Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane u dôchodcu

Ahojte poraďáci.
Poraďte mi prosím - máme zamestnanca, ktorý mi včera doniesol doklad zo SP, že mu je spätne k 1.7.2005 priznaný starobný dôchodok. Dostane ho vyplatený pravdepodobne v roku 2006. Nezdaniteľnú čiastku dane má uplatnenú do konca roka 2005. Ako je to v tomto prípade pri ročnom zúčtovaní dane??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    alienka
    Ahojte poraďáci.
    Poraďte mi prosím - máme zamestnanca, ktorý mi včera doniesol doklad zo SP, že mu je spätne k 1.7.2005 priznaný starobný dôchodok. Dostane ho vyplatený pravdepodobne v roku 2006. Nezdaniteľnú čiastku dane má uplatnenú do konca roka 2005. Ako je to v tomto prípade pri ročnom zúčtovaní dane??
    Všetko v poriadku. V r. 2005 má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku, lebo dôchodok nepoberal celý rok. V r.2006 už nárok nebude.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    V súvislosti s dôchodcami sa chcem opýtať: Zamestnanec začal poberať v priebehu r.2005 predčasný starobný dôchodok. Za r.2005 má nárok na celú nezdaniteľnú časť a od výplaty za január r.2006 mu prestanem uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane. Pri každoročnom podpisovaní "Vyhlásení..." do 31.1.06 mi to podpíše ako zmenu pre r.2006. Je to správne?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    milanr
    V súvislosti s dôchodcami sa chcem opýtať: Zamestnanec začal poberať v priebehu r.2005 predčasný starobný dôchodok. Za r.2005 má nárok na celú nezdaniteľnú časť a od výplaty za január r.2006 mu prestanem uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane. Pri každoročnom podpisovaní "Vyhlásení..." do 31.1.06 mi to podpíše ako zmenu pre r.2006. Je to správne?
    Mal by uviesť do príslušného okienka, že je poberateľom starobného dôchodku.

    anina je offline (nepripojený) anina

    anina
    Dochodca pracuje na prac.zmluvu, zarobil 70.000,- Požiadal o ročné zúčtovanie.
    V bode 3 žiadosti ma uvedene
    zdaň.obdobie: 2005, Uhrnna suma dochodkov:91200 Sk uplatnujem sumu:91200,Sk
    co stym dalej?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    anina
    Dochodca pracuje na prac.zmluvu, zarobil 70.000,- Požiadal o ročné zúčtovanie.
    V bode 3 žiadosti ma uvedene
    zdaň.obdobie: 2005, Uhrnna suma dochodkov:91200 Sk uplatnujem sumu:91200,Sk
    co stym dalej?
    Ak poberal dôchodok od 1.1.2005, nemá nárok na odpočet nezdaniteľnej čiastky 87.936 Sk, ani jej časti, pretože suma dôchodkov (91.200 Sk) je vyššia ako táto nezdaniteľná čiastka.

    Alla je offline (nepripojený) Alla

    Alla
    A čo v prípade, keď mi donesie zamestnanec/1/2006/ rozhodnutie o priznaní SD spätne od 1.2.2004. V roku 2005 si uplatňoval odpočítateľnú položku zo základu dane.Je mi jasné, že od 01.01.06 nemá nárok na odpočítateľnú položku./ môže si ju uplatniť ako rozdiel SD a odpoč.položky pri výpočte dane za rok 2006/ Ale čo s rokom 2005 pri ročnom výpočte dane ? Vypočítala som mu nedoplatky na dani cca 14 000,-.Chcem sa uistiť či som spravila správne, že pri výpočte dane za rok 2005 som mu neuplatnila odpočíteteľnú položku, ktorú si uplatňoval mesačne v roku 2005.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Alla
    A čo v prípade, keď mi donesie zamestnanec/1/2006/ rozhodnutie o priznaní SD spätne od 1.2.2004. V roku 2005 si uplatňoval odpočítateľnú položku zo základu dane.Je mi jasné, že od 01.01.06 nemá nárok na odpočítateľnú položku./ môže si ju uplatniť ako rozdiel SD a odpoč.položky pri výpočte dane za rok 2006/ Ale čo s rokom 2005 pri ročnom výpočte dane ? Vypočítala som mu nedoplatky na dani cca 14 000,-.Chcem sa uistiť či som spravila správne, že pri výpočte dane za rok 2005 som mu neuplatnila odpočíteteľnú položku, ktorú si uplatňoval mesačne v roku 2005.
    Ano správne. Pre rok 2005 nemá nárok na celú odpočítateľnú položku, len rozdiel medzi SD a odp.položkou.

    ročné zúčtovanie dane u dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.