Zavrieť

Porady

predaj - sklad treba alebo netreba

chcem sa spytat - ak robim sluzby a obcas kupim komponenty a hned v ten den ich predam - musim viest sklad? kamarat mi hovoril, ze viest sklad musia prakticky len ti, ktori sklad aj fyzicky maju. ak by to nemuselo ist cez sklad - ako to v PU zauctujem?

ak sklad byt musi, aka podrobna musi byt skladova karta? konkretne - napr. procesory AMD Sepmron 3000, alebo procesory AMD Sempron, alebo procesory alebo pocitacove komponenty? nerozumiem presne pojmu skladova karta, podla toho, co o nej viem mi to sedi tak na sroby, ktorych mam na sklade 1000 rovnakeho druhu od roznych vyrobcov s roznymi cenami, ale ked predavam len takto kusovo v roznych typoch, tak mi nie je uplne jasne, o com vlastne skladova karta je. na skoleni mi na podobnu otazku lektor odpovedal - ze tak, ako to potrebujem. ale ja skladovu evidenciu nepotrebujem vobec, ide o to, co musim.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dogicka
Veľmi pekne ďakujem za rady, pomohli ste mi, konečne si na to všetko okolo skladov utvorím nejaký názor. Ahojte
Ak prídeš na ten správny systém , aby si to mala prehľadné a správne , tak budeš spokojná a bude v tom poriadok , držím Ti palčeky Po čase sa to stane rutinnou prácou .
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ďakujem, možno ich presvedčím aby si viedli sklad sami, a mne dali len koncoročnú inventúru, lebo inak by museli viac platiť. A ešte ma napadla jedna otázka: ide o SZČO stolára, ktorý kupuje materiál, a predáva hotové výrobky, chcem sa spýtať, stačí, keď bude viesť na sklade väčšie položky ako napr. drevo, a do smernice si určí, že drobný materiál (napr. závesy, skrutky a pod.) nebude viesť v skladovej evidencii? Lebo on určite nenakupuje do zásoby, len keď má konkrétnu zákazku. (Do zásoby nakupuje len drevo a to by viedol na sklade). Môže to tak byť? A ak áno, vedeli by ste mi poradiť, vzor takej smernice?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No dogicka, ešte v v rok 1990 som mala klienta - stolárska dieľňa. Robili kontrolu a išli dosť po kartách.
Keď mal stolár zákazku, tak spísal zákazkový list a na ten napísal, aký materiál spotrebuje a koľko.....aj napr. , že O,5 kg klincov.
A ja som to tak odpísala z karty-čiže všetko. Samozrejme, že sme prispôsobovali podľa toho koľko je na karte.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Tak konečne v tom mám jasno, vďaka, že ste mali so mnou trpezlivosť, pekný deň
0 0
janci10 janci10

janci10 je offline (nepripojený) janci10

Oldi
Len doplním, že tie podmienky pre povinnosť auditu sú celkovo 3, musia byť splnené aspoň 2 podmienky súčasne:
1. obrat viac ako 40 miliónov
2. viac ako 20 zamestnancov
3. základné imanie viac ako 20 miliónov

Ja viem, že dosť pozde reagujem - ale tá tretia podmienka - ako viem, ide o majetok, nie o ZI...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
janci10
Ja viem, že dosť pozde reagujem - ale tá tretia podmienka - ako viem, ide o majetok, nie o ZI...
a podotýkam, že o majetok brutto, nie netto, teda stlpec 1 v Súvahe-Aktíva
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Budem mať klienta,ktorý nakúpený tovar predáva hneď ďalej. To znamená,že ho k sebe ani nevozí,pretože sa ťažko uskladňuje. Nakúpi na faktúru, zabezpečí prepravu a vyfakturuje odberateľovi. Mám tiež účtovať cez sklad?/samozrejme sklad nemáme/ Alebo rovno do spotreby?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak si hned spáruje Df a OF... a bude to položkovo sedieť...tak odporúčam aspoň účtovne prehnať cez 132. Popísať v internej smernici.
Z ptraxe viem, že pri tovare neexistuje, aby to vždy sedelo. Sú vratky, reklamácie, niečo sa dovezie naviac kvôli vyťaženosti vozidla, niečo nepreberie odberateľ....atp.
Takže také prehlásenia ako je v otázke beriem s rezervou.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Lida
ak si hned spáruje Df a OF... a bude to položkovo sedieť...tak odporúčam aspoň účtovne prehnať cez 132. Popísať v internej smernici.
Z ptraxe viem, že pri tovare neexistuje, aby to vždy sedelo. Sú vratky, reklamácie, niečo sa dovezie naviac kvôli vyťaženosti vozidla, niečo nepreberie odberateľ....atp.
Takže také prehlásenia ako je v otázke beriem s rezervou.
No položkovo by to sedieť malo,pretože sa jedná iba o jeden druh tovaru.Rozmýšľala som aj o tom, že urobiť príjemku a hneď takú istú výdajku,no neviem . A faktúru za prepravu do 518?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kikoza
No položkovo by to sedieť malo,pretože sa jedná iba o jeden druh tovaru.Rozmýšľala som aj o tom, že urobiť príjemku a hneď takú istú výdajku,no neviem . A faktúru za prepravu do 518?
faktura za prepravu - dovoz = obstaranie určite na 504, nie 518.
Preprava = rozvoz ked súvisí s vyskladnením , tak ide na 518. Ale to nie je tvoj prípad - zrejme ide tovar od dodávateľa priamo k odberateľovi.
Príjemku rob len na tovar, ktorý sa nedodá odberateľovi, resp. ten ho neprevezme alebo ho vráti ako reklamáciu. Inak si len páruj DF a OF - prerom na každú napíšeš odkaz. To musí stačiť.
......................
Mimo témy stý raz zdôraznim, že v účtovníctve sa rozlišuje spôsob účtovania A a B. ALE TO NEMA VPLYV NA POVINNOSť VIEST SKLADOVU EVIDENCIU !!
Pri sposobe B je dokonca prísnejšia. dôvody prečo to nejde ......neobstoja.
Určite nie tam, kde tie zásoby naozaj sú - predajne výrobné prevádzky ap.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

[quote=Lida]faktura za prepravu - dovoz = obstaranie určite na 504, nie 518.
Preprava = rozvoz ked súvisí s vyskladnením , tak ide na 518. Ale to nie je tvoj prípad - zrejme ide tovar od dodávateľa priamo k odberateľovi.
Príjemku rob len na tovar, ktorý sa nedodá odberateľovi, resp. ten ho neprevezme alebo ho vráti ako reklamáciu. Inak si len páruj DF a OF - prerom na každú napíšeš odkaz. To musí stačiť.


Skúsim to zhrnúť:
FA za tovar: 131/321, 132/131 , 504/132
FA za prepravu: 504/321
Odberat.FA: 311/604
Môže byť?
Naposledy upravil kikoza : 24.05.06 at 18:40
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
radšej takto

FA za tovar: 131/321, 132/131 , 504/132 132 / 321, 504/132
FA za prepravu: 504/321 132 / 321 504/132
Odberat.FA: 311/604 áno
....................
pri tej mojej odpovedi som ppozabudla, že som odporúčala to preháňať cez 132.
Je to formalita..lebo v skutočnosti sklad neexistuje.
....................
Pre úplnosť..ak je to naozaj také transparentné a môžeš účtovať sposobom B (nepovinný audit), tak potom by sa účtovalo
504.1 / 321 tovarová fa
504.2 / 321 doprava, iné súvisiace náklady.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Plne súhlasím s Lidkou. Tiež ma koncom roka 2004 zmietli,že nemusím viesť sklady a robím teda zbytočnú prácu, dokonca mi naznačili, že si kvôli tomu pýtam od klientov viac ! Keď som im nakoniec dokázala, resp. ukázala, že prečo tú evidenciu robím, sa mi ospravedlňovali a neveriacky krútili hlavou ... .
Možno aj ja neskoro zareagujem - mám bufet(niekto tu hovoril o bufetárke, ktorá sa z toho môže zblázniť), doplňujem, nie bufetárka, ale účtovníčka. Nikdy som jej registračku nevidela a až teraz sme zistili, že vie vyhodiť PLU uzávierku mesiaca... na porazenie. Samozrejme mi sklad čím ďalej, tým menej sedel. Nejaké veci predala, čo na sklade nemala. Tiež sa snažím to hodiť aspoň do tej istej cenovej hladiny - Horalka = Tatranka myslím cenovo.
Potom mám krčmu a textil (to sú dva obchody ) , kde nemám ani PLU. V textile robím podľa mesačnej inventúry!!! - t.j. každý mesiac mi spravia zásobu, podľa nej vyskladňujem tovar. Krčma je straaaaašné účtovanie z hľadiska skladu - nie sú konkrétne PLU (aj v tom textile je to takto), ale len tovarové skupiny a keď za mesiac predáte 1500 krát pivo - koľko je to litrov=koľko je to kegov piva? Vysoká matematika, pretože 1 krát môže predať 0,3 l a druhý krát 0,5 l pivo. Skrátka, sedíme s krčmárkou a počítame. Občas aj maturujeme...

Sklady sa ale po čase naozaj stanú rutinou a beriem ich už väčšinou s humorom
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Ďakujem za všetky príspevky, veľmi pomohli.
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Ešte raz sa vrátim k svojmu predošlému problému.Našla som pred chvíľou takéto zaúčtovanie: 139/321, 504/139. Mohlo by sa to zaúčtovať aj takto?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kikoza
Ešte raz sa vrátim k svojmu predošlému problému.Našla som pred chvíľou takéto zaúčtovanie: 139/321, 504/139. Mohlo by sa to zaúčtovať aj takto?
aj včera som nad tým uvažovala...napokon som sa rozhodla to neuviesť.
Osobne si myslím, že je to veľmi dobrý kompromis=riešenie vzhľadom na zadanie otázky. Obsahová náplň tohto účtu absolútne vyhovuje.
Samoštúdium=bodík:p
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Peterka
Skladová evidencia sa musí viesť JÚ, PÚ. Len materiál, ktorý sa uvedie v smernici- že sa nebude evidovať v skaldovej evidencii, sa nemusí evidovať. AK sa nevedie, je to porušenie zákona o účtovníctve -pokuta.........!
Chcem sa opýtať, že ak vyrábame kuchynské linky na zákazku a nakupujeme pri tom tovar ako spotrebiče alebo kuchynské drezy či je to nákup materiálu alebo tovaru. V konečnom dôlsledku fakturujem kuchynskú linku ako celok so všetkým spolu. Mala by som drez alebo chladničku faktúrovať / evidovať / zvlášť ako nákup/predaj tovaru alebo materiálu?
Mám na to účtovnú položku - predaj výrobkov a služieb a položku zvlášť - predaj tovaru. Ako to vlastne má byť správne?
Účtujem v JU
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zrejme sú tie elektrospotrebiče len zabudované a teda by sa to znieslo ako nákup a predaj tovaru v nezmenenom stave.
Ale nebola by chyba, ak by ste fakturovali kuch linku ako celok ako svoj výrobok (prípadne s rozpsom hlavných súčastí bez uvedenia cien- neviem, ako to máte v praxi zaužívané).
V tomto druhom prípade by ste si aj tie spotrebiče zaúčtovali na 501.
Môžete to potom riešiť na an.účtoch 501, 601, 602(montážne práce).
Záleží skutočne na firme, ako si to rozčleni a klasifikuje.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Lida
zrejme sú tie elektrospotrebiče len zabudované a teda by sa to znieslo ako nákup a predaj tovaru v nezmenenom stave.
Ale nebola by chyba, ak by ste fakturovali kuch linku ako celok ako svoj výrobok (prípadne s rozpsom hlavných súčastí bez uvedenia cien- neviem, ako to máte v praxi zaužívané).
V tomto druhom prípade by ste si aj tie spotrebiče zaúčtovali na 501.
Môžete to potom riešiť na an.účtoch 501, 601, 602(montážne práce).
Záleží skutočne na firme, ako si to rozčleni a klasifikuje.
No práve že tie všetky veci týkajúce sa kuch. linky sú vo faktúre rozpísané od prvého šuflíka, kovania az po spotrebiče a drez aj s cenami. Lenže keď účtujem alebo uhrádzam faktúru robím to tak, že dám proste predaj výrobkov a služieb lenže nie som si istá či tie spotrebiče nie sú tovar ktorý nakúpime za týmto účelom a potom predáme to znamená že by to možno malo byť zvlášť ako predaj tovaru. Lenže to by znamenalo faktúrovať jednu kuchyňu dva krát ako výrobu a služby no a potom spotrebiče tiež zvlášť ako predaj tovaru.....spotrebiče sú vstavané, sú súčasťou linky samozrejme.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

monnica
No práve že tie všetky veci týkajúce sa kuch. linky sú vo faktúre rozpísané od prvého šuflíka, kovania az po spotrebiče a drez aj s cenami. Lenže keď účtujem alebo uhrádzam faktúru robím to tak, že dám proste predaj výrobkov a služieb lenže nie som si istá či tie spotrebiče nie sú tovar ktorý nakúpime za týmto účelom a potom predáme to znamená že by to možno malo byť zvlášť ako predaj tovaru. Lenže to by znamenalo faktúrovať jednu kuchyňu dva krát ako výrobu a služby no a potom spotrebiče tiež zvlášť ako predaj tovaru.....spotrebiče sú vstavané, sú súčasťou linky samozrejme.
Nikto sa neozve?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať