Zavrieť

Porady

Štítna žlaza

Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Usporiadat
norik78 norik78

norik78 je offline (nepripojený) norik78

chcem sa spytat bol som u Internistu kvoli vysokemu tlaku krvi neskor mi robil odber krvi a poslal ma na endokrinologiu vysledky z krvi mam S-TSH 0.010 a S celkovy T4-340.40 ma niekto skusenosti co to znamena nasadil mi hned THYROZOL 2x denne po 10 mmg a poslal ma na vysetrenie
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Predpokladám, že S-TSH je udané v mlU/l a T4 v nmol/l. Štítna žľaza účinkuje na srdcovo - cievny obeh, to sa práve prejavuje zrýchleným pulzom, palpitáciami, poruchami srdcového rytmu a vysokým tlakom. Tvoje výsledky parametrov štítnej žľazy poukázali na poruchu vo funkcii štítnej žľazy. Čiže eventuálny problém, ktorý môže byť jedným z dôvodov tvojho vysokého tlaku.
TSH je hormón produkovaný hypofýzou do krvi a krvou sa dostáva do štítnej žľazy, kde zyšuje produkciu hormónov štítnej žľazy a ich distribúciu do krvi. TSH je základné vyhľadávajúce vyšetrenie funkcie štítnej žľazy a u teba je znížené (ak je v horeuvedených jednotkách).
T4 je hormón štítnej žľazy je v krvnom obehu väčšou časťou viazaný na krvné bielkoviny a len maličký zlomok hormónov štítnej žľazy je neviazaný a práve táto malá časť môže v tele učinkovať na rôzne orgány a ten je u teba zvýšený, zrejme je u teba zvýšená funkcia štítnej žľazy.
Liek thyrozol má účinnú látku thiamazol a ten býva indikovaný pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy - čiže znižuje zvýšené hodnoty štítnej žľazy a tým aj sprievodné ťažkosti ako vysoký tlak a pod.......
Ale nie som lekár, preto si to nechaj podrobne vysvetliť lekárom
.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nikde som nenašla, aké sú normálne hodnoty niektorých ukazovateľov, resp. ak som aj našla, nevyznám sa v nich.

S_T4FS, S_TSHS, S_ATPO, S_ATG

(viem len toľko, že to S_ znamená, že ide údaj zo séra)
Vie to niekto?
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Referenčné hodnoty sa môžu líšiť podľa laboratória.
TSH u dospelých - 0,4-5,0 mlU/l - hodnoty 3,1 - 5,0 mlU/l môžu signalizovať rozvíjajúcu sa hypotyreózu, zvlášť pri prítomnosti autoprotilátok
celkový thyroxin - tT4 - 50 - 150 nmol/l (nižšie hodnoty nad 60 rokov)
voľný thyroxín - fT4 - 9 - 25 pmol/l
Anti TPO (Anti - tyreoperoxidáza) - ATPO: 0-60 lU/l
Anti TG (Antityreoglobulín): 0-60 lU/l
2 0
norik78 norik78

norik78 je offline (nepripojený) norik78

Dakujem , vo stvrtok idem na Endikronolgiu dufam ze to je spravny nazov na dalsie vysetrenia
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

endokrinológiu treba dovyšetrovať a liečiť, prajem veľa šťastia
0 0
norik78 norik78

norik78 je offline (nepripojený) norik78

Ma niekto skusenosti s tym liekom Thyrozol odkedy mi ho Internista predpisal vraj kym pojdem na Endokrinologiu mam si ho davat aj s Thyiaminom je to vitamin B1 myslim , tak ako som ho zacal uzivat stale sa mi chce spat som schopny rano vstat cez vikend vydrzim 4h a zas spim toto sa mi nikdy nestavalo dakujem za kazdu odpoved
0 0
Míšatko Míšatko

Míšatko je offline (nepripojený) Míšatko

Pýtam sa za kamarátku: Mám 48 rokov a asi 10 rokov sa liečim na hypotyreosis. Momentálne užívam euthirox 125ug. Asi pre 2 týždňami mi pri sonografickom vyšetrení našli na ľavej strane uzlovú strumu 19x19x27 mm hypoechogénny uzol. Lekárka ma objednala na operáciu št.žľazy v rozsahu ľavostrannej lobektómie. V náleze mám vypísané Dg: struma nodosa 1.sin,nadmerne substit.hypotyreoza, lab.: TSH 0,099, Ca 2,32, P 1,11. Chcela by som vedieť, či je nutná operácia, nakoľko som počula, že pri operácii môže dojsť k poškodeniu hlasiviek a takisto nastávajú komplikácie po operácii, ako je zvýšená osteoporóza. Nemám nejaké veľké problémy, len pri bolestiach hlavy cítim tlaky v očiach, ale mám vysoký krvný tlak a takisto ťažko dýcham, ale musím priznať, že trpím nadmernou obezitou. Takže neviem určiť, či tieto moje ťažkosti sú zo št. žľazy alebo len z vysokého tlaku a obezity. Preto by som sa chcela spýtať odborníka, či je v takomto prípade naozaj nutná operácia, nakoľko nemám nijaké väčšie zdravotné problémy. Ďakujem za radu.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Tiež som váhala nad operáciou, až dva roky som to odkladala, ale nemé to zmysel, zmeny v ŠŽ sú nevratné a uzol sa zväčšuje, začne tlačiť na tracheu a nastávajú ešte väčšie problémy s dýchaním.
Dnes už operácia ŠŽ je v strediskách kde to robia denne, triviálnou záležitosťou, určite sa netreba báť a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť že telo si vydýchne keď sa zbaví záťaže a chorého tkaniva.
2 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

norik78 Pozri príspevok
Ma niekto skusenosti s tym liekom Thyrozol odkedy mi ho Internista predpisal vraj kym pojdem na Endokrinologiu mam si ho davat aj s Thyiaminom je to vitamin B1 myslim , tak ako som ho zacal uzivat stale sa mi chce spat som schopny rano vstat cez vikend vydrzim 4h a zas spim toto sa mi nikdy nestavalo dakujem za kazdu odpoved

Norik ako sa máš? mala som menej času na poradu. V tvojom prípade je ťažké radiť. Únava môže mať veľa príčin, jednou z nich je aj účinok lieku, každý človek reaguje inak, možno bude potrebné zredukovať liek. Thyreostatiká potláčajú zvýšenú produkciu hormónu štítnej žľazy. Účinok thyrozolu je na začiatku liečby spomalený, pretože potlačená je len produkcia nových hormónov, hormóny, ktoré boli produkované pred začatím liečby sa budú ešte určitý čas vylučovať.
Pri liečbe thyrozolom príde aj k normalizácii spotreby energie, tvoje telo možno potrebuje len čas, aby si zvyklo na zmenené podmienky v hormonálnej sfére. Vieš z praxe viem, že niektorí ľudia, ktorí trpia vysokým tlakom krvi sú trošku viac hyperaktívni, pôsobia nervózne a nepokojne. Keď im začne liečba zaberať, hodnoty tlaku krvi sa začnú normalizovať, zrazu sa cítia unavení, chce sa im stále spať, potrebujú sa jednoducho prispôsobiť novej situácii v organizme. Bolo by dobré vedieť ako sa správa tvoj tlak.
Možno len potrebuješ chvíľu čas na aklimatizáciu (povedzme 2 týždne), predsa len v tvojom tele sa pod vplyvom liečby niečo deje.
Vieš štítna žlaza je síce malý orgán, ale s veľkým vplyvom. Hormóny štítnej žľazy vplývajú na každý orgán nášho tela a keď sa tento malý výkonný aparát vymkne z taktu, má to veľké následky. Jej poslovia hrajú dôležitú úlohu v energetickom metabolizme. Zdravá štítna žlaza poskytuje stabilnú základňu nášmu telu, veď produkuje až tri dôležité hormóny, ktoré majú stimulujúci vplyv na srdcovo-cievny systém, tráviaci systém, aktivitu mazových žliaz, zvyšujú dráždivosť nervových buniek, činnosť svalov, kostného metabolizmu, metabolizmu sacharidov, tukov, ...
U teba je produkcia vyššia ako potreba tela a keď tento stav trvá dlhšie má to účinok na telo v mnohých ohľadoch. keď sa ochorenie zachytí včas je dobre liečiteľné.
Čiže toto spavé obdobie môže byť prechodné, telo možno púotrebuje len čas prispôsobiť sa novým podmienkám. Ale môže ísť aj o iný problém, počkaj chvíľu a poraď sa s endokrinológom. Zajtra budeš určite múdrejší
1 0
tetkabetka tetkabetka

tetkabetka je offline (nepripojený) tetkabetka

Dobrý deň prajem. Chcem sa spýtať, či môže nejako súvisieť úzkosť so štítnou žľazou? Príbuzná mi hovorila, že moja babka vraj mala problémy so štítnou žľazou a mala pri tom aj úzkosti. No ale viac neviem. Moja mama brala lieky na štítnu žľazu a ja som sa u endokrinologičky tiež už ocitla pred 3 rokmi. Ale keď ja si už nepamätám, o čo vlastne išlo. Behala som vtedy po moc doktoroch, až mi zistili aj sklerózu multiplex, tak som potom aj na endokrinologičku zabudla. Ale bolo to o tom, že som sa vďaka blbým výsledkom z pečeňových testov ocitla na gastroenterologii a tam mi brali zase krv a tam mi vyšlo niečo "zle", vďaka čomu som sa ocitla na tej endokrinologii. Tam mi robili utz štítnej žľazy a jedine si pamätám, že nemala vraj už takú štruktúru ako zdravá, ale na lieky to ešte nebolo. No a potom som tam prestala chodiť, lebo zle som sa necítila, vysedela som tam vždy dieru v čakárni a doktorka ma vždy len pohmatom skontrolovala. Doktorov som odvtedy mala v repertoári dosť, tak som tam jednoducho prestala chodiť. No a to sú už 3 roky a ja som pomaly pred rokom porodila. Kojiť som prestala po 3 mesiacoch a na štvrtý mesiac mi začali úzkosti a trvá to dodnes, takže asi tak 7 mesiacov. Neberiem lieky na úzkosť, len keď je to akútne, tak si dám nejaký oblbovák. Chodím k psychologičke, ale na nič také sme nedošli. No neviem, mne sa to stále nejak spája s tými hormónami, že som porodila, dojčila a ešte aj teraz po takej dlhej dobe, keď si stlačím dvorec, tak sa kvapka mlieka objaví. Aj menzes mám nejaký rozhádzaný, raz to mám silné, ale len 7 dní a raz zase normálne a 12 dní.
No neviem, som z toho zmätená. Nemala by som skočiť k tej endokrinologičke, alebo som len hypochonder?
0 0
myja88 myja88

myja88 je offline (nepripojený) myja88

dobry vecer, chcela by som vas poprosit o radu.posledne dva tyzdne mam problemy s dychanim a prehltanim (ako by som tam mala nejaku ,,hrču,,)nemam to vsak pravidelne ani stale.pokozku mam strasne suchu hlavne na rukach a chut na sex nemam uz vobec.nevedel by mi niekto poradit ci to moze mat nieco spolocne so stitnou zlazou alebo skorej psychickeho charakteru nakolko mam dost stresove zamestnanie?za kazdu radu velmi pekne dakujem
0 0
Zdravotnica Zdravotnica

Zdravotnica je offline (nepripojený) Zdravotnica

Je potrebné zistiť podrobnou analýzou či je to spôsobené baktériami, vírusmi, parazitmi , plesňami .
Potravinová základňa mohla odbúrať určité množstvo jódu, a tým sa mohol spôsobiť podnet na tvorbu difúznej strumy...
Spôsobila sa tým energetická nedostatočnosť funkčnosti štítnej žľazy, prištítnych teliesok, a paratyrocytu, ktorý zabezpečuje tvorbu parathormónu.Mohol sa tým znížiť príjem Ca, a následne oslabenie imunity, hormonality a endokrynnosti...
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Dievčatá, či je na vine štítna sa dá zistiť veľmi ľahko, poproste obvodnú, nech vám urobí odbery, v krvi je vidieť či je to v poriadku. Sú tam hodnoty - TSH, ktoré ukazujú, či je štítna v poriadku, či pracuje tak ako má.
4 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

myja88 Pozri príspevok
dobry vecer, chcela by som vas poprosit o radu.posledne dva tyzdne mam problemy s dychanim a prehltanim (ako by som tam mala nejaku ,,hrču,,)nemam to vsak pravidelne ani stale.pokozku mam strasne suchu hlavne na rukach a chut na sex nemam uz vobec.nevedel by mi niekto poradit ci to moze mat nieco spolocne so stitnou zlazou alebo skorej psychickeho charakteru nakolko mam dost stresove zamestnanie?za kazdu radu velmi pekne dakujem
Sťažené prehltanie spôsobuje štítna žlaza, ja ti odporúčam ísť k endokrinologičke nech ti urobí sono vyšetrenie (absolutne nebolí) a zoberie ti aj krv ...chod čo najskôr
5 0
korduľa korduľa

korduľa je offline (nepripojený) korduľa

dan Pozri príspevok
Sťažené prehltanie spôsobuje štítna žlaza, ja ti odporúčam ísť k endokrinologičke nech ti urobí sono vyšetrenie (absolutne nebolí) a zoberie ti aj krv ...chod čo najskôr
ano poznam, dva roky dozadu + zvysena teplota, nadmerne padanie vlasov - ale u kazdeho ine , chod k svojej obvodnej nech TI zoberie krv koli hodnotam na stitnu zlazu a s tym ta potom posle k endok. aspon u mna musel byt taky postup - cez obvodnu, priamo na endo by som sa nedostala.
2 0
myja88 myja88

myja88 je offline (nepripojený) myja88

ďakujem za info. jeden obvodný lekár mi totiž povedal, že keby som mala problém so šťitnou žlazou, že by som ju cítila(ako na dotyk) tak som si myslela, že sa ma to netýka.
1 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Ja som ju veru necítila, prehltanie ku koncu išlo do dusenia, suchá koža a nakoniec tlak vyletel na 180 a bolo už vidieť aj na očiach...určite sa pýtaj na endo
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať