Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Takže, ak sme doteraz elektronicky zasielali len súhrnný výkaz na dohodu bez ZEP tak od 1.1.2012 budeme môcť aj naďalej zasielať len na túto dohodu a potom doručíme do 5 dní výkazy? Alebo ešte nejakú ďalšiu dohodu uzatvárať s DÚ? A čo sa týka ostatných výkazov, hlasení a priznaní tie budeme môcť naďalej len osobne nosiť na DÚ bez elektronického zasielania( DÚ mám tak na 3 min od firmy)?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Ester plus Pozri príspevok
Takže, ak sme doteraz elektronicky zasielali len súhrnný výkaz na dohodu bez ZEP tak od 1.1.2012 budeme môcť aj naďalej zasielať len na túto dohodu a potom doručíme do 5 dní výkazy? Alebo ešte nejakú ďalšiu dohodu uzatvárať s DÚ? A čo sa týka ostatných výkazov, hlasení a priznaní tie budeme môcť naďalej len osobne nosiť na DÚ bez elektronického zasielania( DÚ mám tak na 3 min od firmy)?
bude to časom tak ako so sv
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Ester plus Pozri príspevok
Takže, ak sme doteraz elektronicky zasielali len súhrnný výkaz na dohodu bez ZEP tak od 1.1.2012 budeme môcť aj naďalej zasielať len na túto dohodu a potom doručíme do 5 dní výkazy? Alebo ešte nejakú ďalšiu dohodu uzatvárať s DÚ? A čo sa týka ostatných výkazov, hlasení a priznaní tie budeme môcť naďalej len osobne nosiť na DÚ bez elektronického zasielania( DÚ mám tak na 3 min od firmy)?
Všetci platitelia DPH, počnúc prvým dňom budúceho roka, budú musieť podávať daňové priznania DPH elektronicky, podpísané zaručeným elektronickým podpisom (takýto je súčasný stav, možno to zákonodarca zmení a ponechá možnosť použiť elektronickú značku podateľne). Takže aj SV bude nutné podpísať ZEP.
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

domenico.office Pozri príspevok
Všetci platitelia DPH, počnúc prvým dňom budúceho roka, budú musieť podávať daňové priznania DPH elektronicky, podpísané zaručeným elektronickým podpisom (takýto je súčasný stav, možno to zákonodarca zmení a ponechá možnosť použiť elektronickú značku podateľne). Takže aj SV bude nutné podpísať ZEP.
tento stav nastane až 01.01.2012 kedy nadobudne účinnosť celý článok č.I .
a dovtedy 563/2009 určite novelizujú aby bolo možné podávať po 01.01.2012 dp dph obidvoma spôsobmi.
1 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
srska Pozri príspevok
tento stav nastane až 01.01.2012 kedy nadobudne účinnosť celý článok č.I .
a dovtedy 563/2009 určite novelizujú aby bolo možné podávať po 01.01.2012 dp dph obidvoma spôsobmi.
Nebudem tu vôbec špekulovať, ale myslím si, že túto skutočnosť už nikto nezmení. V zákone sa hovorí o "osobných elektronických schránkach". Vstup do týchto schránok bude zrejme autorizovaním sa prostredníctvom ZEP (kde sa párujú rodné čísla), presne tak, ako to urobila colná správa. Vstup do zóny klienta sa deje autorizovaním. Tieto schránky bude možné prehliadať v interných klientoch (niečo podobné, ako eDane s rozšírenými funciami). Asi zabudneme na na portál DR SR, na jeho komplikovaný chod, pretože povinnosť i DPH, čkárov by ho totálne skolabovala.
Naposledy upravil domenico.office : 20.05.11 at 09:31
1 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
srska Pozri príspevok
tento stav nastane až 01.01.2012 kedy nadobudne účinnosť celý článok č.I .
a dovtedy 563/2009 určite novelizujú aby bolo možné podávať po 01.01.2012 dp dph obidvoma spôsobmi.
V texte bolo jasne napísané: ....že počnúc prvým dňom budúceho roka...
... a súčasný stav..... znamená, že teraz je to takto.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Suhrnny vykaz sa mi doteraz podarilo bez problemov odoslat len jeden raz. Vsetky ostatne razy som mala problemy a ked som volala pani na DR v B.Bystrici, vzdy mi povedala, ze sa zasa zmenil system a po telefone ma navigovala, co mam spravit, aby som to mohla odoslat. Uz sa desim toho, ze takuto torturu budem musiet absolvovat kazdy mesiac.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
durisovad Pozri príspevok
Suhrnny vykaz sa mi doteraz podarilo bez problemov odoslat len jeden raz. Vsetky ostatne razy som mala problemy a ked som volala pani na DR v B.Bystrici, vzdy mi povedala, ze sa zasa zmenil system a po telefone ma navigovala, co mam spravit, aby som to mohla odoslat. Uz sa desim toho, ze takuto torturu budem musiet absolvovat kazdy mesiac.
Je zvláštne, že ja som s podávaním SV za mojich klientov počas celého roka nezaznamenala žiadny problém. Však existuje v prípade potreby u registračnej autority Hotline, no záleží len na výbere poskytovateľa služby a zvlášť jeho ďalšej pomoci pri eventuálnych problémoch.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
No ved prave - vzdy som musela sediet s telefonom na uchu a pracovat podla pokynov. Pani z DR sama priznala, ze system sa velmi casto meni. A este mi poradila, aby som si pred odoslanim dokumentu zavolala pocitacoveho experta, ktory preveri, ci sa system zmenil alebo nie. Podla mojho nazoru toto nie je system pre obycajnych klientov, ale len pre zdatnych pocitacovych expertov
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

mne chodí posielať SV náš správca siete by som výkaz bez neho neposlala
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
No ja neviem ako donútim klientov, aby si zakúpili ZEP.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Takze ucelom zmeny je prihrat peniazky pocitacovym expertom? A co sa tyka zaruceneho elektronickeho podpisu, nie je to vobec lacna zalozitost pre podnikatela, ktory musi pocitat s kazdym centom.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
m.hladka Pozri príspevok
No ja neviem ako donútim klientov, aby si zakúpili ZEP.
Pokiaľ si externá účtovníčka, ZEP si vybavíš na seba a potom ho môžeš rozúčtovať medzi svojich klientov. Veľmi pekne im to vysvetlíš a tebe sa vrátia náklady hneď späť. To, že im to rozúčtuješ, je pre nich výhodnejšie, lebo uhradia iba určitú čiastku. S týmto by som si takto poradila.
3 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
durisovad Pozri príspevok
Takze ucelom zmeny je prihrat peniazky pocitacovym expertom? A co sa tyka zaruceneho elektronickeho podpisu, nie je to vobec lacna zalozitost pre podnikatela, ktory musi pocitat s kazdym centom.
Nie je to až tak lacné, ale nie ani zase také drahé. Myslím, že za iné hovadiny, sú niekedy ochotní vyhodiť omnoho viac peňazí. A okrem iného, ZEP môže využívať aj na širšiu komunikáciu ako len s DÚ. Záleží len na ňom samom.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
m.hladka Pozri príspevok
No ja neviem ako donútim klientov, aby si zakúpili ZEP.
Zrejme ich donúti zákon, ak ostane čl 1 v súčasnom znení.

durisovad Pozri príspevok
Takze ucelom zmeny je prihrat peniazky pocitacovym expertom? A co sa tyka zaruceneho elektronickeho podpisu, nie je to vobec lacna zalozitost pre podnikatela, ktory musi pocitat s kazdym centom.
Ja som podal nejeden SV, zo svojho PC, aj poraďákom a urobil som to nezištne.... od nikoho som nepýtal peniaze, takže ak niekto platí počítačovým expertom, to je jeho problém. Dokonca som sa stretol s odmietavým postojom, tak si tu nenavrávajme, že niekto musí za to platiť. Cena ZEP je taká, aká je, ale poštovné tiež niečo stojí, všetci chodíme autom na DÚ, vytláčajme donekonečna papiere, míňajme tonery, míňajme čas státím v rade, za ktorý by sme možno urobili užitočnejšiu prácu.... to už nie je cena?
5 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak sa mi nepodari odoslat vykaz DPH vo februari, mozem sa na teba obratit s prosbou o pomoc? Uz si ma raz navigoval, ale nase pocitacove znalosti su tak rozdielne, ze som to, co si mi kazal robit, velmi nerozumela, pretoze moje znalosti pocitacovej terminologie su take ake su, teda nedostatocne.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
durisovad Pozri príspevok
Ak sa mi nepodari odoslat vykaz DPH vo februari, mozem sa na teba obratit s prosbou o pomoc? Uz si ma raz navigoval, ale nase pocitacove znalosti su tak rozdielne, ze som to, co si mi kazal robit, velmi nerozumela, pretoze moje znalosti pocitacovej terminologie su take ake su, teda nedostatocne.
Nikoho som neodmietol, ak potreboval pomohol som.... a bude to platiť i vo.... februári? Teraz riešim problémy klientov vzdialenou pracovnou plochou, takže tie prípadné inštalácie, či podanie SV vidím na obrazovke.
1 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Dakujem.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Economic Pozri príspevok
Pokiaľ si externá účtovníčka, ZEP si vybavíš na seba a potom ho môžeš rozúčtovať medzi svojich klientov. Veľmi pekne im to vysvetlíš a tebe sa vrátia náklady hneď späť. To, že im to rozúčtuješ, je pre nich výhodnejšie, lebo uhradia iba určitú čiastku. S týmto by som si takto poradila.
Ľahko sa to hovorí (píše), ťažšie vymáha.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
.....ked si doteraz behala s tlačivami na DU, SP, ZP sama, tak ZEP klient riešiť nebude. Treba mu naservírovať úsporu času - jeho času, potom investuje.
A na svoj ZEP môžem mať na DU len jedného klienta, ostatných len EP, takže so ZEP sú VIP klienti a platia osobitný poplatok za exkluzivitu.
0 0
Načítať ďalšie