Zavrieť

Porady

Zmluva medzi dopravcom a vodičom živnostníkom

ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Veľmi pekne Vás prosím o pomoc. Poskytnite mi vzor zmluvy medzi dopravcom a vodičom, ktorý chce robiť na živnosť /vlastní živnosť/. Dopravca poskytne autobus. Prosím o konkrétny vzor, nie odkazy na OZ. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Chcela by som opätovne otvoriť túto tému a spýtať sa na aktuálnu situácia v tejto problematike. Klient má tiež obdobný problém, vodič - živnostník mu bude občasne vypomáhať s rozvozom tovaru dodávkou, ak majiteľ, ktorý je súčasne zamestnancom nebude stíhať, ochorie apod. Vodič chce vykonávať prácu na živnosť. Ako postupovať v tomto prípade?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Zaciatocnicka Pozri príspevok
Chcela by som opätovne otvoriť túto tému a spýtať sa na aktuálnu situácia v tejto problematike. Klient má tiež obdobný problém, vodič - živnostník mu bude občasne vypomáhať s rozvozom tovaru dodávkou, ak majiteľ, ktorý je súčasne zamestnancom nebude stíhať, ochorie apod. Vodič chce vykonávať prácu na živnosť. Ako postupovať v tomto prípade?
Koho autom chce vykonávať vodič živnosť?
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Dodávka patrí firme, nie živnostníkovi.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Prikladám odpoveď z DRSR.
Vyzerá to tak, že Živnostenský úrad zapíše do ŽL "čo len chcete", ale nakoniec faktúru od takéhoto živnostníka si nebudete môcť dať do nákladov.

Môj dopyt:
Dobrý deň,
SZČO dopravca si chce dať do nákladov dodávateľskú faktúru od druhej SZČO , ktorá mu vyfaktúrovala: "poskytnutie služby vedenia cudzieho motorového vozidla". Tá druhá SZČO má naozaj vydaný živnostenský list na poskytovanie uvedenej služby.

Môj názor je, že výkon tejto činnosti je "zamestnanecký" vzťah.

Prosím o odpoveď, ak SZČO má živnosť na "poskytovanie služieb vedenie cudzieho motorového vozidla", môže si SZČO-dopravca náklady na tieto služby dať do nákladov, sú tam nejaké obmedzenia?

Odpoved z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonáva činnosť v súlade s vydaným živnostenským oprávnením, dosahuje teda príjmy zo živnosti podľa § 6 ods.1 písm.b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ a pri takto dosahovaných príjmoch sa rozhodne pre uplatnenie skutočných preukázateľných výdavkov, musia byť splnené podmienky daňovej uznateľnosti výdavku, tak ako sú vymedzené v § 2 písm.i) cit. zákona.
Ak pri uplatňovaní daňového výdavku je splnená základná podmienka, a to že výdavok je preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 cit. zákona, je možné uplatniť ho na daňové účely ako položku znižujúcu základ dane. Súčasne výdavok musí vecne a časovo súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi). Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov samostatne, a to v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy.

Záverom si dovoľujeme upozorniť na skutočnosť, že ak sú splnené charakteristické znaky, a to závislosť medzi platiteľom príjmu a jeho poberateľom, pričom daňovník pri výkone práce nevystupuje vo svojom mene, ale je povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, vtedy sa jedná o závislú činnosť.

S problematikou vydania živnostenského oprávnenia ako aj predmetu podnikania doporučujeme obrátiť sa na miestne príslušné živnostenské oddelenie.

Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
0 0
Zaciatocnicka Zaciatocnicka

Zaciatocnicka je offline (nepripojený) Zaciatocnicka

Ďakujem veľmi pekne. Podľa stanoviska DÚ ide o závislú činnosť. Koho budú postihovať, vodiča alebo "zamestnávateľa"? Ja som tomu porozumela tak, že pokiaľ vykonáva pre mňa činnosť, na ktorú má ŽL, môže to ísť do nákladov. Nie je to potom otázka formulácie textu na faktúre?
Poznám niekoľko takýchto prípadov z praxe. Sú to mechanici stavebných strojov (žeriavy, valce, bagre,...). Všetci sú živnostníci a fakturujú svoje výkony.
Ešte raz vďaka.
0 0
radusnicek radusnicek

radusnicek je offline (nepripojený) radusnicek

Zdravím Vás všetkých. Viem že tu bolo toho dosť popísané, ale mám podobný problém a neviem kudy - kam )
Manžel je SZČO v doprave. Má zmluvu s kuriérskou službou a na rozvoz zobral človeka, ktorý bude vykonávať rozvoz s jeho autom - aj on je SZČO. S ním potrebuje tiež uzatvoriť zmluvu..myslím že zmluvu o spolupráci?! Nemáte niekto podobnú zmluvu??
Druhá vec, môže si dať jeho faktúru do nákladov?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

radusnicek Pozri príspevok
Zdravím Vás všetkých. Viem že tu bolo toho dosť popísané, ale mám podobný problém a neviem kudy - kam )
Manžel je SZČO v doprave. Má zmluvu s kuriérskou službou a na rozvoz zobral človeka, ktorý bude vykonávať rozvoz s jeho autom - aj on je SZČO. S ním potrebuje tiež uzatvoriť zmluvu..myslím že zmluvu o spolupráci?! Nemáte niekto podobnú zmluvu??
Druhá vec, môže si dať jeho faktúru do nákladov?
Ďakujem
Stanovisko DR SR máš v príspevku č. 25.
Mal by s ním uzatvoriť pracovnú zmluvu ... Do nákladov si dá mzdy a odvody zaplatené za zamestnanca

Jeho autom = autom "zamestnanca" ?
0 0
radusnicek radusnicek

radusnicek je offline (nepripojený) radusnicek

ale on je tiež SZČO....auto je manželove, nie zamestnanca..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

radusnicek Pozri príspevok
ale on je tiež SZČO....auto je manželove, nie zamestnanca..
práve o tom je príspevok č. 25 - ide o závislú prácu. To, že má živnostenský list v tomto prípade nie je podstatné
0 0
radusnicek radusnicek

radusnicek je offline (nepripojený) radusnicek

asi tomu nerozumiem...ma s nim uzatvorit pracovnú zmluvu ako so SZČO a platiť za neho odvody???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

radusnicek Pozri príspevok
asi tomu nerozumiem...ma s nim uzatvorit pracovnú zmluvu ako so SZČO a platiť za neho odvody???
ano, pretože ide o závislú prácu. Výkon práce bude na vozidle "zamestnávateľa". Pracovnú zmluvu uzatvorí so zamestnancom, nie živnostníkom ...
0 0
radusnicek radusnicek

radusnicek je offline (nepripojený) radusnicek

veronikasad Pozri príspevok
ano, pretože ide o závislú prácu. Výkon práce bude na vozidle "zamestnávateľa". Pracovnú zmluvu uzatvorí so zamestnancom, nie živnostníkom ...
neda sa to urobit nejako inak??? On nechce zamestnanca, preto to riešili na ŽL
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

radusnicek Pozri príspevok
neda sa to urobit nejako inak??? On nechce zamestnanca, preto to riešili na ŽL
Myslím, že nedá. Zavolaj si na inšpekciu práce a zisti ich stanovisko. Alebo napíš meil, kde podrobne rozpíšeš situáciu.
Dostaneš asi rovnakú odpoveď ako je uvedená v príspevku č. 25. Tvoj prípad je totožný s týmto dotazom.
0 0
radusnicek radusnicek

radusnicek je offline (nepripojený) radusnicek

vďaka...pekný deň
0 0
Servizi Servizi

Servizi je offline (nepripojený) Servizi

Ahoj prosim ťa podarilo sa Ti zohnať ten vzor? Potrebovala by som ho súrne.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

..ja mám tiež podobný problém. Zohnali sme vodiča na kontajnerové auto s rukou, ..ale chce pracovať na živnosť . Zároveň pracuje na živnosť aj v inej firme ako šofér . Viem že sa tu poukazovalo že by to mala byť závislá činnosť na praovnú zmluvu, ..ale..ked už to bude živnosť..mohla by to byt takáto zmluva?
0 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

radusnicek Pozri príspevok
neda sa to urobit nejako inak??? On nechce zamestnanca, preto to riešili na ŽL
Viem , že je to dosť často diskutovaná otázka a keď sú stanoviská dotknutých úradov také aké sú a nerešpektujú voľnosť zmluvných strán pri uzatváraní zmlúv neostáva len to obísť a to napr. zmluvou o prenájme mot vozidla povedzme za symbolických 1 eur ,
potom to už nebude závisla činnosť ,
Naposledy upravil globalpartner : 22.05.12 at 14:22 Dôvod: preklep
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

SZČO má živnostenské oprávnenie na vedenie cudzieho motorového vozidla. Je tu priložené aj stanovisko DRSR k tejto problematike, ale bolo to riešené v r. 2011. Chcem sa opýtať, ako ste to riešili, či ste mali už aj kontroly z DU, alebo čo sa zmenilo ak niekto máte s týmto skúsennosti. Občas vo firme potrebujú zaskočiť vodičov a to hlavne keď ide k lekárovi alebo potrebuje 1 deň dovolenku. Vtedy to riešime tak, že napíšem objednávku živnostníkovi,ktorý má v živnosti vedenie cudzieho vozidla a on nám to potom vyfakturuje. Neriešili ste to niekto napr. s Inšpektoriatom práce?
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Z diskusie som si prebrala dokument ktorý som si upravila. Môžem takúto zmluvu použiť?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať