Zavrieť

Porady

Pečiatka na faktúre

Dostala sa mi informácia, že od 01.01.2006 sa na faktúrach musí používať pečiatka modrej farby/vraj kvôli rozlíšeniu originálu od fotokópie/.Nikto mi však nevedel povedať na základe čoho-aký zákon,usmernenie o tom píše. Nie je to nejaká mylná informácia? Ja používam pečiatku čiernej farby.
Usporiadat
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
detektív
Dostala sa mi informácia, že od 01.01.2006 sa na faktúrach musí používať pečiatka modrej farby/vraj kvôli rozlíšeniu originálu od fotokópie/.Nikto mi však nevedel povedať na základe čoho-aký zákon,usmernenie o tom píše. Nie je to nejaká mylná informácia? Ja používam pečiatku čiernej farby.
Veď každý ani nemá pečiatku, tak ako má používať farebnú?!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ALDA
Veď každý ani nemá pečiatku, tak ako má používať farebnú?!
Žiaden zákon neprikazuje používať pečiatku.
0 0
kaso kaso

kaso je offline (nepripojený) kaso

Jedna nemenovaná riaditelka daňového úradu tvrdí, že na faktúre je dôležitý podpis a pečiatka vraj ani nemusí byť. /tú vám urobia kdekoľvek a akúkoľvek/
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kaso
Jedna nemenovaná riaditelka daňového úradu tvrdí, že na faktúre je dôležitý podpis a pečiatka vraj ani nemusí byť. /tú vám urobia kdekoľvek a akúkoľvek/
Ja iba potvrdím, že hovorí správne.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Neviem, či musí, ale na školeniach ohľadom registratúry, a v knihe "Správa registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov", sa na str. 30 píše: na odtláčanie podlhovastých (nápisových) pečiatok používame modrú farbu. Na odtláčanie okrúhlych pečiatok používame červenú farbu.

Myslím, že je to odporúčanie naozaj hlavne kvôli tomu, aby sa v budúcnosti dalo jednoznačne určiť čo je originál a čo kópia.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

To je o niečom inom - sú to pečiatky, ktoré sa týkajú len registratúry. Podnikateľ nemusí mať pečiatku svojej firmy.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Je zaujímavé, že v praxi sa snažíme obrátiť zákony v náš prospech niekedy aj v oblastiach vychádzajúcich nielen z predpisov, ale aj z tzv. obvyklej obchodnej praxe.

Používanie pečiatky podnikateľmi nie je taxatívne ustanovené žiadnym všeobecne záväzným právnym predpisom (môže byť upravené osobitným predpisom, nemám skúsenosti so všetkými, ale vychádza to spravidla z formy výstupov toho ktorého subjektu, ako príklad uvediem napr. notárov, znalcov a pod.). Aj napriek tejto skutočnosti sa však pečiatka stala obvyklou praxou využívanou v obchodnom styku. Vychádzajúc z týchto podmienok, každý subjekt, ktorý má tento postup zaužívaný, mal by pečiatku používať, kým svoje postupy napr. pri vyhotovovaní dokladov a písomností nezmení. Mám na mysli elektronické dokumenty so všetkými náležitosťami podľa v súčasnosti platnej legislatívy, ktorým sa používanie pečiatky určite zredukuje.
Zároveň je potrebné si uvedomiť, akú formu podpisovania má firma deklarovanú v zakladateľských dokumentoch. Ak má napríklad ustanovené, že k podpisu štatutárneho orgánu, alebo jeho člena sa pripojí obchodný názov a sídlo firmy, je zrejmé, že najjednoduchším riešením je použitie pečiatky a v praxi sa aj najčastejšie využíva.

Zákon č. 395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov v platnom znení rovnako taxatívne neustanovuje používanie pečiatok, avšak postupy pôvodcu registratúry (upravené v registratúrnom poriadku) musia vychádzať z praxe a v prípade, že subjekt pečiatku používa, je potrebné túto skutočnosť zapracovať do interného predpisu k tejto problematike. Farba nie je predpísaná, bola len autormi publikácie a MV SR doporučená. K tejto problematike mám aj vyjadrenie autorky (a pracovníčky MV SR).

Takže ako s pečiatkou? Tak ako sme v praxi zvyknutí a zároveň ako je ustanovené v zakladateľských listinách, či interných predpisoch týkajúcich sa obchodnej dokumentácie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Palino
To je o niečom inom - sú to pečiatky, ktoré sa týkajú len registratúry. Podnikateľ nemusí mať pečiatku svojej firmy.
Spomínané podlhovasté pečiatky s modrým odtlačkom sa práveže týkajú obchodnej a súvisiacej dokumentácie.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
[quote=AVO]Je zaujímavé, že v praxi sa snažíme obrátiť zákony v náš prospech niekedy aj v oblastiach vychádzajúcich nielen z predpisov, ale aj z tzv. obvyklej obchodnej praxe.

Janka, veď aj tí, čo tie zákony tvoria si ich potom jednotlivo vykladajú vo svoj prospech a rôzne /a to aj právnici!!/

Keby sme to tak nerobil aj my, ktorí sa s nimi najviac pasujeme, neboli by sme už naozaj tými najhlúpejšími?!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ALDA
Janka, veď aj tí, čo tie zákony tvoria si ich potom jednotlivo vykladajú vo svoj prospech a rôzne /a to aj právnici!!/

Keby sme to tak nerobil aj my, ktorí sa s nimi najviac pasujeme, neboli by sme už naozaj tými najhlúpejšími?!
Keď še dá, tak še dá. Ale niekedy to nie je len o zákonoch.
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Ďakujem všetkým za informácie.
0 0
darinasv darinasv

darinasv je offline (nepripojený) darinasv

detektív
Ďakujem všetkým za informácie.
Ja by som ešte doplnila otázku: Musí byť pečiatka na doklade z RP? Podnikatelia ju pri nákupe v maloobchode totiž pýtajú. A čo keď ju podnikateľ nemá a teda nemá ani doklad čím opečiatkovať?
Podľa mňa sme si to totiž vymysleli sami. Ale niektoré účtovníčky vraj nechcú zaúčtovať doklad ak nie je na zadnej strane opečiatkovaný
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

darinasv
Ja by som ešte doplnila otázku: Musí byť pečiatka na doklade z RP? Podnikatelia ju pri nákupe v maloobchode totiž pýtajú. A čo keď ju podnikateľ nemá a teda nemá ani doklad čím opečiatkovať?
Podľa mňa sme si to totiž vymysleli sami. Ale niektoré účtovníčky vraj nechcú zaúčtovať doklad ak nie je na zadnej strane opečiatkovaný
Ja osobne preferujem neopečiatkované pred takými dokladmi, kde je pečiatka "buchnutá" cez dôležité údaje (najmä sumy, čo s obľubou robia na ČS), resp. kde farba z pečiatky premokne z rubovej strany na lícnu a tiež figu vidno .
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
detektív
Dostala sa mi informácia, že od 01.01.2006 sa na faktúrach musí používať pečiatka modrej farby/vraj kvôli rozlíšeniu originálu od fotokópie/.Nikto mi však nevedel povedať na základe čoho-aký zákon,usmernenie o tom píše. Nie je to nejaká mylná informácia? Ja používam pečiatku čiernej farby.
Stačí mať dobrú farebnú kopírku (alebo skener), a modrá bude aj na kópii.
Veď modrá je dobrá, ale dosť bolo politiky, idem už spať.
0 0
joki joki

joki je offline (nepripojený) joki

detektív
Dostala sa mi informácia, že od 01.01.2006 sa na faktúrach musí používať pečiatka modrej farby/vraj kvôli rozlíšeniu originálu od fotokópie/.Nikto mi však nevedel povedať na základe čoho-aký zákon,usmernenie o tom píše. Nie je to nejaká mylná informácia? Ja používam pečiatku čiernej farby.
Každý doklad je originál, ktorý je priamo podpísaný, kópia je len kópia toho čo už bolo podpísané. Podpis je povinný, okrem výstupov z reg. pokladne ( daň. doklad, denná, mesačná uzávierka ) Pečiatka s nacionálmi firmy v účtovníctve nie je predpísaná, je to určitý prežitok a dôležitosť. ( viď tlačivá DÚ )
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
darinasv
Ja by som ešte doplnila otázku: Musí byť pečiatka na doklade z RP? Podnikatelia ju pri nákupe v maloobchode totiž pýtajú. A čo keď ju podnikateľ nemá a teda nemá ani doklad čím opečiatkovať?
Podľa mňa sme si to totiž vymysleli sami. Ale niektoré účtovníčky vraj nechcú zaúčtovať doklad ak nie je na zadnej strane opečiatkovaný
Nie. Ani by nemala byť. Doklad by mal obsahovať všetky náležitosti v zmysle vyhlášky o ERP a u platiteľa DPH aj náležitosti podľa § 71 ods. 5 ZDPH. Ak ich obsahuje, pečiatka by sa nemala vyžadovať. Osobne zastávam názor, že pečiatka v pravom slova zmysle nemôže ani nahradiť náležitosti, ktoré má doklad vystavený v ERP obsahovať.

Vyžadovanie pečiatky na doklade z ERP považujem za prehnané a neopodstatnené nároky. V ostatnej dokumentácii je to o obvyklej praxi, ktorá je tiež poznamenaná vývojom, tak ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pečiatku ako SZČO nevlastním úspešne už 10 rokov a nikdy som s tým nemala nikde problémy
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Používanie pečiatky SZČO nepatrí k obvyklej obchodnej praxi najmä v prípadoch, že sú "samozamestnávatelia" bez prevádzok a zamestnancov a samozrejme v závislosti od druhu vykonávanej činnosti.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

AVO
Nie. Ani by nemala byť. Doklad by mal obsahovať všetky náležitosti v zmysle vyhlášky o ERP a u platiteľa DPH aj náležitosti podľa § 71 ods. 5 ZDPH. Ak ich obsahuje, pečiatka by sa nemala vyžadovať. Osobne zastávam názor, že pečiatka v pravom slova zmysle nemôže ani nahradiť náležitosti, ktoré má doklad vystavený v ERP obsahovať.

Vyžadovanie pečiatky na doklade z ERP považujem za prehnané a neopodstatnené nároky. V ostatnej dokumentácii je to o obvyklej praxi, ktorá je tiež poznamenaná vývojom, tak ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku ...
To je sice pravda, ale omnoho dolezitejsie je vediet, kedy ten prehnany a nepodstatneny narok zanikol. Ja si este pamatam pohorsenie, ked sa blocky bez peciatky vyhadzovali z nakladov. Obavam sa, ze je to este z dob, ktorym neuplynula skartacna doba...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
hron
To je sice pravda, ale omnoho dolezitejsie je vediet, kedy ten prehnany a nepodstatneny narok zanikol. Ja si este pamatam pohorsenie, ked sa blocky bez peciatky vyhadzovali z nakladov. Obavam sa, ze je to este z dob, ktorym neuplynula skartacna doba...
Nemáte náhodou na mysli § 16 ods. 4 posledná veta Zákona č. 289/1995 o dani z pridanej hodnoty v znení platnom do 30.4.2004 a povinnosť uvádzať na doklad z ERP údaje týkajúce sa osoby v prospech ktorej sa zdaniteľné plnenie uskutočnilo? T.j. obchodné meno, sídlo ... daňové identifikačné číslo, čo sa spravidla riešilo práve pečiatkovaním prijatých dokladov z ERP? To by sa týkalo trochu iného problému. Ten je riešený napr. v tomto linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?...light=%FAstava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať