Zavrieť

Porady

Účtovanie DPH

Prosím Vás ako účtujete DH na konci mesiaca ak napr.343 019vstup a 343 119 výstup a preúčtovávate to na účet 343 050-vyspor.s DU.343 019 a 343 119 by mali zostať nulové, ak je správne odvedená DPH.Čo ak nie je správne opdvedená napr. o 150 Sk a nechcete už podávať dodat.daň.priznanie, čo s tým zostatkom na účte?
Usporiadat
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Takže môžem mať ten účet 343 019 nákup t.a.služ. pasívny?
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Tiež mám účet 343000 ako pasívny, a aj všetky analytické účty 343... ako pasívne. Analytiku mám takto:
343000 DPH - zúčtovanie s DÚ
343001 DPH - daň na vstupe MD
343002 DPH - daň na výstupe D
Pri samozdanení pri faktúrach z EÚ účtujem: 343001/343002 DPH, ktorú si vyrátam. Na konci roka preúčtujem 343000/343001 a 343002/343000
takže na účte 343000 by mal ostať výsledný vzťah k ŠR k 31.12. Všetky účty sú pasívne, ale vzorce v súvahe sú prispôsobené tak, že ak je zostatok na str. MD tak to ide do aktív, ak na str. D tak do pasív.
Naposledy upravil marianna : 26.08.04 at 08:50
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

ricij
Ja nemám účet 343 vôbec členený. Je to chyba?

účet 343 má mať podľa mňa povinnú analytiku
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Prečo by musel mať, niekto to má rozčlenené ako Mariana, niekto má iba 343 a nemá ju vôbec rozčlenú.Prečítaj si čo písala Bea, že nie je dôl.analytika 343 a ani ostatných účtov a ani ju zákon neprikazuje, je dôl analyt.evidencia faktúr, nie účtu.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Postupy účtovania neustanovujú povinne členenie analytickej evidencie. A, ako som už v mojom predchádzajúcom príspevku uviedla, v Usmernení ... daňového riaditeľstva je tiež napísané, že musí byť podrobná analytická evidencia, ale nemusí byť vedená na analytických účtoch.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Tjaj ako dobre, že nemusím všetko spätne preúčtuvávať.
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Ja mam nastaveny ucet 343 podla zostatku, takze mi dovoli uctovanie aj MD a Dal.
Mam vsak vytvorenu analytiku vstup, vystup a zahranicie. Mam to od zaciatku co uctujem a je to pekne prehladne a hlavne ked si potrebujem najst chybu, je to raz dva.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

V Omege nie je problém s účtom 343, teda kam ho má dať podľa zostatku do súvahy. Ci pasíva alebo aktíva. Ja mam tiež analytiky:

343 019 uplatnená Odpočítanie dane tuzemsko
343 219 uplanená Zdaniteľné obchody tuzemsko
343 700 Vzťah k štátnemu rozpočtu
tieto používam
a ešte mám možnosti
343 119 Odpočítanie dane EU
343 319 Zdaniteľné obchody EU + zahraničie

Je prehľadnejšie účtovať na jednotivé analytiky, tak je rýchlejšia kontrola.
A mam dokonca nastavené predkontácie tak, že DPH mi samo hádže účty, takže žiadny problém nemám.
A odkedy účtujem, vždy sme to tak robili, nech už bola sadzba akákoľvek, mali sme samostatné analytické účty na DPH na vstupe, výstupe, vzťahk štátnemu rozpočtu.

Súhlasite so mnou?
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Lucy súhlasím, aj ja to robím od kedy účtujem v PU. Je to prehľadnejšie a ľahšie sa hľadá chyba.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

bea
Postupy účtovania neustanovujú povinne členenie analytickej evidencie. A, ako som už v mojom predchádzajúcom príspevku uviedla, v Usmernení ... daňového riaditeľstva je tiež napísané, že musí byť podrobná analytická evidencia, ale nemusí byť vedená na analytických účtoch.
Neviem, či tou analytickou evidenciou DR nemá na mysli náhodou analytické účtovanie. Ale podľa mňa je vecou účtovnej jednotky ako si to zariadi. Hlavne aby mali správne odvedené DPH.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Vadí to, ak mi v súvahe ak mi vyjde napr. pohľadávka voči DÚ na DPH účet 343 hodí túto pohľadávku na riadok 110 mínusom, čiže mi to nedá do pohľadávok na riadok 054, ale do záväzkov mínusom.Je to veľká chyba??Nejde mi to inak nastaviť v programe.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Podľa mňa nie, ved hospodársky vysledok ti vyjde ten istý
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Marianna,
hospodársky výsledok je jedna vec a súvaha druhá. V jednej spoločnosti bol v súvahe mínusový záväzok, hoci išlo o pohľadávku a audítor to vo svojej správe hodnotil ako vážnu chybu, lebo boli podhodnotené aktíva a pasíva.

A ešte k tomu Usmerneniu z DR. Ak si pozrieš presné znenie, vyplýva z neho, že DR rozlišuje analytickú evidenciu a analytické účty.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ale veď aj na 311 sa účtuje mínusom ak ide o dobropis, a tiež keby je len tá jedna faktúra-zostatok bude v súvahe uvedený mínusom.
0 0
selena selena

selena je offline (nepripojený) selena

Bea: Presne tak. Ja mam napriklad na vystup analyt.účet 343019. Ale v evidencii DPH to mam fatkury rozclenene na vystup faktúry tuzemsko, staty EU, tretie krajiny... presne podla riadkov v danovom priznani.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Zuzana,
ale je rozdiel o aký účet ide. 311 je aktívny účet a zostatok je vždy na strane MD. 343 je aktívny alebo pasívny, kde je zostatok na strane MD alebo D podľa povahy zostatku.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ako si potom tu 343 mam nastaviť v programe A-aktívny alebo P-pasívny?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Myslím, že otázka nastavenia aktivity a pasivity je záležitosťou programu.Kedysi som taký mala a bolo to veľké trápenie, keď som si dorábala analytiku. Musela som zadať aj "A", resp. "P". V súčasnosti sú už programy múdrejšie a premýšľajú za nás.
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

Lucy
V Omege nie je problém s účtom 343, teda kam ho má dať podľa zostatku do súvahy. Ci pasíva alebo aktíva. Ja mam tiež analytiky:

343 019 uplatnená Odpočítanie dane tuzemsko
343 219 uplanená Zdaniteľné obchody tuzemsko
343 700 Vzťah k štátnemu rozpočtu
tieto používam
a ešte mám možnosti
343 119 Odpočítanie dane EU
343 319 Zdaniteľné obchody EU + zahraničie

Je prehľadnejšie účtovať na jednotivé analytiky, tak je rýchlejšia kontrola.
A mam dokonca nastavené predkontácie tak, že DPH mi samo hádže účty, takže žiadny problém nemám.
A odkedy účtujem, vždy sme to tak robili, nech už bola sadzba akákoľvek, mali sme samostatné analytické účty na DPH na vstupe, výstupe, vzťahk štátnemu rozpočtu.

Súhlasite so mnou?
Súhlasím, účtujem aj v OMEGE pár rokov a je to v pohode. Aj pri starom zákone aj teraz od 1.5.04. je analytické členenie a celkovo problematika DPH zvládnutá v pohode. Omega je na menšie podniky ideálna ale pri stredných už začínajú problémy, ale to už patrí do inej diskusie
0 0
EuSl EuSl

EuSl je offline (nepripojený) EuSl

Na konci roka by mal byť dobropis na účte 311 z pohľadávky preučtovaný na záväzok -pasívny účet. V súvahe by nemali byť mínusové ani aktíva ani pasíva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať