Zavrieť

Porady

tehotná nezamestnaná - dá sa s tým ešte niečo urobiť...?

poprosím o radu.... nezamestnaná som od 1.1.2011 (pracovný pomer trval viac ako 3 roky), zatiaľ poberám dávky v nezamestnanosti ( do 30.6 - potom ani neviem čo sa dostáva....o)), v marci som otehotnela - ak by ma lekárka vypísala na rizikové tehotenstvo dostávala by som nejaké nemocenské alebo nič? má význam sa dobrovoľne pripoistiť aspoň kvôli tej PN keď som to s materskou už nestihla...? A z čoho sa mi bude rátať materská..? ďakujem, Silvia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    silvia999 Pozri príspevok
    poprosím o radu.... nezamestnaná som od 1.1.2011 (pracovný pomer trval viac ako 3 roky), zatiaľ poberám dávky v nezamestnanosti ( do 30.6 - potom ani neviem čo sa dostáva....o)), v marci som otehotnela - ak by ma lekárka vypísala na rizikové tehotenstvo dostávala by som nejaké nemocenské alebo nič? má význam sa dobrovoľne pripoistiť aspoň kvôli tej PN keď som to s materskou už nestihla...? A z čoho sa mi bude rátať materská..? ďakujem, Silvia
    Prihlás sa v soc.poisťovni ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Budeš mať nárok na nemocenské, lebo splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Vymeriavací základ si určuješ sama, najmenej z minima. Platí sa 4.4 % z tebou určeného VZ.

    Ak budeš PN (rizikové tehotenstvo), budeš mať nárok na nemocenské, ale len z minima. Ak si určíš vyšší VZ a do nástupu na materskú je ešte viac ako 26 týždňov, materská ti bude vyplácaná z tebou určeného VZ (60%).
    Počas poberania nemocenského dobrovolné nem.poistenie neplatíš.

    silvia999 je offline (nepripojený) silvia999

    silvia999
    som cca.v 5-6 týždni (doktorke sa chystám za 2 týždne) tak by som tu podmienku 26 týždňov mohla spĺňať... takže ak si teraz začnem platiť dobrovoľné poistenie a dám si najvyšší VZ bude sa mi materská rátať z toho ??? Lebo mi bolo povedané, že už je to od nového roka zmenené a že to už "nestíham"..... ĎAKUJEM veľmi pekne, Silvia

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    silvia999 Pozri príspevok
    som cca.v 5-6 týždni (doktorke sa chystám za 2 týždne) tak by som tu podmienku 26 týždňov mohla spĺňať... takže ak si teraz začnem platiť dobrovoľné poistenie a dám si najvyšší VZ bude sa mi materská rátať z toho ??? Lebo mi bolo povedané, že už je to od nového roka zmenené a že to už "nestíham"..... ĎAKUJEM veľmi pekne, Silvia
    Ak stíhaš 26 týždňov do nástupu na materskú, je to tak ako som písala.

    silvia999 je offline (nepripojený) silvia999

    silvia999
    ak je to skutočne tak, STRAŠNE pekne ďakujem za radu (pôvodne som sa chcela na to vykašlať, lebo mi všetci hovorili, že to musím začať platiť ešte pred otehotnením, ale takto hneď dnes bežím na sociálku). Ešte raz MOC díky, Silvia

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    silvia999 Pozri príspevok
    ak je to skutočne tak, STRAŠNE pekne ďakujem za radu (pôvodne som sa chcela na to vykašlať, lebo mi všetci hovorili, že to musím začať platiť ešte pred otehotnením, ale takto hneď dnes bežím na sociálku). Ešte raz MOC díky, Silvia
    Pred otehotnením by si ho musela začať v prípade, keby si v posledných dvoch rokoch nemala žiadne ukončené nem. poistenie. (bola by si nezamestnaná, evidovaná na UP, alebo na rodičovskej dovolenke bez trvania prac.pomeru). Tvoje zamestnanie sa počíta do 270 dní poistenia.

    Nárok na materské (ak sa prihlásiš na DNP) máš určite. Ako sa bude lekárka stavať k vypísaniu PN-ky neviem, pretože keď nepracuješ, je to "rizikové" tehotenstvo ? Ak ti ju vypíše, máš nárok aj na nemocenské.

    majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

    majovrabel
    Silvia, Veronika ma urcite pravdu, len sa prosim Ta nepytaj tetusiek v soc. poistovni, znama to urobila a takmer to potom nevyslo. Asi tyzden nebola poistena, ked uz mohla byt a potom termin nastupu na matersku vysiel len 6 dni po 26-tyzdnoch... Aj keby si na tom rizikovom nebola, stale sa oplati zaplatit 49 euro * 6 mesiacov a potom dostat priblizne o 3300 euro viac ako keby to bolo z minima...

    Kazdopadne priblizne v 10. tyzdni lekar urcuje termin porodu, odporucam si vypocitat aky datum tam potrebujes mat, ak by to nahodou par dni nevychadzalo, urcite by sa dal lekar ukecat...

    silvia999 je offline (nepripojený) silvia999

    silvia999
    SUPER - pôrod by podľa všelijakých dostupných tabuliek mal byť cca. 25-29.12.2011...o) Fakt moc pekne ďakujem, tiež som to počula, že sú tetušky na sociálkach "velice" ochotné poradiť, nedám sa odradiť...o) ĎAKUJÉÉÉM.....

    tehotná nezamestnaná - dá sa s tým ešte niečo urobiť...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.