Zavrieť

Porady

Ako nahradit margarin pri peceni

lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

Rad by som prestal pouzivat margarin pri peceni (do cesta). Je lacny, a mozno sa rastlinne oleje konzistenciou hodia do cesta viac, neviem... niesom odbornik na pecenie.
Ale , co sa tyka zdravia, tak margarin je najvacsi humus aky existuje:
http://www.kramplova.sk/moj_nazor_na_clanok.php?idc=61

viem o tom, ze je to takmer umela hmota, nema vyzivovu hodnotu, ale to najhorsie, co margariny robia v tele, je, ze sa viazu na bunkovu membranu, kde maju byt prirodzene omega-3 mastne kyseliny, ktore prenasaju do bunky kyslik. Ked sa tam naviaze molekula stuzeneho rastlinne tuku (vzorec takmer ako umela hmota), telo sa ho uz nezbavi a bunka sa postupne zapchava... nemoze dychat. Toto je pomala smrt... pretoze jediny sposob, ako moze bunka zacat opat dychat, je rozdelit sa, a v nadeji dufat, ze majitel tela margarin prestane jest a zacne jest omega-3 mastne kyseliny, z ktorych si nova bunka namnozi novu bunkovu membranu... stara postupne odumiera, pretoze sa zadusi. Ako vidno, pokial sa konzumuje pravidelne stuzeny tuk (dnes to robi vacsina ludi - sladkosti kazdy den, margariny kazdy den), bunky sa pomaly zacpavaju, dusia sa, cele telo postupne degeneruje, doslova sa zadusi na mikrourovni... clovek zomiera predcasne, na srdcove choroby a degenerativne choroby...
Z tohto dovodu, by som margariny rad vyhodil do kosa a uz nikdy na ne nesiahol.
Avsak, rad peciem, a vo vacsine receptov na cesto je pridanie margarinu Hera, alebo tuku na pecenie. Su to lacne vecicky, ano... asi o 50% lacnejsie nez maslo, ale ja by som radsej maslo.

Moja otazka znie:
V akom pomere nahradit maslo, aby sa nezmenil recept.
Ak je recept, ze na 200g muky primiesat 100g Hery, kolko mam dat masla? Obsahuje totiz viac tuku nez margarin. Mam tam dat 100g masla, alebo staci o 10% menej, teda 90?
Niekto, kto sa vyzna v peceni, prosim poradte. O cenu mi nejde, vobec mi nieje luto slahnut drahe maslo do cesta na pecenie. Luto mi bude vyhadzovat tisice eur na liecenie v buducnosti, ak budem hltat taky sajrajt ako margariny.
Usporiadat
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

paťuška Pozri príspevok
Aj keď je to možno už neskoro, ale nedá mi nereagovať na výrobu "domáceho masla", lebo toto čo píšeš nie je celkom pravda.
Čerstvé mlieko - sladké dám do 4l fľaše do chladničky - určite nie skysnúť do tepla. Z tej fľaše sa dobre zberá smotana, preto je dobré mlieko preliať z klasickej fľaše. Smotana (sladká) sa na ňom krásne ustojí na vrchu, ktorú pozberám, nechám v izbe, aby nebola studená a vyšľahám šľahačom, kým z nej nebude maslo ako od babičky. Mimochodom zo studenej bude šľahačka. A chuť má super, vôbec nie skysnutú. Takú má maslo z kyslej smotany.
Doplnim este k patuske, ked chces slahacku, tak mixuj x krat, ked chces maslo, tak musis mixovat o jeden mix viac
A nakoniec to masielko treba premyt studenou vodou, aby sa netahali take mazlaviny z neho.
1 0
lofr lofr

lofr je offline (nepripojený) lofr

začínajúca Pozri príspevok
Mám trávnik a "sosny", ale aj kúsok záhradky a veľa ovocných stromov. S nadšením zaváram, varím lekváre a vymýšľam spôsob uskladnenia úrody, ktorú neskonzumujem.Všetko je nestriekané, všetko je pripravované s láskou, lebo z toho jedia moje deti a ja, ale vždy pred Vianocami zistím, že je toho toľko, že zase budem rozdávať kamarátom a rodine. Rada by som svoju vášeň speňažila, aby sa mi vrátili aspoň náklady na energiu/svoju prácu nespeňažujem/, myslela som, že mi predaj z dvora pomôže, ale tam vôbec nie je spracovanie ovocia do tejto podoby možné-tam nastupujú šialené hygienické predpisy a na predaj by som musela mať nevýhodnú živnosť. V mojich lekvároch je len ovocie, ovocie+cukor....a pod.Žiadne farbivá,stromy striekame len najnutnejšie, lebo všetko jeme aj my...Tak poraďte,bývam na dedine, ale viem zabezpečiť dodanie aj do BA. Ako vytvoriť sieť záujemcov?
Ahoj, dobre vediet. Skoda, ze predaj z dvora nepomohol, tam ide asi len o cerstve veci, vsak? Ja s casu na cas kupujem lekvar, a dost dlho som hladal nejaky kvalitny. Podarilo sa mi najst len predrazene bio dzemy, boli aj 4x drahsie nez normalne dzemy, no a v talianskych obchodoch maju dost casto tiez velmi dobre lekvare, s velkym podielom ovocia. Bohuzial, jeden mi splesnivel po 2 mesiacoch, takze je to skor tak, ze otvorit a do jedneho mesiaca zjest (to ked je bez chemie a s nizsim podielom cukru a vysokym podielom ovocia).
Mohla by si vymenovat, co presne mas zaujem predat?

S tymto obchodnym systemom je iny problem, to verim, nahrava to do kariet len velkovyrobe, ktora chrli tony nekvalitneho... ja by som bol rad za nejake domace trhy. Co sa tyka zakonov, tam ide skor o to, aby si platila DPH a tak, ale tiez si myslim, ze maly domaci predaj by mal byt mozny bez nejakych zivnosti a podobne. Oficialne neviem ako to mozes doriesit, ale neoficialne mozno na nejakej inzercii ponukat svoj domaci predaj, len neviem odkial si. To by sa asi nie kazdemu chcelo ist niekde mimo BA. Este ma napadlo, dohodnut sa s niekym na trhoch v BA (napriklad v trznici... dostal by proviziu s predaja, a niekde na internete by si mohla mat reklamu, ze odberne miesto sa nachadza tam).

Inak neviem co vsetko predavas, ale ja by som mal velky zaujem o take veci, co spominas. :-) A vela ludi, co poznam tiez. Ono, keby to bolo fakt dobre, kvalitne, a za rozumnu cenu, pomaly by sa to rozsirovalo aj ustne, medzi ludmi, co take hladaju. Si myslim, ze na trznici, keby bolo v nejakom stanku stabilne miesto, by to po case mohlo aj nieco vyniest.

Ale inak, sme dost mimo temy. Bohuzial s tou strankou o dobrej strave (http://www.porada.sk/t167966-dobra-s...-o-strave.html) som nijak neuspel, nic som nenasiel, a na zalozenie takeho projektu nemam dost casu a energie sa tomu venovat, chcelo by to teda aspon tu zalozit jednu temu na to. Len asi to bude velky gulas uz po chvile, urcite cele forum by bolo lepsie. Kde kto co kvalitne kupuje, preco prave to, atd... aj co kto pouziva do jedal, ake vlastne vylepsenia.
Naposledy upravil lofr : 26.11.11 at 16:40
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Inak vsetkym fandom vsetkych moznych margarinov odporucam si pozriet najnovsie zdravvie, kde sa uz konecne poukazuje na ich skodlivost.
Naposledy upravil tetrisss : 26.11.11 at 17:28
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

lofr Pozri príspevok
Ahoj, dobre vediet. Skoda, ze predaj z dvora nepomohol, tam ide asi len o cerstve veci, vsak? Ja s casu na cas kupujem lekvar, a dost dlho som hladal nejaky kvalitny. Podarilo sa mi najst len predrazene bio dzemy, boli aj 4x drahsie nez normalne dzemy, no a v talianskych obchodoch maju dost casto tiez velmi dobre lekvare, s velkym podielom ovocia. Bohuzial, jeden mi splesnivel po 2 mesiacoch, takze je to skor tak, ze otvorit a do jedneho mesiaca zjest (to ked je bez chemie a s nizsim podielom cukru a vysokym podielom ovocia).
Pocuj, vsak co si v lete nekupis kvanta ovocia a neurobis vlastny dzem? Nic tazke to nie je.

lofr Pozri príspevok
S tymto obchodnym systemom je iny problem, to verim, nahrava to do kariet len velkovyrobe, ktora chrli tony nekvalitneho... ja by som bol rad za nejake domace trhy.
Suhlasim. Ked to inde funguje, preco nemoze aj tu? Preco aj tu nemozes na trhu kupit taku uzasnu husaciu mast s kacacou pecienkou, akou v Pesti? Alebo domace maso a pod.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

tetrisss Pozri príspevok
Inak vsetkym fandom vsetkych moznych margarinov odporucam si pozriet najnovsie zdravvie, kde sa uz konecne poukazuje na ich skodlivost.
A najnovsie sa objavuju vysledky nejakych vyskumov, ktore zacinaju hovorit - maslo je zdrave! A uplne najzdravsie je to, ktore je z mlieka krav, ktore sa pasli na luke a neboli dopovane kadejakymi somarinami a krmene pomyjami.

Margarin je sprostost, konecne sa o tom zacina hovorit.
1 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

Slayer666 Pozri príspevok
A najnovsie sa objavuju vysledky nejakych vyskumov, ktore zacinaju hovorit - maslo je zdrave! A uplne najzdravsie je to, ktore je z mlieka krav, ktore sa pasli na luke a neboli dopovane kadejakymi somarinami a krmene pomyjami.

Margarin je sprostost, konecne sa o tom zacina hovorit.
A práve preto Dáni zaviedli daň na tuky - lebo sa boja, že sa nebudú kupovať tie umelé margaríny. Klasické maslo vraj spôsobuje obezitu...
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Njn, inak odporucam si pozriet dokument Food, Inc. od Michaela Pollana. A jeho knihy tiez stoji za to precitat.

...Margarin, a.s....

Podla mna inak obezitu sposobuju diety.
0 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Slayer666 Pozri príspevok
Podla mna inak obezitu sposobuju diety.
Suhlasim, v modernej spolocnosti, kde sa najprv chcu ludia nadzgat do prasknutia kadejakym odpadom, potom sa citia previnilo a chcu svojmu telu zas odopriet potravu, sa telo brani zasobovanim sa, na horsie casy. Keby telo dostavalo pravidelny prisun potravy v malych mnozstvach, nemuselo by si vytvarat zasobaren na krizovy stav... Uplne sedliacky logicke.
A cely tento hon na stihlost je jedna velka psychicka porucha, zial.
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

nejdem čítať všetky príspevky...ALE....to,čo Ty opisuješ ako margarín,s tými smrteľnými účinkami,tak taký sa vyrábal cez vojnu a po vojne....zas never všetkému,čo Ti príde e-mailom...
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Brčo Pozri príspevok
Olivovy olej nie je vhodny na pecenie,smazenie a akukolvek tepelnu upravu!Olivovy olej je bomba-ale iba v studenej kuchyni.Ja by som doporucil kokosovy-je drahy,ale jediny v ktorom sa pri tepelnej uprave netvoria karciogeny... a chuti super
Iba posuniem recept, čo som našla na stránke výrobcu.
http://www.carthagegarden.com/sk/zau...ivovym-olejom/
Ingrediencie

3/4 šálky olivového oleja
1 a ½ čaj. lyžičky citrónovej kôry
1 šálka polohrubej múky
5 vajec
3/4 šálky cukru (alebo 2 pol. lyžice hnedého cukru)
šťava z 1 citróna

Ako postupovať

Citrónovú kôru zmiešame s múkou. Žĺtka rozmixujeme s cukrom až do vyšľahania hustej zmesi. Pridáme olej, citrónovú šťavu (2 čaj. lyžičky si odložíme na polevu) a mixujeme ďalej. Potom ručne vmiešame múku, až kým sa nám nevytvorí krémové cesto. Bielka vyšľaháme do peny s trochou soli. Postupne prisypeme cukor. Po 4 minútach šľahania zmes opäť stuhne a vytvorí sa pevný sneh. Vyšľahaný sneh pridáme do cesta, najskôr tretinu a postupne všetok. Cesto opatrne prelejeme do papierom vystlanej formy na pečenie a posypeme jemne cukrom. Pečieme v strednej časti rúry predhriatej na 180°C 40 minút. Pichnutím vidličkou si skontrolujeme, či je koláč dopečený. Necháme 10 minút vychladnúť a preložíme z formy na podložku. Vychladnuté cesto potrieme polevou pripravenou so zvyšnej šťavy z citróna a trochy cukru.

TIP: Podrvené anízové semiačka a štipka škorice obohatia koláč o novú vôňu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať