Zavrieť

Porady

SZČO, stravné a cestovné

Ahojte Poraďáci,
potrebujem konzultáciu. Robím účtovníctvo pre SZČO elektrikára. Miesto podnikania má Malacky. Denne cestuje za prácou, väčšinou do BA. Auto, ktoré používa má v podnikaní. Má zaplatenú cestnú daň,... Moje otázky:
1. Osobné auto, ktoré má v podnikaní kúpil 31.10.2005. V bazare vyplatil hotovosť 200000 Sk a odstatnú sumu má na leasing. Akým spôsobom mám v jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka zapísať tieto operácie?
2. Do ktorej skupiny mám toto auto zaradiť a ako ho odpisovať?
3. Keďže každý deň cestuje za prácou, musí si písať do Knihy jázd všetky jazdy ako služobné cesty? A výdavky mu uplatním podľa bločkov o čerpaní pohonných hmôt s tým, že skontrolujem počet km a spotrebu?
4. Má nárok takýto SZČO na stravné? Musí mať zakúpené stravné lístky, alebo aj na základe bloku z reštaurácie by som mu mohla uplatniť 55%?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    boban
    Ahojte Poraďáci,
    potrebujem konzultáciu. Robím účtovníctvo pre SZČO elektrikára. Miesto podnikania má Malacky. Denne cestuje za prácou, väčšinou do BA. Auto, ktoré používa má v podnikaní. Má zaplatenú cestnú daň,... Moje otázky:
    1. Osobné auto, ktoré má v podnikaní kúpil 31.10.2005. V bazare vyplatil hotovosť 200000 Sk a odstatnú sumu má na leasing. Akým spôsobom mám v jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka zapísať tieto operácie?
    2. Do ktorej skupiny mám toto auto zaradiť a ako ho odpisovať?
    3. Keďže každý deň cestuje za prácou, musí si písať do Knihy jázd všetky jazdy ako služobné cesty? A výdavky mu uplatním podľa bločkov o čerpaní pohonných hmôt s tým, že skontrolujem počet km a spotrebu?
    4. Má nárok takýto SZČO na stravné? Musí mať zakúpené stravné lístky, alebo aj na základe bloku z reštaurácie by som mu mohla uplatniť 55%?
    Ďakujem
    1/
    Účtovanie lízingu pozri tu :
    http://www.porada.sk/showthread.php?...Dzing+1.1.2004

    POZRI príspevok 155 - tam je aj tabuľka účtovania lízingu


    2/ Zaradíš do 1.odpisovej skupiny a odpisuješ podľa priloženého linku
    3/ Pokiaľ by si nepísala všetky jazdy ako služobné , strácala by si určité percento na výdavkoch resp.odpisoch na lízovanom MV .
    Výdavky na PHM dávaš do nákladov s tým , že musíš viesť evidenciu jázd , to znamená , že musí byť evidovaný každý jeden km a potom porovnávaj evidenciu so skutočným stavom .
    4/ Má nárok na stravné , pokiaľ vykonáva svoju podnikateľskú činnosť mimo miesta sídla firmy , ale k tomu by bolo potrebné skutočne preukázať
    nejakú objednávku alebo dokument ,zmluvu atď., že sa zdržiaval mimo . Stravné lístky a blok z reštaurácie nie v žiadnom prípade .
    Naposledy upravil Zita5 : 04.01.06 at 08:59

    Huta je offline (nepripojený) Huta

    Huta
    Nárok na stravné má až v tomto roku, v r.2005 nie.Myslím,že zákon je v platnosti až od 1.1.2006.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Huta
    Nárok na stravné má až v tomto roku, v r.2005 nie.Myslím,že zákon je v platnosti až od 1.1.2006.

    Mala som pocit , že sa bavíme o stravnom čiže dietách pre SZČO a to platilo aj roku 2005 .

    Ale počula som už aj ja niečo o stravných poukážkach pre SZČO a to by malo platiť od roku 2006. Ale či to je pravda alebo nie , neviem .
    Naposledy upravil Zita5 : 04.01.06 at 11:42

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Huta
    Nárok na stravné má až v tomto roku, v r.2005 nie.Myslím,že zákon je v platnosti až od 1.1.2006.
    Podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP v roku 2005 mal daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2, ktorý bol na pracovnej ceste nárok na stravné podľa zákona 283/2002 o cestovných náhradách.
    Tento paragraf platí aj v roku 2006, ale od 1.1.2006 platí tiež nový § 19 ods.2 písm.p) ZDP a podľa neho sa daňovníkovi s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 daňovo uznávajú aj vynaložené výdavky na stravovanie najviac vo výške 48,95 Sk (zatiaľ) za odpracovaný deň, ale len vtedy ak nie je zároveň na pracovnej ceste.
    Katija

    Huta je offline (nepripojený) Huta

    Huta
    Teraz už nie som ani ja istá,ale podľa mňa za rok 2005 mali SZČO-živnostníci nárok na stravné len ak boli v zahraničí,alebo mám už nejaký útlm?Nárok na stravné bude len od 1.1.2006.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Huta
    Teraz už nie som ani ja istá,ale podľa mňa za rok 2005 mali SZČO-živnostníci nárok na stravné len ak boli v zahraničí,alebo mám už nejaký útlm?Nárok na stravné bude len od 1.1.2006.
    Treba rozlišovať
    - stravné podľa zákona o cest.náhradách - to pre SZČO platilo už v r.2005 aj pri tuzemských PC, a
    - výdavky na stravovanie (čo u zamestnancov vyplýva zo Zák. práce) - to pre SZČO platí teraz od 1.1.2006.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Liba 2,píšeš,že stravné pre SZČO platilo už aj v roku 2005,niečo som nepostrehla,kde to bolo zverejnené?Ja si myslím,že celý rok platilo len stravné do zahraničia.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    ilona
    Liba 2,píšeš,že stravné pre SZČO platilo už aj v roku 2005,niečo som nepostrehla,kde to bolo zverejnené?Ja si myslím,že celý rok platilo len stravné do zahraničia.
    Pozri si § 19 ods. 2 písm. e) zákona 595/2003 Z.z o dani z príjmu, tam to je. Katija

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    ilona
    Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.
    Zákon 283/2002 o cestovných náhradách stanovuje pre zamestnancov a zamestnávateľov lehoty v ktorých majú predkladať a zúčtovávať doklady potrebné k vyučtovaniu pracovnej cesty. Nenašla som však nič o tom, že by mali tieto lehoty platiť aj pre SZČO. Z toho mi vychádza, že ak sa stravné zúčtuje a vyplatí SZČO raz za rok napr. 31.12., tak by to malo byť v poriadku. Podľa môjho názoru môžeš vyučtovať každú pracovnú cestu zvlášť, alebo urobiť mesačné sumáre, alebo jeden sumár za rok, za predpokladu, že k sumárom pripojíš potrebné doklady a uvedieš všetky údaje potrebné k vyučtovaniu pracovných ciest. Katija

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ilona
    Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.
    Ja som tiež počas celého roka neúčtovala SZČO stravné, ale v novembri som si urobila sumár od 1-11/05 podľa zákaziek a naúčtovala som stravné. Za december som už účtovala v decembri stravné. Ved účtovať môžeš počas celého roka.

    nano je offline (nepripojený) nano

    nano
    Koľko ste dávali stravné pre SZČO pri pracovných cestách? Ako pre zamstnancov,podľa toho koľko hodín trvala pracovná cesta?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    nano
    Koľko ste dávali stravné pre SZČO pri pracovných cestách? Ako pre zamstnancov,podľa toho koľko hodín trvala pracovná cesta?
    Ano presne tak ako píšeš

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    ilona
    Ja som stravné SZČO v r.2005 vôbec neučtovala,mohla by som v decembri urobiť nejaký sumár a zaučtovať to za celý rok? Dúfam,že nebudú mať k tomu pripomienky z DU.Ďakujem.
    Prezerám tému s 2mesačným oneskorením ,ale doteraz som bola presvedčená, že SZČO si pri tuz. pracovných cestách nemohla
    uplatňovať stravné .Toto si mohla začať uplatňovať až od novembra
    2005.Takže teraz neviem

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    Melnick
    Prezerám tému s 2mesačným oneskorením ,ale doteraz som bola presvedčená, že SZČO si pri tuz. pracovných cestách nemohla
    uplatňovať stravné .Toto si mohla začať uplatňovať až od novembra
    2005.Takže teraz neviem
    Od 1.11.2004. Ide o novelu ZDP § 19 ods.2 písm.e) zákonom 539/2004 Z.z. Katija

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Katija
    Od 1.11.2004. Ide o novelu ZDP § 19 ods.2 písm.e) zákonom 539/2004 Z.z. Katija
    Ešte dnes ma o tom daňový poradca ubezpečoval. Asi vymením
    poradcu za poradu.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Prosím Vás ak SZČO so živnostenským listom SR pracuje v Čechách viac ako 210 dní má nejaké povinnosti voči ČR alebo jednoducho si zaplatí daň v SR? Môže si uplatniť výdavky diety + 40% za každý deň pobytu v ČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.