Zavrieť

Porady

Rekonštrukcia starého domu z nepálenej tehly

Kúpili sme starý 100-ročný dom z nepálenej tehly v Rakúsku kúsok od hraníc. Momentálne pripravujeme kompletnú rekonštrukciu (výmena a nadstavenie strechy, oddrenážovanie obvodových múrov, inštalácia nových rozvodov,....) ku ktorej máme aj projekt. Problém je v tom, že podľa projektu by sa mal dom zatepliť polystyrénom, čo podľa mňa nie je práve vhodné riešenie. Bohužial projektant tak navrhol kvôli splneniu normy. Nestretli ste sa niekto s takýmto problémom. Prípadne nepoznáte niekoho, kto by vedel v tomto prípade poradiť, prípadne pomôcť z rekonštrukciou? Taktiež hľadáme nejakého majstra, ktorý má skúsenosti so stavbami z nepálenej tehly.
Ďakujem
Tibor
ady66 No prešlo viac ako 2 roky, podarilo sa vybrať riešenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mogul je offline (nepripojený) mogul

    mogul
    O pár týždňov ma čaká Tibor riešenie rovnakého problému – zateplenie muriva z nepálenej tehly. Riešenie sa snažím nájsť už niekoľko týždňov, nie je to ale vôbec jednoduchá vec. Zhrniem ti svoje doterajšie skúsenosti, ktoré som naštudoval, prípadne načerpal z rôznych fór.
    1. Polystyrén určite nie. Je paronepriepustný. Nepálená tehla potrebuje určité množstvo vlhkosti, inak sa drobí a stráca na pevnosti. Naopak nadmerná vlhkosť / dážď / jej samozrejme škodí a hlina sa vyplavuje. Polystyrénom to uplne uzavriete.
    2. Minerálna vata je lepším riešením, ale len za predpokladu, že úplne dodržíte paropriepustnosť vrstiev nad vatou – teda lepidla a vrchnej omietky. Paropriepustných lepidiel a vrchných omietok je veľmi poskromne a celková cena systému sa hodne predraží.
    Ak systém uzavriete paronepriepustnou vrstvou, celková filozofia systému je porušená a hrozia poruchy, aj dosť výrazné. Ale každé riešenie je hodne „ individuálne “ čo sa týka vysledného efektu.
    3. Systém Baumit Open. Ak sa použije kompletne, je to možné riešenie. Otázkou ostáva nakoľko sa dá veriť paropriepustnosti systému „ Open “ – teda perforovanému polystyrénu. Čo to za pár rokov urobí s tou nepálenou tehlou. Faktor difúzneho odporu je niekde medzi obyčajným polystyrénom a vatou. Ak by to ale tá tehla „ prežila “, príde mi to momentále ako najvhodnejšie riešenie – pracnosť,cena,vysledny efekt. Ale ako hovorím, je otázne či paropriepustnosť systému BaumitOpen bude nepálenej tehle „ stačiť “.
    4. Odvetraná fasáda. Na prvý pohľad najlepšie a na rôznych fórach pre nepálenú tehlu najviac preferované riešenie. Ale. Udrží nepálená tehla – podkladový drevený rošt, spolu s vatou, a spolu s vonkajším obkladom ? Čítal som už o prípadoch kedy kvôli tomu od odvetranej fasády upustili. Určitým riešením by bolo namiesto dreveného podkladného roštu použiť rošt z Cd profilov / sadrokartónových /, ktorý by bol určite ľahší. Ako sa ale na týchto profiloch prejaví po určitom čase korózia. Tie kvalitnejšie profily / Rigips, Knauf / by možno obišla...možno. A čo vonkajší obklad ? Ste zmierený s plastovým vzhľadom domu ? Alebo sa chcete každých 5 – 8 rokov venovať opätovnému pretieraniu obkladu dreveného ? Hm, dosť otáznikov tiež, že ?
    5. Poslednou možnosťou je nezatepliť vôbec.
    Ak mám byť úprimný, osobne som rozhodnutý jedine pre riešenie 2.resp.4. Tiež privítam ďalšie skúsenosti a názory ďalšich diskutujúcich, ktorí s týmto problémom majú možno ešte viac skúsenosti.
    Aj napriek týmto problémom so zateplením nepálenej tehly, vôbec neľutujem, že som sa pustil do rekonštrukcie domu, kde väčšia polovica domu je z tohto materiálu. Po porade so statikom sme v pohode urobili nadstavbu domu. Staré vnútorné omietky zhádzali. Na steny pribili rabicove pletivo a na to stará klasika – vápenocemnetová omietka hrubá a na ňu vrchná jemná. Zásadne žiadne lepidlo. Vnútorný vzduch v dome mi príde hodne „ dýchateľný “ v porovnaní s panelákom, kde sme bývali predtým. Vnútorná vlhkosť sa pohybuje medzi 50 – 60 stupňov v závislosti od vetrania. Časť domu som odrenážoval, rovnako ako plánuješ ty. Určite to veci hodne pomôže. U mňa naštastie som nemusel riešiť otázku priečnej izolácie – tá tam je a je pomerne v poriadku, dom je suchý. Ak mám povedať pravdu, na začiatku som sa trocha obával, aké prekvapenia mi rekonštrukcia prinesie. Na fórach sú názory naozaj rôzne – od zachovania až po úplne zbúranie. Ja som to riskol, nezbúral ale opravil a dnes neľutujem. Uvidíme čo prinesie budúcnosť. Prajem aj tebe veľa zdaru a hodne pozitívnej energie . Juraj.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Asi by som toto všetko dala najprv na posúdenie statikovi. V prvom rade, či tá nepálená tehla unesie novú strechu, či sú steny dostatočne pevné a nepálená- surová tehla nie je už oslabená - rozsypávajúca sa.

    Pokiaľ statik povie, že je všetko v poriadku, samozrejme by som pokračovala v stavebných prácach.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    mogul Pozri príspevok
    O pár týždňov ma čaká Tibor riešenie rovnakého problému – zateplenie muriva z nepálenej tehly. Riešenie sa snažím nájsť už niekoľko týždňov, nie je to ale vôbec jednoduchá vec. Zhrniem ti svoje doterajšie skúsenosti, ktoré som naštudoval, prípadne načerpal z rôznych fór.
    1. Polystyrén určite nie. Je paronepriepustný. Nepálená tehla potrebuje určité množstvo vlhkosti, inak sa drobí a stráca na pevnosti. Naopak nadmerná vlhkosť / dážď / jej samozrejme škodí a hlina sa vyplavuje. Polystyrénom to uplne uzavriete.
    2. Minerálna vata je lepším riešením, ale len za predpokladu, že úplne dodržíte paropriepustnosť vrstiev nad vatou – teda lepidla a vrchnej omietky. Paropriepustných lepidiel a vrchných omietok je veľmi poskromne a celková cena systému sa hodne predraží.
    Ak systém uzavriete paronepriepustnou vrstvou, celková filozofia systému je porušená a hrozia poruchy, aj dosť výrazné. Ale každé riešenie je hodne „ individuálne “ čo sa týka vysledného efektu.
    3. Systém Baumit Open. Ak sa použije kompletne, je to možné riešenie. Otázkou ostáva nakoľko sa dá veriť paropriepustnosti systému „ Open “ – teda perforovanému polystyrénu. Čo to za pár rokov urobí s tou nepálenou tehlou. Faktor difúzneho odporu je niekde medzi obyčajným polystyrénom a vatou. Ak by to ale tá tehla „ prežila “, príde mi to momentále ako najvhodnejšie riešenie – pracnosť,cena,vysledny efekt. Ale ako hovorím, je otázne či paropriepustnosť systému BaumitOpen bude nepálenej tehle „ stačiť “.
    4. Odvetraná fasáda. Na prvý pohľad najlepšie a na rôznych fórach pre nepálenú tehlu najviac preferované riešenie. Ale. Udrží nepálená tehla – podkladový drevený rošt, spolu s vatou, a spolu s vonkajším obkladom ? Čítal som už o prípadoch kedy kvôli tomu od odvetranej fasády upustili. Určitým riešením by bolo namiesto dreveného podkladného roštu použiť rošt z Cd profilov / sadrokartónových /, ktorý by bol určite ľahší. Ako sa ale na týchto profiloch prejaví po určitom čase korózia. Tie kvalitnejšie profily / Rigips, Knauf / by možno obišla...možno. A čo vonkajší obklad ? Ste zmierený s plastovým vzhľadom domu ? Alebo sa chcete každých 5 – 8 rokov venovať opätovnému pretieraniu obkladu dreveného ? Hm, dosť otáznikov tiež, že ?
    5. Poslednou možnosťou je nezatepliť vôbec.
    Ak mám byť úprimný, osobne som rozhodnutý jedine pre riešenie 2.resp.4. Tiež privítam ďalšie skúsenosti a názory ďalšich diskutujúcich, ktorí s týmto problémom majú možno ešte viac skúsenosti.
    Aj napriek týmto problémom so zateplením nepálenej tehly, vôbec neľutujem, že som sa pustil do rekonštrukcie domu, kde väčšia polovica domu je z tohto materiálu. Po porade so statikom sme v pohode urobili nadstavbu domu. Staré vnútorné omietky zhádzali. Na steny pribili rabicove pletivo a na to stará klasika – vápenocemnetová omietka hrubá a na ňu vrchná jemná. Zásadne žiadne lepidlo. Vnútorný vzduch v dome mi príde hodne „ dýchateľný “ v porovnaní s panelákom, kde sme bývali predtým. Vnútorná vlhkosť sa pohybuje medzi 50 – 60 stupňov v závislosti od vetrania. Časť domu som odrenážoval, rovnako ako plánuješ ty. Určite to veci hodne pomôže. U mňa naštastie som nemusel riešiť otázku priečnej izolácie – tá tam je a je pomerne v poriadku, dom je suchý. Ak mám povedať pravdu, na začiatku som sa trocha obával, aké prekvapenia mi rekonštrukcia prinesie. Na fórach sú názory naozaj rôzne – od zachovania až po úplne zbúranie. Ja som to riskol, nezbúral ale opravil a dnes neľutujem. Uvidíme čo prinesie budúcnosť. Prajem aj tebe veľa zdaru a hodne pozitívnej energie . Juraj.
    Možno trochu pomôže.http://www.stavocentrum.cz/index.php...lanek&c_id=632
    http://i.lidovky.cz/08/083/lncl/BYT2...enerberger.jpg
    Naposledy upravil 220870 : 12.05.11 at 20:00

    titi.boy je offline (nepripojený) titi.boy

    titi.boy
    Zdravim vas vsetkych.
    V prvom rade chcem podakovat Jurajovi za dobre tipy.
    System odvetranej fasady by bol asi najlepsi. Nad tym uvazujem aj ja. K domu patri aj pristavba, ktora bola takymto systemom urobena. Problem je v tom, ze bol pouzity Eternit, ktory bol velmi popularny v minulom storoci a v Rakusku nim bol "oblepeny" asi kazdy dom.
    System Baumit Open nepoznam. Ale mam obavu, ze nakolko je to opat polystyren, nebude to vhodne riesenie.
    V Rakusku som sa stretol aj s mnozstvom nazorov, hlavne v Burgenlande, ktore preferovali nezateplenie aj na ukor vyssich nakladov na kurenie.
    Ja mam vsak problem v tom, ze na to, aby som splnil sucasne normy, zateplit, pripadne zaizolovat dom musim. Architekt tiez poradil system odvetranej fasady s pouzitim polystyrenu, lenze ja mam osobne dost velku averziu voci tomuto materialu. Keby to bolo mozne, dom by som vobec nezateploval, nakolko tepelne straty v zimnom obdobi nemame velke. Ked to porovnam so znamymi, ktori maju montovany dreveny dom, v zimnom odbobi pri preruseni kurenia im dom vychadne dva krat rychlejsie, ako nas dom.

    Co sa systemu od Novabriku tyka, je mozne ho pouzit aj pri domoch z nepalenej tehly. Tiez som nad nim uvazoval pred 2 rokmi. Nazor som vsak zmenil, ked som uvidel system v skutocnosti. Osobne mi pripada dost "neopracovany". Hlavne sa mi nepaci system ukoncenia rohov, ktory na mna posobi dost umelo. Pri modernych domoch to nemusi byt zle, ale pri starom dome to moze posobit dost rusivo. Cenovo nie je najlacnejsi, ale velkou vyhodou je rychla montaz, ktoru zvladne asi kazdy. Dalsiou nevyhodou je to, ze nikde nie su verejne pristupne ceny. Firma funguje sposobom poradcov, ktory "na mieru" vypocitaju cenu. Doba odozvy tiez nie je mala - v mojom pripade sa mi ozvali az po 1/2 roku.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Pokiaľ bude murivo poriadne odizolované hydroizolačnými pásmi tak ten polystyrén nieje zásadný problém.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    Zateplit a zateplit je rozdiel.
    Pokial bude zateplenie polystyrenom kvalitne, s tym, ze medzi polystyrenom a murivom bude vetracia spara a ta bude pri obvodovom venci strechy odvetrana do okoliteho priestoru, tak oki. Ale ak bude polystyren nacapeny na mure, tak ti vyzrazana vlkost z muriva nebude odparovana do okliteho prostredia a tie nepalene tehly sa ti rozmrvia ako nic. Tieto mury su obvykle hrube a su nachylne nasavat vlkost. Ked budu vlhke, bude dobry tepelny most na unik tepla z domu von.

    titi.boy je offline (nepripojený) titi.boy

    titi.boy
    Toto je na dlhsiu debatu. Kazdy z majitelov tam po sebe zanechal "nejaky odkaz". Jeden urobil v 80-tych rokoch betonovu omietku, dalsi zas v 90-tych rokoch "zateplil" prednu stranu domu polystyrenom,..... Steny domu su nastastie v poriadku, nie su vlhke ani nevlhnu. Iba v jednom rohu (prave v mieste kde je nalepeny polystyren) sa vytvaraju krystaly soli. Tento problem je vsak sposobeny prasknutou odkvapovou rurou. Tak ci tak budeme cely dom oddrenazovat (radsej volime tuto metodu ako podrezanie) a povodny polystyren a omietku zhadzovat. Otazka len ostava zeteplenie a forma zateplenia. Aky sposob je najidealnejsi? S architektom som uz preberal aj temu zateplenia kamennou vlnou, ale takymto sposobom by sme vraj nedosiahli potrebne parametre ako pri polystyrene.
    Preto zhanam niekoho, kto ma s takymito stavbami skusenost, pripadne firmu, ktora by bola ochotna pomoct nam z rekonstrukciou.
    Dakujem

    robin78 je offline (nepripojený) robin78

    robin78
    robovi Pozri príspevok
    Zateplit a zateplit je rozdiel.
    Pokial bude zateplenie polystyrenom kvalitne, s tym, ze medzi polystyrenom a murivom bude vetracia spara a ta bude pri obvodovom venci strechy odvetrana do okoliteho priestoru, tak oki. Ale ak bude polystyren nacapeny na mure, tak ti vyzrazana vlkost z muriva nebude odparovana do okliteho prostredia a tie nepalene tehly sa ti rozmrvia ako nic. Tieto mury su obvykle hrube a su nachylne nasavat vlkost. Ked budu vlhke, bude dobry tepelny most na unik tepla z domu von.
    Ked ma byt medzi izolaciou a murivom vetracia spara, tak to uz nema zmysel tam tu izolaciu davat. Vetracia spara byva napr. pri odvetranych fasadach, ale ta medzera je medzi izolaciou a vonkajsou "krytinou", takze nadbytocna vlhkost z izolacie sa priebezne odvetrava...

    mogul je offline (nepripojený) mogul

    mogul
    Ospravedlňujem sa, mám tam jeden preklep - som rozhodnutý pre riešenie 3.alebo 4. - teda Baumit Open, alebo odvetranú fasádu.

    robin78 je offline (nepripojený) robin78

    robin78
    mogul Pozri príspevok
    4. Odvetraná fasáda. Na prvý pohľad najlepšie a na rôznych fórach pre nepálenú tehlu najviac preferované riešenie. Ale. Udrží nepálená tehla – podkladový drevený rošt, spolu s vatou, a spolu s vonkajším obkladom ? Čítal som už o prípadoch kedy kvôli tomu od odvetranej fasády upustili. Určitým riešením by bolo namiesto dreveného podkladného roštu použiť rošt z Cd profilov / sadrokartónových /, ktorý by bol určite ľahší. Ako sa ale na týchto profiloch prejaví po určitom čase korózia. Tie kvalitnejšie profily / Rigips, Knauf / by možno obišla...možno. A čo vonkajší obklad ? Ste zmierený s plastovým vzhľadom domu ? Alebo sa chcete každých 5 – 8 rokov venovať opätovnému pretieraniu obkladu dreveného ? Hm, dosť otáznikov tiež, že ?
    Ked som hladal odvetranu fasadu, dost ma zaujal system novabrik.cz . Zivotnost obkladu davaju viac nez 50 rokov, co je dost zaujimave. Pouzitie asi pre dom z nepalenej tehly to asi moc nie je, nakolko ten obklad je dost tazky. Cenovo to taktiez nebude zrovna lacne.

    robin78 je offline (nepripojený) robin78

    robin78
    titi.boy Pozri príspevok
    Zdravim vas vsetkych.
    V prvom rade chcem podakovat Jurajovi za dobre tipy.
    System odvetranej fasady by bol asi najlepsi. Nad tym uvazujem aj ja. K domu patri aj pristavba, ktora bola takymto systemom urobena. Problem je v tom, ze bol pouzity Eternit, ktory bol velmi popularny v minulom storoci a v Rakusku nim bol "oblepeny" asi kazdy dom.
    System Baumit Open nepoznam. Ale mam obavu, ze nakolko je to opat polystyren, nebude to vhodne riesenie.
    V Rakusku som sa stretol aj s mnozstvom nazorov, hlavne v Burgenlande, ktore preferovali nezateplenie aj na ukor vyssich nakladov na kurenie.
    Ja mam vsak problem v tom, ze na to, aby som splnil sucasne normy, zateplit, pripadne zaizolovat dom musim. Architekt tiez poradil system odvetranej fasady s pouzitim polystyrenu, lenze ja mam osobne dost velku averziu voci tomuto materialu. Keby to bolo mozne, dom by som vobec nezateploval, nakolko tepelne straty v zimnom obdobi nemame velke. Ked to porovnam so znamymi, ktori maju montovany dreveny dom, v zimnom odbobi pri preruseni kurenia im dom vychadne dva krat rychlejsie, ako nas dom.
    Ked uz sa ma pouzit system odvetranej fasady, tak urcite nepouzit polystyren (zbytocne vyhodene peniaze za odvetranu fasadu), ale material s nizsim difuznym odporom ako napr. mineralna vlna ...

    Montovane domy maju len minimalnu akumulacnu schopnost, tak niet sa co cudovat s tou rychlostou vychladnutia. Co chodim napr. na chatu z nepalenej tehly, tam sa cez zimu vobec nekuri a takmer cele leto sa tam drzi prijemny chlad.

    scevlikova je offline (nepripojený) scevlikova

    scevlikova
    nám radili dať na nepálenú tehlu fúkanú celulózu, pravdepodobne je to ale jedna z tých drahších verzií..

    titi.boy je offline (nepripojený) titi.boy

    titi.boy
    Zdravim vas vsetkych opat po dlhsej prestavke.
    Prvu etapu uz mame uspesne za sebou - stara strecha spolu s celym stropom je zhodena a nova strecha uz uspesne stoji.
    Takisto sme aj zacali s obijanim starych omietok zvnutra, ktore v niektorych miestach dosahovali aj hrubku skoro 10 cm. Az teraz sme skutocne zistili, z coho je dom postaveny. Niektore steny su cisto z nepalenej tehly, ktora vyzera byt vo velmi dobrom stave, niektore su zas kombinaciou nepalenej tehly, skal a palenej tehly. Podla vsetkeho bola omietka robena nanovo, ale objavili sme aj miesta, kde sa vyskytovala este aj stara hlinena omietka. Planujeme nechat steny poriadne preschnut a nasledne nahodit hlinene omietky. Otazkou je, co pouzit ako zaklad. Rakosove pasy, alebo rabicove pletivo? Dokonca som na nete nasiel infomracie o izolacnych doskach z rakosia. Mate niekto skusenosti s tymto materialom?
    Co sa vonkajsich omietok tyka, tie planujeme tiez uplne zhodit. Otazkou je vsak aky material nasledne pouzit. Vcera som nasiel na internete informacie o materialy Styrcon. Slovensky vyrobca garantuje idealnu paropriepustnost vhodnu aj pre domy z nepalenej tehly. Mate niekto skusenost s tymto materialom?
    Dakujem

    misho.adam je offline (nepripojený) misho.adam

    misho.adam
    a nauvažovali ste nad použitím perlitovej omietky?

    nie je to síce klasické zateplenie a pravdepodobne ani nedosiahne takú efektivitu ako polystyrén alebo minerálna vlna, ale je to tiež alternatíva

    xxxpower2 je offline (nepripojený) xxxpower2

    xxxpower2
    Ahojte.
    No my sa chystame kupit dom z nepalenej tehly,ktorý bol kolaudovany v 1959...co sa tyka zateplenia,tak to urcite nebudeme robit..teda casom asi ano,ale urcite nie polystyrenom.Podlahy v dome su betonove a tak na ne iba nahodime plavacku a v kuchyni a kupelny a spajzi a chodbe dlazbu.Jedine co ma troska nejde do hlavy je ci dat plastove okna alebo dake ine....strecha je v dobrom stave.Este jedna vec a to ci zvnutra iba namalovat alebo nahodit nanovo (ak ano tak cim?).A cim to ohodit zvonka aby dom dychal a nevlhol?

    elkibo je offline (nepripojený) elkibo

    elkibo
    ja som prave dokoncil rekonstrukciu RD z nepalenej tehly. V skratke co sa dalo som zbural ale vnutorne steny z nepalenej tehli som vsetky nechal. Dal som na to pieskovo vapeno cementovu maltu. Islo tam dost kopaneho piesku. Stari murary vedia najlepsie taketo malty zarobit. Jedna vonkajsia stena co zostala z nepalenej tehly sa bude zateplovat chytrou izolaciou - najdete to na googli - nechcem konkretne menovat.

    xxxpower2 je offline (nepripojený) xxxpower2

    xxxpower2
    No ja by som burat nechcel.Dom chcem obkopat az po mury cca 50 cm do hlbky a cely ho omotat nopovov foliou...kde bude vlhkost,tak pouzijem injektaz....na 1-1,5m vychadza cca 12-18€.Dalej plastove okna,nova voda a kurenie,nove podlahy,vymalovat a v kuchyni nove obklady a kuchynska linka a nova kupelna....a pravdepodobne aj nove dvere v dome.

    12erni12 je offline (nepripojený) 12erni12

    12erni12
    skusenosti mame ale dnes už nepracujem v takejto profesii.Radim spravit omietku z z perlitovej malty.Alebo to zateplit zdnuka voštinovou tehlou hrubky 6-10 cm.A medzi stenami nehat asi 10-15 cm prazny vetraci priestor.Ak sa toto murivo zateipli styroporom tak to je ako samovražda.Lebo nepalena tehla sa musi stale sušit a mat svoju vlhkost.Lebo inač sa to zavre ako do sačku a to je uplna katastrofa.No a ešte radim podrezat a odizolovat mury.
    arizona tvoja rada prisla zadavatelovi otazky po 4 rokoch...urcite uz ma davno poriesene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.