Zavrieť

Porady

Existuje nejaká možnosť ako sa stretávať s dieťatom pokiaľ s tým matka nesúhlasí?

Na súde je podaný návrh na určenie otcovstva od bývaleho manžela, ktorý nie je otcom dieťaťa ale v čase keď sa dieťa narodilo neuplynulo ešte 300 dní od rozvodu a tak je podľa zákona otcom on. Tento návrh na súd podal bývalý manžel a biologický otec žije s matkou dieťaťa, ktoré má 3 roky no nie sú manželmi a chce ju opustiť. Preto by som sa vás chcela opýtať či kým súd rozhodne o určení otcovstva neexistuje nejaký dočasný spôsob aby sa mohol biologický otec stretávať so svojou dcérou, pretože matka dieťaťa ho odmieta dať a on ho právoplatného rozsudku nemôže navštevovať.Preto by som chcela vedieť ako by sa dalo v tejto veci postupovať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Rozumiem dobre, že biologický otec nechal doteraz platiť výživné bývalému manželovi na svoje dieťa? Prečo nedal dieťa na seba napísať hneď?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Biologický otec môže s matkou na matrike súhlasne vyhlásiť, že otcom je on a bude mať všetky práva rodiča. Prečo to neurobil hneď?

    Zákon o rodine
    § 84
    Otcovstvo sa určuje na základe domnienok otcovstva ustanovených v tomto zákone súhlasným vyhlásením rodičov alebo rozhodnutím súdu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zuzana526 Pozri príspevok
    Teda ak tomu dobre rozumiem aj keď je právne otcom dieťaťa bývalý manžel stačí to riešiť bez súdu len prehlásením na matrike ? Viete ani ja nechápem prečo to doteraz neriešili.
    Pravdepodobne (ak to doteraz neriešil súd) matka nechala vedome nesprávne zapísť otca - využila tých 300 dní. Alebo sa pravý otec nechcel priznať. Nech sa spýtajú na matrike, či sa to dá opraviť, alebo už len súdne.
    Nie výživné na dieťa neplatí nikto po dohode medzi nimi a biologicky otec žije s matkou dieťaťa takže nevidím dôvod aby platil on . No doteraz sa o to nejako nezaujímali, lenže teraz potrebuje určiť otcovstvo, aby sa s dcérou mohol stretávať, pretože po rozchode s tým matka dieťaťa nebude súhlasiť.Preto by som potrebovala vedieť, že či na ten čas kým súd určí otcovstvo sa nedá niečo vybaviť, nejaký dočasný doklad aby sa mohol stretávať s dcérou, kedže súdy trvajú dlho a dcéra je na otca dosť naviazaná.Tým pádom by to ublížilo aj dieťaťu keby neboli v kontakte.
    Naposledy upravil Zuzana526 : 02.05.11 at 17:56
    Teda ak tomu dobre rozumiem aj keď je právne otcom dieťaťa bývalý manžel stačí to riešiť bez súdu len prehlásením na matrike ? Viete ani ja nechápem prečo to doteraz neriešili.
    No ako ja tak viem že tam bol nejaký problém a museli zapísať ako otca jej bývalého manžela. Biologický otec nikdy nezaprel otcovstvo. Ďakujem Vám pekne za rady
    Chcela by som sa ešte opýtať pokiaľ biologický otec aj matka po narodení dieťaťa boli v roku 2008 na matrike a chceli zapísať ako otca biologického otca ale keďže dieťa bolo narodené v lehote 300 dní po rozvode na matrike im povedali po donesený rozsudku o rozvode manželstva, že pokiaľ nebude zapísaný ako otec bývalý manžel tak nemôže byť zapísaný ako otec nikto a dieťa tým pádom bude mať priezvisko po matke ale nemôžu mu dať krstné meno a že to majú riešiť súdom aj napriek tomu, že matka aj biologický otec dieťaťa uznali, že dieťaťa je ich a bývalí manžel nesúhlasil s tým aby dieťaťa bolo napísané na neho, ale nakoniec bývalí manžel podpísal papiere aby dieťa mohlo mať aj krstné meno. tak sa chcem opýtať, že či sa to potom dá riešiť na matrike alebo už len fakt súdom. a pokiaľ sa táto situácia dá riešiť len súdom tak na ten čas kým nebude právoplatným rozsudkom určené otcovstvo či neexistuje nejaký dočasný spôsob aby sa biologický otec dieťaťa mohol s nim stretávať?

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Dá sa to jedine súdne. Bývaly manžel sa musí zriecť otcovstva a biologicky otec zas musí podať návrh na súd o určenie otcovstva. Takže súd bude 2x.
    Až potom prepíšu aj rodný list dieťaťa.
    A neda sa to vybavit na jednom sude, ze sucastne sa byvali manzel vza otcovstva a biologickeho otca urcia za otca dietata?

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Zuzana526 Pozri príspevok
    A neda sa to vybavit na jednom sude, ze sucastne sa byvali manzel vza otcovstva a biologickeho otca urcia za otca dietata?

    nie, lebo to sú 2 právne úkony. 1. zrieknutie/ bývaly manžel/, a 2. určenie otcovstva / bilogicky otec/.
    moja známa to nedávno tiež riešila, a boli 2 pojednávania
    a pokiaľ by podal navrh na urcenie otcovtva biologický otec. ak by nebolo mozne to riesit tak ze to bude sud medzi byvalim manzelom a biologickym otcom a na jednom sudnom pojednavanii urcia otcovstvo?
    a este jedna otazka , kedze sudy sa tahaju dlho je mozne ze kym urcia otcovtvo prejde aj rok ... tak ako pocas toho obdobia sa biologický otec nemoze stretavat so svojou dcerou?to sa neda riesit nejak rychlejsie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.