Zavrieť

Porady

Doklad o štúdiu kvôli výživnému

Chcem sa opýtať na dosť nepríjemný problém.
Som rozvedený a z rôznych dôvodov sa nestýkam s bývalou manželkou ale bohužial ani s mojím potomkom. Výživné platím pravidelne ale nemám prehľad o tom či dieťa ešte vôbec študuje.Keď som požiadal bývalú o potvrdenie zo školy či dieťa ozaj ešte navštevuje školu dostalo sa mi odpovede aby som sa nestaral alebo vôbec žiadnej odpovede.
Prosím Vás existuje nejaká legislatívna úprava podľa ktorej je povinná mi takéto potvrdenie zaobstarať ?
Ďakujem pekne za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bijo Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať na dosť nepríjemný problém.
    Som rozvedený a z rôznych dôvodov sa nestýkam s bývalou manželkou ale bohužial ani s mojím potomkom. Výživné platím pravidelne ale nemám prehľad o tom či dieťa ešte vôbec študuje.Keď som požiadal bývalú o potvrdenie zo školy či dieťa ozaj ešte navštevuje školu dostalo sa mi odpovede aby som sa nestaral alebo vôbec žiadnej odpovede.
    Prosím Vás existuje nejaká legislatívna úprava podľa ktorej je povinná mi takéto potvrdenie zaobstarať ?
    Ďakujem pekne za odpovede.
    kolko rokov má tvoj potomok ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    bijo Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať na dosť nepríjemný problém.
    Som rozvedený a z rôznych dôvodov sa nestýkam s bývalou manželkou ale bohužial ani s mojím potomkom. Výživné platím pravidelne ale nemám prehľad o tom či dieťa ešte vôbec študuje.Keď som požiadal bývalú o potvrdenie zo školy či dieťa ozaj ešte navštevuje školu dostalo sa mi odpovede aby som sa nestaral alebo vôbec žiadnej odpovede.
    Prosím Vás existuje nejaká legislatívna úprava podľa ktorej je povinná mi takéto potvrdenie zaobstarať ?
    Ďakujem pekne za odpovede.
    Skús sa obrátť priamo na školu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bijo Pozri príspevok
    Má 18 rokov. Na školu by som sa už dávno obrátil keby som vedel na ktorú.
    Ak dáš na súd návrh na zrušenie výživného, určite sa to dozvieš ...

    Inak neviem, či by ti škola túto informáciu poskytla.
    Naposledy upravil veronikasad : 13.06.11 at 16:39

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No podľa všetkého ešte študuje. Ked si vezmeš 9 rokov povinná dochádzka tj. do 15 rokov a ak chodí na školu s maturitou tak ho čaká posledný rok.

    Napísala by som písomnú výzvu ex, aby dokladovala štúdium dieťaťa najneskôr do 10.9.2011 ( nakoľko ak by aj skončil školu tak do 31.8.2011 je považovaný za študenta ), a pokiaľ tak neurobí, tak že dáš návrh na súd na ukončenie platenia výživného.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Xanti Pozri príspevok
    No podľa všetkého ešte študuje. Ked si vezmeš 9 rokov povinná dochádzka tj. do 15 rokov a ak chodí na školu s maturitou tak ho čaká posledný rok.

    Napísala by som písomnú výzvu ex, aby dokladovala štúdium dieťaťa najneskôr do 10.9.2011 ( nakoľko ak by aj skončil školu tak do 31.8.2011 je považovaný za študenta ), a pokiaľ tak neurobí, tak že dáš návrh na súd na ukončenie platenia výživného.
    len doplnim dolezitost zaslania vyzvy pred podanim navrhu na sud (citujuc experta na rodinné právo p. Hurtaja):

    "... ešte pred podaním návrhu na súd, doporučujem písomne vyzvať dieťa, aby oznámilo, či sa ďalej pripravuje na výkon jej budúceho povolania spolu s výzvou, aby predložilo doklad o štúdiu, pokiaľ študuje. Tento postup doporučujem najmä z dôvodu, že konanie o zrušenie vyživovacej povinnosti na plnoleté dieťa je konaním v ktorom sa priznáva náhrada trov konania a pokiaľ by sa naozaj preukázalo, že dieťa študuje, mohol by byť otec dieťaťa zaviazaný k úhrade trov právneho zastúpenia dieťaťa. V prípade, že ešte pred podaním návrhu doručí dieťatu takúto výzvu a dieťa v primeranej lehote nebude odpovedať, nemôže súd zaviazať otca k náhrade trov konania, pretože podanie tohto návrhu nezavinil."

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Práva detí rozvádzajúcich sa alebo rozvedených rodičov:


    1. Právo milovať a byť milované oboma rodičmi bez pocitu viny alebo odsúdenia.

    2. Právo byť chránené pred vzájomným hnevom rodičov.

    3. Právo nebyť zaťahované do rodičovského konfliktu, zahrňujúce právo nedržať stranu, nebyť v úlohe posla odkazov alebo toho, kto počúva sťažnosti rodičov na seba navzájom.

    4. Právo nepreferovať jedného rodiča na úkor druhého.

    5. Právo neniesť bremeno emocionálnych problémov niektorého z rodičov.

    6. Právo byť primerane vopred informované o dôležitých zmenách, ktoré ovplyvnia život dieťaťa, ako sú odsťahovanie sa alebo nové manželstvo niektorého z rodičov.

    7. Právo na primeranú finančnú podporu v detstve a počas ďalšieho štúdia.

    8. Právo na pocity, na vyjadrenie pocitov a právo byť vypočuté oboma rodičmi ohľadom svojich pocitov.

    9. Právo na taký život, ktorý sa čo najviac podobá na stav, keby rodičia zostali spolu.

    10. Právo byť dieťaťom.



    Práva napísal Robert Emery - psychológ, odborník na problematiku rozvodov a ich vplyvov na detskú psychiku

    bijo je offline (nepripojený) bijo

    bijo
    Veci ktoré môžu byť maximálne jednoduché si sami neskutočne sťažujeme.
    Ďakujem všetkým za záujem a odpovde.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    A čo sa stane, keď dieťa korešpodenciu o povinnosi otcainformovať ho o uk. školy neporevezme? Aký to má ďalej dopad na vec?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    deha Pozri príspevok
    A čo sa stane, keď dieťa korešpodenciu o povinnosi otcainformovať ho o uk. školy neporevezme? Aký to má ďalej dopad na vec?
    Ak sa vráti z pošty ako nedoručená, považuje sa za doručenú. O zrušení výživného môže rozhodnúť len súd, na návrh povinného ...

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Ale ked sa aj zásielka považuje za doručenú, aj tak otec nevie z toho či má potomok ukončené vzdelanie a či v štúdiu pokračuje, o to išlo.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Ak by sa stalo, že plnoleté dieťa poberá výživné, a nemá právny dôvod (už ukončilo školskú dochádzku) , preplatok ti prináleží...musí ho vrátiť....

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...dala by som návrh na zrušenie výživného...pokial nemá dostupné informácie,a nie je možné ich zistiť, súd už nájde sposob, ako dokázať, či má, alebo nemá platiť na dieťa, o ktorom sa nevie, či študuje...vyzve dieťa, ak je už plnoleté, alebo zákonného zástupcu, teda matku kvoli predloženiu dokladov...ale može sa tiež zistiť, že decko je síce už zo školy vonku,ale nezamestnané a teda potrebuje výživné ďalej...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    pepsikova Pozri príspevok
    ...dala by som návrh na zrušenie výživného...pokial nemá dostupné informácie,a nie je možné ich zistiť, súd už nájde sposob, ako dokázať, či má, alebo nemá platiť na dieťa, o ktorom sa nevie, či študuje...vyzve dieťa, ak je už plnoleté, alebo zákonného zástupcu, teda matku kvoli predloženiu dokladov...ale može sa tiež zistiť, že decko je síce už zo školy vonku,ale nezamestnané a teda potrebuje výživné ďalej...
    to ci je dieta zamestnane alebo nezamestnane nema ziaden vplyv na povinnost rodica platit vyzivne ...
    ma sa za to ze dieta je schopne samo sa zivit (a teda nema narok na vyzivne) aj v pripade ze je evidovane na urade prace

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Ukonč.výživného u plnoletého dieťaťa pokial bolo poukazované prostredníctvom exekútor. úradu možno skončiť len návrhom povinného na súd, v prípade preplatku potom vyživované dieťa poukáže tento exekútorovi alebo povinnému? Ď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.