Zavrieť

Porady

Problémy s prázdnym bytom.

Dobrý deň. Chcel by som Vás požiadať o rady prípadne pomoc. Vysvetlím situáciu.
Sme spoločenstvo vlastníkov bytov v ktorom je 18 bytov. Nadomnou sa nachádza byt, ktorý je prázdny a sú v nom obrovské pliesne nakoľko v byte neni vybudované kúrenie. ( každý byt má samostatnú vykurovaciu jednotku). Tieto pliesne sú tak veľké, že sa bojím že za chvílu budú na mojom strope.
Vlastník bytu je človek psychicky narušený, ktorý je v ústave pre duševne chorých. Nemá žiadnu rodinu, okrem manželky s ktorou sa dávno rozviedol a syn ten je neplnoletý. Vlastník bytu bol v opatere niakej jeho tety ale kedže bol veľmi nebezpečný keď ešte býval v tom byte tak ona mu len peniaze nosila ked dostal invalidný dôchodok nakoľko je zbavený svojprávnosti. Potom sa tejto opatrovníčky zriekla a on sa ocitol v ústave nakoľko bol stále horší. Byt ostal prázdny všetci sa ho zriekli a nevieme si poradiť ako dalej pokračovať s tým bytom. Nakoľko tento človek dostáva invalidný dôchodok tak z toho mu ztŕhajú za byt (fond opráv), čiže nemá žiadne podlžnosti. Privítame akúkoľvek radu o pomoc v riešení tejto situácie. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Možete požiadať súd o predaj bytu, najmä ak už viete, že sa do neho nevráti. Peniaze z bytu môžu byť potom predmetom dedičstva.


    § 11 zákona 182/1993 o vlastníctve bytov

    (5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    terezamaria, Mária.K., Marína, verkaz, arizona, danushka, drobeceva, Lubaba
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dediť bude syn, ktorého spomínaš v zadaní.

    "Nemá žiadnu rodinu, okrem manželky s ktorou sa dávno rozviedol a syn ten je neplnoletý."

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    gugho Pozri príspevok
    Poviem Vám dnes som zabil 2 hodiny zisťovaním kto je majiteľov právny zástupca a zistil veľké nič, pretože ani na obvodnom úrade ani v ústave mi nikto nevedel povedať. Takže je to veľmi zaujímavé. Ešte sa skúsim spýtať známych či mi to nezistia na prokuratúre alebo na súde, lebo niečo také mi ktosi spomínal že súd mu mal určiť opatrovníka resp. právneho zástupcu lebo vraj to môže byť aj notár alebo niečo také som počul.
    Súd mu určí opatrovníka (ako zástupcu) pre prípad súdneho konania.

    Ak sa mu vypláca dôchodok, sociálka ho môže vyplácať nielen zákonnému zástupcovi ale aj štatutárovi ústavu alebo osobitnému príjemcovi - aspoň to by ti mohli v ústave povedať.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Ak je nesvojprávny, tak by mal mať svojho zástupcu. V ústave, v ktorom je umiestnený by o tom mali niečo vedieť. Skúste sa tam informovať a dohodnúť sa.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Pokiaľ je vlastníkom bytu, tak neurobíte nič - aj napriek nesvojprávnosti je stále majiteľom a súkromný majetok je podľa ústavy nedotknuteľný. A spomínalo sa - platí, takže aj nejaký iný dôvod, ako ho "zbaviť" bytu, odpadá.
    Jediná cesta je spojiť sa s jeho príbuznými, aby začali tento problém v jeho mene riešiť.

    gugho je offline (nepripojený) gugho

    gugho
    Mária27 Pozri príspevok
    Možete požiadať súd o predaj bytu, najmä ak už viete, že sa do neho nevráti. Peniaze z bytu môžu byť potom predmetom dedičstva.


    § 11 zákona 182/1993 o vlastníctve bytov

    (5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

    Toto ma celkom zaujalo, takže právne to možné je len ktovie ako by sa k tomu postavil súd. A otázne je či sú vôbec niaky dediči či sa ho najbližšia rodina nezriekla pretože viem, že samotný byt nemá takú hodnotu ako on spôsobil rôznym ľudom škodu na majetkoch, tak preto má s ním radšej každý sv. pokoj.

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Mária27 Pozri príspevok
    Dediť bude syn, ktorého spomínaš v zadaní.

    "Nemá žiadnu rodinu, okrem manželky s ktorou sa dávno rozviedol a syn ten je neplnoletý."
    Situacia je v stave ako ako pise Maria. Kontaktuj pravneho zastupcu neplnoleteho alebo nesvojpravneho. Je to jedina moznost pohnut sa dalej.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ..neviem, ale ja som to pochopil tak, že pisateľka sa bojí tých plesní a nie toho čo z tým bytom bude, takže by ste jej mali radiť ohľadom tých plesníí.., čo vy na to?????

    gugho je offline (nepripojený) gugho

    gugho
    Už teraz mi vaše odpovede veľmi pomohli. Pliesne sú momentálne ten najväčší problém, ale vznikajú z toho že byt je neobývaný a nevykurovaný, nevetraný, takže treba riešiť čo bude ďalej s tým bytom.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    legolas Pozri príspevok
    ..neviem, ale ja som to pochopil tak, že pisateľka sa bojí tých plesní a nie toho čo z tým bytom bude, takže by ste jej mali radiť ohľadom tých plesníí.., čo vy na to?????
    Ale to sa nedá vyriešiť spoza zamknutých vchodových dverí...

    gugho je offline (nepripojený) gugho

    gugho
    Poviem Vám dnes som zabil 2 hodiny zisťovaním kto je majiteľov právny zástupca a zistil veľké nič, pretože ani na obvodnom úrade ani v ústave mi nikto nevedel povedať. Takže je to veľmi zaujímavé. Ešte sa skúsim spýtať známych či mi to nezistia na prokuratúre alebo na súde, lebo niečo také mi ktosi spomínal že súd mu mal určiť opatrovníka resp. právneho zástupcu lebo vraj to môže byť aj notár alebo niečo také som počul.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ešte možnosť zistiť, kto ho odoslal do ústavu, na akom základe. Niekto to za neho musel "papierovo" vybavovať.

    gugho je offline (nepripojený) gugho

    gugho
    Mária27 Pozri príspevok
    Súd mu určí opatrovníka (ako zástupcu) pre prípad súdneho konania.

    Ak sa mu vypláca dôchodok, sociálka ho môže vyplácať nielen zákonnému zástupcovi ale aj štatutárovi ústavu alebo osobitnému príjemcovi - aspoň to by ti mohli v ústave povedať.
    V ústave mi nepovedali vôbec nič. Je to stále slepá ulička. Pliesne sú stále väčšie a väčšie a nič sa nerieši.
    Ešte som dostal takú radu aby som kontaktoval okresného hygienika aby ten vyzval úrady k riešeniu situácie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.