Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

domenico.office Pozri príspevok
Ten predpoklad je taký, že každý daňovník bude mať svoju osobnú elektronickú schránku a nebude sa zrejme podávať takýmto spôsobom, ako ho poznáme dnes. V PC budeme mať nainštalovanú aplikáciu, prostredníctvom ktorej sa prihlásime do tejto schránky a dostaneme údaje patriace len konkrétnemu subjektu. Colnica dnes takýmto spôsobom funguje a ten, ktorý to potrebuje, sa do tejto schránky prihlasuje svojím Kvalifikovaným certifikátom. V prípade fyzickej osoby sa páruje rodné číslo z certifikátu s rodným číslom zadaným v systéme. V prípade právnickej osoby sa do systému zadá rodné číslo povereného pracovníka. Tým sa sprístupnia údaje práve pre subjekt.
teraz v 563/2009:
Spôsob podania
§ 13

(1) Podanie možno urobiť písomne alebo ústne do zápisnice.
(2) Písomné podanie musí byť podpísané osobou,
ktorá ho podáva.
(3) Z podania musí byť zrejmé, kto ho podáva, v akej
veci, čo sa navrhuje a dôvody podania, ak to z povahy
podania vyplýva.
(4) Podanie sa podáva vecne príslušnému orgánu. Ak
je vecne príslušným orgánom obec, podanie sa podáva
miestne príslušnému správcovi dane, ktorým je obec.
Na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené.
(5) Podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa podáva prostredníctvom elektronickej podateľne
podľa § 33 ods. 2
alebo prostredníctvom elektronickej
podateľne ústredného portálu verejnej správy a musí
byť podpísané zaručeným elektronickým podpisom20)
osoby, ktorá ho podáva

(6) Podanie urobené elektronickými prostriedkami,
ak nebolo podané spôsobom podľa odseku 5, alebo podanie
urobené telefaxom je potrebné doručiť aj v listinnej
forme, a to do piatich pracovných dní od odoslania
podania urobeného elektronickými prostriedkami alebo
telefaxom, inak sa považuje za nedoručené.
(7) Na podanie urobené elektronickými prostriedkami
sa primerane vzťahuje § 33. Takéto podanie sa považuje
za doručené dňom jeho prijatia do elektronickej
podateľne, o čom sa zašle potvrdenie do elektronickej
osobnej schránky daňového subjektu.

(8) Ak má podanie nedostatky, pre ktoré nie je spôsobilé
na prerokovanie, vyzve príslušný orgán daňový
subjekt, aby ich podľa jeho pokynu a v určenej lehote
odstránil. Súčasne ho poučí o následkoch spojených
s ich neodstránením.
(9) Ak daňový subjekt nedostatky podania v požadovanom
rozsahu odstráni v lehote určenej príslušným
orgánom, považuje sa takéto podanie za podané bez nedostatkov
v deň pôvodného podania. Ak daňový subjekt
výzve príslušného orgánu nevyhovie v plnom rozsahu
a v určenej lehote, považuje sa toto podanie za
nepodané a príslušný orgán túto skutočnosť oznámi
daňovému subjektu.
§ 32

Doručovanie elektronickými prostriedkami
(1) Na písomnosti správcu dane doručované elektronickými
prostriedkami (ďalej len „elektronický dokument“)
sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona a osobitného
predpisu.29)
(2) Elektronický dokument musí byť podpísaný zaručeným
elektronickým podpisom.

(3) Správca dane doručuje elektronický dokument
daňovému subjektu podľa § 14 a daňovému subjektu,
ktorý o to požiada.
(4) Elektronický dokument sa doručuje do elektronickej
osobnej schránky daňového subjektu.

(5) Elektronický dokument zaslaný do elektronickej
osobnej schránky je doručený okamihom, keď daňový
subjekt s prístupom do elektronickej osobnej schránky
prijme uvedený dokument.
(6) Ak daňový subjekt neprijme elektronický dokument
do 15 dní odo dňa jeho zaslania do elektronickej
osobnej schránky, považuje sa tento elektronický dokument
za doručený posledným dňom tejto lehoty,
aj keď sa daňový subjekt o doručení nedozvedel.
(7) Elektronické doručovanie sa považuje za doručenie
do vlastných rúk.
(8) Doručovanie elektronickými prostriedkami sa
vzťahuje aj na daňové riaditeľstvo, colné riaditeľstvo
a ministerstvo.
§ 33
Elektronické služby

(1) Daňový subjekt pri elektronickej komunikácii
s daňovým orgánom
alebo colným orgánom má po zadaní
prístupových údajov na internetovej stránke daňového
riaditeľstva alebo internetovej stránke colného
riaditeľstva sprístupnenú osobnú internetovú zónu,
obsahom ktorej sú najmä

a) spis daňového subjektu v elektronickej forme,
b) elektronický výpis z osobného účtu daňového subjektu,
c) prístup na elektronickú podateľňu,
d) elektronická osobná schránka,
e) katalóg služieb.

(2) Elektronická podateľňa, ktorú prevádzkuje daňové
riaditeľstvo, je spoločná pre všetky daňové orgány
a elektronická podateľňa, ktorú prevádzkuje colné riaditeľstvo,
je spoločná pre všetky colné orgány. Elektronickú
adresu elektronickej podateľne zverejňuje daňové
riaditeľstvo a colné riaditeľstvo na svojej internetovej
stránke, ako aj na internetovej stránke ústredného
portálu verejnej správy.
(3) Elektronická osobná schránka je elektronická
schránka, ktorá je určená na komunikáciu s daňovými
orgánmi,
colnými orgánmi a ministerstvom.
(4) Podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní
elektronických služieb uverejní daňové riaditeľstvo,
colné riaditeľstvo a ministerstvo na svojich internetových
stránkach.
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)
Naposledy upravil srska : 11.08.11 at 21:34
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nika.sum Pozri príspevok
pre niekoho je to mozno dalsi financny naklad a o to horsie, ze by mal byt povinny. Ale ked to beriem tak, ze by som mohla ako uctovnik na 1 ZEP svoj vlastny podavat za vsetky moje firmy (ak to tak chapem spravne), co sa tyka poplatku za obstaranie a potom tych ostatnych poplatkov to by som zvladla (vyuctovala by som u klientov). U mna je skor strach z toho instalovania vsetkych potrebnych programov a tie ich zmeny - pre toto sa obavam podavania so ZEP. Verim tomu, ze ked si na to zvyknem tak to bude super, ale som proste stara skola a bojim sa tychto novych veci. Dost dlho mi trvalo kym som sa odhodlala na internetbanking a teraz som spokojna.
Ani s inštalovaním nie je problém, sú profesionálne firmy, ktoré i na diaľku cez zdieľanú plochu vedia pomôcť. Sú to napríklad mobilné registračné autority, ktoré túto službu ponúkajú klientom, ktorí si dajú spraviť inštalácie do PC, potom majú pomoc a hotline zadarmo.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)

A to je presne to, čo mne napríklad chýba. Ja by som veľmi rada aj rôzne zmeny, žiadosti a rôzne podania podávať cez elektronickú podateľňu. Otravuje ma zbytočné papierovanie...
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
A to je presne to, čo mne napríklad chýba. Ja by som veľmi rada aj rôzne zmeny, žiadosti a rôzne podania podávať cez elektronickú podateľňu. Otravuje ma zbytočné papierovanie...
aj ja
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
m.hladka Pozri príspevok
Ľahko sa to hovorí (píše), ťažšie vymáha.
Keď som chcela zvýšiť cenu za služby o 5 €/mesiac, lebo narástlo množstvo dokladov, nehovoriac o zložitosti, klient odišiel s tým, že má účtovníčku za 3/4 cenu mojej terajšej. A môj počítačový expert, tiež nie je lacný. Za návšetevu a prácu cca maxim. 30 minút pýta 5 €. Nehovoriac o tom, že po úprave mi havaruje niečo iné, to zas treba riešiť a zase platiť. Ale účtovníčky sú najlepšie platené zamestnania !
2 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
Keď som chcela zvýšiť cenu za služby o 5 €/mesiac, lebo narástlo množstvo dokladov, nehovoriac o zložitosti, klient odišiel s tým, že má účtovníčku za 3/4 cenu mojej terajšej. A môj počítačový expert, tiež nie je lacný. Za návšetevu a prácu cca maxim. 30 minút pýta 5 €. Nehovoriac o tom, že po úprave mi havaruje niečo iné, to zas treba riešiť a zase platiť. Ale účtovníčky sú najlepšie platené zamestnania !
3/4 cena za Tvoju prácu, neznamená tak kvalitnú prácu ako máš možno Ty. Ja pod cenu nejdem. Kto nechce moje služby a za ne načas a riadne platiť, nech ide za lacnejšou účtovníčkou. To nie je ešte jeho výhra. Mne jeden klient odíde a mám v zápätí ďalších nových.... Zastávam jeden názor, dobrý účtovník nie je každý účtovník, ale každý musí vedieť svoju cenu !!! Nesmieme ísť pod cenu. Kam by sme zašli ? Veď učtárina je strašná drina !!! Zodpovedná a určite nikdy nie dosť zaplatená !
0 0
Ajk& Ajk&

Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

Preto je strašná drina, lebo sú komplikované zákony. Ak by neboli komplikované predpisy ktoré sa často menia, tak by účtarina za pomoci počítača bola hračka a nebola by potreba stretávať sa na stretkách aby ste si ujednotili pracovné postupy a vymieňali skúsenosti. Len si všimni koľko výkazov, hlásení vyplodíš nielen v PC ale aj v papierovej podobe - ak musíš mať ešte o každom pracovníkovi aj jeho spis kde zakladáš rôzne potvrdenia, rozhodnutia. Účtarina je fakt drina, nedajbože sa pomýliť a niekomu niečo priznať na čo nemá nárok, tak máš po .......
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Máš pravdu, jeden odíde iný príde. Platilo ešte vlani. Dnes je to iné. Dvaja skončia s podnikaním a príde jeden klient. Toto počúvam dosť často v tomto roku a v Žiline aj od iných účtovníčiek.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ajk& Pozri príspevok
Preto je strašná drina, lebo sú komplikované zákony. Ak by neboli komplikované predpisy ktoré sa často menia, tak by účtarina za pomoci počítača bola hračka a nebola by potreba stretávať sa na stretkách aby ste si ujednotili pracovné postupy a vymieňali skúsenosti. Len si všimni koľko výkazov, hlásení vyplodíš nielen v PC ale aj v papierovej podobe - ak musíš mať ešte o každom pracovníkovi aj jeho spis kde zakladáš rôzne potvrdenia, rozhodnutia. Účtarina je fakt drina, nedajbože sa pomýliť a niekomu niečo priznať na čo nemá nárok, tak máš po .......

Áno a veľa podnikateľov /alebo jednoducho aj šéfov/ si nevie oceniť prácu účtovníka - a dovolím si povedať aj ekonóma v jednej osobe... Súhlasím..
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
Máš pravdu, jeden odíde iný príde. Platilo ešte vlani. Dnes je to iné. Dvaja skončia s podnikaním a príde jeden klient. Toto počúvam dosť často v tomto roku a v Žiline aj od iných účtovníčiek.
To je zvláštne a mňa jeden môj klient práve zo ZA dobre že nedávno neprosil, aby som nejakému jeho klientovi zobrala robiť účtovníctvo.... No momentálne som vyťažená na 100 %, takže som to vtedy odmietla. Však koľko podnikateľov s niečím končí ale koľko ich práve začína !!!! Stačí sledovať nové zapísané sro do OR... Nemám pocit, že by bola až taká kríza.
0 0
Ajk& Ajk&

Ajk& je offline (nepripojený) Ajk&

Neviem či aj DÚ majú toľko roboty so ZEP ako inde:
viem že chudere pracovníčky v podateľniach na katastrálnych úradoch, na súdoch musia z Vášho podania so ZEP urobiť a teraz sa držte - spis! Áno obyčajný, klasický šanón kde sa všetko poslané elektronickou formou so zaručeným elektronickým podpisom - vytlačí a založí ako za čias Márie-Terézie do tohto šanónu. Niekedy tie prílohy sú tak nečitateľné, že treba znovu písať aby ste poslali čitateľnú. Viete si predstaviť koľko je to roboty, aká strata času, koľko papiera sa minie na týchto podateľniach? Ale to sú už peniaze - štátne a nie firemné. roboty, Vlastne pracovníčky v podateľniach nahrádzajú všetky tie sekretárky ktoré doteraz pracne tlačili a skladali niekoľkostranové materiály.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ajk& Pozri príspevok
Neviem či aj DÚ majú toľko roboty so ZEP ako inde:
viem že chudere pracovníčky v podateľniach na katastrálnych úradoch, na súdoch musia z Vášho podania so ZEP urobiť a teraz sa držte - spis! Áno obyčajný, klasický šanón kde sa všetko poslané elektronickou formou so zaručeným elektronickým podpisom - vytlačí a založí ako za čias Márie-Terézie do tohto šanónu. Niekedy tie prílohy sú tak nečitateľné, že treba znovu písať aby ste poslali čitateľnú. Viete si predstaviť koľko je to roboty, aká strata času, koľko papiera sa minie na týchto podateľniach? Ale to sú už peniaze - štátne a nie firemné. roboty, Vlastne pracovníčky v podateľniach nahrádzajú všetky tie sekretárky ktoré doteraz pracne tlačili a skladali niekoľkostranové materiály.
Dovolím si oponovať - resp. vyňať z tlačenia papierov obchodné registre ! Tie do spisu doklady zaslané elektronicky netlačia ! Toto mám overené. Neviem ako ostatné inštitúcie.Možno je otázkou času,kedy im urobia "elektronický spis" na miesto klasického papierového.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Ajk& Pozri príspevok
Neviem či aj DÚ majú toľko roboty so ZEP ako inde:
viem že chudere pracovníčky v podateľniach na katastrálnych úradoch, na súdoch musia z Vášho podania so ZEP urobiť a teraz sa držte - spis! Áno obyčajný, klasický šanón kde sa všetko poslané elektronickou formou so zaručeným elektronickým podpisom - vytlačí a založí ako za čias Márie-Terézie do tohto šanónu. Niekedy tie prílohy sú tak nečitateľné, že treba znovu písať aby ste poslali čitateľnú. Viete si predstaviť koľko je to roboty, aká strata času, koľko papiera sa minie na týchto podateľniach? Ale to sú už peniaze - štátne a nie firemné. roboty, Vlastne pracovníčky v podateľniach nahrádzajú všetky tie sekretárky ktoré doteraz pracne tlačili a skladali niekoľkostranové materiály.
no ale kto je na príčine? ten, čo to tam doručuje elektronicky?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Economic Pozri príspevok
Áno a veľa podnikateľov /alebo jednoducho aj šéfov/ si nevie oceniť prácu účtovníka - a dovolím si povedať aj ekonóma v jednej osobe... Súhlasím..
Vela sefov si mysli, ze su to oni, kto vytvara zisk a uctovnik prip. ekonom to vsetko len eviduje. Nedomyslia, ze bez spravnej evidencie by boli v dost velkej kasi.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

durisovad Pozri príspevok
Vela sefov si mysli, ze su to oni, kto vytvara zisk a uctovnik prip. ekonom to vsetko len eviduje. Nedomyslia, ze bez spravnej evidencie by boli v dost velkej kasi.
kedy účtovník zarába viac: keď počuje otázky od klienta typu - a nedalo by sa nejako?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
srska Pozri príspevok
no ale kto je na príčine? ten, čo to tam doručuje elektronicky?
My komunikujúci elektronicky určite nie ! My ideme spolu s požiadavkami EÚ, len Slovensko je ešte veeeeľmi ďaleko v elektronickej komunikácii.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Economic Pozri príspevok
My komunikujúci elektronicky určite nie ! My ideme spolu s požiadavkami EÚ, len Slovensko je ešte veeeeľmi ďaleko v elektronickej komunikácii.
súhlas
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Ja by som povedala že jeden šanón máte vy účtovníci ako firma a druhý šanón má daňový úrad o vašej firme. Obidva šanóny sú vytvorené za pomoci najnovšej výpočtovej techniky a zaručeného elektronického podpisu......
Nehovorím už o tom že ďalší šanón vo vašej firme má - personalistka a tie isté údaje o človeku bude mať v roku 2014 aj Štatistický úrad SR z výsledkov t.č. prebiehajúceho sčítania heh !
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
srska Pozri príspevok
Elektronická osobná schránka existuje aj teraz ale len jednostranne od daňovej správy k užívateľovi (v tom zmysle, že sa nedajú podávať žiadosti, .....)
Že by som nevedel po 250 inštaláciach, že takéto niečo existuje?
0 0
Načítať ďalšie