Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
KEJKA Pozri príspevok
.....na svoj ZEP môžem mať na DU len jedného klienta....
Len malá otázočka, prečo?
Naposledy upravil domenico.office : 21.05.11 at 06:15
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skúsenosť. Podpísala som generálne zastupovanie a to je možné len u jedného klienta a u jedného DU.
Sama nechápem.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Myslim, ze je to pochopitelne - viac ZEP-viac penazi do statnej kasy.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
KEJKA Pozri príspevok
skúsenosť. Podpísala som generálne zastupovanie a to je možné len u jedného klienta a u jedného DU.
Sama nechápem.
... to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami ... Kde to len ten tvoj správca vyhrabal, keď sa nikde v zákon nehovorí, že takýto zástupca, ktorý má GPM, by mal byť vyradený..... §10 jasne hovorí, kto je vylúčený z konania.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja mam zatial dvoch klientov na jednom DU na moj ZEP... a uplne bez problemov... mam splnomocnenie na elektronicke podavanie...

ale behom mesiaca chcem doplnit aj ostatnych... elektronicke podavanie je ovela pohodlnejsie ako letiet v poslednej chvili na dva DU ... samozrejme, ze bludim okolo este par minut kym najdem miesto na zaparkovanie... :/

len cakam ze jeden vacsi klient to bude zneuzivat a nosit doklady este neskor ako obvykle, vsak cas mam do polnoci...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

KEJKA Pozri príspevok
skúsenosť. Podpísala som generálne zastupovanie a to je možné len u jedného klienta a u jedného DU.
Sama nechápem.
lebo 511-tka je v §§ 9 a 10 v tejto veci na ... a je taká aká je len preto, že loby advokátov a daňových poradcov si to tak presadili a to isté chcú aj v novele 563/2009. zákon o správe daní
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

KEJKA Pozri príspevok
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
tak to aj je v praxi.
jedna vpm - jedno podanie so zep na jednom dú = jeden subjekt/1dú (to sa netýka advokátov a daň. poradcov)
bez vpm - bárzkoľko podaní za so zep na jednom dú na základe plnej moci o doručovaní el. prostriedkami = xy subjektov/1dú
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
KEJKA Pozri príspevok
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
My máme jeden ZEP a na jednom DÚ viac splnomocnení.... Treba formulovať PM "na elektronické podávanie..." Preto ma to prekvapilo. Výňatok z §10 to jasne hovorí, že to neplatí ak : ...to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca alebo advokát alebo ak ide o spoločného zástupcu, alebo ak zástupca splnomocnený na doručovanie doručuje jednému správcovi dane za viacero daňových subjektov písomnosti elektronickými prostriedkami ...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

KEJKA Pozri príspevok
pokiaľ si klient vybaví ZEP na seba a mne dá splnomocnenie, konám a môžem konať na jednom DU za viac firiem. Prenastavenie-postúpenie práv sa dá po registrácii preniesť z konateľa sro na mňa aj elektronicky.
Ale ak pôjdem so splnomocnením od klienta B na DU, kde už vystupujem ako zástupca klienta A, tak DU ma druhý raz neakceptuje.
Nevyskúšala som to v praxi, ale tak to bolo prezentované pracovníčkou DU.
existuje aj toto:
vy máte zakúpený 1 zep od certifikačnej autority + plné moci od xy spoločností = doručujete s vašim zep-om na dú
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
srska Pozri príspevok
lebo 511-tka je v §§ 9 a 10 v tejto veci na ... a je taká aká je len preto, že loby advokátov a daňových poradcov si to tak presadili a to isté chcú aj v novele 563/2009. zákon o správe daní
To je v poriadku pri všeobecnej PM a jednej veci môže zastupovať len jedného, ale pri presnom formulovaní "na elektronické podávanie" to musí prejsť, pretože tomu nahráva §10 odstavec 2.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

domenico.office Pozri príspevok
To je v poriadku pri všeobecnej PM a jednej veci môže zastupovať len jedného, ale pri presnom formulovaní "na elektronické podávanie" to musí prejsť, pretože tomu nahráva §10 odstavec 2.
nie je to v poriadku domenico, lebo je zákonom zvýhodnená určitá skupina ľudí (v 511)
v 563 je to teraz ok, sú všetci zrovnoprávnení ale návrh novely 563 je opäť diskriminačný pre tých, ktorí nie sú advokáti alebo daňoví poradcovia. dokonca viac ako je teraz platná 511. a pokiaľ nevieš odkiaľ vietor fúka, tak si pozri, kto je štátnym tajomníkom na nemenovanom ministerstve.
5 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

domenico.office Pozri príspevok
Nechápem, prečo je tu taký strach zo ZEP, až taký, že je to i predmetom (o.i.) ďalšieho pripomienkového konania, aby sa dokumenty podávali aj dohodou.... Po skoro dvojročnom používaní v našej spoločnosti, by sme na dohodu ani nepomysleli.
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

nika.sum Pozri príspevok
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.

no ale tu sa tusim prave preberá to, že ak nie si advokát alebo daňový poradca, tak na jednom DU budeš môcť cez svoj ZEP zastupovať iba jedného klienta.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Dáša_ Pozri príspevok
no ale tu sa tusim prave preberá to, že ak nie si advokát alebo daňový poradca, tak na jednom DU budeš môcť cez svoj ZEP zastupovať iba jedného klienta.
nie - teraz platí to čo je v príspevku 49
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

nika.sum Pozri príspevok
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.
hmm - ale po spojení ds + cs do jednej finančnej správy nebude 102 dú ale o 30 menej (počet približne ako pracovísk cú teraz), takže pre veľa ľudí bude pohodlnejšie podávať papiere od kompu ako niekam cestovať
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
srska Pozri príspevok
hmm - ale po spojení ds + cs do jednej finančnej správy nebude 102 dú ale o 30 menej (počet približne ako pracovísk cú teraz), takže pre veľa ľudí bude pohodlnejšie podávať papiere od kompu ako niekam cestovať
Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

m.hladka Pozri príspevok
Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky.
to si môže klientov konateľ vybavovať aj sám aby ste mali (nemali) prístup na el. podateľňu ds.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
m.hladka Pozri príspevok
Áno, ono to je pohodlnejšie, ale ...
Ak budem mať napr. šesť klientov na jeden ZEP a jeden klient mi odíde, alebo opačne, tak budem musieť stále vybavovať a behať s konateľom na DÚ atď.
Ale ak si každý klient kúpi ZEP a ja budem môcť s tým narábať od svojho PC je to tiež O.K. a v tomto prípade pri ukončení spolupráce s klientom mu odovzdám jeho ZEP a nemusím nič vybavovať, a vrážať do ZEP svoje ťažko zarobené bubáčiky.
Ten predpoklad je taký, že každý daňovník bude mať svoju osobnú elektronickú schránku a nebude sa zrejme podávať takýmto spôsobom, ako ho poznáme dnes. V PC budeme mať nainštalovanú aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa prihlásime do tejto schránky a dostaneme údaje patriace len konkrétnemu subjektu. Colnica dnes takýmto spôsobom funguje a ten, ktorý to potrebuje, sa do tejto schránky prihlasuje svojím Kvalifikovaným certifikátom. V prípade fyzickej osoby sa páruje rodné číslo z certifikátu s rodným číslom zadaným v systéme. V prípade právnickej osoby sa do systému zadá rodné číslo povereného pracovníka, ktorý má kvalifikovaný certifikát a páruje sa jeho rodné číslo s číslom zadaným v systéme. Tým sa sprístupnia údaje práve pre subjekt.
Naposledy upravil domenico.office : 23.05.11 at 08:53
1 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
domenico.office Pozri príspevok
To je v poriadku pri všeobecnej PM a jednej veci môže zastupovať len jedného, ale pri presnom formulovaní "na elektronické podávanie" to musí prejsť, pretože tomu nahráva §10 odstavec 2.
srska Pozri príspevok
nie je to v poriadku domenico, lebo je zákonom zvýhodnená určitá skupina ľudí (v 511)
v 563 je to teraz ok, sú všetci zrovnoprávnení ale návrh novely 563 je opäť diskriminačný pre tých, ktorí nie sú advokáti alebo daňoví poradcovia. dokonca viac ako je teraz platná 511. a pokiaľ nevieš odkiaľ vietor fúka, tak si pozri, kto je štátnym tajomníkom na nemenovanom ministerstve.
Ale ja som nemyslel, že je to s kostolným riadom.... viem, kto je zvýhodnený.... zle chápeš, čo som napísal.... ale to je jedno o inom som....
Naposledy upravil domenico.office : 23.05.11 at 08:57
0 0
Načítať ďalšie