Zavrieť

Porady

Kedy môžem požiadať o náhradné výživne?

Kedy môžem požiadať o náhradné výživne? Na úrade práce mi tvrdia, že keď povinný v mesiaci marec 2011 zaplatil plnú výšku, tak sa bude sledovať apríl, máj, jún 2011. Pritom povinný je k marcu 2011 dlžný sumu 1080,- Eur. Na túto sumu bola podaná aj exekúcia. Trojmesačná lehota uplynie 2. mája 2011. 20. apríla 2011 bolo začaté trestné stíhanie za neplnenie si vyživovacej povinnosti. Je mi dosť čudné, že mi zase na úrade práce povedala, že keď zaplatil plnú výšku v marci budú sa sledovať ďalšie tri mesiace. To keď zaplatí každý tretí mesiac ja nemám nárok na náhradné výživné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dulasso je offline (nepripojený) dulasso

    dulasso
    Vážene dámy, ctené mami.
    Na Slovensku je to už tak. Dostala som náhradné výživné, ale až po štyroch mesiacoch a nie po troch, ako píše zákon. Hneď na to mi ex vyplatil v jednom mesiaci dvakrát výživné a pani na úrade mi ako jasnovidec vedela povedať, že už platiť bude. Mám pocit, že mu aj ona sama poradila, že keď zaplatí každý tretí mesiac, tak mu dá úrad práce pokoj. Krásny zákon v krásnej Slovenskej republike. Koho chráni táto republika?
    Keby nebolo podané trestné oznámenie, tiež by stým úrad práce nič nerobil. Možno len preto dnes dostávam pravidelne výživné. Zatiaľ.
    Toto je moja osobná skúsenosť. Prajem Vám veľa šťastia vážene dámy, ctené mami.
    p.s. Tých 1080,- eur moje deti už nikdy neuvidia. To mi pani na úrade povedala, že to je vec exekútora. Ten by ale mohol isť robiť štatistu. Ja mu mám hlásiť, kde ex robí. On to ma na saláme. Krásne Slovensko.

    greta36 je offline (nepripojený) greta36

    zena greta36
    Mám podobný problém.V roku 2004 nás rozviedli a nemal sudom určené výživné.Teraz som znovu podávala o výživné žial až po tolkých rokoch, ale vela som nezískala.Na prvé pojednávanie sa nedostavil nakolko si neprebral poštu.Tiež by som chcela vedieť kedy mi vzniká nárok na náhradné výživné.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    Kamaratka teraz riesi takyto problem. A od nej viem, ze s tym platenim je to tak, ak zaplati napr. aj kazdy treti mesiac tak s tym nic urad nerobi.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Nárok na náhradné výživné vznikne, ak sú splnené nasledovné podmienky:

    1) neplnenie vyživovacej povinnosti povinnou osobou v plnej výške v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi, alebo
    2) oprávnenej osobe nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok, alebo suma sirotského dôchodku, alebo sirotského výsluhového dôchodku je nižšia ako suma minimálneho výživného ustanoveného zákonom o rodine.


    Ak si povinná osoba plní vyživovaciu povinnosť čiastočne, náhradné výživné sa poskytne vo výške rozdielu medzi výškou výživného určeného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, ktoré sa zohľadňuje najviac vo výške 1,2 -násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa a výškou zaplateného výživného.

    Kedy môžem požiadať o náhradné výživne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.