Zavrieť

Porady

daň z predaja darovanej nehnutelnosti

v roku 2008 som kupila nehnutelnosť,od januára 2009 mám v nej trvalý pobyt a teraz chcem byt darovať mojem mame. chcem sa spýtať akú daň bude platiť ak ten dom predá. či z celej sumy predanej nehnutelnosti alebo sa to nejak inak ráta. čítala som že sa nejak odráta suma za ktorú dom predá od sumy akou bol dom ohodnotený v dobe darovania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kvietok10 Pozri príspevok
    v roku 2008 som kupila nehnutelnosť,od januára 2009 mám v nej trvalý pobyt a teraz chcem byt darovať mojem mame. chcem sa spýtať akú daň bude platiť ak ten dom predá. či z celej sumy predanej nehnutelnosti alebo sa to nejak inak ráta. čítala som že sa nejak odráta suma za ktorú dom predá od sumy akou bol dom ohodnotený v dobe darovania.
    Treba spraviť znalecký posudok a priložiť ho k darovacej zmluve. Ak raz bude mama predávať dom a nebude oslobodená z dane z príjmu, tak zaplatí daň len z rozdielu medzi hodnotou v čase darovania a predajnou cenou.

    kvietok10 je offline (nepripojený) kvietok10

    kvietok10
    takže je to jedno kedy predá dom? aj keby o 10 rokov aj tak by platila daň iba z toho rozdielu?? ďakujem za odpoved

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kvietok10 Pozri príspevok
    takže je to jedno kedy predá dom? aj keby o 10 rokov aj tak by platila daň iba z toho rozdielu?? ďakujem za odpoved
    Ak vlastník predáva nehnuteľnosť po 5 rokoch od nadobudnutia vlastníctva, tak je oslobodený od platenia dane z príjmu. Takže len keby chcela predať dom do 5 rokov od nadobunutia (darovania), vtedy musí platiť daň.

    kvietok10 je offline (nepripojený) kvietok10

    kvietok10
    takže ak ju predá do 5 rokov,tak bude platiť daň z rozdielu ceny v znaleckom posudku a ceny za ktorú sa dom predá?? ak som to správne pochopila

    polis1 je offline (nepripojený) polis1

    polis1
    Dobrý den

    taký istý problem riešim aj ja, priatel mi daroval byt v roku 2009 s tým, že teraz ho chceme predať. akú budem platit daň?aj som ten byt prerobila cely..budem to platit aká bola cela ked mi ho daroval alebo teraz tej čo mi bude vyplatená..Lebo ten človek to rieši hypotékou a na ten byt predtým bola hypoteká takže ten čo mi to vyplatý bude vyplácať moju hypotéku..dakujem.. prosím o radu

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kvietok10 Pozri príspevok
    takže ak ju predá do 5 rokov,tak bude platiť daň z rozdielu ceny v znaleckom posudku a ceny za ktorú sa dom predá?? ak som to správne pochopila
    Správne si to pochopila.

    kvietok10 je offline (nepripojený) kvietok10

    kvietok10
    ešte by som sa chcela spýtať. Lebo budem sa asi rozvádzať,dom chcem darovať mame a zaujíma ma či po rozvode by mohol môj manžel napadnuť darovacú zmluvu. s tým domom to je zložité už sa na to tu pýtala v inej téme. Lebo som ho nadobudla pred manželstvom ale list vlastníctva bol vystavený až v manželstve. a bolo mi povedané že rozhodujuci je list vlastníctva. Tak sa chcem uistiť aby manžel nedostal polku domu. Tak bud darovaním alebo iným riešením.

    kvietok10 je offline (nepripojený) kvietok10

    kvietok10
    prosím vie mi niekto odpovedať. potrebujem to vedieť, aby po rozvode môj manžel nedostal polku z domu. či ho teraz darovať mamine alebo po rozvode dokazovať odkial som mala peniaze na dom,že on naň nijako neprispel.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kvietok10 Pozri príspevok
    ešte by som sa chcela spýtať. Lebo budem sa asi rozvádzať,dom chcem darovať mame a zaujíma ma či po rozvode by mohol môj manžel napadnuť darovacú zmluvu. s tým domom to je zložité už sa na to tu pýtala v inej téme. Lebo som ho nadobudla pred manželstvom ale list vlastníctva bol vystavený až v manželstve. a bolo mi povedané že rozhodujuci je list vlastníctva. Tak sa chcem uistiť aby manžel nedostal polku domu. Tak bud darovaním alebo iným riešením.
    Ak je písaný len na teba, tak ho daruj. Kataster takú darovaciu zmluvu zoberie.

    To ale nevylučuje právo tvojho manžela súdiť sa o ten dom. Výsledok sporu sa nedá predpovedať...

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    Tiež sa pripájam k tvrdeniu, kt. uviedol Chobot.Ak si dom nadobudla ešte pred manželstvom teoreticky nespadá do BSM, ale je to diskutabilné tak ako už spomenul Chobot. Darovacou zmluvou sa nič pokaziť nedá ....V prípade súdneho sporu však už bude treba zdokladovať, ako sa k danej nehnuteľnosti prišlo a či manžel má na ňu nárok al. nie. To už je však "problém", kt. budeš riešiť neskôr. Teraz jednoznačne darovaciu zmluvu urob

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.