Zavrieť

Porady

Zmluva medzi dopravcom a vodičom živnostníkom

ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Veľmi pekne Vás prosím o pomoc. Poskytnite mi vzor zmluvy medzi dopravcom a vodičom, ktorý chce robiť na živnosť /vlastní živnosť/. Dopravca poskytne autobus. Prosím o konkrétny vzor, nie odkazy na OZ. Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Milá ewap. Ťažko sa poskytuje vzor zmluvy keď nevieme čo má byť jej predmetom, teda na čom sa zmluvné strany dohodli. Píšeš, že nechceš odkaz na OZ, čo vlastne znamená občiansky zákonník. Ja si však myslím bez konkrétnejších informácií, že by sa malo jednať o zmluvu podľa obchodného zákonníka, nakoľko sa jedná o vzťah medzi podnikateľmi a to konkrétne podľa §630 - zmluva o nájme dopravného prostriedku. Alebo sa mýlim? Odporúčam zistiť čo má byť predmetom a potom požiadať už o konkrétny typ zmluvy. V prípade, že sa právny vzťah nebude dať skryť pod niektorý konkrétny typ zmluvy uvedený v Obch.z. môže sa použiť z občianskeho zákonníka. Ak nebude ani v OZ môžeš vytvoriť za pomoci vzorov už uvedených na porade typ zmluvy, ktorý sa nazýva inominátny - nepomenovaný s tým, že si ho môžeš pomenovať podľa svojho uváženia, napr. zmluva o spolupráci, zmluva o vzájomnej pomoci a pod.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

rada, to je ako Radka? Ďakujem za reakciu a radu. Blúdila som v Obch. z. a nevedela som, čo hľadám. Ten § mi hádam pomôže. Idem sa tam pozrieť. Ešte raz dík.

Už som späť. Zmluva o prenájme asi nie je to pravé. V mojom prípade dopravca zabezpečuje zákazky, PHL atď. Tam ide len o to, že vodič nie je zamestnanec ale má živnosť. Myslela som si, že niekto má s tým skúsenosti a poradí mi, ako ho platiť. Od počtu km, výkonu...., zodpovednosť za prípadnú škodu , no neviem
Naposledy upravil ewap : 12.01.06 at 06:57
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja by som skôr volila zmluvu o spolupráci - o prenájme asi ťažko . Ale nezabudni na to , že za predpokladu , že SZČO bude svoju podnikateľskú činnosť vykonávať na autobuse alebo aute dopravcu , tak hmotná zodpovednosť . Treba to uviesť aj v zmluve .

Vyzerá to na riešenie zamestnaneckého pomeru cez ŽL . Mám pravdu ? Alebo sa mýlim ?
Naposledy upravil Zita5 : 12.01.06 at 06:48
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Zitka, trafila si presne. Zmluva o spolupráci, aký je to § ? Ďakujem
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Veď o to v mojom príspevku 2 ide. Ujasniť čo vlastne presne chceš. Možno by sa dalo vymyslieť ešte niečo iné, ale prepáč teraz odchádzam a dostanem sa k počítaču najskôr po obede. Potom by som sa mohla na to pozrieť.
Pokiaľ sa týka zmluvy o spolupráci. Treba sa medzi podnikateľmi ako zmluvnými stranami opierať o ust.§ 262 Obch.z.- tak ako som už spomínala vo svojom príspevku 2 - je to inominátna - nepomenovaná zmluva (názov jej dávaš Ty nie zákon), musí obsahovať všeobecné náležitosti a najmä presne zadefinovať predmet zmluvy.
A rada som si dala pri registrácii keď som sa prvýkrát zapojila do porady a žiadala som radu.
Pekný deň
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
rada/
Ak nebude ani v OZ môžeš vytvoriť za pomoci vzorov už uvedených na porade typ zmluvy, ktorý sa nazýva [COLOR=red
inominátny [/color]- nepomenovaný s tým, že si ho môžeš pomenovať podľa svojho uváženia, napr. zmluva o spolupráci, zmluva o vzájomnej pomoci a pod.
To je zmluva podľa Tvojho pomenovania , tak ako uvádza v citácii "rada " čiže inominátna .
Odporúčam Ti preštudovať si OZ od § 261 " Obchodné záväzkové vzťahy "
tam je o zmluvách dosť .

Ale aj napriek tomu , už na Porade sa toho popísalo dosť o týchto vzťahoch zamestnávateľ " zamestnanec/SZČO na ŽL/ . Vieš vlastne on bude plniť pokyny zamestnávateľa v kvázi ako zamestnanec , popritom bude v skutočnosti SZČO a bude smerovať činnosť a dosahovať svoje príjmy a výdavky na svoje vlastné meno a svoj účet . No to by bolo v poriadku , ale túto činnosť bude vykonávať s majetkom iného vlastníka .
Ako SZČO nebude mať nič len , holý ŽL a nejaké tie výdavky , ktoré si uplatní . Takže , bude to bijúce do očí, tak ako som ja mala pocit a moja intuícia ma neklamala , tak bude mať z toho ten istý pocit aj každý daňový kontrolór . Pre živnostníka by to nemalo nič znamenať , ale pre zamestnávateľa áno . No a tou zlou stránkou takéhoto zamestnávania je pokuta pre zamestnávateľa . Netvrdím , môže byť aj nemusí .
Takže toto všetko treba zvážiť a uvedomiť si , že nie je tento pomer čistý a môže z neho vyplynúť zlo . Týmto si musia byť vedomý obaja , ktorý do vzťahu vstupujú . Väčšinou si to uvedomuje podnikateľ zamestnávateľ - ale ten robotník chudách nevie čo ho možno čaká .
To len v skratke , aby si vedela o čo ide a možno to už aj vieš .

Treba tú zmluvu vypracovať tak , aby nebola ukrivdená a poškodená ani jedna strana .Treba chrániť aj toho vodiča a to tým , že vlastne , za čo zodpovedá a že preberá zodpovednosť za vedenie autobusu . To je veľmi veľká zodpovednosť , preto sa mi tento postup nepáči , ako sa podnikateľ chce vyzuť zo svojich povinností " zamestnávateľa " . Ja byť tým šoférom , tak si biudem klásť dosť kruté podmienky .

Čiže preštuduj si najskôr obchodný zákonník o zmluvách ako som už hore písala a urči si postupnosť , ktorá by mala byť vo vašej zmluve .
Naposledy upravil Zita5 : 12.01.06 at 07:41
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Zitka, možno mi nebudeš veriť, ale toto všetko sa deje na žiadosť zamestnanca. Ja tomu tiež celkom nerozumiem čo tým sleduje, ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Asi má príliš veľké oči.
Počula som už o takých prípadoch, ale s konkrétnym človekom, ktorý to praktizuje som sa ešte nestretla a nemám to s kým prekonzultovať. Preto Ti ďakujem za tvoj príspevok, ale ešte stále neviem ako to poriešiť, aby boli obidvaja spokojní a aby dopravcu niekto neobvinil zo špekulácie. On má totiž viac zamestnancov a iba tento jeden čosi vymýšĺa.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ewap
Zitka, možno mi nebudeš veriť, ale toto všetko sa deje na žiadosť zamestnanca. Ja tomu tiež celkom nerozumiem čo tým sleduje, ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Asi má príliš veľké oči.
Počula som už o takých prípadoch, ale s konkrétnym človekom, ktorý to praktizuje som sa ešte nestretla a nemám to s kým prekonzultovať. Preto Ti ďakujem za tvoj príspevok, ale ešte stále neviem ako to poriešiť, aby boli obidvaja spokojní a aby dopravcu niekto neobvinil zo špekulácie. On má totiž viac zamestnancov a iba tento jeden čosi vymýšĺa.
Zamestnávateľ zamestnáva, čiže má tomto vzťahu navrch. Keď povie, že na živnosť s ním žiadnu zmluvu neuzatvorí, a tým pádom ani prácu neposkytne a žiadnu faktúru nazaplatí, bude sa musieť tento "výmyselník" buď prispôsobiť, alebo odísť so svojím ŽL na trh ponuky služieb a zháňať si prácu sám.
Howgh
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ewap
Zitka, možno mi nebudeš veriť, ale toto všetko sa deje na žiadosť zamestnanca. Ja tomu tiež celkom nerozumiem čo tým sleduje, ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Asi má príliš veľké oči.
Počula som už o takých prípadoch, ale s konkrétnym človekom, ktorý to praktizuje som sa ešte nestretla a nemám to s kým prekonzultovať. Preto Ti ďakujem za tvoj príspevok, ale ešte stále neviem ako to poriešiť, aby boli obidvaja spokojní a aby dopravcu niekto neobvinil zo špekulácie. On má totiž viac zamestnancov a iba tento jeden čosi vymýšĺa.

A čo tak poskytnúť autobus do prenájmu tomu " podnikateľovi so ŽL" . Čo by na to povedal ? Medzi iným by poskytoval služby na základe objednávky aj spomínanému dopravcovi . Neuvažovali ste nad tým ?
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

Je to trochu zložitejšie, nechcem to tu rozoberať. Len som si myslela, že medzi toľkými ľuďmi na Porade sa nájde niekto čo má takého " zamestnanca " a poradí mi. Neviem sama vymyslieť tú zmluvu. Som Vám vďačná, že mi chcete pomôcť, ale nechcem Vás tým veľmi zaťažovať. Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň a víkend.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Sa mi podarilo zosmoliť nejakú takú dohodu, dúfam, že pomôže. Ak by tam boli nejaké hlúposti, rád by som bol, keby ste ma na to upozornili, lebo možno ju použijem aj ja
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
M3G
Sa mi podarilo zosmoliť nejakú takú dohodu, dúfam, že pomôže. Ak by tam boli nejaké hlúposti, rád by som bol, keby ste ma na to upozornili, lebo možno ju použijem aj ja
K zmluve - jej obsah jasne evokuje to, že ide o pracovnú zmluvu, a nie o obchodnú zmluvu ( napr. určite by som nedával "hmotná zodpovednosť", to je jasný Zákonník práce , dal by som napr. zodpovednosť za majetok, zodpvednosť za škodu apod. ).
Skutočne treba si zvážiť to, či by zamestnávateľ neuzatvoril so zamestnancom radšej pracovnú zmluvu (pretože ten živnostník nevlastní dopravný prostriedok, nemá vlastné priestory na garážovanie, apod.), ako tŕpnuť, či nepríde kontrola a nepostihne zamestnávateľa za tieto evidentné porušenia právnych predpisov.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Dal som tú zmluvu čítať, a ani "zamestnávateľ" a ani "zamestnanec" mi ju nechcel podpísať. Že nepostihuje všetky prípady, ktoré by sa mohli stať. Máte niekto, kto robíte v autodoprave nejakú zmluvu na porovnanie?
0 0
wolf wolf

wolf je offline (nepripojený) wolf

Ahojte,
ak to ešte niekoho zaujíma tento problém by podľa mňa mohol zastrešiť aj § 638 Obchodného zákonníka. Tu sa hovorí o náklade, ale podľa mňa sa dá použiť aj na použitie autobusu = prepravu osôb.
Na CD od PORADCU je aj vzor takejto zmluvy.

doplnené:
V zmluve, ktorá je v tejto téme pripojená sa vyskytuje viacero "nevhodných"
ustanevení. Napr. sa tu vyskytlo slovo ZAMESTNÁVATEĽ v čl. 4.13, výkon práce by som nahradila prepravným výkonom (vo vete Miestom ....), pracovná cesta evokuje vzťah zamestnávateľ / zamestnanec, v článku 4.6, pracovný čas, 4.15 dovolenka, .
Doplnila by som napr.:
v článku 4.2. ...... s prihliadnutím na bežné opotrebenie.
Na reálne použitie je treba viacero vecí upraviť.

Nechcela som sa nikoho dotknúť, len som si to všimla a mala som potrebu to tu uviesť.
Naposledy upravil wolf : 01.10.06 at 18:41
0 0
elmaco elmaco

elmaco je offline (nepripojený) elmaco

wolf
Ahojte,
ak to ešte niekoho zaujíma tento problém by podľa mňa mohol zastrešiť aj § 638 Obchodného zákonníka. Tu sa hovorí o náklade, ale podľa mňa sa dá použiť aj na použitie autobusu = prepravu osôb.
Na CD od PORADCU je aj vzor takejto zmluvy.

doplnené:
V zmluve, ktorá je v tejto téme pripojená sa vyskytuje viacero "nevhodných"
ustanevení. Napr. sa tu vyskytlo slovo ZAMESTNÁVATEĽ v čl. 4.13, výkon práce by som nahradila prepravným výkonom (vo vete Miestom ....), pracovná cesta evokuje vzťah zamestnávateľ / zamestnanec, v článku 4.6, pracovný čas, 4.15 dovolenka, .
Doplnila by som napr.:
v článku 4.2. ...... s prihliadnutím na bežné opotrebenie.
Na reálne použitie je treba viacero vecí upraviť.

Nechcela som sa nikoho dotknúť, len som si to všimla a mala som potrebu to tu uviesť.
Ahoj,

bolo by možné uvedený návrh zmluvy podľa § 638 nazdieľať??

Ďakujem
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Nejde v tomto prípade o obchádzanie pracovnoprávnych predpisov, nemala by sa takáto činnosť, ak ide o tzv. závislú činnosť právne pokrývať pracovnou zmluvou? Mám pochybnosti o právnej čistote,
Podľa mojich informácií pripravovaná novela Zákonníka práce takéto "výhodné" typy zmlúv so zamestncami "podnikateľmi" neumožní. Niekedy mám pocit že "napáditosť" pri obchádzaní pracovných pomerov je až katastrofálne neohraničená.

Pokiaľ ide o obsahovú stránku zmluvy, zásadnú pripomienku mám voči termínom z pracovného práva, ktoré v obchodnom kontrakte nemajú miesto, ak teda musíte vodiča- "podnikateľa" podriadiť režimu Obchodného zákonníka je zrejme potrebné aplikovať § 269 ods. 2 alebo konkrétne zmluvné typy- tzv. prepravné zmluvy, ktoré upravuje Obchodný zákonník v rámci kontraktov.

Poukazujem však na skutočnosť, že zrejme ideš na hranu, ak nie za hranu zákona.
Naposledy upravil Ervin : 02.01.07 at 19:20
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
ajobs
K zmluve - jej obsah jasne evokuje to, že ide o pracovnú zmluvu, a nie o obchodnú zmluvu ( napr. určite by som nedával "hmotná zodpovednosť", to je jasný Zákonník práce , dal by som napr. zodpovednosť za majetok, zodpvednosť za škodu apod. ).
Skutočne treba si zvážiť to, či by zamestnávateľ neuzatvoril so zamestnancom radšej pracovnú zmluvu (pretože ten živnostník nevlastní dopravný prostriedok, nemá vlastné priestory na garážovanie, apod.), ako tŕpnuť, či nepríde kontrola a nepostihne zamestnávateľa za tieto evidentné porušenia právnych predpisov.
Najsmutnejšie je,že takéto "zmluvy" sa rozširujú ako mor.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Presne tak, ak sme mali tento prístup dotiahnuť ad absurdum vlastne ani Zákonník práce nie je potrebný, veď v sa dá každá pracovná zmluva "prispôsobiť" a šúpnúť pod nejaký ten nadpis z Obchodného zákonníka
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vieš už sa k tomuto spôsobu "zamestnávania" znižujú aj tí,ktorí doteraz ctili zákon,ale keď vidia ,že celé okolie je zamorené takýmito praktikami a ešte je to aj výhodnejšie, tak čuduj sa ,že tiež skúšajú...... Veď veľké hypermarkety ani ináč nefungujú, iba na takýchto zmluvách. Aspoň u nás je to tak.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Fakt je ten že aj v právnej praxi sú medzi právnikmi na túto problematiku rôzne názory. Môj názor je možno v tejto veci radikálnejší. Vačšina mojich kolegov zastáva ten názor že prioritná je tu dohoda zmluvných strán a skutočnosť že to podpísali " nie v tiesni za nápadne nevyýhodných podmienok".
Naposledy upravil Ervin : 02.01.07 at 20:20
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať