Zavrieť

Porady

Daň z prijmu FO z prenajmu budovy

FO-občan prenajíma budovu PO. Za r.2005 PO neuhradila sumu za prenájom /podľa zmluvy 100.tis za rok/ nakolko sa dostala do finančných problémov. Teraz v januari 2006 chce PO zaplatit za oba roky naraz, aby nebola vypovedana z priestorov. Ma FO zdaňovať za r.2005 ciastku 100.tis./ktoru ale neobdrzala/ a uplatnit si 25% výdavky,alebo bude DP podavat az za rok 2006, zdani 200.tis a uplatni si 40% vydavky?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Preco by mal obcan-FO zdanovat nieco, co este nedostal?? Cela suma sa bude zdanovat az v roku 2006. Moze si uplatnit pausalne vydavky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pokiaľ nájom nebol uhradený do 31.12. 2005 , tak nemôže zdaňovať príjem , ktorý FO neobdržala . Čo sa týka výdavkov , tie si uplatniť môže .

    Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

    Marta3
    Príjem z prenájmu budovy u FO je oslobodený od dane do výšky
    5-násobku sumy životného minima platného k 1.1.prísl.roka podľa
    § 9 ods.1 písm. h/. Paušálne výdavky sa úmerne krátia .
    Príklad na výpočet je uvedený v na tlačive Daň.priznania na rok 2005
    za VI. Oddielom - strana 3 Daň. priznania. Je uverejnené na stránke
    Daň.riaditeľstva.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Marta3

    - no to je pravda ale len v pripade ak ide o sukromnu osobu ktora prenajima podla paragrafu 6 ods 3.
    - ak je to aj podla paragrafu 6 ods 3 na zivnost moze si uplatnit bud pausalne vydavky alebo riadne dosiahnute vydavky

    Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

    Marta3
    Teraz by som sa chcela uistit, či to spravne chapem. FO, ktorá
    v predmete podnikania nemá prenájom nehnuteľnosti, ale ako súkromná
    osoba vlastní nehnuteľnost spolu so svojim manželom v bezpodielovom
    vlastníctve a tútú nehnuteľnosť prenajíma inej FO - podnikateľovi.
    Má príjmy zo živnosti podľa § 6, ods. 1, písm. b/ a príjmy z prenájmu
    podľa § 6 ods.3. Môže u týchto príjmov z prenájmu použiť spomínaný
    § 9 ods.1,písm h/ ?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Marta3
    Teraz by som sa chcela uistit, či to spravne chapem. FO, ktorá
    v predmete podnikania nemá prenájom nehnuteľnosti, ale ako súkromná
    osoba vlastní nehnuteľnost spolu so svojim manželom v bezpodielovom
    vlastníctve a tútú nehnuteľnosť prenajíma inej FO - podnikateľovi.
    Má príjmy zo živnosti podľa § 6, ods. 1, písm. b/ a príjmy z prenájmu
    podľa § 6 ods.3. Môže u týchto príjmov z prenájmu použiť spomínaný
    § 9 ods.1,písm h/ ?
    Môže sa využiť tento § 9 ods.1 písm.h) v tom prípade ak celkový príjem z prenájmu nehnuteľnosti nepresiahne 5 násobok život.minima t.j. 22 900,00

    Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

    Marta3
    ja tomu rozumiem tak, že tento paragraf sa použije , ak prenájom presahuje
    5-násobok živ.minima. Zníži sa o túto čiastku a základom dane je rozdiel.
    Príklad z výkazu daň.priznania: Nájomné 100.000 - 22.900 /živ.minimum/
    = 77.100, čo sa uvedie do daň.priznania ako príjem z prenájmu.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Rozumieš tomu dobre. Len pripomínam povinnosť upraviť aj výdavky v takom istom pomere, v akom sú oslobodené príjmy k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane.

    Marta3 je offline (nepripojený) Marta3

    Marta3
    Johanka ďakujem, už som celkom v obraze, o úprave výdavkov viem, ale
    aspoň som sa uistila.

    sunburn je offline (nepripojený) sunburn

    sunburn
    Johanka
    Rozumieš tomu dobre. Len pripomínam povinnosť upraviť aj výdavky v takom istom pomere, v akom sú oslobodené príjmy k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane.
    Johanka porad prosím.
    Môže si osoba ktorá nepodniká už 4 mesiace a prenajíma nehnuteľnosť ako nepodnikajúca osoba uplatniť pri znížení danového základu nákladové faktúry?.

    Konkrétne:Svokor pred 4 mesiacmi zrušil živnosť a odišiel na dôchodok.Nebol platcom DPH.Po skončení prenajal nehnutelnosť s.r.o-čke. Faktúra bude na 160 000 Sk.V takej sume má aj nákladové faktúry na opravu nehnutelnosti.NA danovom úrade to ako zdaní?Uznajú sa mu náklady?Budova nie je odpisovaná.

    A ešte perlička.Časť budovy prenajímala jednej SZČo i svokra.Taktiež je na dôchodku a nevykonáva žiadnu pod.činnosť.Môže si uplatniť nejaký paušál na zníženie danového základu?Ide asi o 700 000 Sk.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Marta3
    ja tomu rozumiem tak, že tento paragraf sa použije , ak prenájom presahuje
    5-násobok živ.minima. Zníži sa o túto čiastku a základom dane je rozdiel.
    Príklad z výkazu daň.priznania: Nájomné 100.000 - 22.900 /živ.minimum/
    = 77.100, čo sa uvedie do daň.priznania ako príjem z prenájmu.
    Áno do príjmov podľa §6 ods.3 zahrnieš 77 100,00. Výdavok si uplatníš zo 100 000,00 25% čo je 45 000,00, ale taktiež túto sumu musíš upraviť o 22,9% ( 5 násobku živ.minima 22 900,00) podiel, čo je suma 10 305,00. V konečnom dôsledku zdanit.príjem je 77 100,00 a daňové výdavky sú v sume (45 000- 10 305) 34 695,00.
    Ahoj ludia!
    Chcela by som poprosit o radu ohladne prilezitostneho prijmu z prenajmu osoby, ktora je iba v zamestnaneckom pomere.
    Ide o prijem oslobodeny od dane?
    Ak ano, do akej vysky? (22.900,-?)

    Dikes
    človiečik Vladimír Ozimý
    presne tak prilezitostny prenajom je oslobodeny do vysku 5 nasobku zivotneho minima pre rok 2005 4580 Sk to jest 22900 Sk paragraf 9 ods 1 pism h

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    sunburn
    Konkrétne:Svokor pred 4 mesiacmi zrušil živnosť a odišiel na dôchodok.Nebol platcom DPH.Po skončení prenajal nehnutelnosť s.r.o-čke. Faktúra bude na 160 000 Sk.V takej sume má aj nákladové faktúry na opravu nehnutelnosti.NA danovom úrade to ako zdaní?Uznajú sa mu náklady?Budova nie je odpisovaná.

    A ešte perlička.Časť budovy prenajímala jednej SZČo i svokra.Taktiež je na dôchodku a nevykonáva žiadnu pod.činnosť.Môže si uplatniť nejaký paušál na zníženie danového základu?Ide asi o 700 000 Sk.
    Prenájom nehnuteľností je príjem zdaňovaný podľa § 6 ods.3. Pri týchto príjmoch si môže daňovník uplatniť buď skutočne vynaložené výdavky (svokor) alebo výdavky percentom z príjmu, tzv. paušálne výdavky vo výške 25 % z príjmu (svokra).

    winc je offline (nepripojený) winc

    winc
    renča1
    Áno do príjmov podľa §6 ods.3 zahrnieš 77 100,00. Výdavok si uplatníš zo 100 000,00 25% čo je 45 000,00, ale taktiež túto sumu musíš upraviť o 22,9% ( 5 násobku živ.minima 22 900,00) podiel, čo je suma 10 305,00. V konečnom dôsledku zdanit.príjem je 77 100,00 a daňové výdavky sú v sume (45 000- 10 305) 34 695,00.
    Odhliadnuc od toho, ze do Rencinho prikladu sa vludila chybicka (25% yo 100 000,- nie je 45 000,-), zaujimal by ma Vas nazor, ci moznost znizenia prijmov o 22 900,- sa vztahuje zvlast na prijmy z prenajmu (podľa § 6 ods. 3) a zvlast na prijmy ostatne (podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f))
    Nevedeli mi na to odpovedat ani na Danovom urade.

    V mojom pripade ido o to, ze mam jednak prijem z prenajmu a jednak prijem zo spatneho odpredaja podielovych listov, tak neviem, ci znizit o 22900,- v oboch riadkoch danoveho priznania FO typ B, alebo ci znizit az sucet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.