Zavrieť

Porady

Štítna žlaza

Nemá nahodou niekto skúsenosti so štítnou žľazou?Dakujem.
Usporiadat
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Takže píšem ako som slúbila.Bola som na operácii v Banskej Bystrici, vybrali mi celú von, robili mi to na oddelení miniinvaz.chirurgie. V stredu som prišla, vo štvrtok ma naobed operovali, o druhej poobede som sa zobudila na JIS-ke, večer ma už premiestnili na izbu, na druhý deň som pila len kašovitú stravu a v sobotu ráno s rožkom v ruke a kávou som pochodovala už domov.Jazva je uplne maličká, ani zošívaná nie je,bolo to len zlepené nejakým lepidlom. Za 4 dni som išla na kontrolu, jazva zahojená, lepidlo dali dolu a teraz už len k endokrinologovi na nastavenie tabletiek. Odporúčam BB...velmi dobrý prístup, primár Marko zlatý človek aj celý personál...nemocnica velmi pekná a čistá. Po operácii sa cítim zatial velmi dobre, konečne ma nebolia oči a konečne si ich môžem aj namalovať, čo predtým bolo nemožné,lebo mi stále slzili, zrejme štítna tlačila na všetky strany.Operáciu som si vybavila cez internet, som tam ráno napísala, večer mi odpísal pán primár a za týždeň som išla na konzultáciu. Moja lekárka mi 4 roky hovorila že ju vylieči a nakoniec musela ísť aj tak celá von...dokonca mi bolo povedané , prečo som neprišla skorej. No teraz budem dúfať že tabletky mi nasadí dobre a život ide dalej...držím všetkým palce a operácie sa nebojte
11 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

alaya1 Pozri príspevok
Tak baby, potrebujem poradit. Dnes som konecne bola na tej endokrinologii, na prednostnme vysetrenie, inak by ma boli vzali az v auguste.
Doktor mily, az mi bolo divne, hladkal ma, moja zlata a tak. Dala som mu krvne vysledky hormonov z preventivy na gynde, tie mam dobre, az na tie protilatky Anti TPO 102, povedal,ze s tym sa nerobi nic.
Tak mii robil sono a teraz som zufala. Nic mi nepovedal, len ze nasiel nejake tmavsie miesto na sone, ohranicil si ho 4 bodmi. Mam ist zajtra rano zas na odber krvi, a ze potom mi povie, co a ako. No ja uz depkujem, nie som hlupa, co take tmave miesta znamenaju na sone. Co to moze byt? Googlim, ale nic som nevygooglila. mali ste aj vy take nieco?
Uz som hotova, aj ta gynda , to CA 125, mam 36.85. Mam co robit, to ustat.

Alaya, veľmi rada by som poradila, keby som vedela, ale podľa mňa nestrácaj hlavu, nepanikár, tvoje výsledky nie sú vysoko zvýšené.
Možno to je ponaučenie, že je lepšie hneď lekára vyspovedať ako sa takto zbytočne trápiť. Ak ti to len troška pomôže, budú to však veľmi všeobecné informácie:

Sonografia štítnej žľazy je hlavne určená na skríning, priebeh ochorenia a k následnej starostlivosti.
Za normálnych okolností je štítna žľaza v ultrazvukovom obraze v porovnaní so svalovinou hrdla viditeľne jasne ohraničená, čiže je echogénná. Ak je štruktúra podobná svalovine krku a je tmavšia hovoríme o anechogénnej štruktúre.
Ak sa jedná o cystu na sono ju vidíme ako anechogénnu štruktúru, čiže tmavý, čierny bod, areál s viditeľným jasným ultrazvukovým tieňom.
Cysty sú zobrazené ako tmavé miesta, pretože sú vyplnené tekutinou, bez tkanivového obsahu a tekutina neodráža ultrazvukové vlny, preto sa to zobrazí ako čierne miesto. Cysty sú časté a neškodné. Komplikáciou môže byť krvácanie do cysty, vtedy sa zobrazí na ultrazvuku so zmiešanou štruktúrou - vytvorí efekt vrstvenia. Smer k takejto cyste potom udávajú bolesti v oblasti hrdla a zväčšenie cysty.
Studené uzlíky sa na sone ukážu ako tmavé miesta s jasnejším okolým tkaniva štítnej žľazy, ale môžu byť miešanej štruktúry. Takýto studený uzlík má zníženú látkovú výmenu a znížený príjem jódu oproti zdravému tkanivu štítnej žľazy. Pri takýchto studených uzlíkoch nemusí prísť automaticky k nedostatočnému zabezpečeniu dôležitými hormónami štítnej žľazy, pretože zdravá časť štítnej žľazy dokáže hormóny ďalej zabezpečiť. Na scintigrafii sú studené uzlíky zobrazené v studených farbách - modré.
Teplé uzly sú na ultrazvuku zobrazené taktiež ako tmavé miesta, ak dosiahnu určitej veľkosti môžu viesť k zvýšenej funkcii. Na rozdiel od studených uzlíkov majú zvýšený príjem jódu. Na scintigrafii sú zobrazené v teplých farbách - žlté, červené.
Malé ultrazvukové zhrnutie:
Normálne tkanivo a zvláštne typy autoimúnneho ochorenia štítnej žľazy majú štruktúry rovnomerné, hladké - svetlo - šedé.
Autoimúnne ochorenia, morbus Basedow a Haschimoto - rovnomerné štruktúry so zvýšeným prekrvením.
Zhubné, nezhubné nádory, cysty a zápaly štítnej žľazy - ohraničené anechogénne štruktúry - tmavé.
Uzlíky - jasnejšie, tmavé, zmiešané štruktúry
Cysty - tmavé štruktúry
Rozlíšenie medzi zhubným a nezhubným nádorom nie je ultrazvukom možné.

Čo sa markeru CA 125 týka, markery nemajú výpovednú hodnotu k stanoveniu diagnózy, skôr k priebehu ochorenia. CA 125 môže byť zvýšené autoimúnnom ochorení, zápale pankreasu, zápale žlčníka, pri žlčníkových kameňoch, pri gynekologických zápaloch, endometrióze, pri nezhubných gynekologických ochoreniach.
Už sa nestresuj, držím palce.
8 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Gilda vysadiť tabletky ti môže len lekár...tekvicový olej je len doplnok stravy...osobne som sa nestretla s nikým že ho vyliečil tekvicový olej..mne neuškodil ale ani nepomohol
7 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

aj tu čítaj o tom
http://www.stitnazlaza.estranky.cz/clanky/radiojod.html

ale je aj ambulantná liečba aj lôžková...ale aspoň niečo sa dozvieš od ludí čo to absolvovali...
7 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
val007 Pozri príspevok
Hm, tak teraz neviem, či mám ešte raz ísť k tej doktorke alebo mám počkať. Na to, aby som mohla ísť do Lubochne zrejme potrebujem odporučenie od obvodného. To neviem, či mi dá.
Tiež by som sa chcela poradiť, že či nemá niekto skúsenosti s užívaním nejakých vitamínov alebo doplnkov, ktoré by mi mohli pomôcť, pokiaľ moje výsledky nie sú až také zlé.

Želám pekný večer.

Pridávanie jódovanej soli ma pozitívny vplyv na funkciu štítnej žľazy. Ak nechcete konzumovať viac soli, môžete získať zodpovedajúcu dávku jódu z tabletiek hnedých morských rias (kelp).

Funkciu štítnej žľazy podporujú okrem jódu aj vitamíny skupiny B a vitamín C a E, Vitamín A, zinok a selén tiež prispievajú k dobrému zdravotnému stavu štítnej žľazy.Esenciálne mastné kyseliny nachádzajúce sa v ľanovom a saflórovom oleji stimulujú všetky žľazy.
Naposledy upravil zdenka131 : 20.04.10 at 16:59
6 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Chcem sa zapojit do temy, štítna žľaza má u každého iný prejav, ale mám dobré skúsenosti, sfunkčniť štítnu žľazu, po prvé kloktať odvarom Lipkavca siridlového niekoľko krát denne, na krk päť dní po sebe dať obklad, vždy na štyri hodiny. 6-8 strúčikov cesnaku zaliať pol litrom horúcej vody, nechať zakryté lúhovať, kym teplota neklasne na takú, ktorú znesie ludské telo. Do roztoku vrátane plavajuceho cesnaku namočiť plienku a otočiť okolo krku. Prekryť fóliou a uterákom. Toto možno opakovať každy mesiac vždy po päť dní. Odvar treba robiť každý deň čestvý.
Arónia čiernoplodá zasa upravuje činnosť štítnej žľazy, aj sušené plody.
Ak padajú vlasy, odporučím vám doplniť si minerál horčík-Magnézium, nie šumivý.
Denne zjesť 5- ks mandle surové nelúpané.
Držím palce, určite zaznamenáte zlepšenie stavu a hlavne psychicky sa inak naladíte.
6 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Skús sa tam opýtať, mňa tam poslal môj lekár. Veď si môžeš vybrať, kde sa chceš dať operovať. Viem, že od nás chodia hodne aj do Martina a Ružomberka. Ale musím povedať, že je rozdiel jazva po laparoskopii a po normálnej operácii. Mám malú jazvičku a to som mala š.ž. rozrastenú po celom krku. V B. Bystrici - Roosveltovej nemocnici - to robia ozaj dobre a ležala som tam od nedele, v pondelok ma robili a v stredu ma pustili domov. Robia to na oddelení miniivazívnej chirurgie.

http://www.nspbb.sk/index.php/nemocn...e-a-endoskopie
6 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Rozalka Pozri príspevok
Ľudka, vynikajúci výklad.
Ak je uvedené: lalok nehomogénny, hypoechogénny
Čo to znamená?
Ďakujem za odpoveď.
Lalok nehomogenny - stitna zlaza ma za normalnych okolnosti na ultrazvuku homogennu strukturu, ktora je rovnomerna, jemnozrnna, ak je struktura nehomogenna, je vlastne nerovnomerna, viac hrubozrnna, pri takejto rozsiahlej strukture moze ist o imunnu zalezitost o tyreoditidu.
Hypoechogenny - pri echogenite sa porovnava struktura stitnej zlazy s okolitou strukturou - strukturou svaloviny krku, za normalnych okolnosti v ultrazvuku je stitna zlaza svetle viditelne ohranicena a tak oddelena od svaloviny krku. Ak je struktura SZ podobna strukture svaloviny krku a tmavsia ako zdrave tkanivo SZ, hovorime o nej, ze je hypoechogenna, väcsinou to byva to pri uzlikoch SZ.
6 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja som to tu už písala, operovali ma v Roosveltovej nemocnici v B.Bystrici, jediní na Slovensku to robia laparoskopicky, jazva je minimálna a nezašívajú ju, ale zalepujú špeciálnym lepidlom. Bola som veľmi spokojná.
6 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Je to vyslovene individuálne. Teraz, keď operujú laparoskopicky, doba rekonvalescencie je kratšia. Ja som bola PN až 2 mesiace, ale bola som operovaná klasicky. Mne vtedy tvrdili, že ma musia nastaviť na hormóny a až keď to bolo v poriadku, pustili ma do roboty, inak som sa cítila dobre a mohla som ísť robiť oveľa skôr
6 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
dan Pozri príspevok
Môže uškodit. Mne uškodilo aj pridávanie jodovanej soli.Na to pozor.Každá štítna je iná. Najlepšie myslím že lekárka určí aké vitamíny a ako dlho.
S týmto môžem len súhlasiť. Aj mne lekár vždy prikazuje, že nesmiem užívať lieky, ktoré obsahujú jód. Každé ochorenie štítnej žľazy je špecifické a ku každej liečbe treba pristupovať individuálne. Len lekár môže určiť, čo sa môže užívať, a čo nie.
5 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
val007 Pozri príspevok
Ďakujem Zdenka. Už som nad tým uvažovala, že zájdem do lekárne.
Len by som chcela vedieť, či to, že budem dlhodobo užívať nejaký vitamín nemôže aj nejako uškodiť. Ďalej som rozmýšľala, či napríklad tie sprievodné znaky ako priberanie, únava alebo tie spadnuté viečka poľavia. Neviete mi poradiť?

Tak, ako tu bolo viac krát spomínané, pri akomkoľvek ochorení štítnej žľazy treba navštíviť lekára a držať sa jeho radami. Čo je vhodné pre jedného, nemusí byť vhodné pre ďalšieho.

Aj keď si Váš stav nevyžaduje medikamentóznu liečbu, budete dispenzarizovaná a v prípade potreby liečená liekmi.

Prikladám link na stránku , ktorá obsahuje info z alternatívnej medicíny.

/ Odporúčané rady je vhodné konzultovať s lekárom./

http://www.vesti.sk/ar_zdravie_10.htm
5 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

rodina1 Pozri príspevok
S týmto môžem len súhlasiť. Aj mne lekár vždy prikazuje, že nesmiem užívať lieky, ktoré obsahujú jód. Každé ochorenie štítnej žľazy je špecifické a ku každej liečbe treba pristupovať individuálne. Len lekár môže určiť, čo sa môže užívať, a čo nie.
Užívanie jódových prípravkov treba konzultovať s lekárom, môže byť nebezpečné pri substitučnej liečbe (lieky s hormonálnou aktivitou).
5 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Rozalka kukni moje príspevky v tejto téme.
napr
http://www.porada.sk/t17053-p4-stitna-zlaza.html
http://www.porada.sk/t17053-p13-stitna-zlaza.html
5 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

dan Pozri príspevok
Takže píšem ako som slúbila.Bola som na operácii v Banskej Bystrici, vybrali mi celú von, robili mi to na oddelení miniinvaz.chirurgie. V stredu som prišla, vo štvrtok ma naobed operovali, o druhej poobede som sa zobudila na JIS-ke, večer ma už premiestnili na izbu, na druhý deň som pila len kašovitú stravu a v sobotu ráno s rožkom v ruke a kávou som pochodovala už domov.Jazva je uplne maličká, ani zošívaná nie je,bolo to len zlepené nejakým lepidlom. Za 4 dni som išla na kontrolu, jazva zahojená, lepidlo dali dolu a teraz už len k endokrinologovi na nastavenie tabletiek. Odporúčam BB...velmi dobrý prístup, primár Marko zlatý človek aj celý personál...nemocnica velmi pekná a čistá. Po operácii sa cítim zatial velmi dobre, konečne ma nebolia oči a konečne si ich môžem aj namalovať, čo predtým bolo nemožné,lebo mi stále slzili, zrejme štítna tlačila na všetky strany.Operáciu som si vybavila cez internet, som tam ráno napísala, večer mi odpísal pán primár a za týždeň som išla na konzultáciu. Moja lekárka mi 4 roky hovorila že ju vylieči a nakoniec musela ísť aj tak celá von...dokonca mi bolo povedané , prečo som neprišla skorej. No teraz budem dúfať že tabletky mi nasadí dobre a život ide dalej...držím všetkým palce a operácie sa nebojte
tak ja sa tak teším, že si v pohode, želám ti veľa, veľa zdravia!
5 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Ja si myslím že môže, mňa dokonca niekedy dusilo, povedz to svojej lekárke ked pôjdeš na kontrolu a keby si sa cítila horšie tak jej aj skorej zavolaj aby ťa zobrala prednostne
5 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

myja88 Pozri príspevok
dobry vecer, chcela by som vas poprosit o radu.posledne dva tyzdne mam problemy s dychanim a prehltanim (ako by som tam mala nejaku ,,hrču,,)nemam to vsak pravidelne ani stale.pokozku mam strasne suchu hlavne na rukach a chut na sex nemam uz vobec.nevedel by mi niekto poradit ci to moze mat nieco spolocne so stitnou zlazou alebo skorej psychickeho charakteru nakolko mam dost stresove zamestnanie?za kazdu radu velmi pekne dakujem
Sťažené prehltanie spôsobuje štítna žlaza, ja ti odporúčam ísť k endokrinologičke nech ti urobí sono vyšetrenie (absolutne nebolí) a zoberie ti aj krv ...chod čo najskôr
5 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Ja som ju veru necítila, prehltanie ku koncu išlo do dusenia, suchá koža a nakoniec tlak vyletel na 180 a bolo už vidieť aj na očiach...určite sa pýtaj na endo
5 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Objednala som sa cez internet, za týždeň som musela ísť na konzultáciu a za dva týždne ma operovali...personál tam je fantastický, primár normálny chlap,ludský prístup. Na izbách rádio,televízor,neplatilo sa nič. Po operácii sme boli všetci v pohode, žiadna strata hlasu ani chrípanie. Ja osobne som nebola ani vypísaná a za 3 dni som bola v robote. Každý má inakší problém so štítnou žlazou, takže je to individuálne, .............
Ranka na krku je len malá bodka po tomto zákroku, niektorým nie je ani vidno. Neboj sa, sú to profesionáli.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Stebielko Pozri príspevok
Dobrý deň.
Lekárka mi tento týždeň zistila zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Nerozumiem však krvným výsledkom. Vie mi niekto poradiť, čo znamenajú?
Tu sú tie spomínané výsledky:
FT4 29,1 pmol
TSH 0,009 mIU l
ATPO 2,6 U ml
ATG 216,1 U mlUSG

Ďakujem.
FT4 – voľný tyroxin, pomáha upresniť poruchu funkcie štítnej žľazy . Normálne hodnoty 9 až 23 pmol/l

TSH 0,4 až 4 mlU/l.

TSH znížené, FT4 zvýšené – klinicky rozvinutá zvýšená funkcia (manifestná hypertyreóza).
4 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Môže uškodit. Mne uškodilo aj pridávanie jodovanej soli.Na to pozor.Každá štítna je iná. Najlepšie myslím že lekárka určí aké vitamíny a ako dlho.
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať