Zavrieť

Porady

predaj bytu - daň z príjmov

Prosím Vás, mám takýto problém:
V roku 2005 sme s manželom predali byt v osobnom vlastníctve. Ale už pri sťahovaní t.j. v septembri 2004 som si zmenila trvalý pobyt. Takže v čase predaja bytu sme ani ja ani manžel v uvedenom byte už nemali trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť z príjmu za predaj bytu daň z príjmov? Bola by som rada, keby som nemusela platiť žiadnu daň. Veď v byte som bývala aj mala trvalý pobyt viac ako 10 rokov.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Pokiaľ doba medzi nadobudnutím a predajom presiahne 5 rokov - daň neplatíš /za predpokladu, že nebol využívaný na podnikanie/
§ 9 ods. b/ ZoDP - od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a/ alebo c/ a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia......
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

No hej, iba že v § 9 ods. 1 písm. a) sa píše: Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom ... Čo mal tvorca zákona na mysli tým "bezprostredne pred predajom". Aká dlhá doba sa tým myslí?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zaujímavá situácia
A nevlastnili ste ten byt 5 rokov?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

adams
Prosím Vás, mám takýto problém:
V roku 2005 sme s manželom predali byt v osobnom vlastníctve. Ale už pri sťahovaní t.j. v septembri 2004 som si zmenila trvalý pobyt. Takže v čase predaja bytu sme ani ja ani manžel v uvedenom byte už nemali trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť z príjmu za predaj bytu daň z príjmov? Bola by som rada, keby som nemusela platiť žiadnu daň. Veď v byte som bývala aj mala trvalý pobyt viac ako 10 rokov.


Muška ešte že si tu Naozaj o aký byt vlastne ide? Bol to družstevný alebo obecný byt odkúpený do OV? Kedy? - nie je tam 5 rokov?
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Muška
Zaujímavá situácia
A nevlastnili ste ten byt 5 rokov?
Ten byt sme mali v osobnom vlastnictve 5 rokov, predtým to bol obecný byt, kde sme bývali od roka 1994.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Z paragrafu 9 ZoDP:

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z*predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a*to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v*nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku,

b) z*predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a*to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z*obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z*obchodného majetku,

Zvýraznený text sa ťa týka - v tvojom prípade si nevšímaj si ods. 1 a/.

Erika
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Byt som vlastnila (v osobnom vlastníctva - LV) od r. 1999, trvalý pobyt od 01/1994 do 09/2004. Predaj bytu r. 2005. Byt nebol využívaný na podnikanie. To by boli základné info k uvedenej problematike. Poraďte, prosím. Ide termín podania priznaní. Ďakujem
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Pepa
Z paragrafu 9 ZoDP:

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z*predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a*to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v*nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z*obchodného majetku,

b) z*predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a*to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z*obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o*budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z*obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z*obchodného majetku,

Zvýraznený text sa ťa týka - v tvojom prípade si nevšímaj si ods. 1 a/.

Erika
Netýka sa to obchodného majetku?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

adams
Netýka sa to obchodného majetku?
Z ods. l písm. b/ vyplýva, kedy sa vzťahuje oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti (na daňové účely je nehnuteľnosť definovaná v § 3 ods. 2 písm.a/ - podľa tohto ustanovenia sa za nehnuteľnosť považuje aj byt a nebytový priestor ....), ak nejde o príjem z predaja nehnuteľnosti posudzovaný podľa písmen a/ a c/. Podľa tohto ustanovenia sa posudzuje či ide o príjem oslobodený od dane v prípade, ak daňovník predáva nehnuteľnosť, v ktorej nemá trvalý pobyt, resp. má trvalý pobyt kratšie ako dva roky ....................... alebo predáva nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

adams
Byt som vlastnila (v osobnom vlastníctva - LV) od r. 1999, trvalý pobyt od 01/1994 do 09/2004. Predaj bytu r. 2005. Byt nebol využívaný na podnikanie. To by boli základné info k uvedenej problematike. Poraďte, prosím. Ide termín podania priznaní. Ďakujem
Uvedený predaj je oslobodený od dane z príjmu FO...nakoľko je splnená už podmienka vlastníctva - 5 rokov.
0 0
adams adams

adams je offline (nepripojený) adams

Dúfam, že je to tak ako tuna píšete. Ďakujem vám všetkým.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Náhodou som tiež potrebovala niečo zistiť pre kamošku (predávala byt, v ktorom nemala trvalý pobyt, ale ho vlastnila 5 a pol roka).
Podľa mňa a asi aj podľa toho par. 9 ods. 1 písm. a) - je to aj v komentári - "Nusí byť splnená minimálna doba vlastníctva, dĺžka trvalého pobytu a účel využívania. V tomto ustanovení je podmienka dvoch rokov vlastníctva splnená aj vtedy, ak predávajúci preukáže, že návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností je starší ako dva roky. Na účely oslobodenia príjmu musí byť s ú č a s n e splnená aj ďalšia ustanovená podmienka, a to je doba trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Podľa tohto ustanovenia sa posudzuje splnenie podmienok len u predávajúceho, ktorý
s ú č a s n e v týchto nehnuteľnostiach mal aj trvalý pobyt, pričom musia byť splnené obidve podmienky."
Takže podľa mňa by sa to malo dať do daň. priznania - samozrejme len rozdiel medzi predajom - kúpou - náklady (napr. prerábanie bytu) - ale musia byť doklady.
Aspoň toľko.
Erika


OPRAVUJEM: Ak neplatí oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písmeno a) t.z. podmienka najmenej dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP.
Ospravedlňujem sa.
Naposledy upravil Erika-ežka : 04.01.06 at 11:10
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Erika-ežka
Náhodou som tiež potrebovala niečo zistiť pre kamošku (predávala byt, v ktorom nemala trvalý pobyt, ale ho vlastnila 5 a pol roka).
Podľa mňa a asi aj podľa toho par. 9 ods. 1 písm. a) - je to aj v komentári - "Nusí byť splnená minimálna doba vlastníctva, dĺžka trvalého pobytu a účel využívania. V tomto ustanovení je podmienka dvoch rokov vlastníctva splnená aj vtedy, ak predávajúci preukáže, že návrh na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností je starší ako dva roky. Na účely oslobodenia príjmu musí byť s ú č a s n e splnená aj ďalšia ustanovená podmienka, a to je doba trvalého pobytu 2 rokov bezprostredne pred predajom. Podľa tohto ustanovenia sa posudzuje splnenie podmienok len u predávajúceho, ktorý
s ú č a s n e v týchto nehnuteľnostiach mal aj trvalý pobyt, pričom musia byť splnené obidve podmienky."Takže podľa mňa by sa to malo dať do daň. priznania - samozrejme len rozdiel medzi predajom - kúpou - náklady (napr. prerábanie bytu) - ale musia byť doklady.
Aspoň toľko.
Erika
No nechcem byť hnusná
To, že musia byť splnené súčasne podmienky vlastníctva aj trvalého pobytu - už neplatí. Ostal len trvalý pobyt bezprostredne pred predajom.
A ďalej - zadávateľky otázky sa netýka § 9 ods. 1 písm a/ ale písm. b/ - veď vlastnili byt min. 5 rokov!!!!!!!
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Takže podľa mňa by sa to malo dať do daň. priznania - samozrejme len rozdiel medzi predajom - kúpou - náklady (napr. prerábanie bytu) - ale musia byť doklady.
Aspoň toľko.
Erika[/QUOTE]

to ako mám prosím Ťa chápať, tak že keď ja som sa rozviedla v máji roku 2002 a byt sme predali v 11/2002 / OV. od 1998/ a ja som si kúpila v 12/2002 byt--- mala som platiť daň len zo sumy medzi predajom a kúpou??? tak asi by som nemusela platiť nič, lebo pri kúpe som musela doložiť ešte 50000,-, ale som musela zaplatiť daň z predaja celú čiastku.
mohol by sa mi k tomu vyjadriť niekto kompetentný???,, myslím kto sa v tom vyzná

Dík
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ale pokiaľ viem, "pôvodca textu" písala, že byt nepoužívala na podnikanie a ods. b) je o o obchodnom majetku : "z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z o b c h o d n é h o m a j e t k u , ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, ... "Aj z komentáru som to tak pochopila, volala som aj na DÚ a tam mi to potvrdili, ale každý sa mýli ...Ak má niekto skúsenosť, alebo vie niečo o tom .... ozvite sa ...PS: Ja som písala len môj názor ...

OPRAVA: Ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP.
PS: Nechcela som zavádzať, len som nevedela ...
Naposledy upravil Erika-ežka : 04.01.06 at 11:15 Dôvod: oprava
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Barbara
to ako mám prosím Ťa chápať, tak že keď ja som sa rozviedla v máji roku 2002 a byt sme predali v 11/2002 / OV. od 1998/ a ja som si kúpila v 12/2002 byt--- mala som platiť daň len zo sumy medzi predajom a kúpou??? tak asi by som nemusela platiť nič, lebo pri kúpe som musela doložiť ešte 50000,-, ale som musela zaplatiť daň z predaja celú čiastku.
mohol by sa mi k tomu vyjadriť niekto kompetentný???,, myslím kto sa v tom vyzná

Dík
Myslím si, že keď si prečítaš túto tému a pozrieš sa aj do zákona o dani z príjmov § 9 ods. 1) - Oslobodený príjem, ale znenie platné v r. 2002, tak zistíš, ako to má byť.
Ja si myslím podľa toho, čo si napísala, že si nemala asi platiť žiadnu daň. Rozumiem tomu tak, že ste predali byt, v ktorom si mala trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a vlastnili ste ho spolu s manželom tiež min. 2 roky. Potom by platil § 9 ods. 1) písm.a) a predaj je oslobodený. Predpokladám, že ste ho nemali v obchodnom majetku?
Teraz platí tak ako uvádza Pepa.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Palino
Myslím si, že keď si prečítaš túto tému a pozrieš sa aj do zákona o dani z príjmov § 9 ods. 1) - Oslobodený príjem, ale znenie platné v r. 2002, tak zistíš, ako to má byť.
Ja si myslím podľa toho, čo si napísala, že si nemala asi platiť žiadnu daň. Rozumiem tomu tak, že ste predali byt, v ktorom si mala trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a vlastnili ste ho spolu s manželom tiež min. 2 roky. Potom by platil § 9 ods. 1) písm.a) a predaj je oslobodený. Predpokladám, že ste ho nemali v obchodnom majetku?
Teraz platí tak ako uvádza Pepa.

díky, prečítam si to, ale asi nespľnili sme podmienku- 5 rokov v OV, či v r. 2002 tá podmienka- neplatilo? keď spomínaš 2 roky, že sme vlastnili
dobre si mi rozumel. --kurčapes a teraz čo??????
mám ísť na DÚ a spraviť tam rašambo??????
no nebolo by zle, tie prachy dostať naspäť,
vedel by mi niekto poradiť ako nato??????
napísať žiadosť, alebo sťažnosť???????? na DÚ????

dík
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Ospravedlňujem sa, už som našla, že od 1.1.2005 boli podmienky , ktoré musia byť splnené zmiernené. Nechcela som nikoho mýliť, ešte raz sa ospravedlňujem.
Našla som nejakú novelizáciu, že je tam len podmienka trvalého pobytu najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Už nie je podstatné, ako dlho túto nehnuteľnosť vlastnil.
Našla som to v DÚPP 12/2005 a je tam aj taká tabuľka, za akých podmienok je príjem z predaja oslobodený od dane od 1.1.2005. Pôvodcu textu "adams" sa týka druh nehnuteľného majteku "byty a rodinné domy, ktoré neboli vložené do obchodného majetku" - podmienka oslobodenia: trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

OPRAVA: A ešte k týmto skutočnostiam: Ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený od dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP.

PARDÓN!
Naposledy upravil Erika-ežka : 04.01.06 at 11:18 Dôvod: oprava
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Erika-ežka
Ospravedlňujem sa, už som našla, že od 1.1.2005 boli podmienky , ktoré musia byť splnené zmiernené. Nechcela som nikoho mýliť, ešte raz sa ospravedlňujem.
Našla som nejakú novelizáciu, že je tam len podmienka trvalého pobytu najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Už nie je podstatné, ako dlho túto nehnuteľnosť vlastnil.
Našla som to v DÚPP 12/2005 a je tam aj taká tabuľka, za akých podmienok je príjem z predaja oslobodený od dane od 1.1.2005. Pôvodcu textu "adams" sa týka druh nehnuteľného majteku "byty a rodinné domy, ktoré neboli vložené do obchodného majetku" - podmienka oslobodenia: trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Erika, túto podmienku zadávateľka otázky NESPLNILA.
Splnili podmienku § 9 ods. l písm. b) zákona o dani z príjmov, pretože doba medzi nadobudnutím a predajom presiahla päť rokov!!!!!!!
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Erika-ežka
Ale pokiaľ viem, "pôvodca textu" písala, že byt nepoužívala na podnikanie a ods. b) je o o obchodnom majetku : "z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z o b c h o d n é h o m a j e t k u , ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, ... "Aj z komentáru som to tak pochopila, volala som aj na DÚ a tam mi to potvrdili, ale každý sa mýli ...Ak má niekto skúsenosť, alebo vie niečo o tom .... ozvite sa ...PS: Ja som písala len môj názor ...
Netýka sa to len obchodného majetku!!!
A končím prispievaním do tejto témy. Nebudem sa rozčuľovať.
Pekný deň
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať