Zavrieť

Porady

DPMK, pokuta, odpor

Dobrý deň,

V prvom rade chcem vopred poďakovať za rady a v druhom objasniť, že svoje pozdĺžnosti vždy, riadne a včas platím a že toto je prípad špecifický.

Šiel som s priateľkou jednu zastávku, samozrejme nekúpil som si CL, nakoľko ani nebolo kde. Pri vystupovaní sa zrazu objavili kontrolóri a nedovolili nám vystúpiť, až po predložení lístku (oni ani kontrolu nevykonávali, len vystriehli a využili to, že sme šli len jednu zastávku). Vysvetlil som im, že CL lístok nemám a požiadal ich, aby sme vystúpili, pretože tam sme chceli vystúpiť, nakoľko tam býva moja priateľka. No odmietli, šofér zavrel dvere a museli sme pokračovať ďalej. Tam som ich aj par krát upozornil, že toto čo robia nemusí byť celkom v súlade s trestným zákonom, na čo mi oni argumentovali, že to tak robiť musia. Potom od nás žiadali Občiansky preukaz !!?? ... Samozrejme som ho nepredložil, nakoľko som nerozumel, akým právom ho od nás žiadali ?? ... Ako ja som si chybu uvedomoval a bol som aj ochotný zaplatiť pokutu, ale tak, žeby sme vystúpili tam, kde sme chceli. .... No stále trvali na OP a ja na tom, že chcem vystúpiť, v čom nám aktívne bránili, na čo som ich viac krát upozorňoval, že toto konanie môže byť protiprávne. Potom zavolali políciu na konečnú zastávku a nútili nás ísť až na tú konečnú zastávku. Tam som sme sa policajtom legitimovali a upozornil som ich na konanie revízorov, čo ignorovali a taktiež som ich vyzval, aby dbali na ochranu osobných údajov. Policajti opísali údaje a odišli ... a ja som ostal s priateľkou niekde pri rómskej osade na neznámom mieste (nakoľko nie som košičan)...

Napísal som list na políciu, aby moje osobné údaje neposkytli 3. osobe a aby ich zlikvidovali v súlade so zákonom na ochranu osobných údajov ....
Vec šla na úrad na ochranu OÚ, ktorého rozhodnutie bolo pre mňa riadnou fackou. úrad im dovolil poskytnúť moje osobné údaje pre DPMK.
Pýtam sa, načo máme potom zákon na ochranu OÚ??

O zopár dní mi prišla výzva na úhradu 57€ (za jendu zastávku), kde bolo na konci výzvy napísane, že príp. reklamácie do 7 dní.
Hneď som napísal odbor, kde som popísal aj vyššie napísané skutočnosti. No na odbor mi DPMK neodpísal už hodne dlho ... A teraz takto čítam (aj na porade) príbehy ľudí, ku ktorím rovno chodia exekútori, práve za pokuty od DP.
Teraz sa chcem opýtať, že čo môžem očakávať ?? Tým, že mi na odpor neodpísali je vec vyriešená?? Alebo to môžu dať na súd?? Príp. rovno exekútorovi?? Alebo ako to vlastne je ??? Prosím poradťe :-( ...
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ta tvoja staznost tu je fakt zabavna ... nechapem co riesis, postup revizora aj policie bol plne v sulade so zakonom, ba priam učebnicový, a tebe neostava nic len zaplatit pokutu, inač ta poriadne vybieli exekutor, tomu ver
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
HtK HtK

HtK je offline (nepripojený) HtK

No najprv by mali vybavit tvoju reklamaciu, je tam urcita lehota (30 dni) v ktorej by ti malo prist nejake vyrozumenie o tom ze tvoj odpor voci reklamacii odmietaju.
Nasledne pockaju a tu by som uz na tvojom mieste zaplatil, lebo v pripade, ze podaju navrh na vydanie platobneho rozkazu na sud, nebudes platit len tych 57 Euro, ale tak aj sudny poplatok za vydanie plataku (16,50 Eur), v pripade, ze su zastupeny aj trovy pravneho zastupenia (minimalne 2 ukony po 16,60 Eur + rezijny pausal) a mozu si tam dat aj uroky z omeskania.
V pripade, ze si stale myslis, ze ten platobny rozkaz je nezakonny podas odpor, za ktory taktiez zacvakas (16,60 Eur)
Nasledne prebehne pojednavanie, kde sa uz sa zvysuje odmena pravneho zastupcu DPMK, kde sa vyhlasi rozsudok, najpravdepodobnejsie v tvoj neprospech.
V pripade, ze ani po tom nezaplatis, DPMK ma od vykonatelnosti rozsudku 10 rokov na to aby podal navrh na vykonanie exekucie. V pripade, ze podaju, tak tam zaplatis vyssie citovane poplatky + sudny poplatok za vydanie poverenia (16,50 Eur) + odmena exekutora (10 resp. 20 % z vymozenej pohladavky, podla toho kedy zaplatis + nahrada vydavkov sudneho exekutora).
Niekde to uz bolo pocitane, ale v pripade, ze by si sa dostal az do tohto stadia, vyslo by ta to na cca 200 Eur.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Toto čo ty píšeš, som ja riešil pred 10 rokmi- došiel ako veľký frajer na dopravný podnil, a začal som točiť, že kolko zákonov porušili a že ma nemajú právo zadržiavať a poskytovať policajti údaje tretím osobám- ale ako som prišiel s krikom, tak som so zvesenými ušiskami odchádzal- totiž nemáš pravdu- mne osobne ukazovali rozhodnutia ako obyčajných súdov, tak aj ústavného súdu, že majú pravdu- možu ťa zadržať a takisto policajti možu dať revizorom tvoje údaje,,,-toto čo ty píšeš, tak píšu na nete barsjaký "odborníci" a ľudia sa na to chytia...
0 0
daniel.kerekes1 daniel.kerekes1

daniel.kerekes1 je offline (nepripojený) daniel.kerekes1

bubkoch Pozri príspevok
ta tvoja staznost tu je fakt zabavna ... nechapem co riesis, postup revizora aj policie bol plne v sulade so zakonom, ba priam učebnicový, a tebe neostava nic len zaplatit pokutu, inač ta poriadne vybieli exekutor, tomu ver
Akožee ... NO COMMENT! o také rady tu asi nik nestojí
0 0
daniel.kerekes1 daniel.kerekes1

daniel.kerekes1 je offline (nepripojený) daniel.kerekes1

HtK Pozri príspevok
No najprv by mali vybavit tvoju reklamaciu, je tam urcita lehota (30 dni) v ktorej by ti malo prist nejake vyrozumenie o tom ze tvoj odpor voci reklamacii odmietaju.
Nasledne pockaju a tu by som uz na tvojom mieste zaplatil, lebo v pripade, ze podaju navrh na vydanie platobneho rozkazu na sud, nebudes platit len tych 57 Euro, ale tak aj sudny poplatok za vydanie plataku (16,50 Eur), v pripade, ze su zastupeny aj trovy pravneho zastupenia (minimalne 2 ukony po 16,60 Eur + rezijny pausal) a mozu si tam dat aj uroky z omeskania.
V pripade, ze si stale myslis, ze ten platobny rozkaz je nezakonny podas odpor, za ktory taktiez zacvakas (16,60 Eur)
Nasledne prebehne pojednavanie, kde sa uz sa zvysuje odmena pravneho zastupcu DPMK, kde sa vyhlasi rozsudok, najpravdepodobnejsie v tvoj neprospech.
V pripade, ze ani po tom nezaplatis, DPMK ma od vykonatelnosti rozsudku 10 rokov na to aby podal navrh na vykonanie exekucie. V pripade, ze podaju, tak tam zaplatis vyssie citovane poplatky + sudny poplatok za vydanie poverenia (16,50 Eur) + odmena exekutora (10 resp. 20 % z vymozenej pohladavky, podla toho kedy zaplatis + nahrada vydavkov sudneho exekutora).
Niekde to uz bolo pocitane, ale v pripade, ze by si sa dostal az do tohto stadia, vyslo by ta to na cca 200 Eur.
Ďakujem, také info som potreboval, ešte raz ďakujem ....
Ja si myslím, že postup by mal byť takýto ... ale oni na odpor neodpísali a bol posielaný hodne hodne dávno .... preto sa teraz bojím, či oni to nedajú rovno na súd .... A čítal som aj príbehy ľudí, ktorým ani neprišlo predvolanie na súd ... a ani nič iné, len rovno list od exekútora ... A taktiež, že potom im už chodili aj vymyslené pokuty, napr. keď boli v zahraniči, údajne cestovali na čierno a podobne, že proste iniciatívni ravízori si vymyšľajú pasažierov - asi na to aby naplnili nejaké pracovné normy .... a dokonca, stalo som to aj kamarátovi, ktorý v živote necestuje elektirčkou a prišla mu výzva na zaplatenie (vraj údajne šiel električkou načierno) ... takže bojím sa aj toho, aby nezneužívali moje údaje, lebo údajne súdy rozhoduju vždy v ich prospech ...
0 0
daniel.kerekes1 daniel.kerekes1

daniel.kerekes1 je offline (nepripojený) daniel.kerekes1

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Toto čo ty píšeš, som ja riešil pred 10 rokmi- došiel ako veľký frajer na dopravný podnil, a začal som točiť, že kolko zákonov porušili a že ma nemajú právo zadržiavať a poskytovať policajti údaje tretím osobám- ale ako som prišiel s krikom, tak som so zvesenými ušiskami odchádzal- totiž nemáš pravdu- mne osobne ukazovali rozhodnutia ako obyčajných súdov, tak aj ústavného súdu, že majú pravdu- možu ťa zadržať a takisto policajti možu dať revizorom tvoje údaje,,,-toto čo ty píšeš, tak píšu na nete barsjaký "odborníci" a ľudia sa na to chytia...
Nemyslím si, že by to tak malo byť ... Napríklad povinnosť legitomovať sa máš len voči niektorým verejným činiteľom, napr. policajt, mestský policajt, či vojak a podobne, ale určite tam nespadá akciová spoločnosť typu dopravný podnik. Veď preboha, keď ideš ku kaderníkovi, tak sa od teba nikdy nežiada občiansky preukaz, alebo keď v nejakom obchode máš málo peňazí, tak tiež od teba nežiadajú OP, ale buď ti odoberú tovar, alebo ťa nechajú ísť do bankomatu po peniaze ... A nehovoriac o tom, že ŤA NEDRŽIA ZAMKNUTÉHO V OBCHODE a nedvezú ťa niekde na neznáme miesto, za účelom domáhania sa OP!! ... Aj keď si v nejakej firme niečo objednávaš, napr. cez internet, nikdy od teba niežiadajú OP, len fakturačné údaje .... tak nechápem očo išlo DPMK, ja som bol ochotný, že vystúpme a vyriešime ... ja som nemal problém ... ale práve oni ....

Taktiež, ak je zákonne niekoho násilne držať v autobuse, tak potom nežijeme v právnom štáte, lebo DPMK získava mocenské postavenie, nakoľko sa musia ich klienti legitimovať, dokonca ich môžu zadržiavať v autobuse, koľko chcú .... AK to tak je, tak potom v akom to štáte žijeme?? ....

Keby mali policajti kopec práce ... a prišli by o 5 hod., tak majú ma právo držat v zamknutom autobuse 5 hodín???
Kto mi zabezpečí, že si zamestnanci DPMK, ktorí disponujú so vštkými údajmi z OP, nebudú objednávať na moje meno služby, alebo tovar cez internet ???
Mylel som, že práve na tieto prípady je úrad na ochranu OÚ a príslušný zákon, no mýlil som sa. :-(
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

http://www.webpravnik.sk/?p=99
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dá sa to prečítať aj na stránke Dopravného podniku mesta Košice

http://www.dpmk.sk/prepravne-podmien...ravna-kontrola
5 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

daniel.kerekes1 Pozri príspevok
Nemyslím si, že by to tak malo byť ... Napríklad povinnosť legitomovať sa máš len voči niektorým verejným činiteľom, napr. policajt, mestský policajt, či vojak a podobne, ale určite tam nespadá akciová spoločnosť typu dopravný podnik. Veď preboha, keď ideš ku kaderníkovi, tak sa od teba nikdy nežiada občiansky preukaz, alebo keď v nejakom obchode máš málo peňazí, tak tiež od teba nežiadajú OP, ale buď ti odoberú tovar, alebo ťa nechajú ísť do bankomatu po peniaze ... A nehovoriac o tom, že ŤA NEDRŽIA ZAMKNUTÉHO V OBCHODE a nedvezú ťa niekde na neznáme miesto, za účelom domáhania sa OP!! ... Aj keď si v nejakej firme niečo objednávaš, napr. cez internet, nikdy od teba niežiadajú OP, len fakturačné údaje .... tak nechápem očo išlo DPMK, ja som bol ochotný, že vystúpme a vyriešime ... ja som nemal problém ... ale práve oni ....

Taktiež, ak je zákonne niekoho násilne držať v autobuse, tak potom nežijeme v právnom štáte, lebo DPMK získava mocenské postavenie, nakoľko sa musia ich klienti legitimovať, dokonca ich môžu zadržiavať v autobuse, koľko chcú .... AK to tak je, tak potom v akom to štáte žijeme?? ....

Keby mali policajti kopec práce ... a prišli by o 5 hod., tak majú ma právo držat v zamknutom autobuse 5 hodín???
Kto mi zabezpečí, že si zamestnanci DPMK, ktorí disponujú so vštkými údajmi z OP, nebudú objednávať na moje meno služby, alebo tovar cez internet ???
Mylel som, že práve na tieto prípady je úrad na ochranu OÚ a príslušný zákon, no mýlil som sa. :-(
taký detail, keď nastúpiš do autobusu, v podstate uzatváraš zmluvu s DP o preprave a súhlasíš s ich podmienkami... t.j. máš mať platný cestovný lístok... ak ho nemáš tak v rámci tejto zmluvy ťa môžu zadržať v autobuse a nie je to obmedzovanie osobnej slobody... to máš to isté ako keď na svojom dvore chytíš zlodeja, zavoláš policajtov a tiež do príchodu polície máš právo dotyčného tam zdržať a tiež to nie je považované za obmedzenie jeho slobody... polícia má právo posunúť tvoje údaje, poškodenému t.j. DP nakoľko tým, že si cestoval načierno si ich okradol o mzdu vodiča, naftu/plyn do autobusa, ako aj opotrebenie autobusa + prípadný zisk...

takže čím viacej budeš sekať formu tým to bude pre teba drahšie a jediné čo ti v tomto prípade pomôže je zmena identity..
4 0
daniel.kerekes1 daniel.kerekes1

daniel.kerekes1 je offline (nepripojený) daniel.kerekes1

Ďakujem arizone, ale aj všetkým.

Ja si vinu uvedomujem a formu hrať nechcem. Ja som nemal problém zaplatiť. Vyšli by sme z busu, ši do bankomatu a zapltil by som a šiel by som domov.

Tak ako bolo písane v tom webprávnik, že kto môže žiadať OP!! ... Dokonca aj link na DPMK ... tAM píše, že môžu žiadať niektoré osobné údaje v zmysle zmluvy ... ale nikde sa tam nepíše, že OP...

a ďalšia vec, jeden z princípov právneho štátu sú ľudské práva. A jedným z ľudských práv je, že za neschopnosť nedodržania zmluvných podmienok, nesmie byť v žiadnom prípade obmedzená sloboda!! Dokonca to máme zakotvené v ústave. To je napríklad na to, aby si banky nemohli vylobovať mocenské postavenie... ani ľudí, ktorí bankám nevrátili milióny nemôže banka držať zavretých na pobočke banky, ani ich zatknúť polícia.
A s tými pozemkami to je riadna hlúposť, veď preboha každý meter štorcový niekomu patrí to by si šiel po chodníku a niekto by ťa mohol akože len tak zviazať, abo čo ??? absolútna hlúposť.

A ešte raz vravím, ja si vinu uvedomujem, uvedomujem si, že som šiel načierno a zplatiť som nemal problém.... ale to, že ma držali zamknutého v buse ako nejakého prašivého psa ... a nechali ma na úplne neznámom misete ... len za to, že som chel prejsť 200m bez lístku .... tak to je fakt vrchol .... a dokonca nemám už ani ochránené osobné údaje .... ako vravím, kto mi teraz garantuje, že na moje OÚ nebudú objednávať služby cez net a podobne ??? Ako ja potom dokážem, že som si to neobjednal ja, keď tam bude uvedené moje RČ, číslo OP a podobne ???
0 0
daniel.kerekes1 daniel.kerekes1

daniel.kerekes1 je offline (nepripojený) daniel.kerekes1

a ešte niečo:

Trestný poriadok jasne hovorí, kto môže obmedziť slobodu a za akých podmienok ... a taktiež určuje povinnosti tým, ktorí ju obmedzujú. Napríklad prečítanie práv, zabezpečenie občerstvenia, či zdravotnej starostlivosti!!!

Teraz sa nejedná o mňa... ale napr. čo ak by to urobili niekomu kto je vážne chorý a šiel by na chemoterapiu, napr. ... a napríklad, zle by si štikol lístok.... nechali by ho v Buse aj umrieť ?? Práve na to sú zákony, ktoré hovoria kto môže a čo musí splniť, keď niekoho obmedzuje!! A tak ako tam nepatria banky, takisto tam nepatria ani dopravné podniky....

A v podstate mojou otázkou primárne bolo ako mám postupovať, nakoľko mi neodpísali na odpor.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

V Ústave sa píše: (2) Medze základných práv a slobôd možno upraviť za podmienok ustanovených touto ústavou len zákonom. Čiže aj práva máš len v medziach zákonov.

Tí, čo majú zo zákona oprávnenie zisťovať tvoje osobné údaje, majú aj povinnosť mlčanlivosti. Rodné číslo je povinný údaj anpr. v informačných systémoch (kataster a pod). Čo ak to niekto zo zamestnancov zneužije? Ak by ho žiaden človek nemal právo vidieť, načo by bolo?

Ale vlastne ti chcem povedať, ako mňa zadržiavali v autobuse. Išla som len jednu zastávku, mám predplatný lístok na všetky trasy, nepozerala som, do čoho som nastúpila. Bol to nejaký bezplatný autobus jedného obchodného komplexu, ktorý ľudí len nasával a vypúšťal až tam za mestom. Vraj to má vodič príkaz, lebo ľudia sa vozili zadarmo aj po meste. Ale prečo stál na zastávke MHD? Vodič ale nepovolil, zastal až keď som volala políciu.
4 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

A s tými pozemkami to je riadna hlúposť, veď preboha každý meter štorcový niekomu patrí to by si šiel po chodníku a niekto by ťa mohol akože len tak zviazať, abo čo ??? absolútna hlúposť.

no hovorí ti niečo pojem súkromné vlastníctvo a porušovanie domovej slobody?
zákon definuje, čo je priestranstvo verejné... t.j. napr. chodník tam ťa nemôžu len tak zviazať a zdržiavať lebo tam môže behať každý ako chce a kto chce... ale vysvetli mi, ako by si postupoval... niekto prelezie plot do tvojho dvora zoberie si čo sa mu hodí... ty ho chytíš, a on ti povie... prestaňte obmedzovať moju osobnú slobodu, môžem si behať kde chcem... a ty ježiš pardon ja som zabudol, dúfam, že som Vás veľmi neumazal..... prajete si tento tovar z môjho dvora zabaliť? prajete si náskok 10 - 15 minút kým zavolám policajtov... alebo to bude dneska bez polície?... náš zákazník náš pán

alebo dotyčnému skočíš do úsmevu a budeš ho tam držať do príchodu polície... t.j. na čas nevyhnutný obmedzíš jeho osobnú slobodu...
tak isto postupuje aj revízor, zdržiava ťa v autobuse, ktorý je vlastníctvom DP alebo ťa rieši na zastávke autobusu, ktorú má DP v správe... mimo toho priestoru ti nič nemôžu, resp. by obmedzovali tvoju osobnú slobodu...
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

daniel.kerekes1 Pozri príspevok
Ďakujem arizone, ale aj všetkým.

Ja si vinu uvedomujem a formu hrať nechcem. Ja som nemal problém zaplatiť. Vyšli by sme z busu, ši do bankomatu a zapltil by som a šiel by som domov.

Tak ako bolo písane v tom webprávnik, že kto môže žiadať OP!! ... Dokonca aj link na DPMK ... tAM píše, že môžu žiadať niektoré osobné údaje v zmysle zmluvy ... ale nikde sa tam nepíše, že OP...

a ďalšia vec, jeden z princípov právneho štátu sú ľudské práva. A jedným z ľudských práv je, že za neschopnosť nedodržania zmluvných podmienok, nesmie byť v žiadnom prípade obmedzená sloboda!! Dokonca to máme zakotvené v ústave. To je napríklad na to, aby si banky nemohli vylobovať mocenské postavenie... ani ľudí, ktorí bankám nevrátili milióny nemôže banka držať zavretých na pobočke banky, ani ich zatknúť polícia.
A s tými pozemkami to je riadna hlúposť, veď preboha každý meter štorcový niekomu patrí to by si šiel po chodníku a niekto by ťa mohol akože len tak zviazať, abo čo ??? absolútna hlúposť.

A ešte raz vravím, ja si vinu uvedomujem, uvedomujem si, že som šiel načierno a zplatiť som nemal problém.... ale to, že ma držali zamknutého v buse ako nejakého prašivého psa ... a nechali ma na úplne neznámom misete ... len za to, že som chel prejsť 200m bez lístku .... tak to je fakt vrchol .... a dokonca nemám už ani ochránené osobné údaje .... ako vravím, kto mi teraz garantuje, že na moje OÚ nebudú objednávať služby cez net a podobne ??? Ako ja potom dokážem, že som si to neobjednal ja, keď tam bude uvedené moje RČ, číslo OP a podobne ???
kamo, prestan uz basnit o nejakych pravach a uvedom si, ze zakony ti ukladaju aj povinnosti ... a jedna z nich je povinnost strpiet obmedzenie osobnej slobody do prichodu policie ked si porusil zakon ... rovnako ako je napr. SBSkar opravneny ta v obchode zadrzat a nepustit prec do prichodu policie ak ma podozrenie ze si kradol a ty odmietaš ukazat vrecka ...
prichytil ta v autobuse, tak tam ta zadrzal, rovnako ako SBSkar by ta zadrzal v obchode a neprechadzal by sa s tebou po meste k bankomatom
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
daniel.kerekes1 Pozri príspevok
a ešte niečo:

Trestný poriadok jasne hovorí, kto môže obmedziť slobodu a za akých podmienok ... a taktiež určuje povinnosti tým, ktorí ju obmedzujú. Napríklad prečítanie práv, zabezpečenie občerstvenia, či zdravotnej starostlivosti!!!

Teraz sa nejedná o mňa... ale napr. čo ak by to urobili niekomu kto je vážne chorý a šiel by na chemoterapiu, napr. ... a napríklad, zle by si štikol lístok.... nechali by ho v Buse aj umrieť ?? Práve na to sú zákony, ktoré hovoria kto môže a čo musí splniť, keď niekoho obmedzuje!! A tak ako tam nepatria banky, takisto tam nepatria ani dopravné podniky....

A v podstate mojou otázkou primárne bolo ako mám postupovať, nakoľko mi neodpísali na odpor.
...nie len Trestný poriadok ...

Kontrola cestovných lístkov
- Cestujúci je povinný na vyzvanie vodiča alebo iného člena osádky, alebo oprávneného zamestnanca, ktorý má kontrolný odznak, kedykoľvek počas prepravy alebo v okamihu vystúpenia z vozidla predložiť na nahliadnutie cestovný lístok, prípadne preukážku na zľavu cestovného. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na priestor mimo vozidla, pokiaľ sa vystupuje na konečnej zastávke, resp. uzavretý priestor.
- Cestujúci, ktorý sa na vyzvanie podľa odseku 1 nemôže preukázať platným cestovným lístkom, zaplatí cestovné; dopravca je oprávnený od tohto cestujúceho ďalej vyžadovať zaplatenie úhrady vo výške 100 násobku stanoveného základného cestovného. Ak však cestujúci vyhlási, že má platný predplatný cestovný lístok na meno s 30 dňovým alebo dlhším časom platnosti alebo ak cestujúci nemá preukaz na zľavu z cestovného a vyhlási, že ho vlastní a môže dodatočne preukázať, môže tak urobiť za poplatok 10 násobku stanoveného základného cestovného v lehote do 96 hodín na mieste určenom oprávneným zamestnancom. V prípade dodatočného nepreukázania sa alebo súčasného nezaplatenia poplatku 10 násobku stanoveného základného cestovného pri dodatočnom preukázaní, bude sa od cestujúceho vymáhať úhrada vo výške 100 násobku stanoveného základného cestovného a platnou tarifou stanovené základné cestovné. Ak cestujúci pri kontrole vyhlási, že má vydanú osobitnú BČK, ale nemôže sa ňou preukázať pri kontrole, môže tak urobiť bezplatne do 96 hodín počnúc nasledujúcim dňom od zistenia na prepravnej kontrole DPMK a.s. Rooseveltova č. 3. V prípade dodatočného nepreukázania sa v stanovenom termíne, bude od cestujúceho vymáhaná úhrada v plnej výške a stanovené základné cestovné. Cestujúci, ktorý sa na vyzvanie podľa odseku 1 nemôže preukázať platným dokladom o zaplatení prepravného za batožinu alebo živé zviera, zaplatí prepravné a poplatok vo výške 10 násobku stanoveného základného cestovného.
- Cestovný lístok je dokladom o zaplatení cestovného. Ak oprávnený zamestnanec zistí, že cestujúci sa preukazuje neplatným cestovným lístkom (určeným platnou tarifou) a cestujúci odmietne zaplatiť cestovné a úhradu v stanovenej výške je povinný neplatný cestovný lístok odobrať. Za odobratý neplatný cestovný lístok cestujúci nemá nárok na vrátenie zaplateného cestovného. Cestujúci je povinný strpieť čas nevyhnutný na zistenie jeho totožnosti privolaným príslušníkom Policajného zboru v prípade, ak sa pri kontrole odmietne alebo nemôže preukázať osobnými dokladmi.Platbu úhrady, za cestovanie bez platného cestovného lístka, priamo revízorovi môže cestujúci využiť iba v tom prípade ak hodnotu cestovného lístka uhradí stanovenou finančnou hotovosťou v eurách bez potreby výdavku z nej.
- Pri kontrole SMS cestovného lístka je cestujúci povinný predložiť cestovný lístok a umožniť jeho overenie tým, že predloží k nahliadnutiu mobil prostredníctvom ktorého bol jeho SMS cestovný lístok preukázateľne zakúpený, a to nielen samotného textu prijatej SMS správy ale aj ostatných detailov tejto správy. Ak cestujúci nesplní tieto podmienky alebo časť z nich, je považovaný za cestujúceho bez platného cestovného lístka a dopravca je oprávnený od tohto cestujúceho ďalej vyžadovať zaplatenie úhrady vo výške 100 násobku stanoveného základného cestovného. Dodatočné preukazovanie sa SMS cestovným lístkom sa neumožňuje.

http://www.dpmk.sk/prepravne-podmienky#reklamacie

P.S.:
Ironických poznámok sa dnes zdržím ...nemám na to náladu ...
0 0
daniel.kerekes1 daniel.kerekes1

daniel.kerekes1 je offline (nepripojený) daniel.kerekes1

Joj, ale tu aj tak nešlo o tie práva .... ja som chcel vedieť, ako mám postupovať, keď mi neodpísali na odpor :-)
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

daniel.kerekes1 Pozri príspevok
Joj, ale tu aj tak nešlo o tie práva .... ja som chcel vedieť, ako mám postupovať, keď mi neodpísali na odpor :-)
A čo je to v tomto prípade odpor? Kde si o ňom čítal? Pozri si to ešte raz, mal by si tam nájsť aj to, čo sa robí, ak ti naň neodpovedia.
3 0
66martin66 66martin66

66martin66 je offline (nepripojený) 66martin66

Dobrý deň, dnes sa mi stala vec, že ma kamarát viezol autom, a v zápche som narýchlo prestúpil do autobusu, kde som vbehol revízorom rovno do náruče - samozrejme bez platného cestovného dokladu..Všetky doklady ostali v aute, takže preukázať občianskym preukazom sa nešlo, načo ma revízor vyzval na uvedenie mena, adresy a rodného čísla, čo som jej aj nadiktoval...samozrejme v takej chvíli je možné nadiktovať čokoľvek, tak sa chcem spýtať, či je možné pokutu ignorovať, ak dorazí oznámenie do poštovej schránky...Vopred Vám ďakujem za odpoveď, príp.rady.
0 0
HtK HtK

HtK je offline (nepripojený) HtK

66martin66 Pozri príspevok
Dobrý deň, dnes sa mi stala vec, že ma kamarát viezol autom, a v zápche som narýchlo prestúpil do autobusu, kde som vbehol revízorom rovno do náruče - samozrejme bez platného cestovného dokladu..Všetky doklady ostali v aute, takže preukázať občianskym preukazom sa nešlo, načo ma revízor vyzval na uvedenie mena, adresy a rodného čísla, čo som jej aj nadiktoval...samozrejme v takej chvíli je možné nadiktovať čokoľvek, tak sa chcem spýtať, či je možné pokutu ignorovať, ak dorazí oznámenie do poštovej schránky...Vopred Vám ďakujem za odpoveď, príp.rady.
Pôjde o trošku zložitejší proces, najprv ti dôjde výzva, následne dopravný podnik podá na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý ti bude doručený, ty v prípade, že sa chceš brániť podáš odpor a sudca nariadi hlavné pojdnávanie, kde sea bude dokazovať - výsluchom revízorov a aj tvojim výsluchom. Už bude potom len na sudcovi komu uverí :-) V prípade, že to dôjde až pred súd tvoja pohľadávka sa niekoľkokrát zväčší takže treba si zvážiť, či sa ti oplatí isť do toho. Moja rada - zaplať, za tie patálie a súdne poplatky ti to nestojí.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Pokojne ignorujte, ale potom sem nepíšte, keď sa ozve exekútor. Už by bolo načase si uvedomiť, že za chyby sa platí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať