Zavrieť

Porady

ázijská hruška v tvare kordónu

Máte nejaké skúsenosti s pestovaním ázijskej hrušky na kordóne resp. ako na druhom obrázku na zvislých ťažňoch? Ak áno aké odrody sú na to vhodné a na akých podpníkoch štepené?
resp. darí sa vám takto pestovať aj niečo iné ako jablká?
kordon.jpg  
tvar.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Pestujem Azijské hrušky už 18 rokov, takže sú plnoleté.
    7 odrôd som si pozháňal len čo sa objavili v našich obchodoch prvé plody, spolu 14 stromov.
    Samozrejme za túto dobu som s nimi už všeličo vyskúšal...
    Najhoršie zažili, keď museli byť po 3 rokoch presadené všetky.
    Na azijských hruškách je zaujímavé to, že napriek tomu, že sú na hruškových semenáčoch nerastú príliš bujne, skôr naopak a rodili už v 2 roku po vysadení! Nashi sú naozaj odolnejšie a úrodnejšie ako naše hrušky.
    Potom som záhradu pod lesom v zanedbanej džungli v zemi "nikoho" musel predať a tak som už fungoval len ako pozorovateľ, ktorý sa tomu čo sa tam bez akéhokoľvek ľudského zásahu odohrávalo len divil čim ďalej viac. Nový majiteľ nemal záujem o záhradu a pravdepodone tam ani vôbec nikdy nebol. Ja som zas pozoroval návrat k prírode ...
    Druhá vec, s ktorou sa museli hrušky popasovať po presune na toto miesto, bolo to, že ich začala pod lesom ohrýzať zver. Zvlášť prvé roky dostali hodne zabrať, niktoré boli ohlodané až k zemi. Dovolím si tvrdiť, že naše odrody by to už vzdali, nie však títo aziati.
    Ukázalo sa že som dobre urobil, keď som ich podsadil tak, že miesto štepenia bolo asi 20 cm pod úrovňou pôdy.
    Mohol som si to dovoliť, pretože aj v prípade spravokorenenia by už bujnejšie korene než sú lesné semenáče isto nemali!

    Zároveň som tým chcel dosiahnuť, aby boli korene hlbšie a bližšie spodnej vode, ktorá je na týchto miestach na jar asi meter a aj v najsuchšom lete len asi 2m hlboko. Vedel som totiž že závlahy nehrozia a aziati sú citlivejší na vodu než európske sesternice.
    Tento ťah im definitývne zachránil život, pretože pod zem ich samozrejme zver ohrýzť nemohla a oni keďže im šlo o život sa prispôsobili aj zveri.
    Dokázali čeliť ohrízaniu zveri bez pomoci tak, že vytvorili niekoľko postranných silnejších konárov na spôsob kríka a jeden centrálny. Okrem toho vytvorili hustú vrstvu tenších až meter dlhých výhonov, ktoré obalili celý krík, takže sa k hlavným konárom zver nevedela pretlačiť a musela si stačiť s ohrízaním tenkých postranných vetvičiek, ktoré po takomto reze ešte viac zmladili a vytvotili takto hustý nepreniknuteľný "živý plot" asi 0,5m po obvode okolo týchto 14 stromov. Zároveď nashi zobrali takto svoje tvarovanie už definitívne ro "svojich rúk" či skôr konárov.

    Počas celých týchto rokov narástli v pohľadné asi 3,5m veľké kríky a rodili veľmi bohato, následkom čoho mali veľa malých plodov nevalnej chuti, pretože suchgá klíma našej stepi im asi moc nevyhovovala a tak bez závlahy nemali potrebnej šťavnatosti...
    V tejto fáze som do toho znova vstúpil a asi pred 4 rokmi a urobil som to, že som najmenší krík i tak už veľký znovu presadil do svojej záhrady, prudko zrezal a začal tvarovať ako palmetu. Ostatné Nashy som preštepil na hlavných konároch asi vo výške 1,5 m na naše Európske pre mňa chutnejšie a najme menej citlivé na sucho odrody, ktoré vedia rodiť chutné plody aj bez starostlivosti a závlahy...

    Pritom som však do výška asi 1,5m ponechal azijské hrušky. Tieto akoby za odmenu práve minulý rok zarodili plodmi ktoré boli konečne chutné. Bolo to tým, že bol vínimočne vlhký rok. Vyplíva s toho, že pri pestovaní týchto hrušiek ne závlaha alebo vlhká klíma nevyhnutnosťou. Zároveň treba urobiť dôkladnú prebierku plodov.
    Hruška ako palmeta z azijských hrušiek sa dá urobiť rovnako dobre ako s európskych hrušiek. Dokonca možno ešte jednopduchšie, pretože sú úrodnejšie...
    Ázijské hrušky nemajú s dulou dobrú afinitu a aj cez medzištepenie by to asi nebol dobrý nápad, pretože na hruškovom semenáči nemajú príliš bujný rast že by sa nedali skrotiť a rýchlo nastupujú do rodivosti...

    gabogu je offline (nepripojený) gabogu

    gabogu
    Jeden chlapik podobny wabimu pestuje aj pre sieberz a on jednu vanigliu pestuje ako kordon
    novenykulonlegessegek.blog.hu/2007/11/21/diospyros_kaki_vainiglia_lugasba

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    vemak Pozri príspevok
    Máte nejaké skúsenosti s pestovaním ázijskej hrušky na kordóne resp. ako na druhom obrázku na zvislých ťažňoch? Ak áno aké odrody sú na to vhodné a na akých podpníkoch štepené?
    resp. darí sa vám takto pestovať aj niečo iné ako jablká?
    Jéééj, to je paráda na tých fotkách , aj také chcéééém... Na jednej strane záhrady hrušky a na druhej jablká v kordónoch - sused si natiahol na plot tú zelenú ohavu - vyzerá to ako tenisové kurty - tak by som to chcela nejako užitočne zakryť... lenže môj manžel nemá k stromkom takýto vzťah - zasadiť - to by ešte šlo, ale starostlivosť - nula bodov...

    vemak je offline (nepripojený) vemak

    vemak
    Oliwa Pozri príspevok
    Jéééj, to je paráda na tých fotkách , aj také chcéééém... Na jednej strane záhrady hrušky a na druhej jablká v kordónoch - sused si natiahol na plot tú zelenú ohavu - vyzerá to ako tenisové kurty - tak by som to chcela nejako užitočne zakryť... lenže môj manžel nemá k stromkom takýto vzťah - zasadiť - to by ešte šlo, ale starostlivosť - nula bodov...
    ja som činžiakový odchovanec, a teraz ma to pri domčeku začalo baviť, no žiaľ informácií o takomto reze je veľmi málo a keď tak buď povrchné resp. opak tak odborné že netuším o čom točia.
    Ale sú aj ženy čo si sami strihajú stromky.

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    Ahojte, vedel by mi niekto povedať, či mám odštipnúť malé Nashi hruštičky z malého stromčeka, ktorý bol vysadený iba na jar? Hneď krásne zakvitol a má 7 hrušiek.
    Priložím fotku... a tie z vrchu som už odstránila, ale koľko mám nechať?
    Jedno určite, ale vypestuje sa aj viac? Aspoň 2-3?
    Díky za odpoveď!
    Nashi Nitaka 18.5.jpg  
    Nashi Nitaka 19.5..jpg  
    Nashi hruška..jpg  
    1/1

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Práve azijské hrušky sú najtypickejšie tým,že sú až priveľmi úrodné a treba nevyhnutne robiť prebierku. To znamená že nielen keď je strom ešte malý ale aj vždy, každý rok treba odstrániť z každého strapca všetky plody okrem 1, maximálne 2. Inak budú plody maličké a suché- najmä ak je sucho v období pred dozrievaním. Ak ti môžem radiť: Menej je niekedy viac a tu to platí dvojnásobne!
    Valcake ...ďakujem wabi..
    Juraj Bindzár

    picture hosting

    Ja som naštepil tento rok Na 7 ročnú hrušku dve odrody nashi hrušiek a myslím si že na budúci rok už budú pody . Čo si myslíš ty Wabi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.