Zavrieť

Porady

Bezcitný zločinec, alebo záchranca? Mala by sa v právne u nás uzákoniť eutanázia ?

Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah a zabil babku, ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, aký máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? Využili by ste ju v krajnom prípade? Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...

Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Nokerla Nokerla

Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

Som veriaci a mal by som take pocinanie odsudit, ale ......ale ak by som mal lezat na posteli bez nulovej vizie na zlepsenie zdravotneho stavu, tak asi by som eutanaziu chcel.
Ja viem, ze nie som v takej situacii a clovek ked sa do nej dostane, tak moze mat iny pohlad a v takych pripadoch skor dochadza k pesimizmu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Priznam sa ked som ho videl bolo mi ho luto. Bude sediet s vrahmi, zlodejmi a podvodnikmi. Neverim, ze to spravil pre svoje vlastne uspokojenie.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Nokerla Pozri príspevok
Som veriaci a mal by som take pocinanie odsudit, ale ......ale ak by som mal lezat na posteli bez nulovej vizie na zlepsenie zdravotneho stavu, tak asi by som eutanaziu chcel.
Ja viem, ze nie som v takej situacii a clovek ked sa do nej dostane, tak moze mat iny pohlad a v takych pripadoch skor dochadza k pesimizmu.
nokerla aj stenly, súhlasím s vami. načo byť niekomu na obtiaž. mám zomrieť ešte aj na preležaniny keď personál "nestíha"? radšej by som uprednostnil eutanáziu.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

srska Pozri príspevok
nokerla aj stenly, súhlasím s vami. načo byť niekomu na obtiaž. mám zomrieť ešte aj na preležaniny keď personál "nestíha"? radšej by som uprednostnil eutanáziu.
Vlado, však to, keby sa aspoň teda niekde o teba postarali, keď budeš nevládný, ale dajú ťa niekde mimo, do nejakej zapadnutej izby, kde ťa nechajú len tak-to je ten problém..., a o tých preležaninách sa dosť píše..., máš pravdu, personál "nestíha"...
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Tiez si myslim, ze radsej byt mrtvy, ako dosraty, dostaty lezat cely den v posteli.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Vlado, však to, keby sa aspoň teda niekde o teba postarali, keď budeš nevládný, ale dajú ťa niekde mimo, do nejakej zapadnutej izby, kde ťa nechajú len tak-to je ten problém..., a o tých preležaninách sa dosť píše..., máš pravdu, personál "nestíha"...
koncom minulého roku som chodieval do nemocnice v bb a vedľa, kde som ja chodil na návštevu, bola geriatria. no poviem vám, nedýchateľné vetry z tej časti viali.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Taký prípad podobný sa stal v Česku,tzv heparínový vrah,len neviem či ten vraždil až tak beznadejné prípady.Je to na považenie,lebo medícina sa snaží za akúkolvek cenu zachranit ludský život a nezaleží vobec na jeho kvalite,napríklad to už aký zmysel má,roky ležat na ložku odkazaný na prístroje.
0 0
rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

A este som chcel na porovnanie. Nejaky ozraty debil, alebo niekto kto jazdi ako debil zabije niekoho na aute, a dostane zabitie, pripadne ako sme uz videli podmienku. A tento je vyhlaseny za vraha a nadosrti bude drepiet v base. To je pravo, ale urcite nie spravodlivost.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Každý má právo na život, a narábať s nim ako uzná za vhodné. Ked chce a moze, skocí pod vlak. Ak nemoze, poziada o eutanaziu.

V urcitom pripade som za eutanaziu, len ja nedoverujem tomuto statu a ludom natolko aby som verila ze sa to bude diat len v "chcenych" pripadoch. Bude babicka na geriatrii na obtiaz, daju jej injekciu s tym, ze ona to chcela. Rodina bude chciet skor dedit, a rozhodne sa pre eutanaziu, i ked rodic je mozno nevladny, nevie rozpravat, ale stale pri vedomi...

Je tazko posudit, kedy eutanaziu spachat a kedy nie. Asi preto je doteraz nezakonna u nas.

neverim ludom, neverim zariadenia kde doopatrovavaju starych ludi, ktorych prijali az po podpise darovacej zmluvy celeho svojho majetku. mali sme babicku v takomto zariadeni, platilo sa za nu 30,000 skk mesacne plus ine "dary", a to len po tazkej dohode, lebo nechceli nasi prepisat na zariadenie cely majetok. Nakoniec sa tam udusila pri jedeni. Tak aka je to starostlivost, ze sa tam udusi pri jedeni? Preco ju nechali jest samu, ked bola na tom fyzicky tak zle? nikto ma nepresvedci ze islo o nahodu. Potrebovali sa jej zbavit.
4 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Ja som za uzakonenie eutanazie... Ale rozhodnut by sa mal pre samotnu eutanaziu samotny clovek, resp v inych pripadoch jeho najblizsia rodina ( ale tu by som dal rozhodnutie na inych az napr ked dotycny je napr 5 rokov v umelom spanku a ze mu odchadzaju organy )
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Eutanáziu zásadne nie!!! Tým sa totiž stanoví hranica, kedy ľudský život má zmysel a kedy nie. Potom by sme si mohli stanoviť hranice na všetko - napr. dokedy byť slušným ćlovekom a kedy môžeme "morálne" prekračovať hranice - kradnúť či niekoho zabiť. (Rozhodne sa mi nepozdáva to zdôvodňovať zlym stavom zdravotníctva - radšej ako ležať v našej nemocnici eutanázia.)

Ľudský život má zmysel za každých okolností. Viktor Frankl preto po zabratí Rakúska fašistickým Nemeckom "upravoval" diagnózy niektorých svojich pacientov, aby nešli do plynu - eutanázia, eugenika... Nakoniec sám skončil v koncentráku, ako aj jeho manželka a rodičia. Opisuje to vo svojej knihe "...a přesto říci životu ano". Totižto nespáchať samovraždu po príchode do tábora pociťoval ako negatívne rozhodnutie. Nakoniec rozvinul svoj spôsob liečby, ktorý nosil v hlave dlhśie (a ktorého poznámky mu hneď na úvod zabavili). Logoterapia pomáha žiť okrem iného práve pacientom v ťažkých, často konečných stavoch.
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

stanco007 Pozri príspevok
Ja som za uzakonenie eutanazie... Ale rozhodnut by sa mal pre samotnu eutanaziu samotny clovek, resp v inych pripadoch jeho najblizsia rodina ( ale tu by som dal rozhodnutie na inych az napr ked dotycny je napr 5 rokov v umelom spanku a ze mu odchadzaju organy )
aj ja som za eutanaziu. ale je velmi tazko urcit kedy je to pripustne a kedy nie. kde je ta hranica ked si povies, ze ano, teraz ju odpojime od pristrojov.... velmi tazke rozhodnutie
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

stanco007 Pozri príspevok
Ja som za uzakonenie eutanazie... Ale rozhodnut by sa mal pre samotnu eutanaziu samotny clovek, resp v inych pripadoch jeho najblizsia rodina ( ale tu by som dal rozhodnutie na inych az napr ked dotycny je napr 5 rokov v umelom spanku a ze mu odchadzaju organy )
OK, keď budem v zlom stave a nadávať, že sa mi nechce žiť, tak mi prosím neverte!
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Keďže je eutanázia zneužiteľná, navrhovala by som uzákoniť, že ak niekto nechá u notára úradne uložiť niečo ako "posledné rozhodnutie" (alebo by to mohlo byť aj súčasťou závetu), že v prípade nevyliečiteľnej choroby, ktorá by mala za následok bolesté, pomalé umieranie môžu o eutanázii rozhodnúť tieto osoby: XY a pre jeho kontrolu aj XZ. Ošetrujúci lekár by bol vykonávateľom poslednej vôle na žiadosť pozostalých, ale nie vrahom.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Aj toto je podla mna zneuzitelne.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Pripadá mi to ako od Agathy Christie - tam je vždy medzi prvými podozrivými dedič. (Ale nakoniec sa nájde nemanželské dieťa, o ktorom ani matka nevie alebo...)
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Stacilo by mat Poirota na UDZS
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

to zk24: tam taký poirot po voľbách nastúpil a mladá agátka mu občas sedí na kolenách (ako voľakedy)
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

ErinErin Pozri príspevok
OK, keď budem v zlom stave a nadávať, že sa mi nechce žiť, tak mi prosím neverte!
„Za štyri a pol roka som sa nestretla so žiadosťou o eutanáziu. Nemala som pocit, že ľudia by o niečo také stáli, skôr chcú žiť,“ hovorí Ľubica Kočanová, zdravotná sestra, ktorá v minulosti za svoje blogy o preležaninách pacientov dostala novinársku cenu.
„Ľudia často, hoci majú rany, chcú vidieť ďalší deň,“ povedala. Videla onkologických pacientov, ktorí už boli zmierení so smrťou, o eutanáziu však podľa nej nežiadali. Slovenské zákony umožňujú len pasívnu eutanáziu. Nevyliečiteľne chorí môžu odmietnuť liečbu.

Aj toto bolo napísané v článku, ktorý podnietil tému. http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...#ixzz1Q0F198rk
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ahojte, určite ste v správach postrehli tento prípad

http://www.sme.sk/c/5946601/sanitar-...pacientku.html

Neviem, na prvý pohľad by sa zdalo, že chalanisko je nejaký vrah a zabil babku, ale na druhej strane babka bola veľmi chorá a trápila sa a ktovie ako to bolo, možno ho o to požiadala, možno nie ktovie- neviem, aký máte názor na eutanáziu? Mala by byť nejako právne zakotvená u nás? Využili by ste ju v krajnom prípade? Neviem, ale ja keby som bol nejako vážne chorý, alebo už starý a nevládny a už by som mal len mesiace a roky ležať niekde na posteli a nechávať sa krmiť a prebalovať, tak ja by som možno nad tým aj rozmýšľal...

Mimochodom, je verejným tajomstvom, že sa to už aj troška deje, že sa občas "pomože" pacientovi na druhý svet, len chalaniskovi teraz na to prišli...
Veď máš aj inú možnosť, ako rozmýšľať nad eutanáziou. (Len to by si musel aspoň trochu vládať.)
Som za uzákonenie eutanázie.

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Vlado, však to, keby sa aspoň teda niekde o teba postarali, keď budeš nevládný, ale dajú ťa niekde mimo, do nejakej zapadnutej izby, kde ťa nechajú len tak-to je ten problém..., a o tých preležaninách sa dosť píše..., máš pravdu, personál "nestíha"...
Kam mimo, keď sa rušia oddelenia pre dlhodobo chorých a geriatrických pacientov? Šupnú ťa domov, kde sa rodina nie je schopná postarať?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať