Zavrieť

Porady

Ako predať dva byty s hypotékou a získať peniaze na stavbu jedného domu?

Žijeme s priateľom, ale každý z nás má vlastný byt. Oba sú zaťažené hypotékou. Chceli by sme oba byty predať a postaviť dom - cenovo by to vychádzalo, ale dá sa to vôbec? Preniesť hypotéky z dvoch bytov na jeden - ešte nepostavený dom, keďže ak chceme stavať potrebujeme predsa tie peniaze vopred a navyše dokiaľ dom nepostavíme, musíme v jednom byte bývať. Ako by sa to dalo urobiť? Viete poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Každý byt má zrejme aj inú banku ...... Ak nie tak s bankou by sa možno dalo dohodnúť, ale nie aby ste ho vy stavali, na to by zrejme nepristúpila. Možno keby ste kúpili už hotový dom a tam previesť obe hypotéky z jednej banky. Len treba naraz dvoch kupcov.
    Možno by to pre šikovnú maklérku v RK nemal byť až taký problém. Neskúšala si to cez banku ktorá má aj RK napr. Slovenská sporiteľňa alebo VÚB ?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Lubka3474 Pozri príspevok
    Žijeme s priateľom, ale každý z nás má vlastný byt. Oba sú zaťažené hypotékou. Chceli by sme oba byty predať a postaviť dom - cenovo by to vychádzalo, ale dá sa to vôbec? Preniesť hypotéky z dvoch bytov na jeden - ešte nepostavený dom, keďže ak chceme stavať potrebujeme predsa tie peniaze vopred a navyše dokiaľ dom nepostavíme, musíme v jednom byte bývať. Ako by sa to dalo urobiť? Viete poradiť?
    Predat byty zatazene hypotekou nie je problem. Ziskat hypoteku na rozostavany dom dnes uz tiez nie je problem.

    Ak nemate cim rucit aby ste dostali hypoteku, tak sa ruci najprv pozemkom, a potom ked Vam to stavia firma, tak postupne rozostavanou stavbou a ked staviate svojpomocne, tak banky vacsinou preplacaju nakupeny material (kedze staviate sami) postupne.

    Detaily su urcite v kazdej banke ine. Ale je to mozne.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    hubatá Pozri príspevok
    Každý byt má zrejme aj inú banku ...... Ak nie tak s bankou by sa možno dalo dohodnúť, ale nie aby ste ho vy stavali, na to by zrejme nepristúpila. Možno keby ste kúpili už hotový dom a tam previesť obe hypotéky z jednej banky. Len treba naraz dvoch kupcov.
    Možno by to pre šikovnú maklérku v RK nemal byť až taký problém. Neskúšala si to cez banku ktorá má aj RK napr. Slovenská sporiteľňa alebo VÚB ?
    Vsetko zavisi od bonity klienta. Mozu predat jeden byt, a spolu zobrat novu hypoteku na dom a v druhom byte byvat. Mozu predat oba byty a zobrat hypoteku na dom a byvat v rozostavanom dome (ak je to uz mozne), alebo byvat hocikde inde. A mozu si aj oba byty nechat a postavit popri tom dom s tretou hypotekou spolocnou.

    Vsetky moznosti sa daju. zalezi od bonity klienta, ci dostane taku hypoteku aku by potreboval.

    Lubka3474 je offline (nepripojený) Lubka3474

    Lubka3474
    Áno, každá hypotéka je v inej banke. Chceli by sme stavať svojpomocne, nakoľko je to cenovo omnoho výhodnejšia varianta, a kým nebude dostavané potrebujeme v jednom byte bývať. Takže je to trochu zložité, neviem či je to vôbec možné. Na ďalšiu hypotéku bonitu nemáme, možno na navýšenie jednej z tých dvoch hypoték, rozmýšľam, že by sme jeden byt predali, na druhý navýšili hypotéku, tie peniaze použiť na stavbu a potom byt predať, preniesť hypotéku na rozostavaný dom a dostavať ho už keď v ňom budeme bývať ... ?

    Lubka3474 je offline (nepripojený) Lubka3474

    Lubka3474
    Lubka3474 Pozri príspevok
    Áno, každá hypotéka je v inej banke. Chceli by sme stavať svojpomocne, nakoľko je to cenovo omnoho výhodnejšia varianta, a kým nebude dostavané potrebujeme v jednom byte bývať. Takže je to trochu zložité, neviem či je to vôbec možné. Na ďalšiu hypotéku bonitu nemáme, možno na navýšenie jednej z tých dvoch hypoték, rozmýšľam, že by sme jeden byt predali, na druhý navýšili hypotéku, tie peniaze použiť na stavbu a potom byt predať, preniesť hypotéku na rozostavaný dom a dostavať ho už keď v ňom budeme bývať ... ?
    Mám na mysli to že na mojom byte je Americká hypotéka, pri ktorej sa peniaze môže použiť na hocičo, ibaže sa ručí bytom. A tu je ešte nejaký ten priestor na navýšenie hypotéky, aj keď nie až v takej výške aby to vyšlo na financovanie celého domu.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Lubka3474 Pozri príspevok
    Áno, každá hypotéka je v inej banke. Chceli by sme stavať svojpomocne, nakoľko je to cenovo omnoho výhodnejšia varianta, a kým nebude dostavané potrebujeme v jednom byte bývať. Takže je to trochu zložité, neviem či je to vôbec možné. Na ďalšiu hypotéku bonitu nemáme, možno na navýšenie jednej z tých dvoch hypoték, rozmýšľam, že by sme jeden byt predali, na druhý navýšili hypotéku, tie peniaze použiť na stavbu a potom byt predať, preniesť hypotéku na rozostavaný dom a dostavať ho už keď v ňom budeme bývať ... ?
    Neviem v akej vyske mate hypoteky a ake hodnoty maju uvedene byty, ale "navysovanie" hypoteky je co? Lebo napriklad urokova sadzba a aj zmluva o uvere sa viaze na konkretnu vysku uveru k hodnote nehnutelnosti (70 percent, 90 percent, 100 percent, a.i.). To nehovorim o tom max.vyska uveru je do vysky hodnoty zalozenej nehnutelnosti.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Lubka3474 Pozri príspevok
    Mám na mysli to že na mojom byte je Americká hypotéka, pri ktorej sa peniaze môže použiť na hocičo, ibaže sa ručí bytom. A tu je ešte nejaký ten priestor na navýšenie hypotéky, aj keď nie až v takej výške aby to vyšlo na financovanie celého domu.
    Tak americka hypoteka je o niecom inom. Jej pravidla neovladam vobec. Pre jej vysoke uroky ma nikdy nezaujala.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Na Tvojom mieste zajdem do banky a pozistujem realne moznosti, aby ste nahodou potom este nezistili ze nemate moznost predcasne hypoteku ani vyplatit...

    Ja osobne to vidim nasledovne - predat jeden byt. Vziat spolocne hypoteku na pozemok (ak musite), zacat svojpomocne staviat a vziat hypoteku na rozostavany dom, zacat tam byvat a potom predat druhy byt a dostaviat barak.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    určite to konzultovať s bankou...ale dá sa aj tak, že predáte oba byty, nájsť si vhodný prenájom / aj menší byt ako ste mali / a zobrať novú hypotéku na stavbu RD. Sú banky kde ti vedia dať úver aj na budúcu hodnotu nehnuteľnosti, ale to už musíš mať projekt a pozemok. Jednoduchšia cesta je nájsť si RD už postavený napr. vo fáze holodomu a ten založiť a dokončiť podľa vlastného vkusu

    zacik23 je offline (nepripojený) zacik23

    zacik23
    ja by som postupoval nasledovne:
    1. prestahovat sa do jedneho bytu, druhy predat, vyplatit hypo a z tych penazi co ostane zacat stavat, resp kupit pozemok
    2. ked dojdu zdroje, zobrat HU a dostavat dom
    3. predat druhy byt a z penazi vyplatit hypo alebo ponechat ako rezervu

    samozrejme nepoznam uplne detaily vasej situacie (lokalita a s nou suvisiaca predajnost bytov, moznost predcasneho splatenia HU na byty, planovana svadba/dieta, dalsie financne zdroje...) takze moj postup pre vas nemusi byt idealny...

    P.S. v dnesnej dobe by som nechcel byt na realitnom trhu v roli predajcu a uz vobec nie dvoch bytov...

    Lubka3474 je offline (nepripojený) Lubka3474

    Lubka3474
    pepa78 Pozri príspevok
    určite to konzultovať s bankou...ale dá sa aj tak, že predáte oba byty, nájsť si vhodný prenájom / aj menší byt ako ste mali / a zobrať novú hypotéku na stavbu RD. Sú banky kde ti vedia dať úver aj na budúcu hodnotu nehnuteľnosti, ale to už musíš mať projekt a pozemok. Jednoduchšia cesta je nájsť si RD už postavený napr. vo fáze holodomu a ten založiť a dokončiť podľa vlastného vkusu
    Ďakujem Vám všetkým za odpovede, ja som chcela svojpomocne stavať preto lebo finančne to vychádza omnoho menej a postavím si to na pozemku ktorý si vyberiem. Ale veľmi ma inšpirovali všetky Vaše odpovede. Nakoniec som vymyslela takýto model: Predať oba byty, vyplatiť hypotéky, ostalo by nám cca 47000€. Našli by sme prenájom, cca 300,00€/mesačne, kúpime pozemok - vyhliadnutý mám za cca 20000,00€, rovnako mám už vyhliadnutý projekt, niečo začneme stavať a potom spoločne vezmeme novú hypotéku na dostavanie domu. Čo na to hovoríte? Takto by sa to dalo urobiť. Ďakujem

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Lubka3474 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám všetkým za odpovede, ja som chcela svojpomocne stavať preto lebo finančne to vychádza omnoho menej a postavím si to na pozemku ktorý si vyberiem. Ale veľmi ma inšpirovali všetky Vaše odpovede. Nakoniec som vymyslela takýto model: Predať oba byty, vyplatiť hypotéky, ostalo by nám cca 47000€. Našli by sme prenájom, cca 300,00€/mesačne, kúpime pozemok - vyhliadnutý mám za cca 20000,00€, rovnako mám už vyhliadnutý projekt, niečo začneme stavať a potom spoločne vezmeme novú hypotéku na dostavanie domu. Čo na to hovoríte? Takto by sa to dalo urobiť. Ďakujem
    Podla mna najlepsie riesenie...ked si porovnas splatky 2 hypotek + poplatky za oba byty s tym, kolko zaplatis za prenajom, tak neni o com...a pokial nesplacate hypo uz dlho tak aj tak by vam zaplatene splatky pocas vystavby RD o moc neznizili vysku vaseho dlhu...

    mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

    mendo933
    posledne riesenie je asi najschodnejsie. Ked uz stavat dom na uver tak aspon pozemok + hrubu stavbu pod strechu vykryt kes a potom zapisat do katastra a zobrat hypo ak ina moznost nieje

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.