Zavrieť

Porady

Nákup a predaj tovaru v ČR

Zdravím všetkých,
mám dve otázky s ktorými si neviem rady. Som FO registrovaná pre DPH v SR.
1. Momentálne mám možnosť nakúpiť tovar v ČR a predať ho opäť odberateľovi v ČR. Jedna možnosť je tá, že ho doveziem do SR a opäť dodám do ČR, ale sú tam vysoké náklady na dopravu. Dá sa to urobiť aj nejakým iným spôsobom ?

2. Mám na sklade tovar vyrobený v SR. Našiel som kupca v ČR, ale ten to chce kúpiť cez nejakú spoločnosť registrovanú v USA /asi off shore/. Ja to však tejto firme nemôžem predať bez DPH. Alebo je to možné nejakým iným spôsobom ?

Ak mi niekto poradí, budem veľmi rád a už vopred ďakujem.

Vilo.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    [quote=wexi]Zdravím všetkých,
    mám dve otázky s ktorými si neviem rady. Som FO registrovaná pre DPH v SR.
    1. Momentálne mám možnosť nakúpiť tovar v ČR a predať ho opäť odberateľovi v ČR. Jedna možnosť je tá, že ho doveziem do SR a opäť dodám do ČR, ale sú tam vysoké náklady na dopravu. Dá sa to urobiť aj nejakým iným spôsobom ?

    2. Mám na sklade tovar vyrobený v SR. Našiel som kupca v ČR, ale ten to chce kúpiť cez nejakú spoločnosť registrovanú v USA /asi off shore/. Ja to však tejto firme nemôžem predať bez DPH. Alebo je to možné nejakým iným spôsobom ?
    1. jednorazovo ti to v ČR prejde, ale ak ide o podnikateľskú činnosť, treba sa zaregistrovať na DP. Ako neplatiteľ DPH nakúpiš s DPH a predáš bez vyčíslenia DPH na faktúre. Mám na mysli českú DPH. Ale bo sa zaregistruješ za platiteľa DPH.
    Ten druhý spôsob - je možnosť, ale neverejná, prepáč.

    2. Predaj a vývoz tovaru do USA je vývoz oslobodený od DPH s nárokom na odpočátanie DPH v SR z obstaraného tovaru. Ale musíš mať príslušné doklady, ktoré preukazujú vývoz - vid nasl..
    § 47 zákona 222/2004 Z.z.
    Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb
    (1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.

    (2) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený kupujúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, ak kupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, s výnimkou dodania tovaru, ktorý prepravil kupujúci na účely vybavenia, zásobenia pohonnými látkami a potravinami výletných lodí, súkromných lietadiel alebo akýchkoľvek dopravných prostriedkov na súkromné použitie.

    (3) Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať písomným colným vyhlásením o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom je potvrdený colným orgánom výstup tovaru z územia Európskych spoločenstiev, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru. Platiteľ musí mať k dispozícii písomné colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz najneskôr do konca šiesteho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane pri vývoze tovaru.

    (4) Oslobodené od dane je dodanie tovaru v daňovom sklade povolenom podľa osobitného predpisu 6) v tranzitnom priestore medzinárodných letísk a prístavov a na palubách lietadiel výlučne fyzickým osobám, ktoré bezprostredne opustia, prípadne opustia s medzipristátím v inom členskom štáte, ak je pri takom medzipristátí zamedzené opustenie tranzitného priestoru, územie spoločenstva. Tovar oslobodený od dane smie byť predaný týmto osobám až po overení, že ich cieľové letisko alebo cieľový prístav je v treťom štáte. Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá uskutočňuje taký predaj, je povinná zabezpečiť, aby na predajnom doklade bolo vyznačené meno a priezvisko fyzickej osoby, číslo letu alebo plavby, cieľové letisko alebo prístav kupujúceho, obchodný názov tovaru a cena tovaru.

    (5) Oslobodené od dane sú spracovateľské operácie na hnuteľnom majetku, ktorý bol dovezený z územia tretieho štátu alebo nadobudnutý na účely vykonania takých spracovateľských operácií v tuzemsku a ktorý je odoslaný alebo prepravený z územia Európskych spoločenstiev osobou, ktorá tieto služby dodala, alebo na jej účet alebo zákazníkom, ktorý nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, alebo na jeho účet.

    duniaz je offline (nepripojený) duniaz

    duniaz
    Nadviazem na bod 1...
    Nasa spolocnost (platca DPH) riesi momentalne rovnaky pripad, DODAVATEL (CR, platca DPH), ODBERATEL (CR, platca DPH). Tovar neplanujeme fyzicky vyviest do SR. Bude to danovo ciste pokial dodavatelska aj odberatelska faktura budu bez DPH? Poradte mi prosim ako to riesit.

    Nákup a predaj tovaru v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.