Zavrieť

Porady

Obnova dedičského konania

Koľko ma bude stáť obnovenie dedičského konania po mame. Od dedičského konania uplynulo 12 rokov a teraz sme objavili účet s akciami (pozostatok z kupónovej privatizácie). Momentálne sa nevieme dopátrať k hodnote tých akcii (lebo to dokáže zistiť len majiteľ akcii – v tomto prípade už zomrelá osoba), ale predpokladáme, že sú bezcenne. Ide nám len o zrušenie účtu a kvôli tomu sa musí obnoviť dedičské konanie, aby bolo vôbec možne zrušiť tento účet. Chceme to dať do poriadku aby sa nám to nevypomstilo po x rokoch v rámci poplatkov za vedenie účtu + pripadne sankčných poplatkov. Riešil niekto takúto situáciu?
Usporiadat
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

Pomôže niekto?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Tak to by zaujímalo aj mňa... Svokra je nebohá, deti CP neprededili a sem-tam nájdeme v schránke výpis zo SCP, ale súrodenci to nemajú snahu riešiť...
0 0
doktor01 doktor01

doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

Fakt nik nepomôže?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

znamy nedavno riesil rovnaky problem ... dopatrat sa k hodnote akcii vraj da len cez notara po obnove dedicskeho konania, za cca 66€ poplatok, inak nie ...
tak teraz caka a rozmysla ci sa oplati obnovit dedicske, kedze netusi ci akcie maju hodnotu aspon toho poplatku
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

bubkoch Pozri príspevok
znamy nedavno riesil rovnaky problem ... dopatrat sa k hodnote akcii vraj da len cez notara po obnove dedicskeho konania, za cca 66€ poplatok, inak nie ...
tak teraz caka a rozmysla ci sa oplati obnovit dedicske, kedze netusi ci akcie maju hodnotu aspon toho poplatku
Tiež rozmýšľam o obnove dedičského konania - po ockovi, zaujímal by ma ten poplatok - 66 eur bez ohľadu na to o aké dedičstvo sa jedná?
0 0
akurat akurat

akurat je offline (nepripojený) akurat

tak to isté zaujíma aj mňa...objavili sme po otcovi na 99,99% bezcenné akcie z kupónky - 6 rokov po vysporiadaní dedičstva...hmmm, teraz by bolo nutné obnoviť konanie? Len aby nás "nedobehli" o 2-3 roky poplatky z registra cenných papierov?
0 0
onufer onufer

onufer je offline (nepripojený) onufer

Pripajam sa k ostatnym. To naozaj nikto neporadi kolko tento špás bude stáť ? Tiez som objavil tzv. bezcenne cenne papiere po starom otcovi a rad by som sa ich zbavil. Zaujimavo mi odpovedal chlapik na RMsysteme ked som sa ho spytal co mam urobit, ked mi pride poplatok za vedenie uctu. Vraj "takyto pripad nikdy neriesili", ale "mrtvy uz zaplatit nemoze, no a kedze to neprebehlo dedicskym konanim on by neplatil". Bohuzial slovenska realita skor naznacuje, ze vas s najväcsou pravdepodobnostou navstivi znicoho nic exekutor. Takze by som to rad vybavil aj za cenu toho, ze poplatok za obnovenie dedicskeho konania bude niekolkonasobne vyssi ako hodnota tych papierov.
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Prosím Vás, my máme podobný problém.

Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.

Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
Janarma Janarma

Janarma je offline (nepripojený) Janarma

Janarma Pozri príspevok
Prosím Vás, my máme podobný problém.

Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.

Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?

Ďakujem veľmi pekne!
Prosím, prosím, poradíte nám?
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Janarma Pozri príspevok
Prosím Vás, my máme podobný problém.
Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.
Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?
Ďakujem veľmi pekne!
K prevodu cenných papierov na FNM - môžeš si to pozrieť napríklad na stránke http://www.akciebezhodnoty.sk/ - Otázky k prevodu cenných papierov - "Zdedil som cenné papiere, o ktoré nemám záujem. Ako mám postupovať?". Je tam o.i. uvedený nevyhnutný postup, ak cenné papiere nie sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, ktorý potvrdzuje správnosť informácie o potrebe obnovy dedičského konania. Na stránke sú aj ďalšie informácie, napríklad ako má postupovať ten, kto by cenné papiere zdedil, tiež odkazy na iné stránky, telefónne čísla ...
Naposledy upravil luja5 : 21.11.11 at 11:07
2 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Mňa by zaujímalo, aké sú poplatky pri obnovení dedičského konania. Nie sú to akcie ale sa objavila nejaká pôda a mama to chce dať do poriadku (je to dedičstvo po bratovi). Čo všetko je potrebné a aký je postup pri obnove dedičského konania. (Priložte nejaký vzor)- vopred ďakujem.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nieco z netu ohladne zdedenych cennych papierov

Zdedil som cenné papiere, o ktoré nemám záujem. Akým spôsobom ich môžem previesť na FNM?
Pokiaľ ste zdedili cenné papiere a máte záujem o ich bezodplatný prevod na FNM, musia byť splnené nasledovné podmienky :
  • cenné papiere zomrelého musia byť zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve (musíte predložiť originál alebo úradne overenú fotokópiu osvedčenia o dedičstve) a v tomto osvedčení o dedičstve musí byť uvedené, ktorý dedič (dedičia) dedí cenné papiere zomrelého;

pozn.: v prípade, ak cenné papiere nie sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, je nevyhnutné obnoviť dedičské konanie a dosiahnuť zahrnutie cenných papierov ako novoobjaveného dedičstva do osvedčenia o dedičstve;
  • dedič musí uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet – je potrebné, pokiaľ nemáte otvorený účet, aby ste si tento účet otvorili a následne uskutočnili prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet (za otvorenie majetkového účtu a prechod cenných papierov dedič platí poplatky podľa cenníka CDCP resp. člena CDCP – poplatky za vedenie účtu zomrelého, otvorenie účtu dediča a prechod cenných papierov síce musí dedič uhradiť, avšak následne môže dedič požiadať FNM o preplatenie týchto poplatkov. FNM nebude preplácať notárske poplatky spojené s obnovením dedičského konania resp. poplatky spojené s overovaním dokumentov;

pozn.: v prípade, ak cenné papiere sú zahrnuté v právoplatnom osvedčení o dedičstve, avšak dedič ešte neuskutočnil prechod cenných papierov z účtu zomrelého na svoj účet a účet zomrelého vedie CDCP , môže dedič na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve na pracovisku Slovenskej pošty alebo spoločnosti RM – S Market požiadať výlučne o výpis z účtu zomrelého, nebude mu však umožnené spraviť bezodplatný prevod cenných papierov z účtu zomrelého na FNM;
  • v okamihu, keď dedič bude mať zdedené cenné papiere na svojom účte, môže uskutočniť bezodplatný prevod cenných papierov na FNM.


Zhrnutie k zdedeným cenným papierom : V prípade zdedených cenných papierov, nie je možné uskutočniť ich priamy prevod z účtu zomrelého na FNM. Vždy je potrebné najprv uskutočniť prechod cenných papierov z účtu zomrelého na účet dediča a až potom bezodplatný prevod cenných papierov z účtu dediča na FNM!
VIAC : http://www.natfund.gov.sk/index.php/...-odpovede.html
2 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Janarma Pozri príspevok
Prosím Vás, my máme podobný problém.
Chceli by sme využiť, že Fond národného majetku za nás uhradí tie poplatky, lebo sme zistili, že aj naša nebohá sestra má vedený účet cenných papierov (a na 99% sú bez hodnoty). Zatiaľ máme takú informáciu, že musíme podať na súd návrh na obnovu dedičského konania spolu s uhradou 6,50 eur (kolkom) a dokumentami preukazujúce, že tie akcie sú.
Prosím Vás, je to tak? Nevieme nám poradiť, či sú naše informácie správne?
Ďakujem veľmi pekne!
Predpokladám, že ide o zistenie existencie účtu CP neb. sestry až po právoplatnom ukončení dedičského konania po neb. sestre, t.j. o novoobjavený majetok (z toho som vychádzala aj v mojom príspevku č. 11) a ešte dopĺňam k poplatkom:
Podľa položky 18a písm. b) sadzobníka súdnych poplatkov (príloha zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov) poplatok za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku súdom je 1% z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6,50 eura, najviac 165,50 eura.
Treba tiež počítať s odmenu notárovi (notárskym poplatkom), na ktorú má notár nárok za úkony vykonané v dedičskom konaní podľa vyhlášky MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov.
1 0
(anaja) (anaja)

(anaja) je offline (nepripojený) (anaja)

cez tento link sa da pozriet ci je ucet cenny alebo bezcenny


https://www.cdcp.sk/prevodFNM/
2 0
Mravec17 Mravec17

Mravec17 je offline (nepripojený) Mravec17

Mňa by zaujímalo, ako je to s (bezcennými) cennými papiermi, keď som ich pri dedičskom konaní odmietol. Teraz mi však prišla faktúra za vedenie účtu CP na meno mojich rodičov. Vie mi niekto v tomto poradiť, či mám tu faktúru zaplatiť alebo to nechať tak.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Odmietol si cele dedicstvo?
Ci iba cenne papiere zdedil niekto iny? Treba tu fakturu odovzdat tomu, kto tie papiere zdedil.
0 0
Mravec17 Mravec17

Mravec17 je offline (nepripojený) Mravec17

Odmietol som cenné papiere a papiere nezdedil nikto.
0 0
great.zv great.zv

great.zv je offline (nepripojený) great.zv

máme podobný problém.. pri dedičskom konaní po bratovi sme poskytli info, že cenné papiere - kupónku - brat vložil do fy v ktorej pracoval. teraz po 12 rokoch prišiel výpis... čo s tým?
0 0
mkatka mkatka

mkatka je offline (nepripojený) mkatka

Riešim podobný problém. Nakoľko dedičské konanie už prebehlo, musela som požiadať súd o obnovu konania kvôli bezceným "cenným" papierom.
Súdny poplatok bol 6,50 eur. Odmietnuť môžeš len celé dedičstvo, nedá sa to čiastočne; že niečo chcem a niečo nechcem.
Naposledy upravil mkatka : 30.01.12 at 11:52 Dôvod: preklep
0 0
siso siso

siso je offline (nepripojený) siso

Aj ja riešim problém s bezcennými CP po mojej mame, ktorá je 5 rokov po smrti.
Nakoľko mi notárka povedala približnú cenu cca 70 eur za prevod vlastne veľkej nuly, takto z bezcenných CP urobím CP ozaj cenné . Chválim štát, teda jeho legislatívcov ako to zase krásne vymysleli. Raz darmo, sú tam vysoko študovaní ľudia, ktorí presne vedia, čo robia.
A nás ostatných vraj neznalosť zákona neospravedlňuje!!!
Momentálne mám len dilemu, či ozaj otvárať toto konanie alebo čakať , či nebudú predmetné cenné papiere zrušené z dôvodu výmazu spoločnosti z OR , nakoľko predmetná firma je od r.1999 v konkurze. Taktiež už teraz je zrejmé, že poplatok za vedenie účtu za rok 2012 bude 10 eur bez DPH (r.2011 8 eur), no a forma následného vymáhania nedoplatkov cez rôzne sankcie až po exekúciu tiež nie je celkom nereálna.
Takže pravdepodobne si zistím celkovú kalkuláciu u notára, absolvujem a zaplatím dedičské konanie, objednám sa na pošte na bezplatný prevod vtedy už cenných papierov, poplatok za znovuotvorenie účtu v CDP mi vraj vrátia následne a dúfam že to do 31.12.2012 stihnem. Existuje ešte iný lacnejší postup?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať