Zavrieť

Porady

Daňová strata

Pekný deň Poradaci,
Chcem Vás poprosiť o radu.Mam problem pri jednom živnostníkovi.
Mal v roku 2004 stratu 980 000,- a teraz ide mat stratu cca 350 000,-.
On sa pýta ktorú stratu bude odpočítavat pri budúcom zisku za nejaké možno 2-3 roky alebo či sa odpočítavaju postupne dalšie straty 2005 a 2006?
Dufam, že som to napísala zrozumitelne.

Dakujem.
Usporiadat
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

sklenkova
ja tam vlastne odpoč. položku mám len za 1 mesiac,keď ma konečne skončila výpoveď a ešte za mesiac čo som bola chorá-celý.Tie odpisy by som si mohla teda odrátať na budúci rok aj za 05,06.(Pretože pohladávky čo mi uhradili v januári už odpísali celý odpis roku 2005)
Chcem len reagovat na prvu vetu v tvojom prispevku. Vyplyva mi z toho, ze mas odpocitatelnu polozku len na jeden mesiac, ale ty mas narok na plnu odpocitatelnu polozku za cely rok, cize 87.936 Sk.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sklenkova
ja tam vlastne odpoč. položku mám len za 1 mesiac,keď ma konečne skončila výpoveď a ešte za mesiac čo som bola chorá-celý.Tie odpisy by som si mohla teda odrátať na budúci rok aj za 05,06.(Pretože pohladávky čo mi uhradili v januári už odpísali celý odpis roku 2005)
§22 ods.9 ZDP:
"Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v opisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa §6 ods.10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť."

Z uvedeného vyplýva, že ak v roku 2005 neuplatníš odpis, teda prerušíš odpisovanie, v roku 2006 budeš pokračovať, ale daňovo môžeš uplatniť len jeden odpis - teda nie 05,06 tak ako uvádzaš v príspevku.
0 0
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Mám otázku, v roku 2001 som vykázala stratu 600 000, v roku 2002 strata 300 000, v roku 2003 strata 200 000, v roku 2004 zisk 50 000. V roku 2004 som si neodpočítala žiadnu stratu, v roku 2005 mi vychádza zisk 1 000 000, mám nárok na odpočet straty z roku 2001, 2002, 2003 až do nulového ZD. Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Kája.
Mám otázku, v roku 2001 som vykázala stratu 600 000, v roku 2002 strata 300 000, v roku 2003 strata 200 000, v roku 2004 zisk 50 000. V roku 2004 som si neodpočítala žiadnu stratu, v roku 2005 mi vychádza zisk 1 000 000, mám nárok na odpočet straty z roku 2001, 2002, 2003 až do nulového ZD. Ďakujem za odpoveď.
ja mám pocit, že túto otázku som tu už niekde videla. No možno sa mýlim. Áno môžešeš si uplatniť všetky straty tak ako píšeš až do nulového základu. Vyplýva to z toho, že síce za rok 2004 si si neuplatnila aj ked si mohla stratu, ale už platil nový zákon 595/2003. pred rokom 2004 si si nemohla uplatniť odpočítanie - vykazovala si iba straty.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
este k tej danovej strate niekde tam bola poznaka ze sa spocitava...uz sa nespocitava jedina podmienka je ze stratu si uplatnite v nasledujucich piatich rokoch to znamena ze keby ste mali nasl. styri roky stratu a na piaty rok zisk mensi ako stratu z prveho roku tak ostatnu stratu si uz neuplatnite z toho roku...
0 0
Henula Henula

Henula je offline (nepripojený) Henula

Moment. na materskej dov. s 2 dietatom(8 mes.),robim manzelovi jednod.uctovnictvo,a som cisty uctovnicky ucen-preto obcas potrebujem odb. rady.(za kt. vopred moc dakujem !) ...viac
Dobry den,vsetci.Ja by mala otazku -ciste laicku (nech mi odbornici odpustia...-robim manzelovi DP 1x sama).Nemam celk. jasno v tomto pojme:"sumu =sa odpoc. strate bude preinvest. na obstar. hmot.inv.majetku do skoncenia 3 zdanovacieho obdobia v kt. je uplatnovany odpocet pomernej casti dan. straty" --1 otazkaznamena to, ked som danovu stratu vzniknutu v. r.2002 -prvy x uplatnila v DP za r.2003-tak musim(mala som?) tuto podmienku nakupu splnit do konca r. 2005 ? Myli ma totiz ,podavanie DP-rok podania DP -aktualny / za zdanov. obdobie ( predosly rok ...)
A este 2-otazka:V pripade, ze teraz zanikol narok na odpocet 3-tej casti straty (zakl.dane je nizsi ako 150000,-) a nepreinvestujem uplatnenu stratu -staci doteraz uplatnenu sumu strat jednoducho pripisat k zakl.dane v tomto DP a mam tzv"pokoj"?Lebo pracovnicka DU mi hovorila cosi o nejakej pripadnej pokute+penaloch z nepreinvest.straty...a to viete,ma rozbolelo z toho brucho ..
Velmi pekne dakujem za trpezlivost so mnou-staby uplnym laikom a za odpoved. Henula.
0 0
Henula Henula

Henula je offline (nepripojený) Henula

Moment. na materskej dov. s 2 dietatom(8 mes.),robim manzelovi jednod.uctovnictvo,a som cisty uctovnicky ucen-preto obcas potrebujem odb. rady.(za kt. vopred moc dakujem !) ...viac
Dobry den,vsetci.Ja by mala otazku -ciste laicku (nech mi odbornici odpustia...-robim manzelovi DP 1x sama).Nemam celk. jasno v tomto pojme:"sumu =sa odpoc. strate bude preinvest. na obstar. hmot.inv.majetku do skoncenia 3 zdanovacieho obdobia v kt. je uplatnovany odpocet pomernej casti dan. straty" --1 otazkaznamena to, ked som danovu stratu vzniknutu v. r.2002 -prvy x uplatnila v DP za r.2003-tak musim(mala som?) tuto podmienku nakupu splnit do konca r. 2005 ? Myli ma totiz ,podavanie DP-rok podania DP -aktualny / za zdanov. obdobie ( predosly rok ...)
A este 2-otazka:V pripade, ze teraz zanikol narok na odpocet 3-tej casti straty (zakl.dane je nizsi ako 150000,-) a nepreinvestujem uplatnenu stratu -staci doteraz uplatnenu sumu strat jednoducho pripisat k zakl.dane v tomto DP a mam tzv"pokoj"?Lebo pracovnicka DU mi hovorila cosi o nejakej pripadnej pokute+penaloch z nepreinvest.straty...a to viete,ma rozbolelo z toho brucho ..
Velmi pekne dakujem za trpezlivost so mnou-staby uplnym laikom a za odpoved. Henula.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ak si začala uplatňovať stratu pred nadobudnutím účinnoti zákona, teda pred 1.1.2004, tak musíš postupovať bohužiaľ podľa starého zákona, to znamená, že tu platí preinvestovanie a základ dane v treťom až piatok roku nad 150.000,- Sk



Ustanovenie § 30 sa použije na straty, ktoré môže daňovník odpočítavať prvýkrát po nadobudnutí účinnosti tohto zákona /1.1.2004/, aj keď boli vykázané pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Strata z roku 2002 :

Rok uplatnenia :
2003 = preinvestovanie do konca roka 2006
2004 = preinvestovanie do konca roka 2007
2005 = preinvestovanie do konca roka 2008 = základ dane nad 150.000,-
2006 = preinvestovanie do konca roka 2009 = základ dane nad 150.000,-
2007 = preinvestovanie do konca roka 2010 = základ dane nad 150.000,-
0 0
Henula Henula

Henula je offline (nepripojený) Henula

Moment. na materskej dov. s 2 dietatom(8 mes.),robim manzelovi jednod.uctovnictvo,a som cisty uctovnicky ucen-preto obcas potrebujem odb. rady.(za kt. vopred moc dakujem !) ...viac
toto so doteraz vobec nevedala-nechapala,dik za poucenie..Este otazka: na preinvestovanie pouzijem celu sumu straty,prip jej cast naraz,alebo je to ako mi tvrdi pracovnicka DU:by som mala preinvestovat 30000,- na nakup, hoci strata celkom bola 11813,- a doteraz uplatnena cast straty je 2x 2363,--teda 4726,-,teda naznacila mi, ze sme zbytocne ponizovali zaklad dane o tak nizku sumu,ked mame nizky zakl. dane a vlastne takto sa zaväzujem zaplatit(preinvestovat) okrem uplat.straty aj zbytok do 30 000,-, teda skoro 25 000,-stracam navyse...co je pri muzovom podnikani dost vysoka ciastka.Tak nerozumiem,kolko mam(mala som..) teda preinvestovat..Ja som toto doteraz neriesila, lebo DP robila jedna znama, ale mne z toho vyplyva, ze tu stratu asi uplatnovat ozaj nemusela.Moc dakujem za dodatocne rady...ucim sa...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie je povinnosť uplatnenia straty, je to možnosť zníženia ZD a daňovej povinnosti. Daňovník sa môže rozhodnúť.
0 0
Henula Henula

Henula je offline (nepripojený) Henula

Moment. na materskej dov. s 2 dietatom(8 mes.),robim manzelovi jednod.uctovnictvo,a som cisty uctovnicky ucen-preto obcas potrebujem odb. rady.(za kt. vopred moc dakujem !) ...viac

Podľa § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. sa suma rovnajúca sa odpočítavanej daňovej strate má preinvestovať na obstaranie hmotného investičného majetku (dlhodobého hmotného majetku) do skončenia tretieho zdaňovacieho obdobia, v ktorom je uplatňovaný odpočet pomernej časti straty. Takýmto majetkom môže byť aj majetok obstarávaný formou finančného prenájmu [finančným prenájmom sa podľa § 2 písm. s) rozumie obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za ďalších ustanovených podmienok]. V prvom príklade v tejto časti (komentár k § 52 ods. 8) sa tak prvá odpočítavaná pomerná časť straty v sume 120 000 Sk preinvestuje do 31.decembra 2005. Takýmto spôsobom bude daňovník postupovať aj pri každej odpočítavanej ďalšej pomernej časti straty z rokov 2000 a 2001.

Aj ďalšiu ustanovenú podmienku podľa § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z. je potrebné splniť pri odpočítavanej daňovej straty z rokov 2000 a 2001, t.j. v treťom až piatom roku odpočtu straty sa zníženie základu dane o pomernú časť straty vykoná rovnomerne, najviac však do sumy vykázaného základu dane prevyšujúceho 150 000 Sk. Z tohto ustanovenia vyplýva, že zo základu dane v sume 150 000 Sk (minimálna výška základu dane), sa bude po odpočítavaní pomernej časti straty vypočítavať daňová povinnosť.

Dôležité je aj to, keď daňovník nepreinvestuje odpočítavanú stratu tak, ako je ustanovené, že nepodáva dodatočné daňové priznanie za roky, kedy si uplatňoval odpočet predmetných súm, ale zvýši základ dane o túto sumu v treťom zdaňovacom období, v ktorom mal daňovník povinnosť, ako v poslednom roku preinvestovať predmetnú sumu. V našom príklade, ak daňovník má preinvestovať sumu 120 000 Sk do 31. decembra 2005, a túto podmienku nesplní, pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2005 (podávané v lehote do 31. marca 2006, ak nemá povolenú výnimku podať daňové priznanie v inej lehote), zvýši základ dane o sumu 120 000 Sk. Takýto postup by uplatnil daňovník aj vtedy, ak by preinvestoval napr. do 31. decembra 2005 zo sumy 120 000 Sk len sumu 80 000 Sk; v tomto prípade by však zvýšil základ dane za zdaňovacie obdobie roka 2005 len o sumu 40 000 Sk. Na takúto úpravu základu dane je prispôsobené aj daňové priznanie typ B, kde sa priamo uvedie suma, o ktorú sa zvyšuje základ dane. Daňovník, ktorý vykázal daňovú stratu podľa zákona č. 366/1999 Z. z. (napr. v roku 2001), a túto začal aj podľa § 34 ods. 2 tohto zákona odpočítavať od základu dane, a následne vykázal daňovú stratu aj podľa zákona o dani z príjmov (napr. v roku 2004), uplatní pri odpočte tejto straty postup podľa § 30 zákona.
Uvedené príklady si neprivlastňujem. Nie sú mnou vypracované. Sú od "fundovanejšej" osoby, ako som ja.[/quote]

Prosim,prosim o radu,Porada je moja spasa...a termin podania DP tlaci..
Dobry den Poradaci.
Prepacte, ze sa este raz vratim k teme, potrebujem sa uistit pred vypln.DP
Mam 2 otazky:vysv. ustanoveni v citate oznacene cervenou.
1-uvediem vobec v DP v riadku 50 sumu dan. straty vznik. v r.2002 ( ked doteraz bola uvadzana strata, neuviest ju v tomto DP bude ok??)-z tejto som uplatnovala uz 2 pätiny,no v tomto roku ako v tretom r. odpoctu tohto naroku nedosiahnem potreb.zaklad dane 150000,a to ani v nasled zdan. obdobiach..? Viem, ze tretiu pätinu (riadok 51 DP) si uz uplatnovat (odpocitavat)nebudem -nemozem z tohto dovodu,ale ako mam postupovat dalej pri vyplnani DP-prestanem tu stratu a jej casti uvadzat?
2- :zaklad dane mozem navysit o sumu nepreinvest. casti straty az v prislusnom zdan. obdobi,cize postupne po pätinách?Alebo tak mozem urobit uz teraz,ked viem,ze stratu nebudem preinvest,ze naraz navysim zaklad dane o 2 uz uplatnovane tretiny(prva uplat. v r.2003,dalsia 2004),aj ked mam na preinvest.prvej uplatnenej casti este tento rok,cize az pri vyplnani DP za tento rok-v.r.2007

Prepacte za mozno "hlupe" otazky, no mam v tomto odbornom vyklade parag. velke nejasno a naozaj sa nemam kde inde poradit,dakujem za trpezlivost so mnou.Moc dakujem.
Henula
Naposledy upravil Henula : 01.03.06 at 09:10 Dôvod: nezodpov. otazka
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať