Zavrieť

Porady

Základy z DT bez zákl. pásov

Chcel som sa spýtať, či máte niekto skúsenosti s týmto postupom výstavby. Jedná sa o záhradný domček (malá stavba do 25m2) rozmer 6,1x4,1. Obvodové múry 15 ytong, trámový strop, strecha asf. šindel.
Dôvod špekulácie: Vykopem ručne ryhu, dám štrkové lôžko, zhutním, naukladám DT s armovaním, prihrniem a domiešavač my to všetko naraz zaleje aj s platňou.
Usporiadat
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Čo ja viem, príde mi to ako zbytočná investícia a žiadne zásadné zjednodušenie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

po prvých mrazoch ti to potrhá ako domček z karát. Treba dodržiavať nezamrzavú hlbku
0 0
minkos minkos

minkos je offline (nepripojený) minkos

Pokiaľ to myslíš tak, že štrk.lôžko pod DT bude v nepremr. hlbke, tak áno, je to urýchlenie, ktoré stojí o DT viac. Ale keď nevieš namiešať betón na stavbe, a mal by domiešavač prísť 2x, raz pásy, raz platňa, tak sa rozdiel neguje a stojí tvoje riešenie za úvahu. Už som to tak robil.
0 0
bono9 bono9

bono9 je offline (nepripojený) bono9

Samozrejme o to tu ide, aby domiešavač nemusel ísť dvakrát. Štrkové lôžko by som pobehal zo žabou. Hĺbku výkopu rátam min. 70cm
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Dá sa to tak urobiť ale je zbytočne predražené dávať do výkopu DT.Nieje to lepšie "obšalovať" doskami?Narobíte sa s tým ako kôň nieje to také jednoduché dávať do hl´bky 70 cm DT-čka tak aby boli trochu rovno.
0 0
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

Takto podobne zacali stavat teraz susedia. Vykopali velmi siroke pasy, zaliali ich asi s 5cm betonom a naukladali salovacky. Tvrdia, ze to bude velka uspora oproti klasickym pasom. Tak som zvedavy. Mna by ale zaujimalo, ked v projekte su zakladove pasy siroke 55cm, a oni pouzili salovacky 30cm ci to bude staticky splnat vsetko potrebne.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

Wlady Pozri príspevok
Takto podobne zacali stavat teraz susedia. Vykopali velmi siroke pasy, zaliali ich asi s 5cm betonom a naukladali salovacky. Tvrdia, ze to bude velka uspora oproti klasickym pasom. Tak som zvedavy. Mna by ale zaujimalo, ked v projekte su zakladove pasy siroke 55cm, a oni pouzili salovacky 30cm ci to bude staticky splnat vsetko potrebne.
tak to fakt "usetrili" , hlavne ked im to zacne praskat cele
0 0
bono9 bono9

bono9 je offline (nepripojený) bono9

Videl som domy 100 rokov staré, ktoré mali základy do hĺbky 30-40cm zo skál a múry s nepálenej tehly. Stále stoja, žiadne veľké praskliny, akurát vlhnú. Podľa môjho názoru projektanti dnes relatívne malé stavby ako sú bungalovy strašne predimenzujú.
Keby na fórum chodil nejaký statik a vyjadril sa, či je to nezmysel alebo alternatíva. Napr. pozemok na rovine, pevné podložie, hĺbka výkopu cca.90cm, 20cm zhutnené štrkové lôžko, DT široké 4Ocm + armovanie. ..len zo zvedavosti.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

bono9 Pozri príspevok
Videl som domy 100 rokov staré, ktoré mali základy do hĺbky 30-40cm zo skál a múry s nepálenej tehly. Stále stoja, žiadne veľké praskliny, akurát vlhnú. Podľa môjho názoru projektanti dnes relatívne malé stavby ako sú bungalovy strašne predimenzujú.
Keby na fórum chodil nejaký statik a vyjadril sa, či je to nezmysel alebo alternatíva. Napr. pozemok na rovine, pevné podložie, hĺbka výkopu cca.90cm, 20cm zhutnené štrkové lôžko, DT široké 4Ocm + armovanie. ..len zo zvedavosti.
90% tych storocnych domov uz nestoji davno.
chcel by som vidiet ako sa tvaris keby si si postavil bungalov co nie je "strasne predimenzovany" zacal by ti praskat a statik by ti povedal ze co sa ti nepaci ved to nie su "ziadne velke praskliny"

k tvojej otazke sa ti uz vyjadrili. moze to tak byt, len stale nikto nechape preco tam stale chces davat tie DTcka? mas nejake navyse? spocital si si kolko vlastne usetris tvojim sposobom? lebo podla mna to budes mat pracnejsie a drahsie.
0 0
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Wlady Pozri príspevok
Takto podobne zacali stavat teraz susedia. Vykopali velmi siroke pasy, zaliali ich asi s 5cm betonom a naukladali salovacky. Tvrdia, ze to bude velka uspora oproti klasickym pasom. Tak som zvedavy. Mna by ale zaujimalo, ked v projekte su zakladove pasy siroke 55cm, a oni pouzili salovacky 30cm ci to bude staticky splnat vsetko potrebne.

si dost daleko od nich?a mas dobru poistku?lebo ked im popada tak neviem
0 0
radEg radEg

radEg je offline (nepripojený) radEg

Alebo si dohodni cenu betonu za m3 aj s dopravou. Ja som neriešil či príde malé auto 5m3 alebo 10m3 a či je plný naložený alebo tam má 1m3. Rovnako tak či je to v jeden deň alebo viac dní. Povedal som čo potrebujem spraviť koľko približne potrebujem m3 a oni vozili kým som nebol spokojný. Ale v mojom prípade bola betonárka blízko.
0 0
bono9 bono9

bono9 je offline (nepripojený) bono9

chandler Pozri príspevok
90% tych storocnych domov uz nestoji davno.
chcel by som vidiet ako sa tvaris keby si si postavil bungalov co nie je "strasne predimenzovany" zacal by ti praskat a statik by ti povedal ze co sa ti nepaci ved to nie su "ziadne velke praskliny"

k tvojej otazke sa ti uz vyjadrili. moze to tak byt, len stale nikto nechape preco tam stale chces davat tie DTcka? mas nejake navyse? spocital si si kolko vlastne usetris tvojim sposobom? lebo podla mna to budes mat pracnejsie a drahsie.
Neviem, mne sa to zda jednoduchšie naukladať DT-čka ako celé to šalovať. -Ostane ti kopa dosiek zasra..ch od betónu, ktoré môžeš akurát nahádzať na kopu a zapáliť.
-Armovanie v zašalovanom priestore je náročnejšie a musí byť komplexnejšie ako pri DT kde len ukladáš prúty.
-Do šalungu ide omnoho viac betónu ako do DT a keď je betonárka ďaleko...
...ale je pravda, že nerátal som podrobne čo by bolo finančne výhodnejšie, mám len taký pocit
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Wlady Pozri príspevok
Takto podobne zacali stavat teraz susedia. Vykopali velmi siroke pasy, zaliali ich asi s 5cm betonom a naukladali salovacky. Tvrdia, ze to bude velka uspora oproti klasickym pasom. Tak som zvedavy. Mna by ale zaujimalo, ked v projekte su zakladove pasy siroke 55cm, a oni pouzili salovacky 30cm ci to bude staticky splnat vsetko potrebne.
Nebude.Ak to urobili tak ako píšete tak si po..bali celý dom.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

bono9 Pozri príspevok
Neviem, mne sa to zda jednoduchšie naukladať DT-čka ako celé to šalovať. -Ostane ti kopa dosiek zasra..ch od betónu, ktoré môžeš akurát nahádzať na kopu a zapáliť.
-Armovanie v zašalovanom priestore je náročnejšie a musí byť komplexnejšie ako pri DT kde len ukladáš prúty.
-Do šalungu ide omnoho viac betónu ako do DT a keď je betonárka ďaleko...
...ale je pravda, že nerátal som podrobne čo by bolo finančne výhodnejšie, mám len taký pocit
Do DT ide tiež betón a nie zrovna málo (do 40 ks DT30 ide kubík betónu). Zopár dosiek trieda II je oveľa lacnejšia alternatíva. Akože podľa pravdy, robil som práve terasu a robil som ju z DT, ale základové pásy som vylieval.
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

bono9 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru projektanti dnes relatívne malé stavby ako sú bungalovy strašne predimenzujú.
Keby na fórum chodil nejaký statik a vyjadril sa, či je to nezmysel alebo alternatíva. Napr. pozemok na rovine, pevné podložie, hĺbka výkopu cca.90cm, 20cm zhutnené štrkové lôžko, DT široké 4Ocm + armovanie. ..len zo zvedavosti.
Začnem od konca. Pojem "pevné podložie" mi príde ako nič nehovoriaci popis. Obzvlášť pri statike je nutné držať sa čísiel, preto na nejaké "pevné podložie" sa efektívne navrhovať nedá. Dajte mi presnú únosnosť základovej zeminy a navrhnem Vám základy s nulovou stratou. Lenže koľkí si robia inžinierskogeologický prieskum pri stavbe RD? No nikto, pretože je to blbosť. Stojí totižto toľko, že ked tie peniaze investujem do betonu a spravím tie základy tuhšie, tak to mám za rovnakú cenu a mám aspoň rezervu. Takže preto tam tí projektanti píšu návrh základov s relatívne obrovskou rezervou, pretože navrhujú pri predpokladaných podmienkach a tie sa vždy musia stanoviť tak aby bol návrh na strane bezpečnosti. Samozrejme, že v drvivej väčšine prípadov sú tie podmienky lepšie a potom vyznie návrh ako predimenzovaný.

K Vášmu hypotetickému RD. Málo údajov o stavbe. Nato aby sa posúdili základy, je nutné vypočítať líniové zaťaženie pôsobiace na základový pas. Nepíšete nič o konštrukcii toho, čo by tie základy mali preniesť. Bez toho nejde návrh overiť. A len podotknem že dt40 šírku zalievanej časti len 33cm!
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

bono9: ved vykopes zaklady a nalejes tam beton, nebudes tam nic salovat predsa. a uz vobec nic vystuzovat.
do DTciek nejde menej betonu - teda ak ho tam ide menej tak preto ze mas mensie zaklady.
0 0
bono9 bono9

bono9 je offline (nepripojený) bono9

Harris Pozri príspevok
Začnem od konca. Pojem "pevné podložie" mi príde ako nič nehovoriaci popis. Obzvlášť pri statike je nutné držať sa čísiel, preto na nejaké "pevné podložie" sa efektívne navrhovať nedá. Dajte mi presnú únosnosť základovej zeminy a navrhnem Vám základy s nulovou stratou. Lenže koľkí si robia inžinierskogeologický prieskum pri stavbe RD? No nikto, pretože je to blbosť. Stojí totižto toľko, že ked tie peniaze investujem do betonu a spravím tie základy tuhšie, tak to mám za rovnakú cenu a mám aspoň rezervu. Takže preto tam tí projektanti píšu návrh základov s relatívne obrovskou rezervou, pretože navrhujú pri predpokladaných podmienkach a tie sa vždy musia stanoviť tak aby bol návrh na strane bezpečnosti. Samozrejme, že v drvivej väčšine prípadov sú tie podmienky lepšie a potom vyznie návrh ako predimenzovaný.

K Vášmu hypotetickému RD. Málo údajov o stavbe. Nato aby sa posúdili základy, je nutné vypočítať líniové zaťaženie pôsobiace na základový pas. Nepíšete nič o konštrukcii toho, čo by tie základy mali preniesť. Bez toho nejde návrh overiť. A len podotknem že dt40 šírku zalievanej časti len 33cm!
...teoreticky, bungalov do 150m2 obvodová stena ytong 250mm P4-500 + zateplenie XXX mm, trámový strop, strecha asfaltový šindeľ.
0 0
bono9 bono9

bono9 je offline (nepripojený) bono9

chandler Pozri príspevok
bono9: ved vykopes zaklady a nalejes tam beton, nebudes tam nic salovat predsa. a uz vobec nic vystuzovat.
do DTciek nejde menej betonu - teda ak ho tam ide menej tak preto ze mas mensie zaklady.
... keď by si chcel základy z boku zatepliť s xps do nezamŕzajúcej hĺbky musíš vykopať širšiu ryhu a potom šalovať. Čo ich budeš potom obkopávať?
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

netreba nic odkopavat
1.vlozit XPS do ryhy
2. xps celoplosne pod zakladovu dosku
3. 1.rad z penoveho skla

moznosti na eliminaciu TM peta muru je vela zalezi od okolnosti a €, ale to je uz pre inu temu. Pre PD a nie zahrany domcek

Bono: co tu spekulujes s DT-ckami uz mohlo byt tych par m3 zarobenych v miesacke a este by si aj usetril
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

mendo933 Pozri príspevok

Bono: co tu spekulujes s DT-ckami uz mohlo byt tych par m3 zarobenych v miesacke a este by si aj usetril
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať