Zavrieť

Porady

Osamelá žena a MD, DB

Mám zamestnankyňu, ktorá je rozvedená a ide na materskú dovolenku. Má priateľa, s ktorým čaká dieťa,a ktorý s ňou zároveň žije v jednej domácnosti. Pracuje tiež v našej firme, takže mám to overené, že bydlisko majú totožné.
Pri nároku na materskú dovolenku mám rátať, že ide o osamelú ženu a mám počítať s materskou dovolenkou v trvaní 37 týždňov?

A ešte ak sa dieťa narodí má nárok na daňový bonus na dieťa jej priateľ?
Má nárok na daňový bonus len na ich spoločné dieťa, či môže si uplatniť aj na jej deti z predchádzajúceho manželstva, ak žijú v spoločnej domácnosti?
Ak som to dobre pochopila zo zákona, tak si môže uplatniť nárok na DB len na ich spoločné dieťa. Neviem či správne rozmýšľam.

Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jales Pozri príspevok
    Mám zamestnankyňu, ktorá je rozvedená a ide na materskú dovolenku. Má priateľa, s ktorým čaká dieťa,a ktorý s ňou zároveň žije v jednej domácnosti. Pracuje tiež v našej firme, takže mám to overené, že bydlisko majú totožné.
    Pri nároku na materskú dovolenku mám rátať, že ide o osamelú ženu a mám počítať s materskou dovolenkou v trvaní 37 týždňov?

    A ešte ak sa dieťa narodí má nárok na daňový bonus na dieťa jej priateľ?
    Má nárok na daňový bonus len na ich spoločné dieťa, či môže si uplatniť aj na jej deti z predchádzajúceho manželstva, ak žijú v spoločnej domácnosti?
    Ak som to dobre pochopila zo zákona, tak si môže uplatniť nárok na DB len na ich spoločné dieťa. Neviem či správne rozmýšľam.

    Ďakujem za pomoc
    Nárok na materské v trvaní 37 týždňov má osamelá zamestnankyňa. V SP o tom podpisuje čestné prehlásenie.
    Si presvedčená, na základe toho čo si napísala, že tvoja zamestnankyňa je osamelá ? Pýtaj si od nej rozhodnutie zo SP.

    Priatel má nárok na daňový bonus v prípade, že s dieťaťom bude žiť v spoločnej domácnosti (čo vylučuje poberanie dlhšieho materského). Kým nie sú manželia, nemôže si uplatniť DB na deti partnerky z predch.manželstva.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    jales Pozri príspevok
    Mám zamestnankyňu, ktorá je rozvedená a ide na materskú dovolenku. Má priateľa, s ktorým čaká dieťa,a ktorý s ňou zároveň žije v jednej domácnosti. Pracuje tiež v našej firme, takže mám to overené, že bydlisko majú totožné.
    Pri nároku na materskú dovolenku mám rátať, že ide o osamelú ženu a mám počítať s materskou dovolenkou v trvaní 37 týždňov?

    A ešte ak sa dieťa narodí má nárok na daňový bonus na dieťa jej priateľ?
    Má nárok na daňový bonus len na ich spoločné dieťa, či môže si uplatniť aj na jej deti z predchádzajúceho manželstva, ak žijú v spoločnej domácnosti?
    Ak som to dobre pochopila zo zákona, tak si môže uplatniť nárok na DB len na ich spoločné dieťa. Neviem či správne rozmýšľam.

    Ďakujem za pomoc
    Keď má priateľa, k ktorým navyše žije v spoločnej domácnosti, tak asi nebude osamelá.... Bude mať nárok na štandardnú dĺžku materskej dovolenky.

    Zákon o DzP definuje nárok na DB za vyživované dieťa:

    (2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

    Takže ak to nie je jeho dieťa, nie je ani osvojené a ani nie sú manželia, tak DB si môže uplatniť len na to spoločné dieťa.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Vďaka za odpoveď
    Ináč práve preto sa tu pýtam na tú osamelú ženu, že nie som si istá, že sa ráta za osamelú. Nenapadlo ma to však pýtať ju rozhodnutie zo SP.

    Osamelá žena a MD, DB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.