Zavrieť

Porady

Pomoc so živnosťou pri internetovom obchode

Dobrý deň, potreboval by som človeka ktorý má skúsenosti s internetovým podnikaním. Rád by som sa sním porozprával cez skype alebo ICQ a keby bol taký dobrý aby mi povysvetloval nejasnosti, neoplatí sa to na fóre lebo je toho moc, ďakujem vopred ochotným ľuďom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fifotron Pozri príspevok
    Tak ťa prosím keď už mám jednu živnosť a chcel by som pridať druhú živnosť na eshop, predaj kozmetiky, čo mám spraviť, čo budem musieť robiť, ako si spravím faktúru, či budem musieť mať pečiatku....
    IČO aj DIČ je stále len jedno. Na internetovy obchod potrebuješ vo väčšine prípadov iba maloobchod, prípadne veľkoobchod t.j. živnosť v znení "kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)"

    Faktúra - je niekoľko možností - bu´d ti ju priamo vystavuje eshopovy program z objednávky, alebo si kúpiš fakturačný program, alebo účtovníctvo. Tam môžeš zase exportovať objednávky z eshopu. Alebo ich budeš vystavovať "ručne" v nejakom exceli alebo podobnom programe. Dokonca aj ručne na tlačive kúpenom v obchode.

    Pečiatku v podstate nepotrebuješ, ale občas ti zjednoduší život, lebo na nej máš pohromade všetky dôležité údaje - meno, názov, adresu, ICO, DIC, prípadne číslo účtu.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    len práve preto je to porada, aby sa z komunikácie poučili aj ostatní, t.j. žiadne neverejné radenie.

    fifotron je offline (nepripojený) fifotron

    fifotron
    Tak ťa prosím keď už mám jednu živnosť a chcel by som pridať druhú živnosť na eshop, predaj kozmetiky, čo mám spraviť, čo budem musieť robiť, ako si spravím faktúru, či budem musieť mať pečiatku....

    fifotron je offline (nepripojený) fifotron

    fifotron
    Dáša_ Pozri príspevok
    IČO aj DIČ je stále len jedno. Na internetovy obchod potrebuješ vo väčšine prípadov iba maloobchod, prípadne veľkoobchod t.j. živnosť v znení "kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)"

    Faktúra - je niekoľko možností - bu´d ti ju priamo vystavuje eshopovy program z objednávky, alebo si kúpiš fakturačný program, alebo účtovníctvo. Tam môžeš zase exportovať objednávky z eshopu. Alebo ich budeš vystavovať "ručne" v nejakom exceli alebo podobnom programe. Dokonca aj ručne na tlačive kúpenom v obchode.

    Pečiatku v podstate nepotrebuješ, ale občas ti zjednoduší život, lebo na nej máš pohromade všetky dôležité údaje - meno, názov, adresu, ICO, DIC, prípadne číslo účtu.
    Ešte by som potreboval, akú knihu očtvonú si kupiť a ako to mám účtovať?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fifotron Pozri príspevok
    Ešte by som potreboval, akú knihu očtvonú si kupiť a ako to mám účtovať?
    a teraz to ako robíš? Hovoríš, že živnosť už máš

    fifotron je offline (nepripojený) fifotron

    fifotron
    Dáša_ Pozri príspevok
    a teraz to ako robíš? Hovoríš, že živnosť už máš
    Jo len mi to nepríde podobné eshopu, preto sa pýtam

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fifotron Pozri príspevok
    Jo len mi to nepríde podobné eshopu, preto sa pýtam
    no to je jedno, patrí to pod jedno ICO. Je na tebe, ak chceš viesť dve knihy, na konci to aj tak sčítavaš do jedného daňového priznania. Alebo len v jednej.

    fifotron je offline (nepripojený) fifotron

    fifotron
    Dáša_ Pozri príspevok
    no to je jedno, patrí to pod jedno ICO. Je na tebe, ak chceš viesť dve knihy, na konci to aj tak sčítavaš do jedného daňového priznania. Alebo len v jednej.
    A tie faktúry budem posielať komu, alebo ako ich budem vystavovať?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fifotron Pozri príspevok
    A tie faktúry budem posielať komu, alebo ako ich budem vystavovať?
    do balíka ich budeš pribaľovať, nie?

    o vystavovaní som písala už predtým

    fifotron je offline (nepripojený) fifotron

    fifotron
    Dáša_ Pozri príspevok
    do balíka ich budeš pribaľovať, nie?

    o vystavovaní som písala už predtým
    Sú rozdielne knihy pre živnosti a podnikanie? alebo sú všetky rovnaké a akú knihu potrebujem pre eshop

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    fifotron Pozri príspevok
    Sú rozdielne knihy pre živnosti a podnikanie? alebo sú všetky rovnaké a akú knihu potrebujem pre eshop
    rozdiel je akurát medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom. A ak nemáš sro, tak podvojné sa ťa netýka.

    To znamená rovnaká kniha - peňažný denník.

    ešte by bolo vhodné mať knihu došlých faktúr, knihu odoslaných faktúr a pokladničnú knihu. Ale to si iste mal aj doteraz, ked už nejakú živnosť prevádzkuješ. Môžeš viesť aj v počítači.

    tinaKa je offline (nepripojený) tinaKa

    tinaKa
    Pripajam sa aj ja s mojou otazkou, aby som mala konecne jasno.

    Od tohto mesiaca zacinam so zivnostou a chcem si uplatnit pausalne vydavky. Napriek tomu by som si tento rok chcela evidovat vsetky zaplatene vydavky za tovar a material, aby som zistila, ci sa mi pausalne skutocne oplatia alebo nie.
    Kedze 90% mojich platieb prebehne len cez internet, k bankovemu uctu nemam vydanu bankomatovu kartu. Mam vsak teraz problem, ako evidovat uhradu dobierky- platenie v hotovosti za dobierku na poste. Mozem teda dobierku zaplatit zo svojich- nepodnikatelskych penazi s tym, ze vypisem o tom PPD- sukromne peniaze vlozim do “pokladne“ a z nej dobierku zaplatim? Zaroven treba vystavit aj VPD-uhrada dobierky? Musim potom peniaze za dobierku z podnikatelskeho uctu previest na svoj vlastny? Plus k dobierke prilozim aj doklad o zaplateni (ustrizok z posty) a fakturu, ktora mi pride v baliku. Zda sa mi totiz, ze kvoli jednej platbe musim vypisat vela papierov.
    Ustrizok z posty o zaplateni dobierky vam davaju bezne? Lebo u nas si ho na poste nechavaju.
    Dalsia vec, neviem, ci mam na danovy urad nahlasit este dalsie cisla uctov. Totiz mam zalozene dva ucty vo FIO banke- jeden je v eurach, druhy v Kc, oba su so slovenskym kodom banky. Tieto dva ucty som uz danovemu hlasila. Avsak pri platbe len v ceskych korunach z eshopu v Cechach chcem vyuzit jeden z tychto uctov s ceskym kodom banky. Cislo uctu ostava, meni sa len kod zo slovenskeho na cesky, hoci ide stale o FIO banku. Mam nahlasit aj tento ucet s ceskym kodom?
    Dakujem vam krasne za poradenie.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    tinaKa Pozri príspevok
    Pripajam sa aj ja s mojou otazkou, aby som mala konecne jasno.

    Od tohto mesiaca zacinam so zivnostou a chcem si uplatnit pausalne vydavky. Napriek tomu by som si tento rok chcela evidovat vsetky zaplatene vydavky za tovar a material, aby som zistila, ci sa mi pausalne skutocne oplatia alebo nie.
    Kedze 90% mojich platieb prebehne len cez internet, k bankovemu uctu nemam vydanu bankomatovu kartu. Mam vsak teraz problem, ako evidovat uhradu dobierky- platenie v hotovosti za dobierku na poste. Mozem teda dobierku zaplatit zo svojich- nepodnikatelskych penazi s tym, ze vypisem o tom PPD- sukromne peniaze vlozim do “pokladne“ a z nej dobierku zaplatim? Zaroven treba vystavit aj VPD-uhrada dobierky? Musim potom peniaze za dobierku z podnikatelskeho uctu previest na svoj vlastny? Plus k dobierke prilozim aj doklad o zaplateni (ustrizok z posty) a fakturu, ktora mi pride v baliku. Zda sa mi totiz, ze kvoli jednej platbe musim vypisat vela papierov.
    Ustrizok z posty o zaplateni dobierky vam davaju bezne? Lebo u nas si ho na poste nechavaju.
    Dalsia vec, neviem, ci mam na danovy urad nahlasit este dalsie cisla uctov. Totiz mam zalozene dva ucty vo FIO banke- jeden je v eurach, druhy v Kc, oba su so slovenskym kodom banky. Tieto dva ucty som uz danovemu hlasila. Avsak pri platbe len v ceskych korunach z eshopu v Cechach chcem vyuzit jeden z tychto uctov s ceskym kodom banky. Cislo uctu ostava, meni sa len kod zo slovenskeho na cesky, hoci ide stale o FIO banku. Mam nahlasit aj tento ucet s ceskym kodom?
    Dakujem vam krasne za poradenie.
    ak platíš v hotovosti čokoľvek, čo použiješ na podnikateľské účely,tak by si mala viesť aj knihu pokladne.

    Do nej si budeš zaznamenávať všetky výdavky, ktoré súvisia s podnikaním a platíš v hotovosti. Teda nielen napríklad úhrada dobierky, ale napríklad aj poštovné za balíky, ak ho platiš v hotovosti, nákup baliacich pomôcok, papier do tlačiarne.... čokoľvek, čo súvisí s tvojim podnikaním.
    Stačí, keď do pokladne vložíš potrebnú sumu na začiatku.
    Teda konkrétne, 1. mája začínaš, tak tam dáš osobný vklad 200€. Z iných peňazí ako podnikanie. Z toho postupne platíš to, čo potrebuješ (dobierka, poštovné, obálky .....) Keď bude 0, zase vložíš.
    Z účtu môžeš priebežne vyberať na osobnú spotrebu. Nemusí to ísť priamo do pokladne.

    Na pošte zvyčajne treba doklad o platení pýtať - automaticky ho nezvyknú dávať.


    mmch - paušálne výdavky pri predaji tovaru sa mi nejak nezdajú. Keď počítam:
    nákup tovaru, t.j. náklad nech je 100€.
    Aby bolo 40% do výdavkov 100 €, tak by si musela predať za 250€.
    A to ešte nepočítam dalšie výdavky ako obchodný systém, doména, internet, poštovné (to je jedno, či poštou alebo kurierom), vrátené zasielky, reklama, papier, toner....

    tinaKa je offline (nepripojený) tinaKa

    tinaKa
    dakujem za odpoved, mam v tom jasnejsie... Cize v knihe pokladne budem evidovat len moje vydavky v hotovosti, prip. moj vklad (ine prijmy budu chodit vylucne na ucet) Cize zapis v knihe pokladne bude v mojom pripade na zaklade: -ak budem platit za dobierku, tak na zaklade ustrizku z posty
    -ak budem kupovat v hotovosti napr. obalky, tak iba na zaklade pokladnicneho bloku, ci k nemu treba este nieco? Ak dobre chapem, tak k tymto blockom a ustrizkom treba vypisat aj VPD- ze som brala peniaze z "pokladne" na zaplatenie v hotovosti?
    Kniha pokladne=pokladnicna kniha, ktoru mozem viest aj v Exceli? Nejde o tu klasicku papierovu knihu, ktora sa musi viest spolu so zakupenim ERP a potvrdit na DÚ, pravda?

    Dakujem

    Pozn: K tym pausalnym vydavkom- budem predavat svoje vlastne vyrobky, a len v minime tovar, ktory kupim inde... prave preto chcem pocas tohto roka zistit, ci sa mi pausalne oplatia viac alebo nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.