Zavrieť

Porady

the same as/like?

Prosím poradiť, ako je to správne : the same as alebo like? Ja som sa na jazykovke učila "as" a aj v anglických učebniciach a anglickej gramatike to tak je. Dokonca som našla poznámku, že "as" vyjadruje totožnosť a "like" iba podobnosť. Takže v prípade "the same as" - "taký istý" by to samozrejme sedelo, lebo to predsa znamená "totožný. Mám spor s jednou známou, ktorá to vraj má z knihy, kde sa vraj uvádza tvar "the same like" (čo mi absolútne nesedí, až sa mi to zle počúva). Ale ona bola nejaký čas v USA, tak ma teraz napadá, čo to náhodou nie je možné v americkej angličtine. Prosím, vie niekto niečo o tom? Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    majoneza je offline (nepripojený) majoneza

    majoneza
    "Spisovna" je slovencina.

    V anglictine, slova a tvare sa bud pouzivaju alebo nie - a pouzivaju sa bud rozsiahle alebo iba obmedzene na formalne alebo neformalne situacie.

    "The same like" sa skoro nikdy nepouziva pretoze "like" znamena iba "podobne ako", tak "the same like" ide logicky proti seba.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Nella_2 Pozri príspevok
    Je to spisovné? Takže sa to uvádza niekde v slovníku... môžeš uviesť nejaký zdroj?
    Autoritou v tejto oblasti je WEBSTER.

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    Tiež som sa doteraz s tým nestretla.

    Pri porovnávaní sa podľa mňa používa "the same as"/"not the same as".

    kabko je offline (nepripojený) kabko

    kabko
    "the same like" je spisovné, ale nepoužíva sa až tak často. Používa sa to viacmenej v hovorovej angličtine (aj v USA, aj UK)...

    Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

    Nella_2
    kabko Pozri príspevok
    "the same like" je spisovné, ale nepoužíva sa až tak často. Používa sa to viacmenej v hovorovej angličtine (aj v USA, aj UK)...
    Je to spisovné? Takže sa to uvádza niekde v slovníku... môžeš uviesť nejaký zdroj?

    majoneza je offline (nepripojený) majoneza

    majoneza
    Skuste hladat v google "the same as" sa pouziva 2 miliard krat, a "the same like" iba 25 million, teda su v pomeroch 99 percent / 1 percento.

    Vo vysledkoch "the same like" najdeme aj tuto stranu, a potom strany vacsinou o tinedzerskych zalezitostiach (pociatacove hry, opacne opohlavie atd - ale strany su pisane uzivatelmi, nie pocitacovym firmami alebo lekarmi), je tam aj jeden priklad "Do Asians think Americans look the same like Americans think Asians look the same?" (ci ludia z Azia si myslia, ze Americania vyzeraju rovnako, podobne ako Americania si myslia, ze ludia z Azie vyzeraju rovnako). Ale je len nahhoda, ze "like" v tomto pripade je po "the same" (v preklade do slovenciny je medzi nimi aj ciarka).

    A dalej, yourdictionary.com pouziva Webster ako zdroj, a oni maju "the same as"

    Anglicke vykladove slovniky su vytvorene profesionalnymi jazykovEdcami, tak su zalozene iba na vyskum skutocnej situacie co sa tyka pouzitia jazyka - robia tzv. "corpus research" nieco podobne ako som navrhol aby ste skusili teraz s googlom.

    Niektori ludia hovoria, ze take slovniky su sam od seba "autoritou", podobne ako slovniky stredoeuropskych jazykov tvorene profesionalnymi jazyko-vôdcami, ale autori tych anglickych slovnikov to netvrdia o sebe.
    Naposledy upravil majoneza : 21.07.11 at 14:11 Dôvod: pravopis+webster

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.