Zavrieť

Porady

Faktura za vedenie účtovníctva za december

Asi by mi to malo byť jasné, ale nie je, žiaľ.

Účtovníctvo firme spracováva externá účtovnícka spoločnosť. Za spracovanie účtovníctva vyfakturovala odmenu v decembri s dátumom zdaniteľného plnenia - december. Za december vyfakturuje v januári s dátumom zdaniteľného plnenia v januári. Je to náklad roku 2005 alebo roku 2006? Alebo mám robiť aj na toto rezervu? Ale v zákone o DzP sa rezerva tvorí iba na spracovanie účtovnej závierky a audit. To isté sa týka spracovania miezd za december (v januári) a ročného zúčtovania miezd, na ktoré sa nerobí ani rezerva.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Ja by som to riešila cez účet 326 nevyfakturované dodávky - ak do termínu zostavenia účtovnej závierky budeš vedieť sumu. A rezervy môžeš tvoriť aj na ńevyfakturované práce a služby - ak nevieš presnú sumu.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Je to náklad roku 2005, faktúru zaúčtuješ do roku 2006 cez výdavky budúcich období takto:
    1. Rok 2005: fotokopiu faktúry zaúčtuješ cez interný doklad 518/383
    2. Rok 2006: originál faktúry zaúčtuješ ako normálnu došlú faktúru a to 383/321

    A prečo by ste to riešili cez nevyfaktúrované dodávky keď v otázke je jasne napísané, že firma si už vyfakturovala?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    GABAZ
    Ja by som to riešila cez účet 326 nevyfakturované dodávky - ak do termínu zostavenia účtovnej závierky budeš vedieť sumu. A rezervy môžeš tvoriť aj na ńevyfakturované práce a služby - ak nevieš presnú sumu.
    Správne, ak nevieš sumu na nevyfakurovanú službu, tak zaúčtuješ na 323.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Nadviažem na otázku:
    Keď vo faktúre uvediem text: "za účtovnícke práce v mesiaci január 2006"
    a pritom všetci dobre vieme, že sa jedná o práce aj na uzávierke roka
    2005 aj časť prác aktuálneho mesiaca - 1/2006 a dátum dodania služby bude 31.1.2006 treba účtovať do r. 2005 rezervu (dotaz je aj na JU aj na PU) ?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V JÚ sa o takýchto rezervách neúčtuje. Do nákladov to pôjde pri úhrade vystavenej faktúry . Inak súhlasím s účtovaním cez 326, resp. 323.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Pripájam trošku iný pohľad na túto vec:
    Ak je dohodnutá cena za vedenie účtovníctva paušálne mesačne vrátane spracovanie účtovnej závierky, resp. vrátane spracovania ročnej mzdovej uzávierky, potom netreba vytvárať rezervu (v každom roku je 12x dohodnutá suma v nákladoch) aj keď sa v 1. štvrťroku robia práce za r.2005.
    človiečik Vladimír Ozimý
    no a ked nie je dohodnuta cena...tak podla mna to je nakladom toho roku kedy sa prace v skutocnosti uskutocnili.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Vladimír Ozimý
    no a ked nie je dohodnuta cena...tak podla mna to je nakladom toho roku kedy sa prace v skutocnosti uskutocnili.
    Presne tak. Je to rozobraté v predchádzajúcich príspevkoch.

    erika527 je offline (nepripojený) erika527

    erika527
    je niedkde v zákone o daniach z príjmov že niektoré služby /napr. advokát/ za predchádzajúci rok máme zaplatiť do 31.01.2006 aby sme do mohli dať do daň nákladov min. roka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.