Zavrieť

Porady

Živnosť popri TPP (Aktuálne 2011)

Ahojte,

túto tému som tu už našla viac krát, no všetky príspevky boli dosť staré a tak by som sa chcela spýtať, ako je to aktuálne v prípade, že som zamestnaná na TPP a popri tom by som si chcela založiť živnosť na úplne iný druh podnikania, než vykonáva môj zamestnávateľ.
Nie som si celkom istá, ako mám platiť zdravotné odvody a odvody do sociálnej poisťovne. Vraj mám platiť ako živnostník len zdravotné a do sociálnej poisťovne až za rok, alebo vraj nemusím platiť vôbec, keď za mňa platí vlastne zamestnávateľ? Nie som si celkom istá, ako to teraz je a nikde som nenašla nič bližšie.
Vedela by mi nejaká dobrá a ochotná duša prosím poradiť?

Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek info.

Elfka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Môžeš mať živnosť popri TPP,
    platíš odvody do ZP vo výške 46,06 eur. Ale tým, že si zamestnaná, si môžeš zvoliť aj preddavky do ZP vo výške 0 eur, no treba potom rátať s tým, že si to budeš musieť doplatiť do 30.6.2012

    Do SP neplatíš nič, nakoľko musíš počkať na prvé daňové priznanie čo urobíš ako SZCO, potom podľa príjmu SZCO bud ti výjde platiť do SP alebo nie.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Elfka17 Pozri príspevok
    Chcela by som sa ešte spýtať, ako je to potom s PNkou? Ak platím všetky odvody aj do SP aj do ZP aj za SZCO aj z TPP tak ako to funguje napríklad, keď som PN do 10 dní? Zamestnávateľ ti zaplatí náhradu mzdy za týchto 10 dní, a ako SZCO máš vypísanú dalšiu PN kt. zanesieš na SP a SP ti zaplatí marodku ..A nad 10dní? Platí to isté ako do 10 dňoch, akurát od 11 dňa Ti platí marodku SP aj za zamestnávateľa. A ako to funguje s čerpaním dovolenky? Ak čerpám dovolenku v TPP, musím aj ako SZCO? Nie nemusíš, ako SZCO nemáš dovolenku.
    odpovede v texte modrým.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    TeZet Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcel by som sa spýtať, či je možný aj takýto scenár:
    Začnem živnosť popri TPP, dám si výšku preddavkou do ZP a SP 0,-. V priebehu prvého roku podnikania ukončím TPP a zmením preddavky do ZP a SP na minimálne odvody. Teda otázka je, či si môžem zmeniť v priebehu prvého roku podnikania výšku preddavkou. Ďakujem,

    Tomáš
    Nie môžeš, ale musíš. Ak nebudeš mať živnosť v súbehu so zamestnaním, preddavky do ZP platíš z min.VZ.

    V SP nie si povinne poistený.Môžeš sa prihlásiť aspoň ako dobrovolne nem.poistená osoba. Do 270 dní nem.poistenia sa ti započíta aj ukončené poistenie zo zamestnania.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Od 1.1.2012 sa pripravuje dôchodková reforma, takže len k zákonu o soc.poistení, platnom v roku 2011 :

    - môžeš sa počas prevádzkovania živnosti prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti. Poistenie v nez. nie je súčasťou povinného poistenia, preto zisk SZČO nemá nikdy vplyv na jeho výšku. Vymeriavací základ si určuješ sám, najmenej z minima. Platí sa 2 % z VZ. Pozor na splatnosť - do 8. kal. dňa nasl. mesiaca - ak zaplatíš neskôr, tento mesiac sa ti do poistenia nepočíta. Dobr. poist.v nezamestnanosti môžeš kedykolvek zrušiť, nedá sa to však urobiť spätne, najskôr dňom doručenia odhlášky na reg.liste.

    - dôchodkové poistenie - rovnako sa môžeš prihlásiť ako doborovolne poistená osoba - nedá sa však len dôchodkové poistenie, platíš aj do ostatných fondov (okrem nemocenského, to sa dá samostatne).

    - nemocenské poistenie - v predch.príspevku.

    Elfka17 je offline (nepripojený) Elfka17

    Elfka17
    Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Veľmi mi pomohlo si v tom urobiť jasno.
    Ešte raz veľká vďaka, prajem krásny deň :-)

    Kremnicka je offline (nepripojený) Kremnicka

    Kremnicka
    Cize stale plati ze ked som SZCO a zamestnam sa na TPP a v zivnosti pokracujem dalej subezne popri TPP tak platim ako SZCO vsetky odvody normalne dalej a z TPP platim tiez vsetky odvody aj ja ako zamestnanec aj moj zamestnavatel, spravne ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kremnicka Pozri príspevok
    Cize stale plati ze ked som SZCO a zamestnam sa na TPP a v zivnosti pokracujem dalej subezne popri TPP tak platim ako SZCO vsetky odvody normalne dalej a z TPP platim tiez vsetky odvody aj ja ako zamestnanec aj moj zamestnavatel, spravne ?
    V SP - ak si povinným platitelom odvodov ako SZČO sa nič nemení. V ZP závisí od výšky vymer.základu z podnikania. Pri súbehu zamestnania a podnikania - pri nízkom VZ SZČO - nemusíš odvody platiť z minima.

    Elfka17 je offline (nepripojený) Elfka17

    Elfka17
    Chcela by som sa ešte spýtať, ako je to potom s PNkou? Ak platím všetky odvody aj do SP aj do ZP aj za SZCO aj z TPP tak ako to funguje napríklad, keď som PN do 10 dní? A nad 10dní? A ako to funguje s čerpaním dovolenky? Ak čerpám dovolenku v TPP, musím aj ako SZCO?

    TeZet je offline (nepripojený) TeZet

    TeZet
    Dobrý deň,

    chcel by som sa spýtať, či je možný aj takýto scenár:
    Začnem živnosť popri TPP, dám si výšku preddavkou do ZP a SP 0,-. V priebehu prvého roku podnikania ukončím TPP a zmením preddavky do ZP a SP na minimálne odvody. Teda otázka je, či si môžem zmeniť v priebehu prvého roku podnikania výšku preddavkou. Ďakujem,

    Tomáš

    TeZet je offline (nepripojený) TeZet

    TeZet
    Ďakujem Veronika za rýchlu odpoveď,

    ohľadom odvodov do SP - môj zámer pre platenie odvodov do SP je byť aj počas prvého roku dôchodkovo poistená osoba, lebo som v II.pilieri.. pomohla by si mi objasniť tieto veci:

    1//
    pre SZČO by sa tie minimálne odvody počas 1.roku mali deliť na nemocenské, dôchodkové a do rezervného fondu solidarity. Správne??

    2//
    ak chcem byť ako SZČO poistený v nezamestnanosti, tak musím priplácať v 1.roku k minimálnym odvodom a v ďaľších rokoch k odvodom zo zisku??

    3//
    môžem ako SZČO kedykoľvek zrušiť poistenie v nezamestnanosti alebo je vždy na rok dopredu??

    Ešte raz vďaka,

    Tomáš

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.