Zavrieť

Porady

povinnosti zamestnanca pri vstupe do PP

Pekny den prajem,
chcem poprosit o radu, ci neviete, kde je v zakone presne stanovene, ake povinnosti ma zamestnanec pri nastupe do pracovneho pomeru. ide hlavne o vstupne doklady.
mam zamestnanca - vek 54 rokov. nemam ziaden doklad o odpracovanych rokoch a preto som mu dala vymeru dovolenky 20 dni. prave dnes mi prisiel velmi "pekne, decentne a slusne" vysvetlit, ze on ma narok na 25 dni podla zakona. to, ze mi nevydokladoval odpracovane roky ho vobec nezaujimalo. ohanal sa zakonom, ze ma narok a hotovo. tak by som sa chcela zakonom ohanat aj ja, ze mi to musi vydokladovat. je to niekde v zakone?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mia3683 Pozri príspevok
    Pekny den prajem,
    chcem poprosit o radu, ci neviete, kde je v zakone presne stanovene, ake povinnosti ma zamestnanec pri nastupe do pracovneho pomeru. ide hlavne o vstupne doklady.
    mam zamestnanca - vek 54 rokov. nemam ziaden doklad o odpracovanych rokoch a preto som mu dala vymeru dovolenky 20 dni. prave dnes mi prisiel velmi "pekne, decentne a slusne" vysvetlit, ze on ma narok na 25 dni podla zakona. to, ze mi nevydokladoval odpracovane roky ho vobec nezaujimalo. ohanal sa zakonom, ze ma narok a hotovo. tak by som sa chcela zakonom ohanat aj ja, ze mi to musi vydokladovat. je to niekde v zakone?
    dakujem
    Pripravuje sa novela zákonníka práce. Ak ju schváli parlament, od 1.1.2012 vznikne nárok na predlženú dovolenku po dovršení veku 33 rokov. Ak chce 5 týždňov dovolenky(resp. alikv.časť), aj v roku 2011, bohužial musí ti priniesť zápočet, v ktorom preukáže dobu zamestnania 15 rokov.

    Návrh novely ZP nájdeš tu

    http://www.rokovania.sk/Rokovanie.as...Material=19586

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Tamila, Katarína Cigánová, janaGT, drobeceva, MarcelkaT
    5

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Mia3683 Pozri príspevok
    Pekny den prajem,
    chcem poprosit o radu, ci neviete, kde je v zakone presne stanovene, ake povinnosti ma zamestnanec pri nastupe do pracovneho pomeru. ide hlavne o vstupne doklady.
    mam zamestnanca - vek 54 rokov. nemam ziaden doklad o odpracovanych rokoch a preto som mu dala vymeru dovolenky 20 dni. prave dnes mi prisiel velmi "pekne, decentne a slusne" vysvetlit, ze on ma narok na 25 dni podla zakona. to, ze mi nevydokladoval odpracovane roky ho vobec nezaujimalo. ohanal sa zakonom, ze ma narok a hotovo. tak by som sa chcela zakonom ohanat aj ja, ze mi to musi vydokladovat. je to niekde v zakone?
    dakujem
    v Zákonníku práce, § 103, ods. 4, preukázanie dovolenky, čítaj


    § 103
    Na začiatok

    (1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

    (2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

    (3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

    (4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

    (5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

    a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
    b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
    c) úspešne skončeného štúdia,
    d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
    e) doktorandského štúdia,
    f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
    g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
    h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
    i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
    j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
    k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

    Mia3683 je offline (nepripojený) Mia3683

    Mia3683
    DAKUJEM
    o tej novele viem, ale ako pisete, ak bude schvalena, tak od buduceho roka. lenze on chce 25 dni dovolenky aj za tento rok tak preto som chcela vediet, ci to niekde je v zakone.
    Timka1 - dakujem. to mi bude stacit.

    povinnosti zamestnanca pri vstupe do PP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.