste si to číslovanie viem sám zmanipulovať, resp. niektoré príjmy proste človek preskočí ?

    a hlavne zdokladovanie výdavkov ich zaujíma. daň si ľahko určia aj podľa pomôcok.
    Výdavky mám paušálne, takže tam dokladovať našťastie nemusím nič.

    Tieto všetky záležitosti ma ako začínajúceho živnostníka strašne ubíjajú. Živnostník zväčša keď potrebuje najviac pomôcť a je na začiatku, tak nemá zvyšné peniaze na daňového poradcu a aby sa dostal do obrazu - to je neefektívne - nedá sa napríklad mne sledovať všetky zmeny - preto si napríklad daňové priznanie dávam vypracovať, ale takéto veci mi fakt unikli. Dúfam, že to pôjde spätne si tie doklady vytvoriť. V jednej banke sa mi dá cez internet banking zistiť história 2 roky dozadu a to mi akurát stačí. Horšie je to s účtom, ktorý som pred cca 2 mesiacmi zrušil.

    Každopádne každému veľmi pekne ďakujem za strávený čas čítaním mojich riadkov a prípadným písaním odpovede

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Existuje nejaké tlačivo na nahlásenie bankového účtu podnikateľa? Alebo stačí na A4 vypísať oznámenie a doručiť správcovi dane?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    JohnyBazooka Pozri príspevok
    Ďakujem za potvrdenie, takže to musím teda dodatočne poriešiť to nahlásenie. V tom odseku sa ale nič nepíše o tom, že do koľkých dní to treba nahlásiť. Myslíte, že bude z toho problém, keď dodatočne prídem a nahlásim dva účty používané v minulosti (z ktorého jeden už neexistuje) a jeden nový, ktorý chcem začať používať čisto na podnikanie?

    A ohľadne dokladovania tých príjmov nejaké rady?
    Podľa môjho vedomia je potrebné do 15 dní ohlásiť zmeny a malo by to byť aj v zákone. Je to § 31 ods. 7 zákona o správe daní a púoplatkov.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    jana32 Pozri príspevok
    Existuje nejaké tlačivo na nahlásenie bankového účtu podnikateľa? Alebo stačí na A4 vypísať oznámenie a doručiť správcovi dane?
    Neexistzuje tlačivo, ak dobre viem. Ja to nahlasujem len obyčajným listom - oznámenie.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Ja neviem, ja som nikdy zmenu účtu nehlásil a nikto nikdy nič nepovedal...
    Čo ovšem neznamená, že Ti ešte nepovie ....

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    evina Pozri príspevok
    Čo ovšem neznamená, že Ti ešte nepovie ....
    Možnože ma ešte len obesia na Hodžovom námestí...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    Možnože ma ešte len obesia na Hodžovom námestí...

    Počúvaj Petržalčan.....a nám. Hraničiarov by Ti nestačilo?

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Muška Pozri príspevok

    Počúvaj Petržalčan.....a nám. Hraničiarov by Ti nestačilo?
    Tak to už radšej rovno v Alfe...
    Ok, takže ak by som to mal spätne "zlegálniť" - tak mal by som písomne odoslať oznámenie, že ktoré účty používam? Nestačilo by nahlásiť už len ten nový, na ktorý mi budú prichádzať odteraz platby? S tým, že tie dva, ktoré som predtým používal a nie sú nahlásené, tak tie už používať na podnikateľské účely nebudem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.