Zavrieť

Porady

Oprava chyby z roku 2010

Prajem pekný deň, neuveríte mi milé kolegyne, ale našla som si 2x zaučtovanú faktúru v r. 2010 do nákladov. Nie je to veľká čiastka, môžem to zaúčtovať v r. 2011 ako nevýznamné chyby minulých období? Alebo poraďte, čo s tým. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa
Usporiadat
Pavol / Lukáčik&Partners Pavol / Lukáčik&Partners
Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.

Zakon hovori, ze ste z dovodu neuzauctovania uvedenej faktury mali odviest vyssiu dan, t.j. nepriamo z uvedeneho vyplyva, ze malo ist o kladny zaklad dane. Pri danovej strate by som toto ustanovenia teda nepouzil a podal dodatocne za rok 2006. Inak ta pohladavka je uz podla mna aj premlcana, nemuseli by ste teoreticky ani platit
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
LVK Pozri príspevok
me tiež došiel doklad11/2011 z roku 2006 na opravu stroja. nechodili upomienky tak sme o tom nevedeli až teraz keď sme potrebovali znova opraviť tak sa ozvali,že nemáme zaplatenú fa ktorú sme neevidovali.
v roku 2006 sme boli v strate môžem sa aj tak rozhodnúť že to ponechám ako daňové výdavky v roku 2011.
A čo DPH môžem uplatniť 11/2011 mám doklad faktúru
opakujem, toto som videla v inej téme a boli tam aj odpovede. Možno sa mýlim, možno zadanie bolo presunuté sem, tak odpoviem.
Ak máte platiť vy nejakú faktúru, tak je to váš náklad- teda v roku 2006 by bol vykázaný nižší základ dane, resp. vyššia stratu. Citované ustanovenie neplatí od r. 2006, takže podľa mňa môžete jedine podať dodatočné DP DPPO za rok 2006. Účotvať samozrejme budete v r. 2011, DPH si tiež uplatníte v roku 2011 - ovšem aj v tejto súvislosti ma napadá, či pohľadávka z titulu DPH sa po 3 rokoch nepremlčí. treba pozorne prečítať príslušné ustanovenie Z_DPH.

Tiež sa prikláňam k tomu, neuznať uvedenú faktúru z dôvodu premlčania, na opravu si nájsť iného dodávateľa.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
opakujem, toto som videla v inej téme a boli tam aj odpovede....
... dobre sa pamätáš http://www.porada.sk/t124366-stanovi...ona-o-dzp.html
tiež neviem, prečo rozoberať tú istú otázku vo viacerých témach
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Poraďáci prosím o radu: po daňovej kontrole nám presunuli jednu odoslanú faktúru z roku 2010 do roku 2009. Za rok 2010 podávam dodatočné DP. Priznanie, výkaz ZaS mám, ale nesedí mi súvaha presne o sumu faktúry bez dane. Opravím to v r. 428 (v roku 2010 sme mali zisk a nerozdelený sme presunuli na 428)? Neviem sa z toho vysomáriť. Znížila som 341, ale nesedia mi aktíva. Ďakujem veľmi pekne
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
Poraďáci prosím o radu: po daňovej kontrole nám presunuli jednu odoslanú faktúru z roku 2010 do roku 2009. Za rok 2010 podávam dodatočné DP. Priznanie, výkaz ZaS mám, ale nesedí mi súvaha presne o sumu faktúry bez dane. Opravím to v r. 428 (v roku 2010 sme mali zisk a nerozdelený sme presunuli na 428)? Neviem sa z toho vysomáriť. Znížila som 341, ale nesedia mi aktíva. Ďakujem veľmi pekne
účtovanie v r. 2010 by som nemenila. Podala by som len dod.DPPO2010 a rozdiel v dani by som účtovala v r.2011. V r.2011 predsa zaúčtuješ aj výmer DU z kontroly za rok 2009, nie?
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
KEJKA Pozri príspevok
účtovanie v r. 2010 by som nemenila. Podala by som len dod.DPPO2010 a rozdiel v dani by som účtovala v r.2011. V r.2011 predsa zaúčtuješ aj výmer DU z kontroly za rok 2009, nie?
Kejka áno, účtujem v r. 2011 o tej dorubenej dani, ale podľa správkyne máme podať dodatočné DP aj s výkazmi za rok 2010. V dodatočnom DP žiadame naviac zaplatenú daň za rok 2010 späť. Čiže by som mala správne podať len dodatočné daňové bez výkazov a hotovo?
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
ZuzanaP Pozri príspevok
Kejka áno, účtujem v r. 2011 o tej dorubenej dani, ale podľa správkyne máme podať dodatočné DP aj s výkazmi za rok 2010. V dodatočnom DP žiadame naviac zaplatenú daň za rok 2010 späť. Čiže by som mala správne podať len dodatočné daňové bez výkazov a hotovo?
Áno, bez výkazov. Nie všetko, čo ti povedia na dú, je pravda.
1 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
FAA Pozri príspevok
Áno, bez výkazov. Nie všetko, čo ti povedia na dú, je pravda.

No toto... ďakujem veľmi pekne za rady
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Jana G. Pozri príspevok
Prajem pekný deň, neuveríte mi milé kolegyne, ale našla som si 2x zaučtovanú faktúru v r. 2010 do nákladov. Nie je to veľká čiastka, môžem to zaúčtovať v r. 2011 ako nevýznamné chyby minulých období? Alebo poraďte, čo s tým. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa
Prosím, aká je spravna odpoved na túto otazku. Precital som vsetky prispevky ale vôbec mi nie je jasne.
čo je vlastne správne. Mam presne takyto pripad, ale este to snad stihnem osetrit do roku 2011.Firma v roku
2010 mala danovu povinnost. Môzem to teda zauctovat ako 428/321?

ďakujem vsetkym trpezlivym radcom.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
detektív Pozri príspevok
Prosím, aká je spravna odpoved na túto otazku. Precital som vsetky prispevky ale vôbec mi nie je jasne.
čo je vlastne správne. Mam presne takyto pripad, ale este to snad stihnem osetrit do roku 2011.Firma v roku
2010 mala danovu povinnost. Môzem to teda zauctovat ako 428/321?

ďakujem vsetkym trpezlivym radcom.
... hneď v príspevku č. 2 máš odpoveď.
0 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

Ahojte, poprosím o radu o radu skúsenejších.
Nedávno sa mi dostala do rúk zmluva z r. 2010, na základe ktorej sro kúpila v r. 2010 podiel v inej sro.
Čo s tým teraz? Nie je o tom v roku 2010 účtované. Ako to zaúčtovať, keď ide o finančný majetok a bolo nebolo to platené z bankového účtu, ale v hotovosti? Vzhľadom na to, že nejde o náklady ani výnosy, teda o významné chyby môžem to zaúčtovať k 31.12.2011 ako novozistený finančný majetok nasledovne:
043/367 obstaranie
061/043 zaradenie
a následne
367/365 záväzok voči spoločníkovi ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alekna Pozri príspevok
Ahojte, poprosím o radu o radu skúsenejších.
Nedávno sa mi dostala do rúk zmluva z r. 2010, na základe ktorej sro kúpila v r. 2010 podiel v inej sro.
Čo s tým teraz? Nie je o tom v roku 2010 účtované. Ako to zaúčtovať, keď ide o finančný majetok a bolo nebolo to platené z bankového účtu, ale v hotovosti? Vzhľadom na to, že nejde o náklady ani výnosy, teda o významné chyby môžem to zaúčtovať k 31.12.2011 ako novozistený finančný majetok nasledovne:
043/367 obstaranie
061/043 zaradenie
a následne
367/365 záväzok voči spoločníkovi ?
367/365 záväzok voči spoločníkovi.....prečo, ak to bolo v hotovosti?
ja by som vynechala to obstaranie, nakoľko v r. 2011 si už nič neobstarala. ale rovno 061 / 365, ak spoločník donesie doklad o zaplatení, tak vyrovnáš 365/211.
1 0
alekna alekna

alekna je offline (nepripojený) alekna

ďakujem za radu Kejka :-), takto to bude lepšie
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
KEJKA Pozri príspevok
o opravách minulých období je tu popísané dosť, prečo si jednoducho nevyhľadáš odpoved?. Možností je viac.
jedna z nich:
podáš dodatočne DPPO, ale do r.2010 už nič neúčtuješ, výkazy sa ti nezmenia. Opravenú daň zaúčtuješ v r. 2011 napr. 428/341, aj tu je viac možností. Opravné zápisy v r. 2011 vyhodnotíš pri podaní DPPO za rok 2011.
Mám podobný prípad, zistila som, že som v roku 2010 zaúčtovala náklad vo vyššej sume ako mal byť.(518/211). Firma vykázala stratu. Zaúčtovala som to v roku 2011 (429/518), podalo sa opravné DP za rok 2010, kde sa znížila strata o rozdiel sumy, ale niečo mi to nesedí, neviem či ten účtovný zápis z roku 2011 je správny...
Naposledy upravil mirhu : 19.09.12 at 08:45
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať