Zavrieť

Porady

Zákonný rezervný fond

Taká milá osôbka :-))))
Dobry den,
prave tu riesim otazku ohladom zakonneho rezervneho fondu- ucet 421. V druhom roku existencie spolocnosti sme, aj ked sme boli v strate za predchadzajuci rok, vytvorili zakonny rezervny fond. Vkladom do pokladne v sume 10.000,- Sk ( zapis: 211/421) a prevodom z bezneho bankoveho uctu na vytvoreny bankovy ucet rezervneho fondu v sume 10.000,- Sk ( zapis: 261/221 a 221/261). Fond teda dosahuje 10% ZI s.r.o., t.j. 20.000,- Sk. Neviem ale, akym sposobom vysporiadat uctovne, aby na 421 bolo 20.000,- Sk. Teraz to mam rozdelene cez 2 ucty- na 421: 10.000,- Sk a na 221 rez. fond: 10.000,- Sk.
Bolo to este v roku 1998, ked bola povinnost mat vytvoreny zvlast ucet RF a RF nebol v tom roku 1998 tvoreny zo zisku, ale vkladom do pokladne a presunom z bezneho uctu na ucet RF.
Pomoze niekto?
Dakujem.
Usporiadat
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Prosím Vás, ZRF sa tvorí za rok 2008 k 31.12.2008 alebo až v roku 2009 za rok 2008 po Valnom zhromaždení, kde odsúhlasia čistý zisk?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Polly404 Pozri príspevok
Prosím Vás, ZRF sa tvorí za rok 2008 k 31.12.2008 alebo až v roku 2009 za rok 2008 po Valnom zhromaždení, kde odsúhlasia čistý zisk?
ZRF sa tvorí z čistého zisku, t.j. je súčasťou rozdelenia HV o ktoré schvaľuje VZ, t.j. malo by to byť jedno z uznesení VZ. Pritom sa riadite spoločenskou zmluvou.
Teda účtuje sa až v r. 2009 na základe zápisnice VZ.
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Ďakujem.
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

ahojte,
moze mi niekto napisat ako sa teda uctuje ZRF? ked to dam len ako predpis z cisteho zisku?
dakujem
0 0
Polly404 Polly404

Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

Ja ho účtujem po valnom zhromaždení (teda po schválení účtovnej uzávierky) z 431 a v zápisnici z VZ je aj uvedená suma, v akej sa tvorí rezervný fond 421 (samozrejme v súlade so spoločenskou zmluvou, resp. zriaďovacou listinou).
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

len na okraj.... ak mám účtovný zisk, ale po úprave (pripočítateľné a odpočítateľné položky) je výsledkom daňová strata... treba tvoriť ZRF?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Môj názor je taký, že je potrebné ho tvoriť.

Viď napr. § 67 ods. 2 Obchodného zákonníka:
"(2) Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len „čistý zisk"). Rezervný fond možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií."
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Lubica H Pozri príspevok
len na okraj.... ak mám účtovný zisk, ale po úprave (pripočítateľné a odpočítateľné položky) je výsledkom daňová strata... treba tvoriť ZRF?
RF sa tvorí z účtovného zisku po zdanení.
Ten do ďalšieho roku prechádza cez účet 431 a rozdeľuje sa . /okrem iného aj na tvorbu RF ak vyplýva povinnosť tvoriť/
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať