Zavrieť

Porady

Chci vložit osobní automobil do podnikání....

Prosím o radu, zakládám si živnost, chtela bych do ní vložit osobní automobil, který je ale momentálne ve vlastnictví mého manžela. Jak se postupuje v tomto prípade....Je nutná kupnopredajná zmluva a jak na to pozerá daňový urad,když se vkládá do podinkání auto od rodinného prislušníka. Je lepší bezodplatný prevod nebo predaj?
V podstate budeme dve FO, tedy združení FO. budeme vést jednoduché učtovníctvo.
A jaké jsou potom moje povinnosti, myslím nahlášení na DU nebo povinnost platit silniční dan, dan z motorového vozidla, dekuji pekne za odpoved. Radka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    predpokladám, že si na Slovensku.
    Auto je v BSM, nie? Iba je písané na manžela v TP.
    Auto nemusíš vkladať do podnikania=do majetku, stačí, ak oznámiš na DU, že auto budeš využívať na podnikanie od dd.mm.rr.
    Potom si môžeš vyplácať náhrady za odjazdené km - podľa spotreby PHM a k tomu ešte paušál za opotrebenie 0,183 EUR za každý km.
    K-P zmluva medzi manželmi? NIE.
    Podstatná je info, že budete dve SZČO v združení - účtovníctvo za združenie bude robiť jeden z vás a to auto by malo byť nahlásené, že sa bude využívať v združení - s týmto nemám skúsenosť, poradia iní, alebo ti povedia na DU.
    Ak to bude združenie a podnikať bude aj manžel, tak oznámenie k DMV môže urobiť on, nie? Aj tak výdavky sa budú účtovať za združenie.
    DMV /silniční daň/ budeš platiť až po skončení roka - do 31.1.2012.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Radka1982 Pozri príspevok
    Prosím o radu, zakládám si živnost, chtela bych do ní vložit osobní automobil, který je ale momentálne ve vlastnictví mého manžela. Jak se postupuje v tomto prípade....Je nutná kupnopredajná zmluva a jak na to pozerá daňový urad,když se vkládá do podinkání auto od rodinného prislušníka. Je lepší bezodplatný prevod nebo predaj?
    V podstate budeme dve FO, tedy združení FO. budeme vést jednoduché učtovníctvo.
    A jaké jsou potom moje povinnosti, myslím nahlášení na DU nebo povinnost platit silniční dan, dan z motorového vozidla, dekuji pekne za odpoved. Radka
    Zákon o dani z príjmov
    § 6
    Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
    Na začiatok
    odst.17

    Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.


    Je dobré i napriek tomu že ste manželia a vozidlo je v BSM si všetko ošetriť v Zmluve o združení .

    Ešte je tu jedna záležitosť pri preradení z osobného užívania do obchodného majetku a to ZoDzP
    § 24
    Na začiatok

    (5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).


    Alebo ako sa píše vyššie , nezaradiť vozidlo do obchodného majetku , ale toto súkromné vozidlo využívať za účelom spoločného podnikania a účtovať v súvislosti s týmto využívaním cestovné náhrady .

    Ale taktiež je treba si v Zmluve o združení tieto veci ošetriť .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Radka1982 Pozri príspevok
    Ano, jsem na SK, asi jsem to tam špatne uvedla, združení FO nebudem s manželem, ale s jinou FO....
    Ja som to tiež pochopila , že združenie bude s manželom.Ale ak združenie bude s cudzou osobou tak sa veci menia .
    Vozidlo je v bezpodielovom vlastníctve manželov. Jeden z manželov ho bude používať na podnikanie .Manžel by Vám mal dať súhlas na používanie tohto vozidla.

    Zákon o dani z príjmov
    (5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

    (6) Hmotný majetok a nehmotný majetok individuálne určený117) a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskytol na spoločné užívanie účastníkom združenia.

    Tieto paragrafy sú v prípade, že by ste vozidlo vložili do podnikania teda do obchodného majetku a účtovali by ste o tomto majetku.

    V prípade , že tento Váš majetok bude vnesený do združenia , tak si v zmluve môžete uviesť , že všetky náklady spojené v súvislosti s využívaním vozidla budete znášať v pomere dohodnutom .Teda ak príjem a výdaj budete deliť v pomere 50:50 , tak budete každá znášať 50% výdavkov na toto vozidlo .Odpisy si budete uplatňovať sama vo Vašom účtovníctve.

    V prípade, že sa bude jednať o súkromné vozidlo využívané na podnikateľský účel, tak si budete účtovať len cestovné náhrady v súlade so zákonom .

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ale BSM platí, ide o auto, kde TP je na manžela. Podľa mňa je možné auto nahlásiť, že bude využívané na podnikanie.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak to napíš zrozumiteľnejšie. 5000km je na podnikanie, či súkromne?
    Auto máš na DU prihlásené, či nie?

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Gabca Pozri príspevok
    Potrebujem vyriešiť podobný problém, živnostník chce zaradiť súkromné auto do podnikania, lebo ho používa výlučne na podnikanie a chce si uplatňovať odpočet DPH pri nákupe PHM, opravách a podobne. Pochopila som to správne takto? Manželka mu dá súhlas na využívanie auta na podnikanie Nie je to nutná podmienka, ale je to vhodné, hlavne ak je TP na manželku., on si urobí jednoduchý zápis, že vkladá auto do podnikania Áno., prehlási auto na IČO u policajtov Nie je to nutné., prihlási na cestnú daň Áno. a nebude si dávať do nákladov žiadne odpisy, nakoľko auto už je staršie, cca 6 ročné. Áno. Je to takto správne?
    Odpoveď v texte.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    invest Pozri príspevok
    Prosím o radu. Živnostník si kúpil auto na lízing, a však lízingovka mu ho nechcela predať na IČO, nakoľko podniká krátko. Zobral si ho teda ako súkromná osoba. Moja otázka, môže dávať lízing do nákladov a potom aj bločky, alebo si môže robiť len cesťáky a uplatňovať paušál za pouzívanie súkromného vozidla. Auto má prihlásené na DU. Ďakujem
    Nie je dôležité v tomto prípade IČO . MV môže na leasing zakúpiť aj na R.č. a vloží toto MV do obchodného majetku .

    Viac ...tu


    http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    invest Pozri príspevok
    Ešte by som potrebovala poradiť s účtovaním. Auto kúpil v máji a prvú splátku aj ďalšie 2 platil zo svojho osobného účtu. V akej hodnote mám teraz od júla zaúčtovať auto? OC bez tých splátok, alebo celkovú sumu auta? potom mi to nebude sedieť na splátkový kalendár?
    Tu Vám priložím ešte materiál k účtovaniu finančného prenájmu .


    http://www.porada.sk/t112941-pokyn-d...enajmu-ju.html

    MV zaúčtujete v OC .Sumu, ktorú uhradil zo svojho súkromného účtu zaúčtujete interným dokladom v rámci uzávierkových operácii a k tomu priložte bankový/é výpis , s tým že úhrady riadne spárujete so záväzkami voči lízingovej spoločnosti.A bude to sedieť aj so splátkovým kalendárom .
    Ešte je tu na Porade jedna pomôcka k finančnému prenájmu , ak ju nájdem tak Vám ju sem do tohto príspevku priložím....

    http://www.porada.sk/t109712-leasing...alizovana.html

    Radka1982 je offline (nepripojený) Radka1982

    Radka1982
    Ano, jsem na SK, asi jsem to tam špatne uvedla, združení FO nebudem s manželem, ale s jinou FO....

    panslav je offline (nepripojený) panslav

    panslav
    Dobry den. Vyuzijem tuto temu pre svoju otazku.
    Mam zivnost na dokoncovacie stavebné prace. Tiez vlastnim osobne auto s ktorym mesacne nabeham cca 5000 km, ale nie za učelom tych stavebnych prác v ktorych podnikam.

    Chcem sa opytat , ze akym sposobom sa dali dat blocky za pohonne hmoty a opravy do nakladov mojho podnikania ? Trebalo by pisat knihu jazd?

    Dakujem za odpoved

    panslav je offline (nepripojený) panslav

    panslav
    5000 km najazdim sukromne (resp. robim na nom rozvozi nejakych veci pre ineho podnikatela, ale to pracujem pre neho tak pololegelne na dohodu), tie jazdy nemaju nic spolocne s tou mojou zivnostou. On mi za pohonne hmoty plati, ale ja by som si ich chcel dat este aj do naklodou cez tuto moju zivnost. Auto je prihlasene na DU a plati sa za neho dan z motorovych vozidiel.
    Naposledy upravil panslav : 08.06.11 at 08:15

    Gabca je offline (nepripojený) Gabca

    som zena :-) Gabca
    Potrebujem vyriešiť podobný problém, živnostník chce zaradiť súkromné auto do podnikania, lebo ho používa výlučne na podnikanie a chce si uplatňovať odpočet DPH pri nákupe PHM, opravách a podobne. Pochopila som to správne takto? Manželka mu dá súhlas na využívanie auta na podnikanie, on si urobí jednoduchý zápis, že vkladá auto do podnikania, prehlási auto na IČO u policajtov, prihlási na cestnú daň a nebude si dávať do nákladov žiadne odpisy, nakoľko auto už je staršie, cca 6 ročné. Je to takto správne?

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Prosím o radu. Živnostník si kúpil auto na lízing, a však lízingovka mu ho nechcela predať na IČO, nakoľko podniká krátko. Zobral si ho teda ako súkromná osoba. Moja otázka, môže dávať lízing do nákladov a potom aj bločky, alebo si môže robiť len cesťáky a uplatňovať paušál za pouzívanie súkromného vozidla. Auto má prihlásené na DU. Ďakujem

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Zita5 Pozri príspevok
    Nie je dôležité v tomto prípade IČO . MV môže na leasing zakúpiť aj na R.č. a vloží toto MV do obchodného majetku .

    Viac ...tu


    http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html
    Ešte by som potrebovala poradiť s účtovaním. Auto kúpil v máji a prvú splátku aj ďalšie 2 platil zo svojho osobného účtu. V akej hodnote mám teraz od júla zaúčtovať auto? OC bez tých splátok, alebo celkovú sumu auta? potom mi to nebude sedieť na splátkový kalendár?

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    Ešte raz srdečná vďaka, no mám ešte jeden problém. Môžem ho vložiť do majetku od 1.7.2011, kedy ho prihlásil na DÚ? No a čo s DPH od 1.7.2011 je platiteľom DPH. Môžem uplatňovať DPH z mesačných splátok?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    invest Pozri príspevok
    Ešte raz srdečná vďaka, no mám ešte jeden problém. Môžem ho vložiť do majetku od 1.7.2011, kedy ho prihlásil na DÚ? No a čo s DPH od 1.7.2011 je platiteľom DPH. Môžem uplatňovať DPH z mesačných splátok?
    Noo.....tak môj popis je pre neplatiteľa DPH nakoľko ste nezdali vo Vašom dotaze, že sa jedná o platiteľa DPH.Takže DPH nemôžete uplatňovať, nakoľko v tomto prípade by všetky doklady museli obsahovať IČ DPH .V tomto prípade nespĺňa podľa zákona o dani z príjmu §51 odst.1 písm.a) a zároveň aj § 71 odst.2 písm b.)

    Tak v tomto prípade nech sa živnostník rozhodne buď : a)vložiť do OM, alebo 2) MV využívať ako súkromné pre podnikanie .

    invest je offline (nepripojený) invest

    invest
    V prípade, že sa rozhodne vložiť do OM môžem účtovať takto:
    OC bez DPH VNZD -potom odpisy VOZD
    DPH - VNZD
    splátky do VOZD a DPH z nej VNZD
    no a tankovanie PHM môže uplatňovať DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.