Zavrieť

Porady

Zivnost alebo Autorsky zakon

Zdravim vsetkych!
Rad by som si nechal od vas poradit co by mohlo byt pre mna vyhodnejsie:
1.) zalozenie zivnosti
2.) "podnikanie" na zaklade autorskeho zakona

Moja situacia:
Som zamestany na hlavny pracovny pomer, ale popritom by som si chcel este privyrobit. Konkretne by islo o tvorbu softwaru -> internetovych aplikacii. Tento software by som ale nevytvaral sam, ale so spoluautorom(zivnostnik v Rakusku, resp. sro v CR), pricom tento spoluautor ziskava zakazky, na ktorych ja spolupracujem a ktory ma bude vyplacat.
Je mozne na tuto situaciu napasovat "podnikanie" na zklade autorskeho zakona? (tzn. ze predavam iba urcitu cast softwaru spoluautorovi a ten predava cely produkt zakaznikovi)

Vdaka za rady!
mYso
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak vieš do zmluvy napísať, že tú konkrétnu vec sám zostavuješ, teda že si jej autor, tak nie je problém urobiť z toho činnosť na základe autorského zákona.

    myso je offline (nepripojený) myso

    myso
    Vdaka za radu!
    A bolo by mozne na zaklade autorskeho zakona formulovat zmluvu tak, ze predavam software zakaznikovi za pevne stanovenu sumu XXX, plus ze mi zakaznik bude za pouzivanie mojho softwaru platit X% z obratu ktory sa cez moj software premelie?

    Este raz vdaka!

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    myso
    Vdaka za radu!
    A bolo by mozne na zaklade autorskeho zakona formulovat zmluvu tak, ze predavam software zakaznikovi za pevne stanovenu sumu XXX, plus ze mi zakaznik bude za pouzivanie mojho softwaru platit X% z obratu ktory sa cez moj software premelie?

    Este raz vdaka!
    Slovo "predávam" by som asi nepoužila, mám vo firme podobnú zmluvu, ktorú som štylizovala asi takto: vytvorí informačno-archivačný server pre firmu xy, ktorý bude obsahovať ........../je vymenované, čo všetko obsahuje/.

    V ďalšom bode je dohodnuté, že dotyčný poskytne poradenstvo pri používaní uvedeného serveru /čo tiež môže byť autorskou činnosťou/.

    Okrem toho sa nebude jednať o zakaznika, ale napr. o objednávateľa a zhotoviteľa.

    Odmenu môžte dohodnúť akokoľvek, ale bolo by dobre, ak by sa volala autorskou odmenou, aby z celej zmluvy bolo jasné, že ide o zmluvu na základe autorského zákona a aby v zmluve neboli obsiahnuté prvky obchodnej zmluvy.

    jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

    jojko19
    Ahojte. Viete mi to niekto vysvetlit? Volala mi známa, že či by som jej niečo nezistil o autorskom zákone. Vytvára nejaké internetové knižky pre deti. Niekde počula, že ked má príjmy z takejto činnosti, tak ich vraj nemusi na základe autorského zákona zdaňovať. Mne sa to teda nezdá.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    jojko19
    Ahojte. Viete mi to niekto vysvetlit? Volala mi známa, že či by som jej niečo nezistil o autorskom zákone. Vytvára nejaké internetové knižky pre deti. Niekde počula, že ked má príjmy z takejto činnosti, tak ich vraj nemusi na základe autorského zákona zdaňovať. Mne sa to teda nezdá.
    Správne sa ti to nezdá. Príjmy zdaňuje každý za podmienok stanovených zákonom o dani z príjmu.
    Autor dostane príjem brutto, a poda daňové priznanie.

    jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

    jojko19
    KEJKA
    Správne sa ti to nezdá. Príjmy zdaňuje každý za podmienok stanovených zákonom o dani z príjmu.
    Autor dostane príjem brutto, a poda daňové priznanie.
    Ďakujem za odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, aký doklad má vystaviť, ak vieš poradiť. Faktúru? Alebo je nejaká predpísaná zmluva? Ona to vlastne predáva rovno zákazníkovi.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Podniká podľa osobitných predpisov. Tiež musí byť registrovaná na DU.
    Správa sa ako SZČO. Vystavuje faktúru. Alebo má zmluvu a na základe zmluvy preberie peniaze v hotovosti?.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja by som sa chcela opýtať, či si aj autori môžu v daňovom priznaní odpočítať paušálne výdavky, ktoré sú pre tento rok 40% z príjmu???

    Zivnost alebo Autorsky zakon

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.