Zavrieť

Porady

Zákonný rezervný fond

Taká milá osôbka :-))))
Dobry den,
prave tu riesim otazku ohladom zakonneho rezervneho fondu- ucet 421. V druhom roku existencie spolocnosti sme, aj ked sme boli v strate za predchadzajuci rok, vytvorili zakonny rezervny fond. Vkladom do pokladne v sume 10.000,- Sk ( zapis: 211/421) a prevodom z bezneho bankoveho uctu na vytvoreny bankovy ucet rezervneho fondu v sume 10.000,- Sk ( zapis: 261/221 a 221/261). Fond teda dosahuje 10% ZI s.r.o., t.j. 20.000,- Sk. Neviem ale, akym sposobom vysporiadat uctovne, aby na 421 bolo 20.000,- Sk. Teraz to mam rozdelene cez 2 ucty- na 421: 10.000,- Sk a na 221 rez. fond: 10.000,- Sk.
Bolo to este v roku 1998, ked bola povinnost mat vytvoreny zvlast ucet RF a RF nebol v tom roku 1998 tvoreny zo zisku, ale vkladom do pokladne a presunom z bezneho uctu na ucet RF.
Pomoze niekto?
Dakujem.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ivet.b
Dobry den,
prave tu riesim otazku ohladom zakonneho rezervneho fondu- ucet 421. V druhom roku existencie spolocnosti sme, aj ked sme boli v strate za predchadzajuci rok, vytvorili zakonny rezervny fond. Vkladom do pokladne v sume 10.000,- Sk ( zapis: 211/421) a prevodom z bezneho bankoveho uctu na vytvoreny bankovy ucet rezervneho fondu v sume 10.000,- Sk ( zapis: 261/221 a 221/261). Fond teda dosahuje 10% ZI s.r.o., t.j. 20.000,- Sk. Neviem ale, akym sposobom vysporiadat uctovne, aby na 421 bolo 20.000,- Sk. Teraz to mam rozdelene cez 2 ucty- na 421: 10.000,- Sk a na 221 rez. fond: 10.000,- Sk.
Bolo to este v roku 1998, ked bola povinnost mat vytvoreny zvlast ucet RF a RF nebol v tom roku 1998 tvoreny zo zisku, ale vkladom do pokladne a presunom z bezneho uctu na ucet RF.
Pomoze niekto?
Dakujem.
Postup pri tvorbe rezervného fondu je usmernený § 67 ObchZ ods.2):
„Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť RF už pri vzniku spoločnosti, vytvára RF povinne s.r.o. a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len „čistý zisk“). RF možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií.“
Pre s.r.o. si treba prečítať ešte §124 ObchZ.
Vo vašej s.r.o. nebol vytvorený RF pri vzniku s.r.o. V prvom roku hospodárenia nebol vytvorený zisk, napriek tomu sa vytvoril RF. Vytvoril sa vkladom do poklade (10.000 Sk) (kto vložil túto sumu? spoločník? alebo sa vybrala z účtu a vložila do pokladne? je to osobitná pokladňa len na tento účel?).
Takto vytvorený RF sa neúčtuje na účte 421, ale na účte 417.

Účtovanie:
353 / 417 tvorba RF príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov do zákl. imania (predpis)
211 / 353 splátka spoločníka na tvorbu RF.

... a prevodom z bežného účtu s.r.o. na účet RF v banke (10.000 Sk) – tak toto je len prevod finančných prostriedkov z účtu na účet, to nie je tvorba RF. Preto správne na 421 máš len raz 10.000 Sk.
Alebo to bolo inak? upresni .
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Dakujem za odpoved. Velmi mi pomohla.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Rezervný fond už nemusí byť vedený sa samostatnom bankovom účte, resp. podúčte.
0 0
janka2206 janka2206

janka2206 je offline (nepripojený) janka2206

Chcela by som sa spýtať - nedávno som zistila, že vo firme, kde účtujem, sa vôbec neúčtovalo o rezervnom ani o sociálnom fonde - dá sa s tým niečo spraviť alebo mám jednoducho na konci roka začať tvoriť rez. a soc. fond, aj keď zisk spoločnosť dosiahla aj vlani???
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Ja by som sa chcela opytat ohladom zakonneho rezervneho fondu. Jediny spolocnik a konatel spolocnosti zle informoval uctovnicku o vyske tvorby zakonneho rezervneho fondu. Prvy rok po dosiahnuti zisku bol vytvoreny vo vyske 20 tisic Śk, ale dalsi rok uz nie. Spolocikovi bol vyplateny podiel na zisku v celkovej sume bez odpocitania a tvorby zakonneho rezervneho fondu. je mozne urobit teraz dodatocne vklad do pokladne alebo na ucet od spolocnika s tym, ze vracia vklad do zakonneho rezervneho fondu ?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Poradie býva zvyčajne opačné. Účtovníčka informuje spoločníka a konateľa. Podkladom k účtovaniu RF je spoločenská zmluva, na základe ktorej realizuje tvorbu. Keďže podiel na zisku je možné vyplatiť až po tvorbe RF, nezrovnalostí je viac a musíš ich doriešiť.
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Ano, to mi je jasne ze podiel na zisku moze byt vyplateny az po uhradach do rezervneho fondu a ostatnych fondov, ktore spolocnost vytvara. Ale stala sa taka vec, ze uctovnicky sa menili, klient ziadal o hypotekarny uver a z banky ho poziadali o vysvetlenie, preco mu bol vyplateny zisk v celej ciastke ako je uvadzany vo vykazoch. Tak sa na to vlastne prislo, ze predchadzajuca uctovnicka zle vyplatila tento podiel na zaklade info od konatela a chceme preto tu chybu napravit. Preto som sa pytala ci to oze spatne vlozit do pokladne, lebo ziadne ine riesnie ma nenapadlo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
victoria Pozri príspevok
Jediny spolocnik a konatel spolocnosti zle informoval uctovnicku o vyske tvorby zakonneho rezervneho fondu. Prvy rok po dosiahnuti zisku bol vytvoreny vo vyske 20 tisic Śk, ale dalsi rok uz nie. Spolocikovi bol vyplateny podiel na zisku v celkovej sume bez odpocitania a tvorby zakonneho rezervneho fondu.
Kedy bolo účtované o tvorbe RF?
Kedy o úhrade podielu na zisku?
Aká je povinná výška RF podľa spoločenskej zmluvy v porovnaní k základnému imaniu?
Aká je výška základného imania?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Vyriesili sme to kvoli kratkosti casu tak, ze sme internym dokladom zaciatkom roka zauctovali povinny pridel do rezervneho fondu podla zakladatelskej listiny, t.j. max. do vysky 10% zakladneho imania, teda 20 tisic Sk. Potom nasledovali doklady, ktorymi bol spolocnikovi vyplateny podiel na zisku v nespravnej vyssej ciastky, s tymi sme uz nemohli urobit nic, nakolko ich kopie su v banke kvoli uveru a tak sme dali aktualnym datumom prijmovy pokladnicny doklad na zaklade ktoreho spolocnik vratil spolocnosti navyse vyplatenu cast podielu na zisku rovnajucu sa vyske pridelu do rezervneho fondu :-(
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
victoria Pozri príspevok
Vyriesili sme to kvoli kratkosti casu tak, ze sme internym dokladom zaciatkom roka zauctovali povinny pridel do rezervneho fondu podla zakladatelskej listiny, t.j. max. do vysky 10% zakladneho imania, teda 20 tisic Sk. Potom nasledovali doklady, ktorymi bol spolocnikovi vyplateny podiel na zisku v nespravnej vyssej ciastky, s tymi sme uz nemohli urobit nic, nakolko ich kopie su v banke kvoli uveru a tak sme dali aktualnym datumom prijmovy pokladnicny doklad na zaklade ktoreho spolocnik vratil spolocnosti navyse vyplatenu cast podielu na zisku rovnajucu sa vyske pridelu do rezervneho fondu :-(
Ja už len dodám, že rozdelenie čistého zisku - kam, komu a koľko je plne v kompetencii valného zhromaždenia po schválení účtovanej závierky. Aj túto skutočnosť v zmysle OZ treba mať na zreteli.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Prajem Vám pekný deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Mám nasledovné zostatky na účtoch /k 31.12.2006/,ako mám riešiť tvorbu rezervného fondu?
411: 200.000,- Sk
417: 10.000,- Sk zákonný rezervný fond z kapitálových účtov
421: 2657,- Sk - ZRF

428/A: 11.400,- nerozdelený zisk 2004
428/A: 39.000,- nerozdelený zisk 2005
431: 230.000,- výsledok HP za r. 2006

Je mi jasné, že z HV za rok 2006 mám účtovať rezervný fond. Mám preúčtovať 10%?

Ďalej, neviem, či za roky 2004 a 2005 zo zisku účtovali za rez. fond. Kedy a akým spôsobom sa dostala suma 2657,- na účet 421. Mám to skúmať, alebo mám preúčtovať RF len HV za 2006.
Ja účtujem od r. 2007.

Ďakujem, Alena



p.s. - samozrejme, že o všetkom má rozhodnúť VZ......ale....
Naposledy upravil Alenaa : 19.09.07 at 10:04 Dôvod: dodatok
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

posúvam...........
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Alenaa Pozri príspevok
Prajem Vám pekný deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Mám nasledovné zostatky na účtoch /k 31.12.2006/,ako mám riešiť tvorbu rezervného fondu?
411: 200.000,- Sk
417: 10.000,- Sk zákonný rezervný fond z kapitálových účtov
421: 2657,- Sk - ZRF

428/A: 11.400,- nerozdelený zisk 2004
428/A: 39.000,- nerozdelený zisk 2005
431: 230.000,- výsledok HP za r. 2006

Je mi jasné, že z HV za rok 2006 mám účtovať rezervný fond. Mám preúčtovať 10%?

Ďalej, neviem, či za roky 2004 a 2005 zo zisku účtovali za rez. fond. Kedy a akým spôsobom sa dostala suma 2657,- na účet 421. Mám to skúmať, alebo mám preúčtovať RF len HV za 2006.
Ja účtujem od r. 2007.

Ďakujem, Alena



p.s. - samozrejme, že o všetkom má rozhodnúť VZ......ale....
Treba postupovať podľa toho, čo je uvedené o RF v Spoločenskej zmluve...
Väčšinou to býva tak, že sa RF tvorí vo výške 5 % ročne z čistého zisku, až do výšky max. 10 % ZI. Ty už máš na účte 417 sumu 10000,-- Sk a na účte 421 sumu 2657,-- Sk, takže by mohlo stačiť dotvoriť RF za rok 2006 do výšky 20000,-- Sk, čo je 10 % zo ZI.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ďakujem, ešte ma napadla "maličkosť" - tvorbu RF zo zisku účtujem na 421?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Alenaa Pozri príspevok
Ďakujem, ešte ma napadla "maličkosť" - tvorbu RF zo zisku účtujem na 421?
Áno, správne...
0 0
natalakovac. natalakovac.

natalakovac. je offline (nepripojený) natalakovac.

Môže byť zákonný rezervný fond vedený v pokladni, a nie v banke?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
natalakovac. Pozri príspevok
Môže byť zákonný rezervný fond vedený v pokladni, a nie v banke?
Môže.
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Ja sa len chcem potvrdit ci dobre chapem tvorbu zakonneho RF zo zisku. Prvy rok zisku 2006 som vytvorila zakonny RF vo vyske 20000. Nase zakladne imanie je 200000. Takze zo zisku 2007 uz nemusim tvorit ziadny RF?
Pochopila som to spravne ze tych 5 % zo zisku musim vytvarat len v pripade ze RF nedosiahol este 10 % zakladneho imania? Ale ak chcem mozem vyvorit RF aj vyssi..teda nad 10 % zakl. imania....
kedze sa v zakone pise ze najmenej 10 % ZI.....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

bui Pozri príspevok
Ja sa len chcem potvrdit ci dobre chapem tvorbu zakonneho RF zo zisku. Prvy rok zisku 2006 som vytvorila zakonny RF vo vyske 20000. Nase zakladne imanie je 200000. Takze zo zisku 2007 uz nemusim tvorit ziadny RF?
Pochopila som to spravne ze tych 5 % zo zisku musim vytvarat len v pripade ze RF nedosiahol este 10 % zakladneho imania? Ale ak chcem mozem vyvorit RF aj vyssi..teda nad 10 % zakl. imania....
kedze sa v zakone pise ze najmenej 10 % ZI.....
Tiez by som si toto chcela potvrdit, lebo citam si tu vsetko dokola, a neviem ci tomu spravne rozumiem. Ak ZI je 20000,- tak RF musi firma tvorit dovtedy kym nedosiahne vysku 10% ZI? Je nejaka povinnost navysovat aj ZI?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

bui Pozri príspevok
Ja sa len chcem potvrdit ci dobre chapem tvorbu zakonneho RF zo zisku. Prvy rok zisku 2006 som vytvorila zakonny RF vo vyske 20000. Nase zakladne imanie je 200000. Takze zo zisku 2007 uz nemusim tvorit ziadny RF?
Pochopila som to spravne ze tych 5 % zo zisku musim vytvarat len v pripade ze RF nedosiahol este 10 % zakladneho imania? Ale ak chcem mozem vyvorit RF aj vyssi..teda nad 10 % zakl. imania....
kedze sa v zakone pise ze najmenej 10 % ZI.....
§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

Pri tvorbe RF sa vychádza zo spoločenskej zmluvy, ktorá musí byť v rámci zákona.
RF viac ako 10% sa vytvorí, ak to určuje spoločenská zmluva.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať