Zavrieť

Porady

som zivnostnik a mam v tom hokej

Ahojte,
som zivnostnikom od marca 2011. Mam aj DIC. Mam nasledujuce otazky:
1. Uz od zaciatku som bol v tom, ze som na rok oslobodeny od platenia dane. Tu som sa vsak docital vseljake metuce dezinformacie. Ako je to? Som prvy krat zivnostnikom.
2. Vsade tu citam o nejakom podnikatelskom ucte. Vadi ak mam obycajny ucet, ten isty od 15 rokov a na ten mi aj chodia peniaze?
3. Mozem si kupit napriklad pocitac za cenu bez dph? Ak ano, ako?
4. Vykonavam urcitu pracu, za ktoru dostavam zaplatene. Plat zavisi od toho kolko objednavok chodi mojmu zamestnavatelovi a ake mnozstvo prace dokazem spravit. "Zamestnavatel" mi vzdy vystavi dve faktury - 1 je akoze odo mna pre nich - kolko mi maju dat za vykonanu pracu a 2 je od nich pre mna za najomne za priestory. Mozem nejak ziskat naspat dan zo sumy "najomneho" ktore platim? Kde vlastne mozem usetrit nejake peniaze?
5. Kolega, ktory este nema zivnost vybavenu, si dava jeho plat na mna. To znamena, ze mam kazdy mesiac viac ako 1000€ na moje meno. Moze ma to nejak negativne ovplyvnit?

Prosim vas o polopatisticke vysvetlenia, mam v tom totalny hokej.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Boris-KO Pozri príspevok
    Ahojte,
    som zivnostnikom od marca 2011. Mam aj DIC. Mam nasledujuce otazky:
    1. Uz od zaciatku som bol v tom, ze som na rok oslobodeny od platenia dane. Tu som sa vsak docital vseljake metuce dezinformacie.Neverím, že tu niekto v tomto zavádzal - ak si na Porade čítal o takomto oslobodení, prilep nám sem prosím link . Ako je to? Som prvy krat zivnostnikom.
    2. Vsade tu citam o nejakom podnikatelskom ucte. Vadi ak mam obycajny ucet, ten isty od 15 rokov a na ten mi aj chodia peniaze? Účet, súvisiaci s podnikaním, treba ohlásiť na DÚ.
    3. Mozem si kupit napriklad pocitac za cenu bez dph? Ak ano, ako? DPH z obstarania si počítača si môžeš uplatniť, ak sa zaregistruješ na DÚ ako platiteľ DPH a doklad o nákupe túto daň bude obsahovať.
    4. Vykonavam urcitu pracu, za ktoru dostavam zaplatene. Plat zavisi od toho kolko objednavok chodi mojmu zamestnavatelovi a ake mnozstvo prace dokazem spravit. "Zamestnavatel" mi vzdy vystavi dve faktury - 1 je akoze odo mna pre nich - kolko mi maju dat za vykonanu pracu a 2 je od nich pre mna za najomne za priestory. Mozem nejak ziskat naspat dan zo sumy "najomneho" ktore platim? Kde vlastne mozem usetrit nejake peniaze? Akože - oni majú vystaviť faktúru Tebe a Ty faktúru im....ide o obchodný vzťah, zamestnávateľ tu nemá čo figurovať.
    5. Kolega, ktory este nema zivnost vybavenu, si dava jeho plat na mna. To znamena, ze mam kazdy mesiac viac ako 1000€ na moje meno. Moze ma to nejak negativne ovplyvnit? Toto ovplyvní kontrola podľa toho, ako jej vysvetlíte, že prečo .........

    Prosim vas o polopatisticke vysvetlenia, mam v tom totalny hokej.

    P.S.: Najprv pravidlá, potom hokej , hm?

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Boris-KO Pozri príspevok
    Ahojte,
    som zivnostnikom od marca 2011. Mam aj DIC. Mam nasledujuce otazky:
    1. Uz od zaciatku som bol v tom, ze som na rok oslobodeny od platenia dane. Tu som sa vsak docital vseljake metuce dezinformacie. Ako je to? Som prvy krat zivnostnikom. Určite nie ste oslobodený od dane. Máte nárok len na nezdaniteľnú sumu ako každý.
    2. Vsade tu citam o nejakom podnikatelskom ucte. Vadi ak mam obycajny ucet, ten isty od 15 rokov a na ten mi aj chodia peniaze? [COLOR="Red"]V zásade to nevadí, ale aj kôli účtovníctvu by bolo vhodné mať osobitný podnikateľský účet. Dôležité je oznámiť daňovému úradu, aký účet používate na podnikateľské účely.[/COLOR
    3. Mozem si kupit napriklad pocitac za cenu bez dph? Ak ano, ako? Pokiaľ nie ste platiteľom DPH, tak nie.
    4. Vykonavam urcitu pracu, za ktoru dostavam zaplatene. Plat zavisi od toho kolko objednavok chodi mojmu zamestnavatelovi a ake mnozstvo prace dokazem spravit. "Zamestnavatel" mi vzdy vystavi dve faktury - 1 je akoze odo mna pre nich - kolko mi maju dat za vykonanu pracu a 2 je od nich pre mna za najomne za priestory. Mozem nejak ziskat naspat dan zo sumy "najomneho" ktore platim? Kde vlastne mozem usetrit nejake peniaze?Akú daň zo sumy nájomného? Ak DPH, tak platí to isté čo pri počítači - ak nie si platiteľom DPH, nemáš nárok na odpočítanie dane.[
    5. Kolega, ktory este nema zivnost vybavenu, si dava jeho plat na mna. To znamena, ze mam kazdy mesiac viac ako 1000€ na moje meno. Moze ma to nejak negativne ovplyvnit?Okrem toho, že je to nelegálne, je jasné že Vás to negatívne ovplyvní . Je to Váš príjem, ktorý budete zdaňovať a bude aj súčasťou základu pre výpočet odvodov do ZP a SP

    Prosim vas o polopatisticke vysvetlenia, mam v tom totalny hokej.


    ... v texte
    Naposledy upravil JarkaL : 27.06.11 at 16:09

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Boris-KO Pozri príspevok
    Ahojte,
    som zivnostnikom od marca 2011. Mam aj DIC. Mam nasledujuce otazky:
    1. Uz od zaciatku som bol v tom, ze som na rok oslobodeny od platenia dane. Tu som sa vsak docital vseljake metuce dezinformacie. Ako je to? Som prvy krat zivnostnikom.

    Možno si si dane poplietol s platením odvodov do SP a ZP.



    2. Vsade tu citam o nejakom podnikatelskom ucte. Vadi ak mam obycajny ucet, ten isty od 15 rokov a na ten mi aj chodia peniaze?

    Ak ho nebudeš používať na nič iné, len na podnikanie, tak môžeš. (Na základe ostatných otázok to považujem za riskantné.)

    3. Mozem si kupit napriklad pocitac za cenu bez dph? Ak ano, ako?

    Rozumieš pojmom ako registrovaný plátca DPH, daň na vstupe a daň na výstupe ? Ak nie, tak na DPH radšej zatiaľ zabudni, alebo si nájdi skutočného účtovníka.

    4. Vykonavam urcitu pracu, za ktoru dostavam zaplatene. Plat zavisi od toho kolko objednavok chodi mojmu zamestnavatelovi a ake mnozstvo prace dokazem spravit. "Zamestnavatel" mi vzdy vystavi dve faktury - 1 je akoze odo mna pre nich - kolko mi maju dat za vykonanu pracu a 2 je od nich pre mna za najomne za priestory. Mozem nejak ziskat naspat dan zo sumy "najomneho" ktore platim? Kde vlastne mozem usetrit nejake peniaze?

    Spĺňaš znaky závislej činnosti, takže sa tým nikde nechváľ. Inak máš na krku kontroly a sankcie. Nemáš zamestnávateľa! Si SZČO.

    5. Kolega, ktory este nema zivnost vybavenu, si dava jeho plat na mna. To znamena, ze mam kazdy mesiac viac ako 1000€ na moje meno. Moze ma to nejak negativne ovplyvnit?

    Áno, s veľkou pravdepodobnosťou budeš z jeho "platu" od budúceho júla platiť odvody do SP a ZP.

    Prosim vas o polopatisticke vysvetlenia, mam v tom totalny hokej.
    Máš v tom hokej.


    X

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to ťa asi bývalý zamestnávateľ navnadil, aby si si urobil živnosť. teraz si SZČO a nevieš čo s tým. Tvoj bývalý zamestnávateľ je teraz tvoj obchodný partner, a kedže ty máš v tom hokej, robí faktúry za teba. mesačne zrejme jednu za teba za tvoje výkony, ktoré ti zaplatí a druhú zasa za seba pre teba na nájomné. Rozdiel je tvoj zisk a z toho zisku budeš platiť daň z príjmu.
    DIČ - to je len registrácia na daň z príjmu na DU,. nie je to registrácia na DPH. Do DPH ani nechod, lebo to zasa nemusí vyhovovať tvojmu "zamestnávateľovi". PC teda kúpiš aj s DPH a celú sumu si dáš do výdavkov - znížiš si zisk.

    ak dostávaš na svoj účet peniaze za druhého, akože asi fakturuješ aj za prácu kolegu, tak právne je to tvoj príjem. z 1000 EUR si nechaj cca 400 EUR pre seba a jemu-kolegovi daj na ruku 600. Je to aj tak nelegálne, ak ak to neurobíš o rok sa nedoplatíš.
    Myslím, že si sa nechal riadne dobehnúť............

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    Boris-KO Pozri príspevok
    Ahojte,
    som zivnostnikom od marca 2011. Mam aj DIC. Mam nasledujuce otazky:
    1. Uz od zaciatku som bol v tom, ze som na rok oslobodeny od platenia dane. Tu som sa vsak docital vseljake metuce dezinformacie. Ako je to? Som prvy krat zivnostnikom.
    2. Vsade tu citam o nejakom podnikatelskom ucte. Vadi ak mam obycajny ucet, ten isty od 15 rokov a na ten mi aj chodia peniaze?
    3. Mozem si kupit napriklad pocitac za cenu bez dph? Ak ano, ako?
    4. Vykonavam urcitu pracu, za ktoru dostavam zaplatene. Plat zavisi od toho kolko objednavok chodi mojmu zamestnavatelovi a ake mnozstvo prace dokazem spravit. "Zamestnavatel" mi vzdy vystavi dve faktury - 1 je akoze odo mna pre nich - kolko mi maju dat za vykonanu pracu a 2 je od nich pre mna za najomne za priestory. Mozem nejak ziskat naspat dan zo sumy "najomneho" ktore platim? Kde vlastne mozem usetrit nejake peniaze?
    5. Kolega, ktory este nema zivnost vybavenu, si dava jeho plat na mna. To znamena, ze mam kazdy mesiac viac ako 1000€ na moje meno. Moze ma to nejak negativne ovplyvnit?

    Prosim vas o polopatisticke vysvetlenia, mam v tom totalny hokej.
    no ja by som sa neodvážila byť živnostníčkou bez základných znalostí
    ty si teda trúfaš,človeče.....
    5.
    doporučujem naštudovať niečo alebo nájsť účtovníka aspoň na začiatok,kým sa v tom budeš vyznať....

    som zivnostnik a mam v tom hokej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.