Zavrieť

Porady

Spoločný dvor nechce ma pustiť domov

So susedom máme spoločný dvor. Ja chodím cez jeho dvor domov a on cez môj dvor na svoju záhradu. Nastal problém v tom, že ma nechce pustiť na môj dvor cez ten jeho autom. Na bránu dal reťaz a ja teraz musím mať auto na ceste, kde mi ho môžu vykradnúť alebo poškodiť. Ako mám postupovať alebo na aký úrad sa obrátiť, aby som tento spor vyriešil. Dohodou medzi nami dvoma to nejde, prieči sa ako len vie.
Ďakujem všetkým za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemáš prístup k domu zo záhrady? Dala by sa tam urobiť garáž.
    Ak nemáte zriadené vecné bremeno prejazdu, môžeš oň požiadať súd. Ak ho zriadené máte, môžeš súd požiadať o vydanie príkazu zdržať sa bránenia prejazdu.

    Ale poznám aj taký prípad, že to neriešili súdom a prestali si umožňovať aj prechod peši. Horšie to mal ten do záhrady, musel obchádzať viac domov, aby sa do nej dostal.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ste mali zriadené vecné bremeno s predchádzajúcim vlastníkom, je na liste vlastníctva a na nového vlastníka prešlo zo zákona. Ak ste ho nemali, požiadaj súd.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Vecne bremeno sa v tychto pripadoch udeluje na pravo prechodu, nie prejazdu.
    Ak mas dohodu so susedom v tomto zneni, tak ma pravdu.
    Prechod ti umoznuje...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    arizona Pozri príspevok
    Vecne bremeno sa v tychto pripadoch udeluje na pravo prechodu, nie prejazdu.
    Ak mas dohodu so susedom v tomto zneni, tak ma pravdu.
    Prechod ti umoznuje...
    My máme aj právo prejazdu.

    § 151o obč. zák, ods. 3 - to je nové!

    (3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
    Naposledy upravil Mária27 : 11.04.11 at 18:58

    elikuk je offline (nepripojený) elikuk

    elikuk
    Ďakujem vám za príspevky. Zabudla som napísať, že tento sused dom kúpil len pred pár mesiacmi a predchádzajúci majiteľ do zmluvy vecné bremeno nezahrnul. Pol roka bolo všetko v poriadku, nikomu nič nevadilo a teraz zrazu to začalo prekážať. Zo záhrady sa vstup spraviť nedá, lebo hneď za plotom záhrady je už družstvo.

    Spoločný dvor nechce ma pustiť domov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.