Zavrieť

Porady

Výmena nehnuteľností

Ak chcú medzi sebou 2 osoby vymeniť nehnuteľnosti - rodinné domy, aká daň sa platí? 3%? Záleží tiež koľko rokov ju má dotyčný od nadobudnutia?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

  slavkaD
  To, ako dlho vlastni predavajuci nehnutelnost pred jej predajom, je podstatne pre pripadne oslobodenie od dane z prijmu, nema vplyv na vysku dane z prijmu (ta je vzdy 19%). Vami spominana 3%-na dan je dan z prevodu nehnutelnosti - zamena nehnutelnosti sa povazuje za jeden prevod a na tento ucel su obe strany predavajucim i kupujucim a su obe danovnikmi. Danove priznanie k dani z prevodu podava na zaklade vzajomnej dohody jeden z nich, ak sa nedohodnu, urci ho danovy urad. Zakladom dane z prevodu je vyssia z vseobecnych hodnot nehnutelnosti urcenej znaleckym posudkom (znaleckymi posudkami sa urci hodnota obidvoch domov a z vyssieho sa vypocita dan - ak su rovnake, zakladom dane je jedna z nich). Od zakladu dane sa mozu odpocitat preukazane vydavky za vyhotovenie znaleckeho posudku. Danove priznanie sa podava do 90 dni od vkladu do katastra a v tej istej lehote je dan aj splatna. Dan platia obidve strany spolocne a nerozdielne.

  Mickya je offline (nepripojený) Mickya

  Mickya
  Rok dozadu ju nadobudol. Časť kúpil a časť zdedil. Zapísaná do katastra bola okolo októbra. Takže musí zaplatiť aj 19% - daň z príjmu aj 3% - daň z prevodu nehnuteľ.
  Naposledy upravil Mickya : 26.08.04 at 10:05

  slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

  slavkaD
  Dan z prevodu musi platit v kazdom pripade (okrem pripadu, keby pockali so zamenou do konca roka, resp. keby si vybavili na katastri, ze vklad sa urobi az po novom roku - pri vkladoch urobenych od 1. 1. 2005 sa totiz uz dan z prevodu neplati). Pri dani z prijmu by mohol byt oslobodeny pri casti nehnutelnosti, ktoru zdedil - za podmienky, ze ju zdedil v priamom rade (t. j. od rodicov, starych rodicov) a ak uplynulo aspon 5 rokov odo dna nadobudnutia tejto nehnutelnosti porucitelom (tym, po kom zdedil). Cast, ktoru kupil, bude podliehat dani z prijmu.

  Výmena nehnuteľností

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.