Zavrieť

Porady

Predaj cez bazár... existuje nejaký zákon??

Dobrý deň, potrebujem radu. Cez bazár som predala tovar, ktorý som používala. Kupujúci zaplatil vopred. Tovar som odoslala prvou triedou hneď na druhý deň ako mi prišli peniaze na účet. Deň po tom, ako bol tovar doručený, sa mi kupujúci ozval, že tovar je poškodený. Ja som však trvala na tom že nie je, keďže žiadne viditeľné poškodenia pred zabalením nemal. Kupujúci mi poslal fotografie, na ktorých bol tovar značne poškodený! Dožaduje sa peňazí späť, a to tak, že ja mu najprv pošlem peniaze a on mne tovar až potom. Žiadnu inú odhodu nechcel počuť. S týmto som však nesúhlasila, pretože som si bola istá že tak poškodený tovar som neposielala. Obraňoval sa tým, že v inzeráte som uviedla bezchybný stav, čo "nebola pravda". Ja si to však predstavujem tak, že kupujúcemu sa tovar nepáčil, alebo mu nesedel, a vedel že peniaze mu len tak späť nepošlem.
O niekoľko dní mi prišla predžalobná výzva. V nej bolo, že som uviedla kupujúceho do omylu a v zmysle ustanovenia §12 zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji (zákon č. 108/200 Z.z.) má kupujúci právo od takto uzavretého obchodu odstúpiť bez uvedenia dôvodu do 7 pracovných dní.
Varoval ma, že ak sumu nezaplatím do daného dátumu, jeho právny zástupca podá návrh na vydanie platobného rozkazu v ktorom okrem dlžnej sumy bude požadovať uroky z omeškania a nahradenie trov súvisiacich s konaním na súde.
Na internete som však našla, že na mňa sa tento zákon nevzťahuje, pretože nie som podnikateľ ani fyzická osoba predávajuca tovar /použitý či nepoužitý) vlastnej výroby.
To mi potvrdil aj telefonát na Slov. Obch. Inšpekciu. Ďalej mi poradili, že kupujúcemu v žiadnom prípade nemám posielať žiadne peniaze, že si predsa nemôžem byť istá, čo mi pošle naspať. A že hrozby - súd sa nemám báť, pretože by sa taký spor nedal vyriešiť - bolo by to tvrdenie proti tvrdeniu a možno by to dkonca na súd ani nešlo.
Výrobok je ešte v záruke a kupujúci má od neho aj pokladničný blok. Mne napadá len to, že určite vie, že mechanicky (ním) poškodený výrobok mu určite nebudú reklamovať, tak skúša, koľko povolím.
Veď keby bol výrobok poškodený vysokým opotrebením (!! ako kupujúci uviedol), reklamovala by som ho predsa ja - buď by mi vrátili peniaze, alebo by som si vybrala výrobok v takej istej hodnote.

Som zúfalá, poškodený tovar nasp§ť nechcem a rada by som vedela či existuje nejaký zákon na bazárový predaj. Ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    twe je offline (nepripojený) twe

    twe
    Je to, ako pisete a ako Vam aj poradili v SOI. Ak ste tovar nepredavali ako podnikatel, resp. "firma," tak sa na Vase povinosti nevztahuje uvedeny zakon o ochrane spotrebitela, ale iba vseobecne ustanovenia o kupnej zmluve v obcianskom zakonniku.

    Kupujuci by Vas mohol zalovat iba o nahradu skody tym, ze ste ho uviedli do omylu a predali mu poskodeny tovar, hoci ste vyslovne vymienili, ze je v dobrom stave (hoci aj pouzity). Ale toto je len tvrdenie proti tvrdeniu.

    Je mozne, ze tovar poskodil prepravca, resp. sa to udialo nevhodnym balenim, prepravou. Mozno sa tovar nepacil kupujucemu, tak ho poskodil a teraz od Vas chce naspat peniaze. Mozno ste mu poslali poskodeny tovar. Alternativ je vela.

    Predaj cez bazár... existuje nejaký zákon??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.