Zavrieť

Porady

zrušenie podielového spoluvlastníctva

Dobrý deň,

spolu so svojou mamou vlastním rodinný dom, ku ktorému prislúcha aj pozemok v intraviláne obce (záhrada, samostatné katastrálne číslo). spolu vlastníme 3/4 tohto domu vrátane pozemku. mamina sestra vlastní zvyšný podiel. Práve dnes nám bol doručený list s "návrhom na zrušenie a vysporiadania podielového vlastníctva." Pred týmto listom neprebehla žiadna debata o vysporiadaní a zostali sme dosť zaskočený.
Rodinný dom využívame na bývanie, navrhovateľka sa nikdy nepodieľala na jeho údržbe. Naša finančná situácia nieje najlepšia, ja som študent VŠ, mama nezamestnaná a otec zarába cca 400€.
Na list máme odpovedať v tom zmysle, či súhlasíme s odkúpením a navrhnúť výšku odplaty.
Môžeme ako odplatu navrhnúť splátkový kalendár (vzhľadom na našu finančnú situáciu) alebo ponúknuť priľahlí pozemok (samostatná prístupová cesta a inžinierske siete) ako odplatu? čo v prípade ak nedôjde k dohode a prípad pôjde pre súd? Môže súd nariadiť predaj domu? ako máme v tomto prípade postupovať?
Budem nesmierne vďačný za akúkoľvek radu od ľudí, ktorí podobným prípadom prešli.

Za odpovede a rady vopred ďakujem
Tomáš


neviem či som sa presne trafil do témy, ale snáď áno.
Usporiadat
twe twe

twe je offline (nepripojený) twe

Najlepsie pre vas to bude odkupit, nakolko uz vlastnite 3/4. Dohodnite sa na splatkach.

O cast pozemku zrejme nebude mat zaujem.

Sud by v tomto pripade pravdepodobne ponechal sucasny stav alebo by vam priznal tu zvysnu stvrtinu s tym, ze mate zaplatit. Cize lacnejsie to vyjde mimosudne.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tomy26 tomy26

tomy26 je offline (nepripojený) tomy26

majiteľom spomínaného pozemku by stala výhradne + prípadný doplatok, ak by bol potrebný.
mám silné pochybnosti či príme navrhnuté splátky. ako postupovať ak splátkový kalendár odmietne? môže nás súd zaviazať vyplatiť celý podiel v jednej splátke?
0 0
twe twe

twe je offline (nepripojený) twe

A treba jej / vam ten pozemok? Da sa oddelit od zvysku? Ak by ho prijala a nemate peniaze na zaplatenie jej podielu, tak by to bolo lepsie riesenie jej ho nechat. Ale donutit ju nemozete.

Sud by vas nemal zaviazat zaplatit cele naraz, najma ked uvediete tieto skutocnosti, ale ... stat sa moze vselico.
0 0
tomy26 tomy26

tomy26 je offline (nepripojený) tomy26

my sa bez neho zaobídeme, v súčasnosti sa využíva ako záhrada... ako som písal je to pozemok v intraviláne a s infraštruktúrou, fyzické oddelenie by bolo bezproblémové, nakoľko sa jedná o pozemok pri hlavnej ceste. Podľa nášho názoru vhodný na stavebný pozemok (výmerou aj rozmermi). zaujímalo sa o neho už niekoľko kupcov.

ale to už je vecou (ne)dohody.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mamina sestra vám zatiaľ sumu nenavrhla, teda nejde o záväznú ponuku pred predajom jej podielu. Možno sa skutočne che dohodnúť na rozumnom riešení. Ponúknite jej tú záhradu, resp. sa pokúste záhradu spolu predať a vyplatiť ju. Prípadný zvyšok môže mať splátky ako dôchodok. Môžete si vziať aj úver, teda splácať banke.

Súd môže všetko, ale bude brať ohľad nato, že tam bývate. V prvom rade sa bude snažiť reálne rozdeliť spoluvlastníctvo, teda tiež pôjde cez záhradu. Jednoducho musíte vysvetliť vašu snahu, ale kde nič nie je, neberie ani ...
3 0
tomy26 tomy26

tomy26 je offline (nepripojený) tomy26

Zdravím Vás,
po dlhšej dobe sa vraciam k tejto téme a chcem ju uzavrieť.

Nakoniec sa to vyriešilo mimosúdne. Boli sme jej právnym zástupcom dotlačený k podpisu kúpno-predajnej zmluvy pod hrozbou podania na súd, ktorému sme sa chceli vyhnúť. Akékoľvek pokusy o dohodu zlyhali. Komunikácia s jej právnym zástupcom bola veľmi zvláštna, po prvom liste na ktorý sme bezodkladne odpovedali nastalo 4-mesačné ticho a potom nastalo priam raketové tempo. Z vlastnej iniciatívy som si zistil priamy kontakt na právneho zástupcu aby sme urýchlili zdĺhavú písomnú komunikáciu, rozhovory sa obmedzili len nato, ako on podá návrh na okresný súd a ako nám súd dá zaplatiť trovy konania a právneho zastúpenia + súdno-znalecký posudok.
V žiadnom z listov od tohto advokáta nebola navrhnutá suma, tú sme navrhli my. Nasledovala odpoveď s akceptáciou ponuky, vtedy sme sa veľmi potešili, pretože šlo o prijateľnú sumu 6000€, ako som však začal s dotyčným advokátom telefonovať ten sa mi doslova vysmial do telefónu.
Bol neskutočný problém získať požadovanú sumu, nakoľko ja som stále študent a mama má len pracovnú zmluvu na dobu určitú, aj keď na dlhšie obdobie. Banky takýmto klientom úvery štandardne neposkytujú.
Trochu zvláštna mi prišla aj požiadavka, aby sme všetky poplatky spojené s prevodom vlastníckeho práva platili my ako kupujúci (vyhotovenie zmlúv, kolky...). Taktiež som zostal veľmi zaskočený, keď advokát neoveroval podpisy vo svojej kancelári (to sa dialo na matrike) ani neautorizoval zmluvu.

Neviem či sme urobili dobre ale po skúsenostiach so slovenskými súdmi sa im snažíme vyhýbať. Teraz čakáme na povolenie vkladu na katastri.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Je to dobré, aj vhodná investícia. Nečuduj sa, že každý chce z obchodu vyťažiť čo najviac a čo najmenej platiť. Advokát podpisy neoveruje, len matrika a notár. A autorizovať zmluvu nemusel - z jeho strany pochopiteľné, za nič nenesie zodpovednosť. Vy ale môžete byť spokojní, užite si pokoja.
2 0
martina_ martina_

martina_ je offline (nepripojený) martina_

Dobrý deň, doteraz som riešila obdobný problém, ale teraz sa potrebujem poradiť v oblasti, ktorá s vyporiadaním spoluvlastníctva priamo súvisí.
Titulom nadobudnutie bolo dedičské konanie pred viac ako 20 rokmi. Výsledkom bolo, že nehnuteľnosť vrátane pozemkov bola rozdelená v pomer 1/2;1/4;1/4.
Pred pár dňami došlo k vyporiadaniu zvyšných spoluvlastníckych podielov a teraz som jedinou vlastníčkou. Po podpise zmluvy však došlo zo strany predávajúcej k verbálnemu útoku a vyhrážkam.

Začala som pátrať čo môže ešte vymyslieť a našla som paragrafy o bezdôvodnom obohatení. Je možné, aby predávajúca po podpise kúpnej zmluvy na svoj podiel podala žalobu, v ktorej by sa domáhala aj spätného vyplatenia finančnej náhrady za užívanie aj jej časti? Podľa rozsudkov, som nedospela k jednoznačnému pochopeniu rozhodovania súdov.
Často sa tam vyskytovali odstavce o "bránení v užívaní". Akým spôsobom sa takéto bránenie posudzuje? Od akého dátumu by mohla teoreticky požadovať takéto plnenie, prihliadnuc na premlčacie lehoty? V zákone som našla odstavec, že premlčacia lehota začína plynúť dňom zistenia skutkové stavu a identifikáciou osoby, ktorá sa bezdôvodne obohotali (asi to nieje doslovné). Je možné tento termín začať počítať už dňom dedičstva? Potom ešte v roku 2008 sme riešili problémy na katastrálnom úrade. Po vyriešení je na liste vlastníctva okrem titulu nadobudnutia "dedičské osvedčenie" aj "titul nadobudnutia Oznámenie obce zo dňa...2008", pri tomto úkone sa zároveň predkladali kópie občianskych preukazov vtedy ešte všetkých spoluvlastníkov, takže o spoluvlastníkom podiele musela vedieť a tým pádom si aj mohla uplatniť nárok na náhradu.

Akékoľvek bránenie v užívaní je bezpredmetné, do nehnuteľnosti mala prístup kedykoľvek, nakoľko v nehnuteľnosti až do smrti bývala jej mama spoločne so mnou a často chodila na návštevy o čom existuje xx svedkov. Po smrti našej mamy však došlo k výraznému zhoršeniu vzťahov, jej posledná návšteva sa uskutočnila niekedy v marci 2011. Komunikácia s jej právnym zástupcom vo veci vyporiadanie spoluvlastníctva začala v (júni 2011). Žiadne návrhy na uzavrenie nájomnej alebo podobnej zmluvy nikdy neboli doručené ani nikdy nepožadovala akúkoľvek formu náhrady za užívanie jej podielu.
Mohla by teraz podať žalobu a domáhať sa náhrady za xx rokov spätne? Viem že najviac je premlčacia lehota 10rokov, takže by mohlo požadovať náhradu od roku 2002? Práve tieto dátumy od ktorých v rozsudkoch žalobca požadoval náhradu ma veľmi mýlili.

Je to riadna slohová práca ale som s nervami na konci. Neviem či len ja som taká, ale zachádzať pri rodinných vzťahoch do takýchto extrémov je silná káva, ale to je už o inom. ďakujem za všetky odpovede.

S pozdravom
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

martina_ kľud - vlastníctvo nehnuteľnosti znamená nielen práva, ale aj povinnosti. Prispievala dnes už bývalá spoluvlastníčka na opravy, na chod, na daň z nehnuteľností? Na elektrické hodiny? Na kúrenie (aby nehnuteľnosť neplesnivela, treba zabezpečiť aspoň minimálne prekúrenie)

Bude to síce nepríjemné, tak ako to často pri dedičstvách býva - rodina sa rozbije. Možno to bude aj dlhé. Ale reálne to len skúša.
1 0
martina_ martina_

martina_ je offline (nepripojený) martina_

nie, nikdy neprispievala na nič. Osobne si myslím, že by to normálneho človeka ani nenapadlo. Nie sú tieto náklady podľa zákona rozdelené na nevyhnutné a ... Viem že napríklad pri rekonštrukcii treba súhlas všetkých spolumajiteľov a náklady na rekonštrukciu a ich prínos pre zhodnotenie veci sa potom zohľadňujú.

A viete mi poradiť s tými premlčacími dobami, to je asi jediná istota, že je to už premlčané a nemôže sa o nič ani pokúsiť.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak by si bola mala v dedičskom konaní prikázané vyplatiť ju, premlčacia doba by bola 10 rokov (súdne rozhonutie = § 110 obč.z.).
Keďže zostala spoluvlastníkom, mala práva aj povinnosti. Premlčacia doba na žiadanie vyplatenia náhrady za užívanie je všeobecná = 3 roky odvtedy, keď ťa na vyplatenie súdom vyzve. Môže žiadať vyplatenie hodnoty vo výške nájomného za jej časť, ty si odpočítaš náklady na údržbu za tie tri roky, investície môžeš žiadať za celé obdobie (tie sa žiadajú pri vyporiadaní spoluvlastníctva).

Ak by od teba žiadala bezdôvodné obohatenie, jednoducho jej odpovedz, že na to nemá právo, pretože ty si mala dôvod nehnuteľnosť používať - bola si spoluvlastníčkou. Tu je aj odpoveď na právo užívať - ona mala možnosť, ale ju nevyužívala, ty si využívala teda celé (mala si právo, ale užívala si viac).

Už som tu to niekoľkokrát priložila, ale prečítaj si:
Naposledy upravil Mária27 : 03.01.12 at 19:51
3 0
martina_ martina_

martina_ je offline (nepripojený) martina_

takže ak prestala byť spoluvlastníčkou v mesiaci november 2011, a do tohto mesiaca nikdy nepožiadala o vyplatenie náhrady ani neprejavila záujem podpísať nájomnú alebo inú zmluvu upravujúcu užívanie nehnuteľnosti. Od akého dátumu si môže uplatniť tento nárok teraz? podľa toho čo som čítala, môže požiadať max 3 roky spätne, teda od november 2008? (alebo mesiac nasledujúci od doručenia...)

ale čo s mamou, ktorá už nežije, ktorá tam mala podiel v 1/2. a nehnuteľnosť sme užívali spoločne? ja si ani neviem dosť dobre predstaviť ako by vyzerala žaloba. Veď kľudne môžem namietať, že som užívala len primeranú časť a zvyšok užívala naša mama.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ona by mohla žiadať náhradu len za svoju časť, nie za maminu - za tú by mohla žiadať opäť len za to, čo jej pripadlo po mame od jej smrti.
Ak by požiadala v januári 2012, môže žiadať náhradu od januára 2009 do novembra 2011. Teda ona môže žiadať aj dlhšie, ale ty musíš povedať, že je to premlčané. Na vznesenú námietku premlčania súd musí prihliadnuť, nemôže prisúdiť viac; ak by si však námietku premlčania nevzniesla, môže jej prisúdiť aj tých 10 rokov alebo koľko to bolo.
3 0
roce roce

roce je offline (nepripojený) roce

Mária27 Pozri príspevok
Premlčacia doba na žiadanie vyplatenia náhrady za užívanie je všeobecná = 3 roky odvtedy, keď ťa na vyplatenie preukázateľne vyzve.
môžes prosím ťa uvedené tvrdenie odôvodniť?

"Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz." (týmto dňom je výlučne deň, kedy sa mohlo právo uplatniť na súde, teda keď je actio nata)
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak myslíš na tento konkrétny prípad, právo na náhradu vzniká každý mesiac (ako pri nájomnom). Teda každý mesiac začína plynúť nová premlčacia doba na mesačnú platbu. Najstaršiu platbu môže požadovať z pred 3 rokov odvtedy - 3 roky potom, čo ju mohla požadovať prvý raz.


Všeobecne je trojročná premlčacia doba (§ 101), ak nie je uvedená v ďalších paragrafoch, t. j. §§ 103 - 110 obč. zákonníka iná.
3 0
roce roce

roce je offline (nepripojený) roce

Mária27 Pozri príspevok
Ak myslíš na tento konkrétny prípad, právo na náhradu vzniká každý mesiac (ako pri nájomnom). Teda každý mesiac začína plynúť nová premlčacia doba na mesačnú platbu. Najstaršiu platbu môže požadovať z pred 3 rokov odvtedy - 3 roky potom, čo ju mohla požadovať prvý raz.


Všeobecne je trojročná premlčacia doba (§ 101), ak nie je uvedená v ďalších paragrafoch, t. j. §§ 103 - 110 obč. zákonníka iná.
všetko ok, OZ poznám, jeho poznaním sa živím, avšak prečo tvrdíš, že treba niekoho preukázatelne vyzývať?

Premlčanie je inštitútom, ktorý je už v rovine in abstracto vyjadrením presadenia sa princípu proporcionality. V tomto prípade je vyjadrením napätia medzi právnou istotou, plynutím času a ochranou právneho nároku vo vzťahu k cudziemu majetkovému právu. Pojmom „právny nárok“, je potrebné ozrejmiť, čo je potrebné pod týmto pojmom rozumieť a ak niečo podlieha premlčaniu, o čo sa v skutočnosti jedná. Právnym nárokom je potrebné rozumieť zložku subjektívneho práva, ktorá je vyjadrením jeho spojenia s donucovacou mocou štátu. Práve právny nárok podlieha premlčaniu.
Premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Predpokladom tejto pohľadávky súdnou cestou, nie je výzva dlžníkovi, keďže je potrebné mať za to, že je vždy v omeškaní. Po troch rokoch od vzniku skutkových okolností obmedzenia vlastníckeho práva vlastníka spoluvlastníckeho podielu, táto pohľadávka podlieha premlčaniu a subjektívne právo vlastníka v tejto rovine stráca právny nárok.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Veľmi odborne sa vyjadruješ, ale na porade sa radí zadávateľovi. Myslíš, že ti rozumie?
Na mňa ani iného poradáka sa nemusíš viazať ani obracať. Ak sa ti niečo nezdá, alebo to vieš lepšie, napíš svoj názor, ja ťa určite nebudem kopírovať a napádať. Pozri pravidlá vpravo hore - obsluha - etiketa - bod 10.
3 0
roce roce

roce je offline (nepripojený) roce

Mária27 Pozri príspevok
Veľmi odborne sa vyjadruješ, ale na porade sa radí zadávateľovi. Myslíš, že ti rozumie?
Na mňa ani iného poradáka sa nemusíš viazať ani obracať. Ak sa ti niečo nezdá, alebo to vieš lepšie, napíš svoj názor, ja ťa určite nebudem kopírovať a napádať. Pozri pravidlá vpravo hore - obsluha - etiketa - bod 10.
maria mas pravnicke vzdelanie?
0 0
martina_ martina_

martina_ je offline (nepripojený) martina_

uf, tak príspevkom od roce som sa celkom stratila.
môžete mi prosím vysvetliť zjednodušenie čo z toho pre mňa plynie? Pre zopakovanie uvádzam že v užívanie nehnuteľnosti jej nebolo nikdy bránené, často chodila na návštevy, pravidelne sme sa stretávali na rodinných stretnutiach. Posledná návšteva sa udiala v marci 2011. má toto nejaký význam.
Ako by vlastne preukázala, že som jej bránila v užívaní nehnuteľnosti? keď navyše mi dve sme neboli jediný vlastníci. Väčšinový podiel v tom čase stále mala naša mama.
0 0
martina_ martina_

martina_ je offline (nepripojený) martina_

mária, bohužiaľ nemôžem posielať osobné správy, ale chcem ešte okomentovať toto...

Môžem sa ohradiť aj tým, že ja som užívala len časť spadajúcu pod môj podiel a zvyšok využívala za svojho života naša mama? Je mi to vyslovene proti srsti takéto veci písať a vôbec o nich uvažovať, ale už zvažujem všetko...
Ako by mohla dokázať, že som práve ja užívala jej podieľ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať