Zavrieť

Porady

Kúpil som auto na úver. Poraďte, ako ho za zaúčtujem v JÚ.

1.Zaplatil som akontáciu 40%, túto si môžem dať hneď do výdavkov ovplyv. základ dane?
2. Mesačné splátky sú časť istiny, úrok, poistenie. Treba každý zaúčtovať, alebo jedna suma do výdavkov ovpl. základ dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Akontáciu aj splátky istiny účtuješ do kolonky - VNZD - nákup DM. Úroky a poistenie do kolónky VOZD - prevádzková réžia. Ak ti to softvér umožňuje, tak to môžeš účtovať do jedného riadku a rozpísať podľa jednotlivých častí - akontácia, úrok, poistenie. Ak to softvér nedokáže rozdeliť v jednom riadku, tak do jedného daj akontáciu a do druhého úrok a poistné spolu (alebo aj osobitne, ak chceš mať lepší prehlad).

    Na konci roka potom zaúčtuješ ID - ročný odpis auta.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    spajkinko Pozri príspevok
    Takže zaradím ho do majetku, ev. vystavím kartu a do výdavkov dám len úrok a poistenie. Vo výdavkoch to premietnem na konci roka vo forme účtovného odpisu. A daňové odpisy premietnem kde a kedy?
    Na konci roka to dáš ako daňový odpis. Účtovné odpisy vedieš iba na inventárnej karte. Teda ak ide o JÚ, keďže si to sem zaradil.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    spajkinko Pozri príspevok
    1.Zaplatil som akontáciu 40%, túto si môžem dať hneď do výdavkov ovplyv. základ dane?
    2. Mesačné splátky sú časť istiny, úrok, poistenie. Treba každý zaúčtovať, alebo jedna suma do výdavkov ovpl. základ dane?
    Nakoľko predpokladám, že stálo viac ako 1700 €, tak ho budeš odpisovať 4 roky. Teda ak si ho zaradil do obchodného majetku. A ak neprerušíš daňové odpisy..

    spajkinko je offline (nepripojený) spajkinko

    spajkinko
    Takže zaradím ho do majetku, ev. vystavím kartu a do výdavkov dám len úrok a poistenie. Vo výdavkoch to premietnem na konci roka vo forme účtovného odpisu. A daňové odpisy premietnem kde a kedy?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Účtovné odpisy v JU nie si povinný robiť ak sa rozhodneš, že účtovné odpisy = daňovým odpisom.

    Misicka21 je offline (nepripojený) Misicka21

    Miška Misicka21
    chcem sa aj ja opýtať, teraz som v pomykove
    brali sme stroj na leasing, zaplatila som akontáciu, ale zaradila som si ho a odpisujem len istinu ale do istiny som si nedala sumu z akontácie, tým pádom si ho môžem dať do prevádzkovej réžie? alebo prerobiť zaradenie a tým pádom aj odpis
    bolo to všetko v roku 2012

    Kúpil som auto na úver. Poraďte, ako ho za zaúčtujem v JÚ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.